Рішення від 02.02.2023 по справі 560/13333/22

Справа № 560/13333/22

РІШЕННЯ

іменем України

02 лютого 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні розрахунку пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити позивачу пенсію за віком з 01.11.2022 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в України, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки.

- стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при призначенні її пенсії за віком з 01.11.2022 протиправно не було враховано показник заробітної плати, із якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.12.2022 у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.01.2023 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На виконання вимог ухвали суду від 10.01.2023 позивачем надано клопотання про залучення співвідповідача та уточнену позовну заяву.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.01.2023 продовжено розгляд справи, залучено до участі у справі співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало відзив на позовну заяву, згідно з яким у задоволенні позову просить відмовити. Вказує, що чинним законодавством не передбачено застосування показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, при переведенні з пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відзив на позовну заяву не подало.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи.

Позивач з 15.03.2011 отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

З 01.11.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначило позивачу пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При призначенні пенсії за віком застосовано середній заробіток за попередні роки (2014-2016) з відповідними коефіцієнтами.

ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з листом про призначення пенсії за віком, із застосуванням середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2019-2021 роки.

Листом від 09.12.2022 року за № 2200-0304-8/77930 відповідач на звернення позивача повідомив, що при перерахунку пенсії та переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком застосовано показники середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.

Не погоджуючись з таким розрахунком, позивач звернувся з позовом до суду.

Відповідно до п. п. 4-3 та 4-7 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Відповідно до ст. 9 Закону №1058-IV у солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 10 Закону №1058-IV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Системно проаналізувавши вищевикладені норми, суд дійшов висновку, що переведення з одного виду пенсії на інший відбувається тільки у разі, якщо такі пенсії призначені на підставі одного закону, поряд з цим, якщо особа має право на отримання декількох видів пенсії, які визначені різними законами, і отримувала пенсію на підставі одного закону та згодом виявила бажання отримувати пенсію, яка передбачена іншим законом, то у такому випадку переведення з одного виду пенсії на інший унеможливлене, оскільки такі дії не врегульовані діючим законодавством про пенсійне забезпечення, тому відбувається призначення пенсії в порядку, визначеному іншим законом для первісного звернення особи до органу ПФУ за призначенням такого виду пенсії.

В контексті спірних правовідносин, враховуючи, що позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, та те, що позивачу пенсія відповідно до Закону №1058-ІV призначається та розраховується вперше з 01.11.2022, то при обчисленні пенсії за віком вперше відповідно до Закону №1058-IV слід застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 19 червня 2018 року по справа №381/1405/17.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про неправомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відносно неправильного визначення показнику середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки вони призвели до обчислення пенсії позивача відповідно до Закону №1058-IV у значно меншому розмірі.

Враховуючи вкладене, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення пенсії ОСОБА_1 за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій з 01.11.2022 здійснити нарахування та виплату пенсію ОСОБА_1 за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058IV з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ 53, 04053 , код ЄДРПОУ - 42098368)

Головуючий суддя О.О. Михайлов