Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 січня 2023 року Справа№200/11869/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Донецької обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання протиправним та скасування рішення, прийнятого 12.12.2019 (протокол № 5) про відмову у встановленні статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії і визнання безпідставною видачу відповідного посвідчення; зобов'язання прийняти відповідне рішення про видачу посвідчення «потерпілий від радіаційного опромінення» (категорія 1) (із врахуванням заяви про зміну позовних вимог від 20.09.2022).
В позовній заяві та заяві про зміну позовних вимог позивач зазначив, що рішення постійно діючого органу відповідача 1 - Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про відмову у установленні статусу потерпілого від радіаційного опромінення від 12.12.2019 є необґрунтованим та прийнято із порушенням Порядку віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.1992 № 674 (далі за текстом Порядок № 674).
За змістом позову у серпні 1997 року позивача було віднесено до осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської автокатастрофи (категорія 1) та видано відповідне посвідчення. Зв'язок ушкодження здоров'я позивача зі впливом небезпечних радіаційних факторів встановлено висновком Центральної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку № 651 від 26.02.1993, набуття ним інвалідності - висновком МСЕК від 10.06.1994.
У 2019 році позивач надав документи для отримання посвідчення потерпілого від радіаційного опромінення та отримання відповідного посвідчення на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 551 від 11.07.2018. За наслідком розгляду наданих позивачем документів 12.12.2019 Регіональною комісією з визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Донецької області прийнято рішення про відмову у встановленні позивачу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та визнано безпідставною видачу посвідчення.
Позивач зауважує на тому, що наведене рішення прийнято із порушенням п. 5 Порядку № 674, яким встановлено, що підставою видачі посвідчення особам, віднесеним до постраждалих від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, є висновок міжвідомчої експертної комісії ради про причинний зв'язок інвалідності чи захворювання з відповідною аварією, порушеннями правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною тощо, а особам з інвалідністю - й на підставі відповідної довідки медично-соціальної експертної комісії. Оскільки визначені цим пунктом документи були додані позивачем до заяви про видачу посвідчення нового зразку, підстав для відмови у його видачі та визнання безпідставною видачу посвідчення в комісії не було.
Оскільки прийняття Регіональною комісією рішення про видачу посвідчення «Потерпілий від радіаційного опромінення відповідної категорії» є достатньою підставою для отримання ним посвідчення, позивач з метою повного захисту свого порушеного права просив зобов'язати постійно діючий орган Донецької обласної державної адміністрації - Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, прийняти відповідне рішення.
Відповідач 1 - Донецька обласна державна адміністрація проти задоволення заявлених вимог заперечував, мотиви незгоди виклав в адресованому суду відзиві на позов. За змістом відзиву позивач пропустив 6 місячний строк звернення до суду, встановлений ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач 1 вважає також рішення Регіональної комісії про відмову у встановленні позивачу статусу потерпілого від радіаційного опромінення обґрунтованим та правомірним, мотивуючи свою позицію відсутністю в пакеті наданих позивачем документів таких, які б надавали можливість встановити під час якої саме аварії чи події позивач постраждав.
Відповідач зауважив, що відповідно до Протоколу вимірювання потужності дози природного гамма-фону у повітрі житлових приміщень та розрахунку променевих навантажень мешканців» (із рахуванням можливого опромінення від радіоактивного джерела Сs- 137, що перебував до 29.11.1989 у міжквартирній стіні кв. АДРЕСА_1 ) від 18.01.1990 № 282 мешканці квартири АДРЕСА_2 доз опромінення не отримували, доза опромінення ОСОБА_1 становить 1,5 -2,9 Бар та не представляє радіаційної небезпеки.
Відповідач зауважив, що оскільки захворювання позивача не пов'язано із професійною та виробничою діяльністю, факт радіаційної аварії та ступінь вини потерпілих від аварії має встановлюватися на підставі акту комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію).
Отже, через відсутність документів, які б свідчили про відбуття радіаційної аварії чи нещасний випадок за адресою - АДРЕСА_3 комісією правомірно зроблено висновок про необґрунтовану видачу позивачу посвідчення потерплого від радіаційного опромінення.
В поясненнях від 24.12.2021 представник Донецької обласної державної адміністрації зазначив, що за інформацією департаменту соціального забезпечення посвідчення на підтвердження статусу особи, постраждалого від Чорнобильської катастрофи, категорії 1 видано позивачу з метою зниження соціальної напруги, пов'язаної із виявленням джерела радіаційного опромінення, що перебувало до 29.11.1989 в міжквартирній стіні квартири АДРЕСА_1 , розташованого поряд із з місцем проживання ОСОБА_1 на той час - АДРЕСА_3 .
Відповідач 2 - Регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у наданому до суду відзиві на позов також проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував. В наданому до суду відзиві відповідач 2 зазначив, що прийняте комісією рішення від 12.12.2019 оформлене протоколом № 5 про відмову ОСОБА_1 у встановленні статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії та визнання безпідставною видачу відповідного посвідчення є правомірним, до документів на видачу посвідчення та встановлення статусу потерпілого документів, які б надавали можливість встановити факт нещасного випадку та радіаційної аварії, під час ас якої позивач отримав радіаційне опромінення.
Відповідач 2 також зауважив на пропуску позивачем строку звернення до суду із зазначеним позовом.
Ухвалою суду від 15.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні, призначено судове засідання у справі на 18.10.2021. Наступне судове засідання було призначено 29.11.2021, Ухвалою від 29.11.2021 суд перейшов до розгляду справи в загальному позовному проваджені, підготовче засідання у справі було призначено на 28.12.2021. Ухвалами від 28.12.2021 та 27.01.2022 суд витребував документи від ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України», через що судові засідання відкладалися.
07.06.2022 проведено повторний автоматизований розподіл справи між суддями. Ухвалою від 08.06.2022 справу прийнято до провадження суддею Михайлик А.С. Підготовче засідання у справі призначено на 21.09.2022. Ухвалами від 21.09.2022 до участі у розгляді справи у якості відповідача 2 залучено Регіональну комісії з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витребувано повторно документи від ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України». Наступні судові засідання призначалися на 26.10.2022, 15.11.2022, 18.11.2022 та 24.11.2022. Судом 24.11.2022 постановлено ухвалу про закриття провадження у справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 29.12.2022, яке було відкладено на 25.01.2023.
У зв'язку із неявкою сторін до судового засідання, призначеного на 25.01.2023, на підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України подальший розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , з 22.10.2018 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 . В період з 18.01.1985 по 22.10.2018 позивач був зареєстрований у АДРЕСА_5 . Згідно довідки Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради про реєстрацію місця проживання в період з 14.04.1981 по 18.01.1985 позивач був зареєстрований у кв. АДРЕСА_6 .
15.08.1997 позивачу видано посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1) серії НОМЕР_2 , 07.02.2011 позивачу видано вкладку № НОМЕР_3 до посвідчення (арк. справи 13).
05.11.2019 позивач звернувся до Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із заявою про розгляд особової справи щодо встановлення статусу потерпілого від радіаційного опромінення та видачі посвідчення «Потерпілий від радіаційного опромінення» категорії 1 серії Я згідно зі зразком, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян».
Згідно з листом Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації від 03.06.2021 Виконавчим комітетом Краматорської міської ради 18.11.2019 надіслано до Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи подання з особовою справою позивача для розгляду питання щодо встановлення статусу потерпілого від радіаційної опромінення та видачі відповідного посвідчення.
Згідно з протоколом № 15 засідання Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 12.12.2019 на засідання комісії під час вирішення питання щодо встановлення ОСОБА_1 статусу «Потерпілий від радіаційного опромінення» вирішено відмовити у встановленні такого статусу, у зв'язку із відсутністю документів щодо підстав встановлення статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії, визначено безпідставною видачу посвідчення. За прийняте рішення проголосувало 12 членів комісії, 1 - утримався.
11.01.2020 Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради направило позивачу лист (вих. № 01-14/276), яким повідомило про припинення з 01.01.2020 виплат позивачу як постраждалому від Чорнобильської катастрофи через визнання недійсним виданого йому посвідчення та прийняття рішення про відмову встановлення статус потерпілого від радіаційного опромінення. До зазначеного листа було додано витяг з протоколу № 15 від 12.12.2019.
Наведені обставини не заперечується сторонами та не є спірними.
23.08.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про повторний розгляд питання щодо встановлення йому статусу потерпілого від радіаційного опромінювання на підставі раніше наданих ним документів. Листом від 02.09.2021 позивача повідомлено про відсутність підстав для повторного розгляду питання про встановлення йому статусу потерпілого від радіаційного опромінювання
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Питання захисту громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру врегульовані Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІ), який застосовується в редакції, чинній від чинній на час виникнення спірних правовідносин щодо заміни раніше виданого посвідчення.
Пунктом 4 абз. 1 статті 9 Закону України № 796-ХІ визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є, зокрема, громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин,
Відповідно до статті 14 Закону № 796-ХІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Частиною 4 цієї статті встановлено, що громадяни, які захворіли на променеву хворобу або захворювання яких пов'язане з переопроміненням внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, якщо такий зв'язок встановлено медичними закладами, належать до категорій, зазначених у частині третій цієї статті. Відповідно до ч. 3 статті 14 Закону № 796-ХІ громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений постановою КМУ від 02.12.1992 N 674.
Згідно з пунктом 4 цього Порядку громадяни із числа тих, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, відносяться:
до категорії 1 - особи, які стали особами з інвалідністю, захворіли на променеву хворобу внаслідок будь-якої радіаційної аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, що визначено актом за формою НI (у разі коли захворювання пов'язано з виробничою або професійною діяльністю) або актом державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), якщо такий зв'язок встановлено медичними закладами;
до категорії 2 - особи, захворювання яких пов'язано з переопроміненням внаслідок будь-якої аварії, порушенням правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушенням правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, що визначено актом за формою Н-I (у разі коли захворювання пов'язано з виробничою або професійною діяльністю) або актом державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), якщо такий зв'язок встановлено медичними закладами.
Згідно з пунктом 5 Порядку особам, зазначеним у пункті 3 цього Порядку, видаються посвідчення потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії на підставі висновку міжвідомчої експертної ради про причинний зв'язок інвалідності чи захворювання з відповідною аварією, порушеннями правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною тощо, а особам з інвалідністю - й на підставі відповідної довідки медично-соціальної експертної комісії.
Статтею 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (Порядок № 551).
Відповідно до абзацу 4 пункту 3 Порядку № 551 особам з інвалідністю, віднесеним до категорії 1, з числа хворих на променеву хворобу внаслідок будь-якої радіаційної аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, що визначено актом за формою Н-1 (якщо захворювання пов'язано з виробничою або професійною діяльністю) або актом державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), якщо такий зв'язок установлено закладами охорони здоров'я, видаються посвідчення “Потерпілий від радіаційного опромінення” (категорія 1) серії Я синього кольору.
Частиною 2 пункту 5 Порядку № 551 встановлено, що особам, віднесеним до категорії 2, захворювання яких пов'язано з переопроміненням внаслідок будь-якої аварії, порушенням правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушенням правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, що визначено актом за формою Н-1 (якщо захворювання пов'язано з виробничою або професійною діяльністю) або актом державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), якщо такий зв'язок установлено закладами охорони здоров'я, видаються посвідчення “Потерпілий від радіаційного опромінення” (категорія 2) серії Я сірого кольору.
Пунктом 7 цієї постанови Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям доручено в строк до 01.01.2022 року провести заміну посвідчень у зв'язку із затвердженням нових зразків посвідчень.
Згідно з п. 11 Порядку № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Пунктом 14 Порядку № 551 передбачено що рішення комісій, зазначених у пункті 13 цього Порядку, є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення такими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення таких комісій підлягає вилученню уповноваженими органами.
Спірним питанням цієї справи є можливість віднесення позивача до відповідної категорії осіб, які є потерпілим від радіаційного опромінення та правомірність визнання Регіональною комісією (відповідач 2) безпідставною видачу відповідного посвідчення.
Згідно з протоколом Регіональної комісії з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 12.12.2019 підстави для встановлення позивачу статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії відсутні.
Відповідно до листа Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації від 03.06.2021 особова справа позивача щодо встановлення статусу потерпілого від радіаційної опромінення та видачі відповідного посвідчення містила такі документи:
довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру;
посвідчення громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, серія А від 15.08.1997 № НОМЕР_4 та вкладки до нього від 07.02.011 № 631874;
протокол вимірів потужності дози природного радіаційного гама-фону в повітрі житлових приміщень і розрахунку променевих навантажень мешканців від 18.01.1990 № 282;
висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії від 26.0.21993 № 651;
довідки до акту огляду МСЕК Донецької обласної медико-соціальної експертної комісії серії 2-18 АА № 232035 від 10.06.1994.
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 26.02.1993 № 651 експертною радою 03.02.1993 на засіданні №23 за наслідком розгляду клопотання ОСОБА_1 та наданої документації, встановлено позивачу діагноз: «Пролапс мітрального клапану. Хронічний гастродуоденит. Ерозія слизової шлунку та 12-палої кишки. Рефлюкс-езофагит. Грижа травного відтоку». Згідно з висновком експертної ради захворювання викликані іонізуючим опромінюванням аналогічним роботами пов'язаним з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до наявних в матеріалах справи документів питання зв'язку захворювання ОСОБА_1 із впливом іонізуючого опромінювання вирішувалося на підставі направлення Поліклініки № 3 МСЧ НКМЗ, де зазначено про у ймовірність контакту позивача з іонізуючим опроміненням зі стіни будинку АДРЕСА_7 .
Згідно довідки Міністерства охорони здоров'я серії МСЕ 232035 позивачу за наслідком повторного огляду встановлено 3 групу інвалідності, причиню якої є захворювання викликане іонізуючим опроміненням аналогічним пов'язаним із роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково.
Відповідно до вимог положень пункту 5 Порядку №674 експертний висновок та довідка МСЕК є достатньою підставою для видачі посвідчення потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії.
Суд не приймає до уваги посилання відповідачів на ненадання позивачем документів з яких можна було би встановити обставини нещасного випадку (радіаційної аварії»), під час яких позивач отримав іонізоване опромінювання, з огляду на таке. Як вбачається з положень Порядку № 551 зазначені документи мають складатися або на виробництві - у разі, якщо опромінення отримано під час трудової діяльності, а бо медичним закладом - у разі, якщо ним встановлено опромінення. В будь-якому разі, складання таких документів не залежить від позивача, а тому суд вважає, що позивач не може бути відповідальним чи відчувати на собі будь-які негативні наслідки через його відсутність за встановлення факту зв'язку його захворювань із отриманням радіаційного переопромінення. Крім цього, відповідно до наявних в матеріалах справи документів, зокрема, направлення позивача на обстеження до Центральної міжвідомчої експертної ради з установлення причинно-наслідкового зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру, виходить, що питання зв'язку ушкодження здоров'я позивача постало через ймовірність його опромінення Цезієм -137, що перебував у стіні квартири АДРЕСА_1 до листопада 1989 року.
Матеріали справи містять протокол № 282 від 18.01.1990 вимірювань потужності дози природного радіаційного гамма-фону в повітрі житлових приміщень і розрахунку променевих навантажень мешканців (з урахуванням можливого опромінення від радіоактивного джерела Сs-137, що знаходився до 29.11.1989 в міжквартирній стіні кв. АДРЕСА_1 ). Відповідно до зазначеного протоколу проведено обчислення доз опромінення мешканців кв. АДРЕСА_2 (у т.ч. 5 років у кв. АДРЕСА_6 ). У висновку вказаного проколу зазначено, що: потужність експозиційної дози природного радіаційного гамма-фону в квартирі АДРЕСА_2 обумовлена природними радіонуклідами будматеріалів, знаходиться в межах рівнів для повітря житлових поміщений (30 нГр/ч - 147 нГр/ч або 4,2 мкР/с - 20,4 мкР/год), коливання яких обумовлені характером будматеріалів. Співвідношення потужності експозиційної дози в повітрі житлової квартири і потужності експозиційної дози гамма-фону на відкритій місцевості відповідає даним для будівель з бетонних панелей (1,42 -1,62); - дози опромінення мешканців за рахунок природного радіаційного гамма-фону квартири АДРЕСА_2 становлять 0,029-0,105 бер/рік, що відповідає природним даним про внесок гамма-випромінювання природних радіонуклідів в будматеріалах (до 0,088-0,1 бер/рік) в ефективні еквівалентні дози опромінення населення за рахунок усіх природних джерел опромінення (0,232 бер/рік); - збільшення радіаційного гамма-фону в квартирі АДРЕСА_2 за рахунок джерела 137-Сs, який перебував до 29.11.1989 в міжквартирні стіни квартири АДРЕСА_1 практично не було, оскільки навіть в 1981 році розрахункова потужність дози від джерела Сs-137 в квартирі становила 0,1% від рівня природного гамма-фону в квартирі; - мешканці квартири АДРЕСА_2 опромінення за рахунок джерела 137-Сs, який перебував до 29.11.1989 в міжквартирній стіни кв. АДРЕСА_1 за рахунок перебування в кв. АДРЕСА_1 в 198-1989 роках у родини Корж) під'їзду № 2 практично не отримали.
Втім, зазначений документ не є документом, на підставі якого може вирішуватися питання щодо підтвердження статусу потерпілого від радіаційного опромінення, не спростовує встановлення зв'язку захворювання позивача із радіаційним опроміненням та не впливає на висновки суду щодо неможливості відчуття позивачем негативних наслідків через відсутність документу, якій би надавав можливість ідентифікувати радіаційну аварію чи нещасний випадок, під час якого позивач отримав ушкодження здоров'я.
З огляду на пред'явлення позивачем до уповноваженого органу всіх необхідних документів, на підставі яких згідно із законодавством видається посвідчення, та підтверджують ушкодження його здоров'я через вплив небезпечних радіаційних факторів, враховуючи висновки суду про те, що відсутність акту державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), не може бути підставою для позбавлення позивача права на отримання пільг, встановлених законодавством для потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії, суд дійшов висновку про протиправність прийнятого комісією протокольного рішення про непідтвердження статусу позивача як потерпілого від радіаційного опромінення. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправним та скасувати рішення відповідача 2, оформленого протоколом від 12.12.2019 № 15 в частині встановлення відсутності підстав підтвердження позивачу статусу як потерпілого від радіаційного опромінення та наявність підстав для їх задоволення.
Вимоги позивача про зобов'язання прийняти рішення про видачу посвідчення «Потерпілий від радіаційного опромінення» 1 категорії підлягають задоволенню в частині зобов'язання Регіональної комісії з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи прийняти рішення про видачу посвідчення «Потерпілий від радіаційного опромінення» відповідної категорії, оскільки визначення певної категорії є дискреційними повноваженнями комісії та фактично комісією не розглядалися питання віднесення до певної категорії потерпілого від радіаційного опромінення.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», підстави для розподілу судового збору згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом від 12.12.2019 № 15, в частині встановлення відсутності підстав підтвердження ОСОБА_1 статусу потерпілого від радіаційного опромінення.
Зобов'язати Регіональну комісію з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи повторно розглянути питання щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу потерпілого від радіаційного опромінення та прийняти рішення про видачу йому посвідчення потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії.
У задоволенні позовних вимог до Донецької обласної державної адміністрації відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_8 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Відповідач 1: Донецька обласна державна адміністрація, адреса: 84306, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця О.Тихого, 6, код ЄДРПОУ 00022473
Відповідач 2: Регіональна комісія з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, адреса: АДРЕСА_9 .
Суддя А.С. Михайлик