Справа №274/4541/22
Провадження №3/0274/78/23
30.01.23 м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Базюк Ю.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вінниця, одруженого, має двоє неповнолітніх дітей, працює в ТОВ "КЕВУРУ-ГЕЙМС", проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
02.09.2022 на розгляд до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 334356 від 26.08.2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, який відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, переданий на розгляд судді Базюку Ю.П.
Згідно з протоколом, 26.08.2022 об 11 год. 05 хв. в м. Вінниця по Собарівське шосе, 13, ОСОБА_1 керував автомобілем Hyundai Sonata, державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп?яніння, чим порушив п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винуватим себе не визнав. Пояснив, що автомобілем він не керував. Того дня його дружина на автомобілі поїхала на роботу. По дорозі автомобіль зламався, через що довелося викликати евакуатор. Оскільки дружина поспішала на роботу, то він прийшов на місце, де чекав евакуатор, а дружина поїхала на роботу. Коли під'їхала поліція, то він сидів в автомобілі, чекав на прибуття евакуатора. Поліцейські запропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп?яніння в медичному закладі, на що він погодився. Огляд проводився за допомогою експрес - тесту, який він самостійно придбав в аптеці.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення до протоколу додано:
- висновок за результатами медичного огляду, відповідно до якого 26.082022 в 12:15 ОСОБА_1 перебував в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився в приміщенні КНП "Центр терапії залежностей "Соціотерапія" Вінницької обласної ради";
- рапорт поліцейського взводу № 1 роти № 4 БУПП у Вінницькій області сержанта поліції Ужвак О. від 26.08.2022;
- диск з відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, на якому зафіксований факт проходження ОСОБА_1 огляду на стан наркотичного сп?яніння в медичному закладі;
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, в даній категорії справ має бути доведено, що особа: 1) керувала транспортним засобом; 2) перебувала в стані сп'яніння або відмовилась від проходження огляду на визначення стану сп'яніння.
Визначення терміну "керування транспортним засобом" було наведено в п. 27 Пленуму ВСУ від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», за яким керування транспортним засобом - виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Проаналізувавши надані працівниками поліції докази, суд приходить до висновку, що матеріалами справи не підтверджено факт керування транспортним засобом ОСОБА_1 .
Крім того, під час розгляду справи судом було витребувано з КНП "Центр терапії залежностей " Соціотерапія" Вінницької обласної ради" копію акта медичного огляду ОСОБА_1 .
З наданої суду копії акта медичного огляду від 26.08.2022 № 1192 вбачається, що обстеження ОСОБА_1 на стан наркотичного сп?яніння було проведено за допомогою експрес - тестів. Результат дослідження: амфетамін, опіоїди, кокаїн, метамфетамін - негативний; канабіноїди - позитивний. Заключний діагноз за результатами огляду та тестів - наркотичне сп'яніння внаслідок вживання канабісу.
Надаючи оцінку, як доказу, висновку за результатами медичного огляду в медичному закладі, суд вважає його недійсним, який не підтверджує факту перебування ОСОБА_1 в стані наркотичного сп'яніння, виходячи з наступного.
Так, процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі Інструкція).
Так згідно з пунктом 2 розділу І цієї Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Пунктом 12 розділу ІІ Інструкції передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Згідно з пунктами 7, 8 та 15 розділу ІІІ цієї Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду. Висновки, складені з порушенням вимог Інструкції, вважаються недійсними (пункти 16, 22 Інструкції).
Таким чином, зважаючи, що проведення лабораторного дослідження у даному випадку було обов'язковим, але його проведено не було. Приймаючи до уваги, що діагноз, зазначений в Акті медичного огляду, було встановлено на підставі експрес-тесту, а не на підставі лабораторних досліджень, як того вимагає Інструкція, відповідно вся процедура була проведена з порушенням вимог Інструкції, а тому Висновок за результатами такого огляду на стан сп'яніння визнається судом недійним. Інші докази на підтвердження перебування особи в стані наркотичного сп'яніння в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу даного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 7, ч. 1 ст. 130, ст. 245, п. 1 ст. 247, ст.ст. 251, 252, 256, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ю.П. Базюк