31 січня 2023 року
м. Київ
cправа № 904/628/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Булгакової І.В. (головуючий), Малашенкової Т.М. і Селіваненка В.П.,
за участю секретаря судового засідання - Пасічнюк С.В.,
учасники справи:
позивач - фізична особа-підприємець Коваль Юрій Олександрович,
представник позивача - не з'явився,
відповідач - акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" в особі Павлоградського відділення акціонерного товариства "Дніпропетровськгаз",
представник відповідача - не з'явився,
розглянув касаційну скаргу акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз"
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 21.11.2022 (головуючий Мороз В.Ф., судді: Коваль Л.А., Чередко А.Є.)
у справі № 904/628/22
за позовом фізичної особи-підприємця Коваля Юрія Олександровича (далі - Підприємець)
до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" в особі Павлоградського відділення акціонерного товариства "Дніпропетровськгаз" (далі - Товариство)
про скасування рішення.
За результатами розгляду касаційної скарги Верховний Суд
Підприємець звернувся до суду з позовом до Товариства про скасування рішення комісії Товариства від 27.01.2022, на підставі якого сформований акт-розрахунок від 27.01.2022.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вказане рішення комісії про задоволення акта про порушення від 14.01.2022 № Dp001125 (далі - Акт про порушення) та донарахування Підприємцю додаткових 3 020,93 м3 природного газу вартістю 198 409,37 грн суперечить вимогам чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 21.06.2022 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване необґрунтованістю та недоведеністю позовних вимог.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 21.11.2022 рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.06.2022 скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено.
Постанова суду апеляційної інстанції обґрунтована наявністю правових підстав для задоволення позовних вимог про скасування рішення комісії про задоволення Акта про порушення та донарахування Підприємцю додаткових 3 020,93 м3 природного газу вартістю 198 409,37 грн.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, Товариство звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на те, що апеляційним судом при прийнятті оскаржуваної постанови не враховано висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 16.08.2022 у справі № 910/1873/20 щодо застосування підпункту 1 пункту 4 глави 4 та підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ, пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газотранспортних систем (далі - Кодексу ГРМ), яка прийнята у подібних правовідносинах, просить скасувати постанову Центрального апеляційного господарського суду від 21.11.2022, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.06.2022 залишити в силі.
Підприємець подав відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на законність і обґрунтованість оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції, просить залишити її без змін, касаційну скаргу - без задоволення. Також у відзиві Підприємець просить розглянути справу без участі його представника у судовому засіданні.
Ухвалою Верховного Суду від 26.01.2023 задоволено заяву Товариства про участь у судовому засіданні у справі № 904/628/22 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. Однак, під час проведення судового засідання 31.01.2023 у зв'язку з технічними причинами не відбулось підключення представника Товариства до системи відеоконференцзв'язку, про що відповідними представниками Суду було складено акт від 31.01.2023.
Перевіривши правильність застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального і процесуального права, відповідно до встановлених ними обставин справи, враховуючи підстави відкриття касаційного провадження, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Місцевим та апеляційним господарськими судами встановлено, що Товариство є оператором газорозподільної системи (Оператор ГРМ), який надає Підприємцю (споживачу) послуги з розподілу природного газу згідно з типовим договором розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Регулятор) від 30.09.2015 № 2498, укладеного між сторонами в порядку статті 634 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) шляхом приєднання до нього споживача.
Підприємець шляхом направлення заяви-приєднання від 01.01.2016 № 09426ILONZDP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) Оператору ГРМ, приєднався до типового договору розподілу природного газу (далі - договір), розміщеного на сайті НКРЕКП та Оператора ГРМ у мережі інтернет за адресою: dp.104.ua та у друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності: газета ?Зоря-область? від 30.12.2015 № 101 (21731).
За умовами договору Товариство надає споживачу послуги з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Додатком 4 до договору за адресою об'єкта (точки комерційного обліку): Тернівка, вулиця Петрова, 6 знаходиться лічильник марки Metrix AMG10 № 005247. Крім цього, у точці комерційного обліку встановлено газоспоживче обладнання (ГСО), а саме: котел Baxi ECO 3 COMPACT 240 FI; котел Immergas IMMERGAS NIKE MINI; плита ПГ-6 МО 15-6.
На об'єкті споживача (кафе "Світанок"), розташованому за адресою: Дніпропетровська область, місто Тернівка, вул. І. Петрова, буд. 6, представниками Товариства 14.01.2022 проведено перевірку дотримання правил споживання природного газу та достовірності його обліку, за наслідками якої складено акт від 14.01.2022 № 1, у якому зазначено, що встановлено позачерговий режим роботи побутового лічильника газу (збитий числовий ряд, не реагує на споживання газу). Лічильник знято на експертну повірку, газопостачання припинено. Даним актом зафіксовано наявність та цілісність пломб Держстандарту України та Оператора ГРМ.
За результатами перевірки інженером з метрології Бичехвістом В.І. (посвідчення № 1252) і контролером Булавою І.О. (посвідчення № 1450), за участю споживача (його представника) Пепель І.В., встановлено порушення підпунктів 1, 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме: несанкціоноване втручання у роботу засобу вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку газу, зокрема лічильника газу) та пошкодження засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) або робота комерційного вузла обліку газу (ВОГ) чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, та визначено позаштатний режим роботи (збито цифровий ряд), про що складено Акт про порушення.
В Акті про порушення зазначено лічильник газу Metrix AMG10 № 005247, а також, що до мережі підключено таке обладнання: котел Baxi ECO 3 COMPACT 240 FI; котел Immergas IMMERGAS NIKE MINI; плита ПГ-6 МО 15-6.
Також Акт про порушення містить відомості, що комісія Оператора ГРМ з розгляду вказаного акта буде проводити засідання 27.01.2022 о 10 год 00 хв за адресою: місто Павлоград, вулиця Крилова, будинок 8, кабінет 7.
Акт про порушення підписаний представником споживача Пепель І.В. без зауважень та останнім отримано його копію.
Павлоградським відділенням Товариства в особі майстра Іванова Т.А., у присутності представника позивача Пепеля І.В., 14.01.2022 знято ЗВТ для направлення на позачергову експертну повірку, про що складено акт № 1 про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності).
Представниками Товариства Бичехвіст В.І. та Булавою П.О., за участю представника споживача Пепель І.В. 14.01.2022 складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертну повірку. У тексті вказаного протоколу (з яким ознайомлено представника споживача Пепеля І.В., про свідчить його підпис) вказано, що представник споживача Пепель І.В. запрошується 19.01.2022 о 09 год 00 хв для проведення експертної повірки. Крім цього, зазначено, що у разі неприбуття протягом десяти робочих днів споживача для проведення позачергової або експертної повірки ЗВТ повірка проводиться без його участі.
За результатами проведення експертизи лічильника газу марки Metrix AMG10 № 005247 встановлено, що пошкодження - відсутні, зупинка відлікового механізму, збито цифровий ряд та зроблено висновок, що несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу не підтверджується, про що свідчить акт експертизи лічильника від 19.01.2022 № 2.
ТОВ ?Укрстандарт-Сервіс? видано довідку про непридатність законодавчо регульованого ЗВТ від 19.01.2022 № 02/25-270-22/47, а саме лічильника газу мембранного АМG, G10. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: пункт 6.8; не реагує на зміну витрат газу.
Лабораторія з повірки лічильників, обчислювачів, коректорів та перетворювачів Оператора ГРМ 19.01.2022 склала дефектний акт № 02/25-270-22/47 визначення можливості виконання ремонту побутового лічильника газу, згідно з яким лічильник номер 005247, марки АМG, рік випуску 2008, типорозмір G10 визнаний непридатним для подальшої експлуатації та ремонту, відповідно до пункту 4 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ.
За результатами засідання комісії щодо розгляду актів про порушення Кодексу ГРМ встановлено порушення споживачем (Підприємцем) розділу ХІ глави 2 пункту 3 підпункту 1 Кодексу ГРМ та вирішено задовольнити Акт про порушення і здійснити нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу згідно з пунктом 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу з 01.01.2022 по 14.01.2022, що становить 3 020,93 м3. Крім того, здійснено нарахування за необліковані об'єми (обсяги) природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання за період з початку розрахункового періоду до дати припинення газопостачання на об'єкт споживача та відобразити фактичні розрахунки в січні місяці при закритті місячного балансу в RGG ?Indastry?, 1С-Бухгалтерія в кількості 3 020,93м3 та вважати об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником.
За висновком суду першої інстанції правовідносини, що виникають між оператором газотранспортної системи (ГРМ) та суб'єктами ринку природного газу регулюються Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом ГРМ.
Відповідно до статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ оператор газорозподільної системи - це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Фактом приєднання споживача до умов Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, а в даному випадку, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за наведеною у додатку 2 до Договору формою (для споживачів, які не є побутовими).
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу, визначені Кодексом газорозподільних систем, який затверджено постановою Регулятора від 30.09.2015 № 2494 (у редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором газорозподільних систем за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних і дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це оператора газорозподільних систем та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак порушень представник оператора газорозподільних систем на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору. Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення оператором газорозподільних систем пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
У пункті 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, зокрема, визначено обов'язки власника (користувача) комерційного ВОГ у випадку виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, до яких належить також лічильник, та перелік ситуацій, які кваліфікуються як позаштатний режим роботи.
Так, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Судом першої інстанції встановлено, що за наслідками обстеження лічильника газу на об'єкті Підприємця встановлено позаштатний режим роботи, у зв'язку з чим ЗВТ направлено на експертну повірку, за результатами якої визнано позаштатний режим роботи (збито цифровий ряд)
У подальшому за результатами розгляду Акта про порушення комісія вирішила провести перерахунок об'єму природного газу позивачу відповідно до вимог Кодексу ГРМ: а саме встановлено порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ та на підставі підпункту 1 пункту 4 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРМ за період з 01.01.2022 7:00 по 14.01.2022 14:00 здійснено обрахунок газу у кількості в об'ємі 3 020,93 м3 на загальну суму 198 409,37 грн.
Також судом першої інстанцій встановлено, що дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, а тому Товариство правомірно здійснило розрахунок з початку розрахункового періоду (тобто з 01.01.2022) до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ (тобто до 14.01.2022). При цьому здійснений Товариством розрахунок вартості природного газу, яка повинна бути компенсована останньому, відповідає вимогам Кодексу ГРМ та встановленій процедурі, а належних доказів на спростування обґрунтованості здійсненого Товариством розрахунку Підприємцем не надано.
Крім того суд першої інстанції звернув увагу на те, що запроваджений у пункті 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення "не з вини споживача", оскільки хоча споживач у цих випадках не здійснює несанкціонованого втручання, водночас може виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ охоплює ситуації, які споживач може виявити.
За таких підстав суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції не погодився з такими висновками суду першої інстанції зазначивши, що відповідно до підпункту 8 пункту 7.1 розділу VІІ Договору оператор ГРМ зобов'язується проводити на вимогу споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРМ.
У свою чергу, споживач, згідно з підпунктом 2 пункту 7.4 Розділу VІІ договору зобов'язується своєчасно повідомляти оператора газотранспортної системи про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу).
Пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці їх монтажу та за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ), за ініціативи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) на місце комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням з оператором ГРМ може встановлюватися аналогічний ВОГ (ЗВТ), який повинен мати діюче свідоцтво про повірку та бути опломбованим належним чином. За відсутності дублюючого або підмінного ВОГ (ЗВТ) на період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням зі споживачем здійснюється припинення газопостачання через комерційний ВОГ або (в іншому випадку) за цей період здійснюється обрахунок об'єму та обсягу розподіленого природного газу відповідно до вимог цієї глави.
Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого у точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проєктній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
Згідно з пунктом 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Пунктом 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:
1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ;
2) у разі якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації;
3) у випадку виявлення порушення герметичності імпульсних ліній системи вимірювання різниці тиску на комерційному ВОГ на базі змінного перепаду тиску витоків газу на імпульсній трубці до перетворювача різниці тиску перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться, виходячи зі значення різниці тиску, яка дорівнює значенню верхньої межі діапазону вимірювань перетворювача тиску, або зі значення номінальної проєктної потужності встановленого неопломбованого газоспоживаючого обладнання. До розрахунку приймається отримане найменше значення витрати газу. Перерахунок проводиться за період з дати останньої перевірки. Якщо така перевірка не проводилася в розрахунковий період, то з початку розрахункового періоду. У всіх інших випадках виявлення порушення герметичності газопроводів розрахунок втрат природного газу проводиться відповідно до Методик визначення питомих виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу.
Відповідно до пункту 5 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема у таких випадках:
1) визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ;
2) робота поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність).
Об'єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури:
- за значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на ГРМ за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ;
- за значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п'ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік.
При розрахунках враховується, за яким саме каналом виміру тиску або температури відсутні достовірні результати виміру.
При виявленні випадків, коли датчик тиску, та/або датчик температури, та/або обчислювач (коректор) об'єму газу працює поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність) (фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ) - перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за час тривалості аварійного/діагностичного повідомлення та з урахуванням строку усунення порушення. Обсяг газу, порахований коректором/обчислювачем за час тривалості аварійної/позаштатної ситуації, в таких випадках до уваги не береться.
При визнанні датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу непридатними до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ та/або пошкодженні пломб, а також при пропущенні строку періодичної повірки зазначених ЗВТ з вини споживача перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з початку розрахункового періоду (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування Оператором ГРМ справного та повіреного ЗВТ, що підтверджується відповідним актом між Оператором ГРМ та споживачем.
У випадку виявлення помилок при спільному введенні в конфігурацію комерційного ВОГ недостовірних даних (зокрема щодо діаметру газопроводу, звужуючого пристрою, кількості імпульсів), що вплинуло на кінцевий результат вимірювання, проводиться перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу з урахуванням дійсних значень параметрів комерційного ВОГ за період від дати введення недостовірних значень до дати введення дійсних значень.
Згідно 3 пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Пунктом 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що споживач (несанкціонований споживач) та представники оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Відповідно до положень пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Апеляційний суд, ухвалюючи оскаржувану постанову заначив, що в Акті про порушення не зазначено у чому полягає позаштатний режим роботи комерційного ВОГ чи його складових з посиланням на конкретний підпункт пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, разом з тим, на думку перевіряючих, збитий цифровий ряд лічильника газу марки Metrix AMG10 № 005247 може кваліфікуватися як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ.
Також, що ані акт перевірки роботи комерційного ВОГ та його складових від 14.01.2022 № 1, ані Акт про порушення не містять відомостей щодо несправності коректора, обчислювача чи інших складових вузла обліку об'єму газу як і їх роботи в позаштатному режимі, що могло б кваліфікуватися за підпунктом 1 або відповідно 2 пункту 5 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ.
Згідно з пунктом 6 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
Апеляційним судом зазначено, що згідно з наведеними положеннями Кодексу ГРМ представник оператора ГРМ може направити лічильник газу (ЗВТ) виключно на один вид діагностики: експертизу чи позачергову повірку або ж експертну повірку, однак всупереч наведеному, в акті № 1 зазначено про зняття ЗВТ для направлення на позачергову експертну повірку. Разом з тим, у наданому суду екземплярі відповідача протоколу щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку підкреслено саме експертну. При цьому фактично представниками Товариства було проведено експертизу лічильника газу марки Metrix AMG10 № 005247, яка, до того ж, проводилась без присутності споживача (Підприємця).
Крім того, якщо під час перевірки комерційного ВОГ виявлено ознаки пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а саме між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, має бути здійснена саме повірка лічильника газу.
Експертиза лічильника газу без проведення попередньої повірки проводиться лише у випадках виявлення ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Водночас, як свідчать матеріали справи, в акті перевірки від 14.01.2022 № 1 представниками Товариства висловлено сумнів у правильності роботи встановленого лічильника газу: позаштатний режим роботи побутового лічильника газу (ПЛГ). Даним актом також зафіксовано наявність та цілісність пломб Держстандарту України та Товариства №С671944708.
У свою чергу, в Акті про порушення, за умов невиявлення ознак пошкодження пломб у акті перевірки від 14.01.2022 № 1, без видимих на те підстав, Товариством зазначено про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, хоча акт перевірки обґрунтування таких підозр не містив.
Більше того, за результатами проведеної експертизи було складено акт експертизи лічильника газу від 19.01.2022 № 2, в якому встановлено; 1.1. Цілісність заводської пломби та повірочного тавра - ціла; 1.2. Відповідність місць фактичного розташування пломб - відповідно; 1.3. Цілісність відлікового механізму та корпусу ЗВТ - цілі; 1.4. Цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ - цілі; 1.5. Наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ - відсутні; 1.6. Механічні пошкодження та інше - пошкодження відсутні, зупинка відлікового механізму, збито цифровий ряд; графа 2.1. втрата тиску - не заповнена; 2.2. Герметичність - герм.; 2.3. Похибки лічильника за об'ємної витрати - проставлено прочерки; графа "покази лічильника газу після повірки" - не заповнена.
Таким чином актом експертизи лічильника газу від 19.01.2022 № 2 встановлено відсутність механічних пошкоджень та зроблено висновок, що: несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу не підтверджується.
А відтак, Товариством мав бути складений саме акт перевірки з одночасним ініціюванням позачергової повірки лічильника газу, оскільки підстави для проведення представниками ним експертизи газового лічильника Metrix AMG10 (заводський номер 005247, рік випуску 2008) були відсутні.
За результатами засідання комісії щодо розгляду актів про порушення Кодексу ГРМ встановлено порушення споживачем (Підприємцем) розділу ХІ глави 2 пункту 3 підпункту 1 Кодексу ГРМ та вирішено задовольнити акт про порушення і здійснити нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу згідно з пунктом 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу з 01.01.2022 по 14.01.2022, що становить 3 020,93 м3.
При цьому причина виконання розрахунку зазначена: ?визначення лічильника газу Metrix AMG10 № 005247, повірка 08.09.2021 непридатним до застосування за результатами повірки?.
Відповідно до глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.
Змістовний аналіз цієї глави дозволяє сформулювати висновок про те, що ним врегульовано 3 основних групи порушень:
- порушення споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 глави 2 розділу XI);
- порушення, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу (пункт 2 глави 2 розділу XI);
- порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу (пункт 3 глави 2 розділу XI).
Як вже було зазначено, судом встановлено фактичні обставини того, що за наслідками перевірки ВОГ на об'єкті Підприємства встановлено позаштатний режим роботи, у зв'язку з чим ЗВТ направлено на позачергову експерту повірку, за результатами якої лічильник газу визнано непридатним, на підставі чого представники Відповідача склали акт про порушення згідно з підпунктом 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
У подальшому за результатами розгляду вказаного акта про порушення комісія Товариства змінила режим нарахування, визначивши необлікований об'єм природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ (без конкретизації підпункту згаданої норми).
Згідно з підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Апеляційний суд зазначив, що наведене положення стосовно окремих складових комерційного ВОГ конкретизує підпункт 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ. При цьому для цілей визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, Кодекс ГРМ розмежовує несправність лічильника, що сталася внаслідок його пошкодження, та несправність лічильника, що сталася внаслідок позаштатного режиму роботи.
Вказаним положенням підпункту 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що у разі якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації.
Такий підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення "не з вини споживача", оскільки хоча споживач у цих випадках не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ охоплює ситуації, які споживач може виявити.
При цьому як видно зі змісту пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, він не описує виявлення непридатності до застосування внаслідок невідповідності його метрологічних характеристик, тобто дефект лічильника, який міг з часом проявитись і який не пов'язаний з його пошкодженням або позаштатним режимом роботи. Такі дефекти споживач за звичайних умов не може виявити. Для їх запобігання лічильники газу підлягають зокрема, періодичній повірці.
За визначенням, приведеним у пункті 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, повірка лічильника газу - це встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку.
Апеляційним судом зазначено, що як вбачається з матеріалів справи, дата останньої повірки лічильника газу Metrix AMG10 (заводський номер 005247, рік випуску 2008) - 08.09.2021, що підтверджується свідоцтвом про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №02/15-16/2 від 08.09.2021, яке видане відокремленим підрозділом ?Повірочна лабораторія? ТОВ "Укрстандарт-Сервіс" і чинне до 08.09.2029.
За результатами проведення періодичної повірки встановлено, що ЗВТ відповідає вимогам ДСТУ 3336-96 Лічильники газу побутові….
Таким чином, судом не встановлено пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою, що виключає настання наслідків, передбачених підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме визначення обсягу переданого (прийнятого) газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання, саме з цих підстав.
Відповідно до абзацу 6 пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
При цьому у вказаній нормі йдеться загалом про комерційний ВОГ (ЗВТ), а не окремі його складові.
Натомість у главі 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до якого відсилає ця норма, пункт 4 стосується лічильника газу або звужуючого пристрою, а пункт 5 - датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу.
Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 19.01.2022 №02/25-270-22/47, наданої відокремленим підрозділом ?Повірочна лабораторія? ТОВ ?Укрстандарт-Сервіс", встановлено непридатність лічильника до застосування внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, зазначивши підстави для визнання ЗВТ непридатним: п. 6.8 не реагує на зміну витрати газу.
При цьому за змістом підпункту 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ про виникнення позаштатного режиму роботи лічильника свідчать зафіксовані та зареєстровані у звітах справного обчислювача (коректора) об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностична ситуації. Більше того, виходячи з розуміння норм Кодексу ГРМ, такими мають бути саме повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації, а не діагностичні/аварійні повідомлення про позаштатні ситуації тощо.
Отже, за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
В Акті про порушення, в якому було б встановлено несправність, непридатність до застосування коректора як і його роботи в позаштатному режимі, що могло б кваліфікуватися за підпунктом 1 або відповідно 2 пункту 5 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ, Товариством не складалося.
В інших документах, зокрема, акті від 14.01.2022 № 1 перевірки дотримання правил споживання природного газу та достовірності його обліку, протоколі щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку, акті експертизи лічильника газу, довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, також не було встановлено цих обставин, а виявлено лише непридатність до застосування саме лічильника газу.
Апеляційний суд дійшов висновку, що Товариство всупереч вимогам підпункту 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ та статтям 13, 74 ГПК України, звіти коректора об'єму газу до лічильника газу Metrix AMG10 (заводський номер 005247, рік випуску 2008), в яких були б зафіксовані та зареєстровані повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації у спірний період 01.01.2022-14.01.2022 станом на день прийняття оскаржуваного рішення комісії, оформленого протоколом від 27.01.2022 № 1-DР001125, на підставі якого сформовано акт-розрахунок від 27.01.2022 про перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу, суду не надало.
Враховуючи наведене, оскільки матеріалами справи не підтверджується несправність коректору об'єму газу до Лічильника газу Metrix AMG10 (заводський номер 005247, рік випуску 2008), як і те, що мали місце зареєстровані та зафіксовані у звітах коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації, які б свідчили про позаштатний режим роботи лічильника, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
Апеляційний суд зазначив, що у даній справі відсутні такі обставини:
- пошкодження лічильника (навпаки, наявні в матеріалах справи докази засвідчують його цілісність);
- пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача (судом не встановлено будь-якого несанкціонованого втручання);
- несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (періодична повірка проводилась споживачем вчасно);
- несправності обчислювача (коректора) об'єму газу (відповідачем такі обставини не встановлювались і відповідно докази суду не надавались);
- зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі (що не спростовано відповідачем у встановленому процесуальним кодексом порядку).
Водночас одна лише несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової чи експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
За таких підстав, апеляційний суд дійшов висновку, що Товариством не доведено необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого природного газу споживачу внаслідок позаштатного режиму роботи лічильника газу, оскільки у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що виявлене та зафіксоване в Акті про порушення призвело до некоректної роботи ВОГ у цілому (зокрема, коректора, обчислювача, датчика об'єму тощо), що спричинило неправильний облік спожитого газу. У свою чергу, за відсутністю таких доказів у Товариства не було правових підстав здійснювати перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу споживачу.
Товариство у касаційній скарзі посилалось на те, що апеляційним судом при прийнятті оскаржуваної постанови не враховано висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 16.08.2022 у справі № 910/1873/20 щодо застосування підпункту 1 пункту 4 глави 4 та підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ, пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ у подібних правовідносинах.
Верховний Суд проаналізувавши зміст судових рішень у справі № 910/1873/20 зазначає, що у вказаній справі предметом первісного позову було стягнення 369 598,24 грн заборгованості за донарахований об'єм природного газу, який був обґрунтований тим, що за результатами перевірки технічного стану вузла обліку природного газу виробничих приміщень ТОВ ?Зернокомплекс ?Сиваш? виявлено порушення, яке полягало у відсутності змін показань лічильника природного газу при фактичній його витраті. З огляду на встановлення факта позаштатного режиму роботи лічильника, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу не обліковувалась, та з урахуванням наявності висновку спеціалізованого державного підприємства про його непридатність акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз? (далі - ОГС ?Вінницягаз?) провело перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу в порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, а предметом зустрічного позову було визнання протиправним і скасування рішення комісії ОГС ?Вінницягаз? з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу, оформленого протоколом від 01.10.2019 № 13, про перерахунок (донарахування) ТОВ ?Зернокомплекс ?Сиваш? газу в обсязі 64 942,40 м3 за період з 01.09.2019 до 19.09.2019 на суму 369 598,24 грн, який був обґрунтований тим, що ТОВ ?Зернокомплекс ?Сиваш? не споживало газу у спірний період внаслідок відсутності виробничої необхідності (вогневому сушінні культур). Водночас вихід з ладу лічильника виявило при першому запуску обладнання саме ТОВ ?Зернокомплекс ?Сиваш?, про що своєчасно (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) повідомило ОГС "Вінницягаз", що виключає здійснення перерахунку (донарахування) спожитого газу в силу положень пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
У справі № 910/1873/20 судами було встановлено, що ТОВ ?Зернокомплекс ?Сиваш? шляхом підписання заяви від 01.01.2016 № 09420XPIJFP16 приєдналося до типового договору розподілу природного газу, за яким ОГС ?Вінницягаз? надавало послуги з розподілу природного газу, а ТОВ ?Зернокомплекс ?Сиваш? оплачувало вартість цих послуг у розмірі, строки та порядку, визначені договором.
Представники ОГС ?Вінницягаз? 19.09.2019 здійснили перевірку технічного стану вузла обліку природного газу на території виробничих приміщень ТОВ ?Зернокомплекс ?Сиваш" за адресою: місто Козятин, вул. Довженка, та виявили порушення, передбачене пунктом 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, що полягало у відсутності змін показань лічильника природного газу за фактичної його витрати. За наслідками перевірки складено акт перевірки технічного стану вузла обліку № 023820 та акт про порушення.
У зв'язку з позаштатною роботою лічильника природного газу ТОВ ?Зернокомплекс ?Сиваш? його було знято на позачергову повірку та направлено до Державного підприємства ?"Кіровоградський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації?, за результатами проведення якої лічильник визнано непридатним.
Комісією ОГС "Вінницягаз" з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу 01.10.2019 проведено засідання з розгляду акта про порушення від 19.09.2019 й ухвалено рішення про проведення перерахунку (донарахування) обсягів природного газу з розрахунку роботи однієї зерносушарки за період з 01.09.2019 до 19.09.2019 в обсязі 64 942,40 куб. м. Зазначене рішення комісії оформлено протоколом від 01.10.2019 № 13 та актом-розрахунком від 01.10.2019.
Листом від 16.10.2019 № 21003-1СЛ.6399-1019 ОГС ?Вінницягаз" на адресу ТОВ ?Зернокомплекс Сиваш" надіслало акт-розрахунок від 01.10.2019 та рахунок-фактуру від 03.10.2019 № 69026288 на оплату 369 598, 24 грн за донараховані об'єми природного газу.
Верховний Суд, залишаючи без змін рішення судів попередніх інстанцій у справі № 910/1873/20 погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що встановлений факт позаштатного режиму роботи лічильника природного газу ТОВ ?Зернокомплекс ?Сиваш?, належне оформленням цього порушення оператором ГРМ за результатами перевірки, а також правильністю перерахунку (донарахування) спожитого газу є підставою для задоволення позовних вимог за первісним позовом. Доводи позивача за зустрічним позовом спростовуються встановленими обставинами справи, не підтверджуються належними та допустимими доказами, у зв'язку з чим він не підлягає задоволенню.
З аналізу судових рішень у справі № 910/1873/20 та матеріалів справи № 904/628/22 вбачається, що у вказаних справах сторонами є оператор ГРМ та споживач предметом позовних вимог є скасування рішення комісії оператора ГРМ з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) об'ємів природного газу, оформленого протоколом, підставами позову є позаштатний режим роботи лічильника природного газу, який полягав у відсутності змін показань лічильника природного газу при фактичному його споживанні.
Враховуючи викладене та правову позицію, викладену в мотивувальній частині постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.10.2021 у справі № 233/2021/19 щодо визначення подібності правовідносин у справах, то Верховний Суд дійшов висновку, що у вказаних справах правовідносини є подібними.
При цьому Верховним Судоми у вказаній справі було зроблено висновок про те, що у главі 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначені види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, зокрема пунктом 3 передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, зокрема, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), що виникає в результаті пошкодження лічильника, несправності лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановленої за результатами позачергової або експертної повірки (абзац 2 підпункту 2 пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ).
Уточнення того, як саме здійснюється визначений у пункті 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу за порушення для споживачів, що не є побутовим, міститься у главі 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, які закріплюють не лише певні господарські санкції та конкретизують підстави їх застосування, а й встановлюють певні заохочувальні норми для споживачів природного газу, які добросовісно поводяться у відповідних договірних відносинах.
Так, за приписами підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Враховуючи встановлення за результатами перевірки ОГС ?Вінницягаз? позаштатного режиму роботи лічильника газу ТОВ ?Зернокомплекс Сиваш?, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу на об'єкті останнього не обліковувалась, що засвідчено складеним та підписаним сторонами актом про виявлені порушення, а також висновком спеціалізованого державного підприємства про непридатність лічильника газу, суди попередніх інстанцій правильно зазначили, що в оператора ГРМ були всі правові підстави для оформлення акта про порушення та проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті ТОВ ?Зернокомплекс Сиваш? у порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ.
Вказані висновки Верховного Суду щодо застосування підпункту 1 пункту 4 глави 4 та підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ, пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ не були враховані судом апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови та були враховані судом першої інстанції при ухваленні рішення, на що у свою чергу посилається скаржник у касаційній скарзі.
Крім того Верховний Суд, не може погодитись з висновками суду апеляційної інстанції станції у даній справі (№ 904/628/22), оскільки апеляційний суд, посилаючись на те, що в Акті про порушення не зазначено у чому полягає позаштатний режим роботи комерційного ВОГ чи його складових з посиланням на конкретний підпункт пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, разом з тим, на думку перевіряючих, збитий цифровий ряд лічильника газу марки Metrix AMG10 № 005247 може кваліфікуватися як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, не спростував та не обґрунтував, на підставі яких доказів ним були відхилені встановлені судом першої інстанції щодо цього обставини, а саме, що на об'єкті споживача (кафе "Світанок"), розташованому за адресою: Дніпропетровська область, місто Тернівка, вул. І. Петрова, буд. 6, представниками Товариства 14.01.2022 проведено перевірку дотримання правил споживання природного газу та достовірності його обліку, за наслідками якої складено акт від 14.01.2022 № 1, у якому зазначено, що встановлено позачерговий режим роботи ПЛГ (збитий числовий ряд, не реагує на споживання газу). Лічильник знято на експертну повірку, газопостачання припинено. Даним актом зафіксовано наявність та цілісність пломб Держстандарту України та Оператора ГРМ. За результатами перевірки інженером з метрології Бичехвістом В.І. (посвідчення № 1252) і контролером Булавою І.О. (посвідчення № 1450), за участю споживача (його представника) Пепель І.В., встановлено порушення підпунктів 1, 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме: несанкціоноване втручання у роботу засобу вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку газу, зокрема лічильника газу) та пошкодження засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) або робота комерційного вузла обліку газу (ВОГ) чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, та визначено позаштатний режимі роботи (збито цифровий ряд), про що складено Акт про порушення.
Також апеляційним судом не було обґрунтовано на підставі чого він дійшов висновку про необхідність встановлення в акті перевірки роботи комерційного ВОГ та його складових від 14.01.2022 № 1 та Акті про порушення відомостей щодо несправності коректора, обчислювача чи інших складових вузла обліку об'єму газу як і їх роботи в позаштатному режимі, що могло б кваліфікуватися за підпунктом 1 або відповідно 2 пункту 5 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ, при тому, що вказана норма не містить підпунктів, а містить лише абзаци, та яким (пунктом) визначено, зокрема, випадки, за яких проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. У той час як судом першої інстанції встановлено, за наслідками перевірки дотримання споживачем правил споживання природного газу представниками Товариства, у присутності представника споживача, складено акт від 14.01.2022 № 1, у якому зазначено, що встановлено позачерговий режим роботи ПЛГ (збитий числовий ряд, не реагує на споживання газу). Тобто підставами складання акта перевірки роботи комерційного ВОГ та його складових від 14.01.2022 № 1 та Акта про порушення було позачерговий режим роботи ПЛГ (збитий числовий ряд, не реагує на споживання газу), а не пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Крім того судом першої інстанції встановлено, що запроваджений у пункті 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення "не з вини споживача", оскільки хоча споживач у цих випадках не здійснює несанкціонованого втручання, водночас може виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ охоплює ситуації, які споживач може виявити.
Вказані обставини були враховані судом першої інстанції та не спростовані судом апеляційної інстанції.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Відповідно до статті 300 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
Згідно з приписами пункту 4 частини першої статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині.
Частиною першою статті 312 ГПК України передбачено, що суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
За таких обставин касаційна інстанція вважає за необхідне касаційну скаргу Товариства задовольнити, оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
У зв'язку з тим, що суд задовольняє касаційну скаргу та скасовує постанову суду апеляційної інстанції і залишає в силі рішення суду першої інстанції, суд покладає на Підприємця витрати зі сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Керуючись статтями 129, 308, 312, 315 ГПК України, Верховний Суд
1. Касаційну скаргу акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" задовольнити.
2. Постанову Центрального апеляційного господарського суду від 21.11.2022 у справі № 904/628/22 скасувати.
3. Рішення господарського Дніпропетровської області від 21.06.2022 у справі № 904/628/22 залишити в силі.
4. Стягнути з фізичної особи-підприємця Коваля Юрія Олександровича на користь акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" 4 962,00 грн судового збору за розгляд касаційної скарги.
Видачу відповідного наказу доручити господарському суду Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя І. Булгакова
Суддя Т. Малашенкова
Суддя В. Селіваненко