Рішення від 02.02.2023 по справі 480/6152/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2023 року Справа № 480/6152/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6152/22 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати дії Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою протиправними;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради видати позивачу довідку про заробітну плату за період з 16.02.1993 по 01.01.1997 відповідно до норм Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 919 від 05.07.2006, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, а саме: начальник цеху шиноремонту.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 16.02.1993 по 08.09.1998 позивач працював на Сумському виробничому об'єднанні «Гумотехніка» начальником цеху шиноремонту, що підтверджується записами в його трудовій книжці. При призначенні позивачу пенсії з'ясувалось, що були втрачені документи по нарахуванню та виплаті йому заробітної плати за період з 16.02.1993 по 01.01.1997. 26.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати йому довідку про заробітну плату за період з 16.02.1993 по 01.01.1997, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою у разі коли підприємство ліквідоване, що передбачено підпунктом 2 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 919 від 05.07.2006 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 166 від 29.02.2012.

На свою заяву позивач 09.09.2022 отримав відповідь, якою відповідач відмовив у видачі довідки, посилаючись на те, що відсутні законодавчі підстави для її видачі.

З прийнятим рішенням щодо відмови у видачі довідки позивач не згоден, зазначає, що виходячи з п.п. 2 п. 3 Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії в разі втрати документів про її нарахування та виплату затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919, відповідач, враховуючи відсутність даних про заробітну плату позивача у зазначений в заяві період зобов'язаний був надати позивачу довідку про заробітну плату за період з 16.02.1993 по 01.01.1997, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою.

Натомість, не беручи до уваги викладене в п.п. 2 п. 3 Порядку відповідач відмовив позивачу у видачі довідки, що є протиправним, а тому останній вимушений звернутись з даною позовною заявою до суду.

Ухвалою суду від 23.09.2022 позовну заяву прийнято до розгляду відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що за даними системи персоніфікованого обліку, отриманими за допомогою уніфікованої системи програмно-технологічних комплексів «Автоматизована система обробки документації отримувачів пенсії та допомоги на базі комп'ютерних технологій», наданої Державним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» з урахуванням вивантажених Пенсійним фондом України даних отримувачів пенсій, встановлено, що ОСОБА_1 має страховий стаж більш ніж 60 місяців з 01.07.2000 по 31.08.2018, який було використано при призначенні пенсії, а тому Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії в разі втрати документів про її нарахування та виплату затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919 не підлягає застосуванню у даному випадку. Крім того, вказаний Порядок застосовується лише при призначенні, а не під час перерахунку пенсії, та лише у випадках, встановлених в пункті 1 Порядку.

Враховуючи вищевикладені обставини, застосування Порядку до спірних правовідносин є неможливим, а тому департаментом правомірно було відмовлено у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, а саме: начальник цеху шиноремонту.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій він з аргументами, наведеними у відзиві не погодився, наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначив, що позивач не враховує вимоги пункту 1 Порядку і наголошує на тому, що нібито факт втрати документів по нарахуванню та виплати йому заробітної плати за період з 16.02.1993 по 01.01.1997 з'ясувався при призначенні пенсії, однак вказане не відповідає фактичним обставинам справи. Крім того, відповідач вкотре зазначив, що задля наявності підстав по застосуванню Порядку, на які посилається позивач, повинні мати місце умови, які визначені саме у пункті 1 Порядку, тобто із предметом та межами, які регулює даний акт уряду. Разом з тим, ОСОБА_1 має страховий стаж більш ніж 60 місяців з 01.07.2000, що, безумовно, виключає застосування Порядку до спірних правовідносин.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 16.02.1993 по 08.09.1998 працював на Сумському виробничому об'єднанні «Гумотехніка» на посаді начальника цеху шиноремонту, що підтверджується записами в його трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а.с. 4-5).

Згідно архівної довідки Виконавчого комітету Сумської міської ради № 547 в особових рахунках по заробітній платі працівників Сумського виробничого об'єднання «Гумотехніка» особові рахунки за 1993-1996 роки ОСОБА_1 відсутні (а.с. 6-7).

З 06.09.2019 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком.

26.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради із зверненням, в якому просив видати йому довідку про заробітну плату за період з 16.02.1993 по 01.01.1997, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою у разі коли підприємство ліквідоване (згідно абзацу першого та другого підпункту 2 пункту 3 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 29.02.2012) (а.с. 8).

Листом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 09.09.2022 № О-1416/12.06-29 повідомлено позивача, що за даними системи персоніфікованого обліку він має страховий стаж більш ніж 60 місяців з 01.07.2000 по 31.08.2018, який було використано при призначенні пенсії. Станом на 01.08.2022 розмір пенсійної виплати становить 2300,0 грн., в тому числі: загальний розмір пенсії - 2244,83 грн.; доплата до пенсії - 55,17 грн. З огляду на вищевикладене, відсутні законодавчі підстави для видачі довідки про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою) (а.с. 9).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до абз. 1 та 5 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Постановою Кабінету Міністрів України № 919 від 05.07.2006 року (набрала законної сили 14.07.2006 року) затверджено Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату.

Відповідно до п.1 Порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.

Відповідно до п. 3 Порядку, за період до 1 січня 1998 р. та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:

1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.

У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.

При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який визначається заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено пенсію.

Довідка про заробітну плату у випадках, передбачених цим підпунктом, надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником;

2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Таким чином, з аналізу вказаних норм випливає, що Порядок застосовується за сукупності наступних підстав:

- якщо втрачено первинні документи про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від особи, яка звертається за призначенням пенсії, обставин;

- якщо страховий стаж особи, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше як 60 місяців, тобто коли законодавством передбачена обов'язковість подання довідки про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв, та відсутні інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд, незалежно від перерв, до 1 липня 2000 року, за які особа, яка звертається за призначенням пенсії, може подати довідку про заробіток;

- для підтвердження заробітної плати (доходу), одержаного тільки за основним місцем роботи;

- для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Разом з тим, за даними системи персоніфікованого обліку, отриманими за допомогою уніфікованої системи програмно-технологічних комплексів «Автоматизована система обробки документації отримувачів пенсії та допомоги на базі комп'ютерних технологій» (АСОПД/КОМТЕХ-W), наданої Державним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» з урахуванням вивантажених Пенсійним фондом України даних отримувачів пенсій, судом встановлено, що ОСОБА_1 має страховий стаж більш ніж 60 місяців з 01.07.2000 по 31.08.2018, який було використано при призначенні пенсії, в тому числі: за період з 01.07.2000 по 21.02.2001 - 7 місяців 21 день, з 22.03.2001 по 16.03.2002 - 11 місяців 25 днів, з 10.10.2002 по 31.12.2003 - 1 рік 2 місяці 22 дні, з 01.01.2004 по 31.08.2018 - 14 років 8 місяців, та перерахунку пенсії з урахуванням періоду з 01.09.2018 по 31.12.2020 - 2 роки 2 місяці, що підтверджується скріншотами з особового рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_2 з бази АСОПД/КОМТЕХ-W (а.с. 25-27).

Крім того, суд зауважує, що Порядок застосовується лише при призначенні, а не під час перерахунку пенсії, та лише у випадках, встановлених в пункті 1 Порядку.

Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 453/500/15-а та від 18.10.2019 у справі № 547/1211/16-а.

Як було встановлено із даних АСОПД/КОМТЕХ-W по особовому рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_2 , які підтверджують дату призначення йому пенсії, містять відомості про її нарахування, перерахунок та про розподіл стажу за періодами, пенсію позивачу вже було призначено з 06.09.2019.

Враховуючи вищевикладені обставини, застосування Порядку до спірних правовідносин є неможливим, а тому департаментом правомірно було відмовлено у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, а саме: начальник цеху шиноремонту.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність своїх дій та рішень, у той час як позивач не навів достатньо обставин на підтвердження позовних вимог, а відтак позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (вул. Харківська, 35, м. Суми, Сумська область, 40035, ідентифікаційний код 26440890) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко