Рішення від 01.02.2023 по справі 560/11840/22

Справа № 560/11840/22

РІШЕННЯ

іменем України

01 лютого 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецькоїї селищної ради про визнання неконституційним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з позовом до Віньковецької селищної ради, а якому просить визнати неконституційним та скасувати рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №3-21 3П-8/2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що отримавши дозвіл, позивач виготовила проект землеустрою на земельну ділянки. За результатами її звернення, Віньковецька селищна рада 25.02.2021 на 4-й сесії VIIІ скликання прийняла рішення, яким вирішено затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Віньковецької селищної ради, Хмельницької області та передати у власність гр. ОСОБА_1 , с. Нетечинці, земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 0,0800га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0137; земельну ділянку № НОМЕР_2 площею 0,1200га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0135; земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 0,2059га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0136. На підставі вказаного рішення позивач зверталася для проведення державної реєстрації речових прав на вищезгадані земельні ділянки. Разом з тим, рішенням четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №3-21 3П-8/2021 від 23.06.2021 було скасовано рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в частині, що стосується земельної ділянки № НОМЕР_2 площею 0,1200га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0135. Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки рішенні сесії про скасування не міститься посилань на підставу його скасування, прийняте без належного повідомлення позивача про розгляд питання на сесії селищної ради. У зв'язку з цим позивач просить скасувати спірне рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №3-21 3П-8/2021 від 23.06.2021.

Відповідач надав відзив на позов, в якому вказав, що позовні вимоги не визнає, просить у їх задоволенні відмовити. Зазначає, що у зв'язку з нововиявленими обставинами виникла необхідність у скасуванні рішення про затвердження проекту землеустрою в частині однієї земельної ділянки площею 0,1200га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0136, оскільки 12.05.2021 до Віньковецької селищної ради звернувся гр. ОСОБА_2 із заявою про скасування рішення від 25.02.2021 за №52-53П-4/2021 в частині затвердження проекту землеустрою земельної ділянки площею 0,1200 га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0136 у зв'язку з тим, що спірна земельна ділянка є невід'ємною частиною іншої земельної ділянки, якою володіє та користується заявник. Враховуючи вищевикладене вважає, що прийняте Рішення восьмої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради Хмельницької області "Про скасування рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №52-53П-4/2021" від 23.06.2021 за №3-213П-8/2021 є законним, обґрунтованим та таким, що відповідає Конституції України та законам України.

Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій позивач просить позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Відповідно до ухвали від 28.11.2022 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та зобов'язав відповідача надати копії матеріалів, на підставі яких було прийняте спірне рішення.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 з метою ведення особистого селянського господарства отримала дозвіл Нетечинецької сільської ради на розробку проектів землеустрою у власність для ведення особистого селянського господарства, а саме земельні ділянки площами 0,0800 га, 0,2059га, 0,1200га.

Згідно з рішенням Віньковецької селищної ради "Про реорганізацію Нетечинецької сільської ради шляхом приєднання до Віньковецької селищної ради" від 10.12.2020 №41/1/2020, Віньковецька селищна рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Нетечинецької сільської ради.

За результатами звернення ОСОБА_1 , Віньковецька селищна рада 25.02.2021 на 4-й сесії VIIІ скликання прийняла рішення №52-5ЗП-4/2021, яким вирішено:

1. Затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Віньковецької селищної ради, Хмельницької області.

2. Передати у власність гр. ОСОБА_1 , с. Нетечинці, земельну ділянку №1 площею 0,0800га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0137; земельну ділянку №2 площею 0,1200га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0135; земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 0,2059га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0136.

3. Заявнику звернутися до органів та суб'єктів, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації речових прав, для проведення державної реєстрації речових прав на вищезгадані земельні ділянки.

4. Відділу земельних ресурсів Віньковецької селищної ради внести необхідні зміни в земельно-кадастрову документацію.

Разом з тим, Рішенням восьмої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради від 23.06.2021 за №3-213П-8/2021 скасовано рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №52-53П-4/2021 в частині другій рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №52-53П-4/2021 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 " виключити слова "земельну ділянку №2 площею 0,1200га, кадастровий номер 6820685000:02:004:0135".

Як вказано у рішенні, селищна рада при прийнятті рішення керувалася статтею 12 Земельного Кодексу України, статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтями 140, 142 Земельного Кодексу України та статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" пунктом 7 ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин".

Вважаючи прийняття рішення неправомірним, позивач звернулася до суду з даним позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Усі акти, які рада має право приймати як орган місцевого самоврядування (ОМС), поділяються на два види: акти нормативно-правового характеру та ненормативні акти.

Актами нормативно-правового характеру є локальні документи, які встановлюють, змінюють чи скасовують обов'язкові для виконання на певній території правила поведінки. Такі акти не стосуються якогось одного суб'єкта правовідносин і розраховані на багаторазове застосування. Такими актами є:

статут територіальної громади села, селища (стаття 19 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

регламент сільської, селищної ради (пункт 1 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади (пункт 49 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

Положення про помічника-консультанта депутата ради (пункт 53 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

розпорядження сільського, селищного голови (пункт 20 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

рішення ради (стаття 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

рішення виконавчого комітету сільської, селищної ради (стаття 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Ненормативними актами є індивідуально-правові акти, які є юридичними фактами, на підставі яких у фізичних осіб та юридичних осіб приватного права виникають, змінюються або припиняються конкретні права та обов'язки. Такі акти стосуються конкретних суб'єктів правовідносин (фізичних осіб та/чи юридичних осіб приватного права) і розраховані на одноразове застосування. Ненормативними актами ОМС, зокрема, є:

про затвердження проекту землеустрою щодо відведення громадянину … земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачу йому у власність відповідної земельної ділянки;

про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості приватному підприємству.

Пунктом 7 статті 59 зазначеного Закону передбачено, що у разі незгоди сільського, селищного, міського голови (голови районної у місті ради) з рішенням виконавчого комітету ради він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд відповідної ради.

Рішення сільської, селищної, міської ради в 5-денний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою та внесено на повторний розгляд відповідної ради з обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути своє рішення. Якщо вона відхилить зауваження й підтвердить попереднє рішення 2/3 депутатів від загального складу ради, воно набере чинності (частина 4 статті 59 Закону).

Положенням статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни з будь-якого питання, що є компетенцією органу місцевого самоврядування, дано офіційне тлумачення в рішенні Конституційного Суду від 16.04.2009 №7-рп/2009. Зокрема, в абзаці 3 пункту 3 цього акта зазначено, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу й самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Аналізуючи викладене, суд робить висновок про те, що будь-яка дія з боку ОМС має бути чітко передбачена тією чи іншою нормою закону, а отже, необхідно шукати повноваження щодо скасування власних рішень з надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою та їх скасування.

Абзацами 5 та 6 пункту 5 рішення Конституційного Суду роз'яснено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування та громадянами, що породжує в громадян упевненість у тому, що їхнє становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Як встановив суд, рішення сесії Віньковецької селищної ради від 25.02.2021 №52-5ЗП-4/2021 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 " стосується прав і обов'язків позивача, як громадянки та є актом ненормативного характеру та застосовується одноразово й після реалізації вичерпало свою дію.

Оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування є ненормативним правовим актом одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом його виконання. При цьому позивач заперечує проти припинення цих правовідносин. Саме тому орган місцевого самоврядування, не вправі приймати рішення, що буде повністю або частково змінювати дію раніше прийнятого акта індивідуальної дії, а тому, рішення сесії Віньковецької селищної ради від 25.02.2021 №52-5ЗП-4/2021 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 " не могло бути скасоване радою.

За вказаних обставин спірне рішення восьмої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради від 23.06.2021 за №3-213П-8/2021 "Про скасування рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №52-53П-4/2021" є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до роз'яснень Пленум Верховного Суду України у пункті 7 постанови від 16.04.2004 №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування" при розгляді справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в разі незгоди з рішеннями з питань, віднесених у галузі земельних відносин до їх компетенції (зокрема, про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи користування, у продажі земельної ділянки, в наданні дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки тощо), суд за наявності підстав для задоволення позову визнає рішення такого органу недійсним і зобов'язує його залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією (або не вчиняти чи припинити їх), на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство, або надає право позивачеві вчинити певні дії для усунення порушень його права.

Відповідно до Рекомендацій №R (80) 2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 термін "дискреційне повноваження" означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.

Таким чином, Віньковецька селищна рада не наділена повноваженнями, за якими за конкретних фактичних обставин може діяти не за законом, а на власний розсуд, зокрема скасувати попереднє своє рішення чи ні.

Згідно статті 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 КАС України).

Враховуючи встановлені обставин, суд приходить до висновку, що позивач довів, а відповідач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради про скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення восьмої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради від 23.06.2021 за №3-213П-8/2021 "Про скасування рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №52-53П-4/2021".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 лютого 2023 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )

Відповідач:Віньковецька селищна рада (вул. Соборної України, буд. 15, смт.Віньківці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32500 , код ЄДРПОУ - 04403315)

Головуючий суддя В.В. Матущак