Рішення від 01.02.2023 по справі 420/16272/22

Справа № 420/16272/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Стефанова С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 11 листопада 2022 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому позивачка (з урахуванням уточненого позову) просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо припинення виплати позивачу соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та соціальної допомоги як одинокій матері з серпня 2022 року, викладеному у листі від 23.09.2022 року № 03-С-20070/2-0;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та стягнути на користь ОСОБА_1 виплати з соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та соціальної допомоги як одинокій матері у розмірі визначеному законодавством з серпня 2022 року.

Позиція позивача обґрунтовується наступним

Позивачка зазначає, що з 2016 року вона стояла на обліку в Суворовському відділі Управління соціального захисту населення (УСЗН) м. Одеси та отримувала соціальну допомогу як багатодітна матір, соціальну допомогу як малозабезпечена сім'я та соціальну допомогу як одинока матір. На протязі всього періоду вона отримувала виплати по даним категоріям соціальної допомоги безперервно.

У зв'язку зі зміною місця проживання у липні 2022 року позивачки та, відповідно, її дітей, вони переїхали з Суворовського району м. Одеси до Приморського району (до притулку Центру соціальних служб Одеської міської ради, вул. Педагогічна, 24) та встали на облік в Приморському відділі УСЗН м. Одеси. У середині липня 2022 року позивачкою були подані відповідні заяви на отримання соціальних виплат.

Як зазначає позивачка, після певного строку, коли вона не отримала а ні відповідей, а ні нарахувань соціальних виплат, 18.08.2022 року вона звернулася до Приморського відділу УСЗН у м. Одесі з метою з'ясування прийнятого рішення по її заявам. Спеціаліст відділу надав позивачці копію рішення про відмову в наданні виплат як малозабезпеченій сім'ї. Більш того, як вказує позивачка, коли вона запитала і про виплату як одинока мати, оскільки вона отримала лише соціальну допомогу як багатодітна матір, відповіді їй не було надано.

Відповідна скарга позивачкою була направлена на адресу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради. (вх. № 03-С-20070/2-0 від 29.08.2022р.). Листом від 23.09.2022 р. № 03-С-20070/2-0 Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради відмовив позивачці у задоволенні її скарги про соціальні виплати як одинокій матері та як малозабезпеченій сім'ї. Соціальні виплати як багатодітній матері залишилися.

Відмова була мотивована тим, що позивачка не працювала та згідно з інформацією ДПС та Пенсійного фонду України, станом на початок періоду, за який враховується дохід (4кв. 2021 р. - 1 кв. 2022 р.), за неї не було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове

державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи.

Вважаючи, що дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради є не законними та такими які не відповідають чинному законодавству, оскільки відповідачем не було враховано норми, що діють на період воєнного стану, а саме положення постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 року №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану», відповідно до яких відповідач взагалі зобов'язаний був продовжити строк виплат раніше призначених позивачці соціальних допомог, як малозабезпеченій сім'ї та одинокій матері, позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом.

Відзив Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на позовну заяву обґрунтовано наступним

Як зазначає відповідач, 21.06.2022 року гр. ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці

та соціальної політики Одеської міської ради (далі-Управління) із заявою про переведення особової справи отримувача соціальних допомог за попереднім місцем проживання ( АДРЕСА_1 ).

Пунктом 9 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345, визначено порядок зняття та прийняття на облік особових справ отримувачів соціальної допомоги. У разі переїзду отримувача соціальної допомоги в іншу місцевість виплата допомоги за старим місцем проживання (реєстрації) припиняється та призначається (подовжується) за новим місцем проживання (реєстрації) на підставі отриманої особової справи разом із супровідним листом та довідкою-атестатом про припинення виплати, яка скріплюється печаткою та підписом начальника Управління за попереднім місцем її отримання.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 управлінням було надіслано відповідний запит про переведення особової справи отримувача державних допомог за фактичним місцем проживання/перебування.

Таким чином, відповідач вважає, що вимоги позивачки до Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту є безпідставними, оскільки

наразі вона проживає в Приморському районі міста Одеси.

Як зазначає відповідач, відповідно до Постанови № 1751 та Порядку № 250 в призначенні державних допомог з липня 2022 року ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки згідно з інформацією ДПС та Пенсійного фонду України, станом на початок періоду за який враховувався дохід (IV квартал 2021 року - 1 квартал 2022 року), вона не працювала та за неї не було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи.

Також позивачка не здійснює догляду за дитиною, яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії чи за дитиною з інвалідністю. Тобто, коли позивачка перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Суворовського району Департаменту, вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. За неї сплачувався єдиний внесок. Тому вона мала право на отримання вищезазначених виплат і отримувала їх. Проте, на момент звернення ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту, її дитині вже виповнилося 4 роки, внески за неї за IV квартал 2021 року - І квартал 2022 року не сплачувались. Позивачка не працює. Через це

відповідно до законодавства їй було відмовлено у призначенні допомог.

Процесуальні дії та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року, адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху з підстав недотримання позивачем вимог ст.ст.160, 161 КАС України. Надано позивачці 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Заявою від 23 листопада 2022 року (вхід. №36371/22) позивачка усунула недоліки позовної заяви.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст.262 КАС України.

21 грудня 2022 року від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшов відзив на позовну заяву (вхід. №38894/22).

Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до суду відзив на позов не подало.

Станом на 01 лютого 2023 року, будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалася позиція позивача та відповідача, перевіривши її доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2016 року перебувала на обліку в

Управлінні соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради та отримувала соціальну допомогу як багатодітна матір, соціальну допомогу як малозабезпечена сім'я та соціальну допомогу як одинока матір.

ОСОБА_1 , має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , з 26.08.2021 року, фактично проживає разом з дітьми, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_3 .

21.06.2022 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про переведення особової справи отримувача соціальних допомог за попереднім місцем проживання (

АДРЕСА_1 ).

Пунктом 9 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345, визначено порядок зняття та прийняття на облік особових справ отримувачів соціальної допомоги.

У разі переїзду отримувача соціальної допомоги в іншу місцевість, виплата допомоги за старим місцем проживання (реєстрації) припиняється та призначається (подовжується) за новим місцем проживання (реєстрації) на підставі отриманої особової справи разом із супровідним листом та довідкою-атестатом про припинення виплати, яка скріплюється печаткою та підписом начальника управління за попереднім місцем її отримання.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 . Управлінням було надіслано відповідний запит про переведення особової справи отримувача державних допомог за фактичним місцем проживання/перебування.

30.06.2022 року Управлінням було отримано особову справу заявниці та довідки - атестати від 21.06.2022 року про припинення виплат державних соціальних допомог з Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради:

- № 8036 про припинення виплати допомоги на дітей одинокої матері (допомога виплачена по 31.07.2022 року);

- № 8034 про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (допомога виплачена по 31.07.2022 року);

- № 8035 про припинення виплати допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях (допомога виплачена по 31.07.2022 року).

Позивачці допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях призначено з 01.08.2022 року по 30.06.2024 року в розмірі 2100,00 грн.

За матеріалами особової справи позивача встановлено, що за попереднім місцем проживання, на підставі звернення ОСОБА_1 від 10.01.2022 року, державні соціальні допомоги на дітей одинокої матері та малозабезпеченим сім'ям, призначені з 01.01.2022 року по 30.06.2022 року.

Також судом встановлено, що з 01.07.2022 року по 31.07.2022 року було проведено масове подовження виплати державних допомог відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 24.05.2022 року № 4938/0/2-22/56 з 01.07.2022 року та постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 року №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану».

29.07.2022 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначення допомоги на дітей одинокої матері, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та декларацією про доходи та майновий стан на наступний шестимісячний термін.

Як зазначила позивачка, 18.08.2022 року вона звернулася до Управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради з метою з'ясування прийнятого рішення по її заявам. Спеціаліст відділу надав позивачці копію рішення про відмову в наданні виплат як малозабезпеченій сім'ї. Більш того, як вказує позивачка, коли вона запитала і про виплату як одинока мати, оскільки вона отримала лише соціальну допомогу як багатодітна матір, відповіді їй не було надано.

29.08.2022 року позивачка звернулася зі скаргою на рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вх. № 03-С-20070/2-0 від 29.08.2022 р.).

Листом від 23.09.2022 року № 03-С-20070/2-0 Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради відмовив позивачці у задоволенні її скарги про соціальні виплати як одинокій матері та як малозабезпеченій сім'ї, посилаючись на те, що позивачка не працювала та згідно з інформацією ДПС та Пенсійного фонду України, станом на початок періоду, за який враховується дохід (4 квартал 2021року - 1 квартал 2022 року), за неї не було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (а.с. 27-28).

Не погодившись із такою відмовою, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом.

Отже правомірність та законність спірного рішення є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Джерела права та висновки суду

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Закон України від 01.06.2000 №1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», зі змінами та доповненнями (далі - Закон №1768-ІІІ) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям. Статтею 1 Закону №1768-ІІІ визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа. Малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Прожитковий мінімум для сім'ї є визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статті 1 Закону №1768-ІІІ, соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (стаття 3 Закону №1768-ІІІ).

Згідно із статтею 4 Закону №1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї.

На виконання вимог згаданої норми Закону №1768-ІІІ Кабінет Міністрів України постановою від 24 лютого 2003 року №250 затвердив Порядок, який визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом №1768-ІІІ (далі - Порядок №250).

Порядок №250 визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.

Відповідно до пункту 2 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Пунктом 3 Порядку №250 визначено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім' ї.

За правилами пункту 5 Порядку №250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

- заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

- декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

- довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

- довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

Згідно з пунктом 9 Порядку №250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.

Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).

Пунктом 10 Порядку №250 визначено перелік підстав, за наявності яких державна соціальна допомога не призначається.

Зокрема, відповідно до підпункту 1 пункту 10 Порядку №250 державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім' ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:

- сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців;

- доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.

Відомості про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування орган соціального захисту населення отримує, відповідно поданого ним запиту, з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - Пенсійного фонду України та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - Державної податкової інспекції.

Перелік підстав для відмови в призначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, визначений Порядком №250, є вичерпним.

Щодо державної соціальної допомоги одинокім матерям.

Згідно статті 1 Закону України від 21.11.1992 року №2811 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (зі змінами та доповненнями) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога на дітей одинокім матерям.

Приписами ст. 6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу. Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення. Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Статтею 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.

Для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Для призначення виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено умови, за яких виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється або призупиняється.

Відтак, виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.

Вказаний перелік є вичерпним.

Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.

Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків призначається на кожну дитину.

Право на отримання державної допомоги одинокій матері безпосередньо залежить від її майнового стану.

Державою встановлені відповідні майнові фільтри для можливості отримання державної допомоги, які зокрема, полягають у обрахунку майнового стану сім'ї.

Умови призначення і виплати видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлені «Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», який затверджено постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. №1751 (далі - Порядок №1751).

Згідно із п. 36 Порядку №1751 допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І - IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Допомога виплачується протягом шести календарних місяців. Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення волі отримувача допомоги за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги. Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини. У разі припинення дії обставин, передбачених абзацами четвертим - десятим і дванадцятим -чотирнадцятим цього пункту, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин. Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом ради об'єднаної територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. №1751 затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, у п.1 якого вказано, що цей Порядок визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога на дітей одиноким матерям (пункти 33-38 цього Порядку).

Згідно пункту 33 Порядку відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги.

Згідно пункту 34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід).

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №632.

Згідно пункту 35 Порядку для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - декларація); 3) довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; 4) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку; 5) копія свідоцтва про народження дитини.

Згідно пункту 35-2 Порядку допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо:

1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).

Допомога на дітей одиноким матерям у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи: сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців; доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства;

2) особи, які входять до складу сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;

3) у власності сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №505;

4) у власності сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

При цьому не враховуються транспортні засоби, отримані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через органи соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу.

Наявність (відсутність) у власності членів сім'ї транспортних засобів зазначається у декларації.

Якщо у складі сім'ї є непрацюючі працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, і протягом цього періоду зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні менше трьох місяців або які (за яких) не сплатили (не сплачено) мінімального розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи, допомога на дітей одиноким матерям призначається:

не більше ніж на два шестимісячних періоди, якщо:

- у складі сім'ї є особа з інвалідністю, яка згідно з висновком лікарсько-консультаційної комісії потребує постійного стороннього догляду;

- відсутність будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.

Допомога на дітей одиноким матерям за таких умов на наступний строк призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення виплати такої допомоги.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, згідно з інформацією Державної податкової служби та Пенсійного фонду України, станом на початок періоду за який враховувався дохід (IV квартал 2021 року - 1 квартал 2022 року), ОСОБА_1 не працювала та за неї не було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи.

Також ОСОБА_1 не здійснює догляду за дитиною, яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії чи за дитиною з інвалідністю.

При цьому, судом встановлено, що на період часу коли позивачка перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Суворовського району Департаменту, вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. За неї відповідно сплачувався єдиний внесок, а тому остання мала право на отримання

вищезазначених виплат та отримувала їх.

Проте, станом на момент звернення ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту, її дитині вже виповнилося 4 роки, внески за неї за IV квартал 2021 року - І квартал 2022 року не сплачувались та позивачка не працює, що нею не спростовується, а тому суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно у відповідності до вимог чинного законодавства було відмовлено у призначенні державних соціальних допомог з липня 2022 року як одинокій матері та як малозабезпеченій сім'ї.

Щодо посилання позивачки на те, що відповідачем не було враховано норми, що діють на період воєнного стану, тому відповідач взагалі зобов'язаний був продовжити строк виплати раніше призначеної позивачці соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї, то суд зазначає наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Крім того, Законом України від 21.04.2022 року №2212-ІХ затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні на 30 діб.

Законом України від 22.05.2022 року №2263-ІХ затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року №341 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Також Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.08.2022 № 2500-ІХ затверджено Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 №573/2022, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 року №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування надання державної соціальної допомоги здійснюється з урахуванням таких особливостей, зокрема, строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - державна соціальна допомога) та пільги, які було призначено раніше, продовжуються на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування і виплачуються за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

У відповідності до пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 року №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» (у редакції яка почала діяти з 30.11.2022 року у разі коли отримувачі державної соціальної допомоги у період введення воєнного стану подають заяву з необхідними документами та/або відомостями для проведення перерахунку державної соціальної допомоги, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад визначають право на отримання такої допомоги і проводять розрахунок її розміру. Виплата державної соціальної допомоги проводиться у новому розмірі відповідно до поданих заяви та документів та/або відомостей.

При цьому кошти державної соціальної допомоги, виплачені отримувачам під час воєнного стану до моменту подання ними нових заяви та документів, не підлягають поверненню.

У разі коли у період введення воєнного стану виявлено відомості та/або отримано інформацію, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, виплата державної соціальної допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виявлено відомості та/або отримано інформацію.

Як встановлено судом, з 01.07.2022 року по 31.07.2022 року було проведено масове подовження виплати державних допомог відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 24.05.2022 року № 4938/0/2-22/56 з 01.07.2022 року та постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 року №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану».

Оскільки 29.07.2022 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із новими заявами про призначення допомоги на дітей як одинокій матері, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та подала декларацію про доходи та майновий стан на наступний шестимісячний термін, при розгляді яких відповідачем було встановлено інформацію, яка вплинула на встановлення права позивачки на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, а саме відповідачем правомірно було встановлено відсутність права на отримання вищезазначених допомог на момент звернення позивачки із відповідними заявами.

Отже, перевіривши відповідність дій відповідача на відповідність критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що відмовляючи позивачці у призначені державних соціальних допомог як одинокій матері та малозабезпеченим сім'ям, відповідач діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Законом №1768-III та Порядком № 250, відтак, суд кваліфікує такі дії відповідача як правомірні, а отже підстави для задоволення позову ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні соціальних допомог та зобов'язання вчинити певні дії - відсутні.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Розподіл судових витрат

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову в задоволенні позову, розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 139, 242-246, 258, 261, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, буд. 2 Д, м. Одеса, 65022, код ЄДРПОУ: 36290160).

Відповідач: Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (проспект Добровольського, буд. 120 А, м. Одеса, 65011, код ЄДРПОУ: 36290160)

Суддя С.О. Cтефанов

.