Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 281/502/22
Провадження № 3/279/335/23
"30" січня 2023 р.
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Шульга О.М., розглянувши справу, яка надійшла з Житомирського апеляційного суду про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Лугинки, Лугинського району, Житомирської області, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Лугинським РВ УМВС України в Житомирській області 26.03.2002 року,
за ст.184 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Зі змісту протоколу слідує, що ОСОБА_1 , 27.11.2022 року о 15:15 годині за місцем свого проживання не займалась вихованням свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в результаті чого останній вчинив правопорушення, передбачене ст.178 КУпАП, чим вчинила правопорушення передбачене ст. 184 ч.1 КУпАП.
На виклик суду ОСОБА_1 не з'явилась. В справі наявна заява останньої про розгляд справи у її відсутності.
З пояснень ОСОБА_1 , наявних у справі слідує, що 27.11.2022 року їй зателефонували та повідомили, що її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває по вул. І.Франка в смт.Лугини у нетверезому стані. Вона невідкладно приїхала та побачила, що її син перебував у нетверезому стані, а біля нього стояв автомобіль невідкладної швидкої допомоги, яким їх доставили у лікарню в м.Коростень.
У справі наявний протокол про вчинення адміністративного правопорушення серії ВАВ № 529754 від 27.11.2022 року, копія паспорта порушника, письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 , заява ОСОБА_1 .
Відповідно до диспозиції ч.1 ст.184 КУпАП відповідальність за вказаною нормою закону настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.07.1998 року у справі про тлумачення терміну «законодавство» визначено, що під законодавством слід розуміти (охоплюється) закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
Отже, серед ознак, які мають бути відображені при викладенні суті адміністративного правопорушення, обов'язковим є наведення конкретного нормативно-правового акту, яким встановлюються відповідні правила та яких особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не дотрималася, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Вищенаведеному зміст протоколу не відповідає.
В протоколі зазначено, що неповнолітній ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.178 КУпАП.
Відповідальність батьків, у разі вчинення неповнолітнім віком від 14 до 16 років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу, визначена ч.3 ст.184 КУпАП.
Диспозиція даної норми закону відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають відповідальність особи, яка не досягла віку, з якого наступає адміністративна відповідальність.
Крім того, з аналізу положень ст. 184 КУпАП слідує, що адміністративній відповідальності за ч.3 даної норми підлягають батьки, через ухилення яких від виконання своїх батьківських обов'язків дитина вчинила адміністративне правопорушення. Таким чином посадовою особою, що складає протокол, повинно бути чітко зазначено, від яких саме батьківських обов'язків щодо дитини ухилися батьки (один з батьків).
При цьому проста вказівка в протоколі про те, що неповнолітня особа вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.178 КУпАП не свідчить про повне встановлення обставин правопорушення.
При цьому, в матеріалах справи відсутнє рішення уповноваженого на те органу про те, що неповнолітнім ОСОБА_2 вчинено діяння, що містить ознаки правопорушення, відповідальність за яке передбачена КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У наведеній у протоколі фабулі навіть відсутня інформація про час, місце і суть адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_2 ..
Відповідно до положень КУпАП розгляд справи здійснюється лише щодо особи, відносно якої складений протокол та в межах цього протоколу про адміністративне правопорушення, тому вносити самостійно зміни до викладеної у протоколі фабули або змінювати кваліфікацію орган, який розглядає справу, не уповноважений. Також, орган, який розглядає справу не уповноважений відшукувати докази на підтвердження наявності в діях особи складу інкримінованого правопорушення.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.184 ч.1, 221, 247 п.1, 283-285 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.184 ч.1 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Шульга О.М.