Рішення від 02.02.2023 по справі 420/5297/21

Справа № 420/5297/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2023 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянув у письмовому провадженні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення №877-VІІ від 27.08.2020 року, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області №877- VІІ від 27.08.2020р.;

зобов'язати Нерубайську сільську раду Біляївського району Одеської області вирішити питання про виділення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області та надати дозвіл на виготовлення землевпорядної документації щодо відведеної земельної ділянки (відповідно до приписів п. 2 ч.4 ст. 245 КАС України) та надати вихідну документацію необхідну для виконання робіт із землеустрою.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області №877-VІІ від 27.08.2020р. позивачу повторно відмовлено у виділенні земельної ділянки (повторний розгляд клопотання позивача проведено на виконання рішення суду від 10.06.2020р. у справі №420/1652/20). Оскаржуваним рішенням відмовлено позивачу у задоволенні клопотання, у зв'язку з затвердженням проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки ОСОБА_2 , чим було порушено приписи ст. 118 ЗК України та постанови Верховного Суду від 27.03.2018р. у справі №463/3375/15-а. Проте, з урахуванням ч.7 ст.118 ЗК України, підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Посилаючись на правову позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 27.03.2018р. у справі №463/3375/15-а, позивач зазначив, що з урахуванням приписів ст.ст. 116, 118 ЗК України місцева рада не має права визначати пріоритетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на одну і ту ж саму земельну ділянку. Підставою для відмови не може бути надання раніше аналогічного дозволу іншому заявнику.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 25858/21 від 21.05.2021р.), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях сільської ради вирішується питання регулювання земельних відносин. Приписами ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Сільська рада в особі її керівника не має законних підстав для впливу на волевиявлення депутатів під час голосування, тому належним та достатнім способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання повторно розглянути заяву позивача з урахуванням висновків суду. Крім того, 23.11.2020р. на обрану позивачем земельну ділянку надано право власності ОСОБА_2

31.05.2021р. (вх. № ЕП/14646/21) від позивача надійшла відповідь на відзив.

30.07.2021р. (вх. № 41540/21) від Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області надійшли пояснення по справі.

26.08.2021р. (вх. № ЕП/22612/21), 27.08.2021р. (вх. № ЕП/22726/21) від позивача надійшли додаткові пояснення.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року провадження в адміністративній справі №420/5297/21- закрито на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України.

Відповідно до постанови П?ятого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2021 року в адміністративній справі №420/5297/21, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року скасовано та направлено справу №420/5297/21 до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 06.12.2021 року справу прийнято до провадження Одеським окружним адміністративним судом та призначено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 17.01.2022 року.

19.09.2022 року від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно з якою, в прохальній частині позову позивач просить відповідача, у тому числі, надати вихідну документацію для виконання робіт із землеустрою.

06.10.2022 року від відповідача надійшов відзив на уточнений позов, згідно з яким, відповідач вказав, що оскаржуваним рішенням відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, саме на ту земельну ділянку, яку позивач зазначив у клопотанні з доданими графічними матеріалами (так як, на вказану ОСОБА_1 земельну ділянку було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 ). Тому, на думку відповідача, позовні вимоги не можуть виходити за межі справи, питання щодо вирішення надання дозволу будь-якої іншої земельної ділянки, окрім тієї, що вказав позивач в клопотанні з доданими графічними матеріалами не може вирішуватися в судовому процесі.

04.11.2022 року від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, з огляду на яку, позивач вказує, що жодне рішення Нерубайської сільської ради, котрі були прийняті за клопотання позивача та скасовані судом, не було внесено сільським головою на повторний розгляд.

22.12.2022 року відповідачем до суду надані пояснення щодо неможливості надати суду інформацію щодо вільних земельних ділянок, відведених для будівництва і обслуговування житлових будинків і споруд (присадибні ділянки) на території Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області, а саме: земельні ділянки, на які видано дозвіл на розробку проекту землеустрою (рішення Нерубайської сільської ради до 02.06.2015 року), у зв'язку з тим, що сільська рада, як орган місцевого самоврядування не наділена, згідно чинного законодавства, повноваженням здійснювати збирання, формування, зберігання та вести звітність, щодо наявності вільних (в тому числі, на які видано дозвіл на розробку проекту землеустрою) та зайнятих земельних ділянок.

26.12.2022 року електронним засобом зв'язку до суду надійшли пояснення позивача щодо пояснень відповідача про неможливість надати інформацію щодо вільних земельних ділянок, зазначивши, що до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитом фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

Крім того, в поясненнях зазначено, що ОСОБА_2 мав право реалізувати рішення від 06.06.2014 року № 746-УІ до 02.06.2017 року, а не до 12.08.2020 року.

Також, 26.12.2022 року електронним засобом зв'язку на адресу суду надійшло клопотання позивача про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.

26.12.2022 року суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду на 25.01.2023 року об 11 годині 00 хвилин.

25 січня 2023 року від позивача надійшла заява про неможливість бути присутнім на судових засіданнях, у зв'язку з аварійним відключенням світла та повітряними тривогами, та з проханням розглянути справу за його відсутності.

Відповідач про причини неявки до суду, суд не повідомив.

Суд, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

01.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області із клопотанням про виділення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації. До клопотання надано викопіювання з кадастрової карти України із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

Рішенням Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 697-VII від 22.08.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на складання землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка, рішенням сесії сільської ради № 746-VII від 06.06.2014 р. виділена жителю с. Нерубайське.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 року у справі №420/1652/20 визнано протиправним та скасовано рішення Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області №697-VІІ від 22.08.2019 року; зобов'язано Нерубайську сільську раду Біляївського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд з врахуванням висновків суду.

Рішенням Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області №877-VІІ від 27.08.2020 оку. (п.3 рішення), на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2020р. у справі №420/1652/20, повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 та відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд у зв'язку з затвердженням проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки ОСОБА_2 .

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Суд зазначає, що з огляду на наведені положення законодавства, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є актом індивідуальної дії.

Пунктом 19 частини першої статті 4 КАС України встановлено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийнятий) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Суд зазначає, що дія рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою вичерпується прийняттям уповноваженим органом рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Суд встановив, що 23.11.2020 року за ОСОБА_2 , на підставі рішення Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 878-VII від 27.08.2020 року, зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5121084200:02:001:2374, площею 0,6 га (номер запису про право власності 39431622), що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 46).

Тобто, станом на час розгляду справи, бажана позивачем земельна ділянка, яка позначена ним на графічних матеріалах, що додані до клопотання від 01.07.2019 року, передана у власність іншій особі. Отже, оскаржуване позивачем рішення вичерпало свою дію з прийняттям Нерубайською сільською радою Біляївського району Одеської області рішення № 878-VII від 27.08.2020 року та реєстрацією права власності ОСОБА_2 , оскільки не може бути наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку, щодо якої вже розроблено такий проект землеустрою та на підставі якого така земельна ділянка передана у власність.

Суд не приймає до уваги доводи позивача з приводу того, що у клопотанні ним вказано орієнтовне бажане місце розташування земельної ділянки, оскільки в доданих до клопотання графічних матеріалах особа графічно зображує межі земельної ділянки, яку бажає отримати, тобто визначає її місцерозташування. Саме щодо визначеної графічно ділянки і розглядається клопотання. Орган місцевого самоврядування не наділений повноваженнями та не має обов'язку самостійно «здвигати» визначені особою межі земельної ділянки, оскільки обрання земельної ділянки є виключним правом позивача.

Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 до задоволення не належать.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення №877-VІІ від 27.08.2020 року, зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Нерубайська сільська рада Одеського району Одеської області (67661, Одеська область, Біляївський район, с. Нерубайське, Площа Партизан, буд. 4; код ЄДРПОУ: 04377753).

Третя особа - ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Біляївським РВ УМВС України в АДРЕСА_2 ).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 02 лютого 2023 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.