Справа № 298/1690/22
Номер провадження 3/298/82/23
31 січня 2023 року смт. Великий Березний
Суддя Великоберезнянського районного суду Закарпатської області Тарасевич П.П., розглянувши матеріали, що надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, українця, громадянина України,
-за ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
За змістом протоколу ЗхРУ № 012352, складеного 19 листопада 2022 року дільничним інспектором прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » штаб-сержантом ОСОБА_2 , о 11 год. 25 хв. 19 листопада 2022 року на околиці населеного пункту Кострино на відстані 4500 метрів до державного кордону на напрямку 86 п/зн були виявлені та затриманні двоє громадян України ОСОБА_1 та ОСОБА_3 під час спроби незаконного перетинання державного кордону в пішому порядку з України в Словацьку Республіку поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України в умовах воєнного стану. Своїми діями порушили вимоги ст.9, ст..12 Закону України «Про державний кордон» від 04.11.1991 року. Дії ОСОБА_1 були кваліфіковані як правопорушення, передбачене ч.2 ст.204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 на розгляд справи не з'явився, однак його представник - адвокат Моняк Р.В. подав письмові заперечення, з яких вбачається, що 19.11.2022 року ОСОБА_1 разом із своїм товаришем ( ОСОБА_3 ) зійшли з потягу на станції «Кострино» (Закарпатська область) о 10:38 (потяг 059 КБ ФІРМ НШ). Рухались вищезазначені особи зі Львову до готелю у селі Вишка. Ціллю їхньої подорожі був туризм - хотіли погуляти по горах в околицях села Вишка, заночувати там та повернутися назад до Львова 20.11.2022 року на потязі о 15:45 (потяг 060 ЛБ ФІРМ НШ). Так, о 10:40 біля потяга ОСОБА_1 із товаришем зупинив працівник прикордонної служби, який перевірив їх документи, телефони, перечитував особисті переписки та фотографував їх. Згодом під'їхав його колега ОСОБА_2 , з яким ОСОБА_1 разом із товаришем поїхали за 20 кілометрів від залізничної станції «Кострино» до прикордонної частини у Великий Березний». У прикордонній частині на вищезазначених осіб складено протокол затримання та протокол про адміністративне правопорушення.
Як убачається з письмових матеріалів справи, висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП обґрунтовано фактично на поясненнях зацікавлених осіб, які є працівниками прикордонної служби.
Крім цього, матеріали справи не містять доказів, зокрема щодо факту перетинання кордону ОСОБА_1 та відсутні відомості, що місце, де було його затримано не є дозволеним для проходження людей біля державного кордону. Як уже було зазначено, ОСОБА_1 разом із товаришем було затримано на залізничній станції «Кострино», що знаходиться досить далеко від державного кордону України. Також, варто додати, що у ОСОБА_1 та його товариша була бронь у готелі у селі Вишка та придбані квитки на зворотню дорогу до Львова 20.11.2022 року на потязі о 15:45 (потяг 060 ЛБ ФІРМ НШ). Більше того, такого роду подорож не є вперше, адже сам ОСОБА_1 та його товариш полюбляють подорожувати в гори. Захисник вважає, що в діях його підзахисного відсутній склад правопорушення передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, просив провадження відносно ОСОБА_1 на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП закрити., з підстав зазначених у клопотанні
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступних висновків.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Приписами ч.2 ст.251 КУпАП України передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладений на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Як вбачається з вищезазначеного протоколу ЗхРУ № 012352 від 19 листопада 2022 року ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Так, відповідно до ч.2 ст.204-1 КУпАП перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятисот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Виходячи з положень частини 2 статті 204-1 КУпАП вбачається, що об'єктивну сторону даного правопорушення складає саме перетинання або спроба перетинання державного кордону будь-яким способом поза пунктами пропуску.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, о 11 год. 25 хв. 19 листопада 2022 року на околиці населеного пункту Кострино на відстані 4500 метрів до державного кордону на напрямку 86 п/зн були виявлені та затриманні двоє громадян України ОСОБА_1 та ОСОБА_3 під час спроби незаконного перетинання державного кордону в пішому порядку з України в Словацьку Республіку поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України в умовах воєнного стану
Також до протоколу про адміністративне правопорушення надано, протокол про адміністративне затримання від 19.11.2022р., протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 19.11.2022 р., копія паспорта громадянина України, рапортом дільничного інспектора, схема затримання правопорушників та письмові пояснення.
Однак, з наданих до суду доказів неможливо встановити наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, оскільки суду не надано жодного доказу (фото-, відеофіксації) того, що останній 19 листопада 2022 року намагався незаконно перетнути державний кордон України, та/або знаходився на лінії державного кордону.
Більш того, саме по собі перебування ОСОБА_1 на околиці села, без надання належних та допустимих доказів, не може свідчити про те, що він намагався незаконно перетнути державний кордон України.
Крім цього захисником - адвокатом Моняк Р.В. до письмових пояснень надано копії підтвердження бронювання готелю, посадочні документи на потяг (квитки).
У відповідності до положень ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та інше.
Виходячи з вище викладеного, суд вважає, що доданими до даного протоколу про адміністративне правопорушення матеріалами вина ОСОБА_1 , яка є складовою частиною будь-якого складу правопорушення і має бути обов'язково встановлена при розгляді адміністративних матеріалів, недоведена та не може бути встановлена судом.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, враховуючи зазначене, приймаючи до уваги, що вина ОСОБА_1 є недоведеною та не встановленою, відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суд вважає, що у діях останнього відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, а тому, у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 252,283,284 КУпАП, суд -
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за частиною 2 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Закарпатського апеляційного суду через цей суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Тарасевич П.П.