Справа № 703/75/23
3/703/137/23
01 лютого 2023 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Биченко І.Я., за участю особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,
ОСОБА_1 30 грудня 2022 року близько 11 години 45 хвилин в м. Сміла по вул. Громова, керував автомобілем «ЗАЗ-1103», д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (бліда шкіра обличчя, різка зміна рухів, зіниці очей не реагують на світло), від проходження медичного огляду в установленому порядку в медичному закладі для визначення стану наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що на даний час проходить курс замісної терапії від наркозалежності та вживає кожного вечора за приписом лікарів метадон по 2 пігулки. У день він метадон не приймає. Дійсно 30 грудня 2022 року близько 11 години 45 хвилин керував автомобілем «ЗАЗ-1103», д.н.з. НОМЕР_2 , в м. Сміла по вул. Громова та рухаючись по вказаній вулиці на транспортному засобу був зупинений працівниками поліції, якими йому було поставлено вимогу пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, а саме ЧОНД в м. Черкаси. На вказану вимогу він погодився, однак після того як працівники поліції повідомили йому, що у разі погодження на проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, вони заберуть вказаний транспортний засіб, внаслідок чого він відмовився від проходження такого огляду. Вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
Суддя, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ст.1 КУпП, завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Так, частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Як встановлено ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена Наказом МВД, МОЗ 09.11.2015 № 1452/735, визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння) та оформлення результатів такого огляду.
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Таким чином, з огляду на вищевказане, законними вимогами працівника поліції про необхідність проходження медичного огляду до особи, що керує автомобілем, є підтверджені доказами ознаки наявності наркотичного сп'яніння.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення.
Стаття 251 КУпАП визначає доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Стаття 252 КУпАП зобов'язує орган (посадову особу) оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Незважаючи на невизнання своє провини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується наявними по справі доказами, зокрема:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №349096 від 30 грудня 2022 року, який відповідає вимогам ст.256 КУпАП, та в якому викладені обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 30 грудня 2022 року, відповідно до якого, ОСОБА_1 , в зв'язку з виявленням у нього ознак сп'яніння, а саме: розширені зіниці очей не реагують на світло, поблідніння шкіри обличчя, направляється працівником поліції до закладу охорони здоров'я в м. Черкаси, проспект Хіміків, 62, ЧОНД, для визначення стану його сп'яніння;
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_2 від 30 грудня 2022 року, відповідно до яких, вони 30 грудня 2022 року близько 11 години 50 хвилин в м. Сміла по вул. Громова, 2, були запрошені в якості свідків під час складання адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_1 , який у їх присутності пояснив, що 30 грудня 2022 року керував автомобілем «ЗАЗ», д.н.з. НОМЕР_2 , та від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовляється, при цьому від підписів та надання пояснень відмовився;
- актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, відповідно до якого, 30 грудня 2022 року о 12 годині 00 хвилин старшим інспектором відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Мачулкою С.В., у присутності понятих, здійснено огляд та тимчасове затримання транспортного засобу «ЗАЗ 1103», д.н.з. НОМЕР_2 , для зберігання на спеціальний майданчик за адресою: м. Сміла, вул. Перемоги, 13;
- відеозаписом з компакт-диску, на яких зафіксовано, що працівниками поліції зупинено автомобіль «ЗАЗ», водія якого назвався ОСОБА_1 , який повідомив, що є наркозалежним та перебуває на замісній терапії, у зв'язку з чим приймає метадон. Працівниками поліції роз'яснення, що у зв'язку з наявністю у нього ознак наркотичного сп'яніння, він повинен проїхати з ними до медичного закладу для встановлення його стану сп'яніння та вони тимчасово затримують транспортний засіб, який буде поміщено на майданчик відділу поліції. Крім того, роз'яснили ОСОБА_1 , що у разі якщо він згоден проїхати до медичного закладу, його транспортний засіб буде евакуйовано за допомогою спеціальної техніки, послуги з оплати якої будуть покладені на нього, а у разі відмови від проходження медичного огляду, його транспортний засіб буде доставлений працівниками поліції до майданчика відділу поліції. При цьому, працівниками поліції жодного тиску на ОСОБА_1 не чинилося та вони не наполягали на його відмові від проходження медичного огляду на встановлення стану його сп'яніння. У подальшому, ОСОБА_1 згоден на доставку його транспортного засобу до майданчику відділу поліції працівниками поліції.
Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
При цьому, доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 про те, що він відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, оскільки працівники поліції у іншому разі вони заберуть його автомобіль, суддя не приймає до уваги, так як зазначені обставини жодним доказом не підтверджені та неправомірність дій працівників поліції жодним чином не підтверджена.
Натомість, як вбачається з вищевказаного відеозапису, будь-якого тиску з боку працівників поліції на ОСОБА_1 щодо надання ним відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння не чинилося та ними виключно роз'яснено порядок доставки його транспортного засобу до майданчика відділу поліції, внаслідок його тимчасового затримання, у разі проходження та відмови від проходження ним огляду на стан сп'яніння.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення та направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, жодних заперечень щодо дій працівників поліції ОСОБА_1 письмово не висловлював.
За вказаних обставин, вищевказані доводи ОСОБА_1 суддя розцінює як спробу уникнути адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
Таким чином, суддею встановлено, що своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 ПДР України, відповідно до яких, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідальність за невиконання якого, передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно довідок відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, ОСОБА_1 07 березня 2017 року отримав посвідчення водія серії НОМЕР_3 та протягом календарного року до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП не притягувався.
Оскільки санкція статті є конкретною і не містить альтернативного адміністративного стягнення, суд уважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 штраф у розмірі 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» та в порядку ст.40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір, ставка якого складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Доказів, які звільняють ОСОБА_1 від сплати судового збору за розгляд справи про адміністративне правопорушення, матеріали справи не містять та останнім не надані.
Керуючись ст. 9, 23, 40-1, 130, 252, 283-285, 294 КУпАП, ст.5 Закону України «Про судовий збір», суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок (отримувач коштів: ГУК у Черк. обл. 21081300, код отримувача ЄДРПОУ:37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача:UA918999980313030149000023001 код класифікації: 21081300) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок судового збору (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
У разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний термін з дня вручення йому постанови, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.
Суддя І.Я. Биченко