Справа № 367/732/23
Провадження №3/367/571/2023
Іменем України
30 січня 2023 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Одарюк М.П., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №2 Бучанського РУП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Ірпінь, громадянство України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працює, заміжня, до адміністративної відповідальності протягом року не притягувалась
за частиною першою статті 173-2 КУпАП.
Правопорушниця з вимогами статті 268 КУпАП ознайомлена
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №740437 від 11.01.2023р. громадянка ОСОБА_1 вчинила економічне насильство в сім'ї, чим скоїла правопорушення, передбачене частиною першою статті 1732 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала, пояснила, що ОСОБА_2 приходиться її племінницею, яка більше ніж 5 років тому під час навчання займала кімнату в квартирі ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , дана квартира належала її матері, яка померла. У зв'язку з цими обставинами, вважати вчиненим економічне насильство відносно племінниці неможливо.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що викладені у протоколі обставини щодо вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст.173-2 ч. 1 КУпАП, не доведені, тому провадження по справі підлягає закриттю з наступних підстав.
У протоколі серія ВАВ №740437 від 11.01.2023р. вказується, що 11.01.2023 року близько 12:30 години за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинила сварку відносно племінниці ОСОБА_3 , під час якої ображала її нецензурними словами, попередньо викинула з кімнати племінниці меблі та зайняла кімнату племінниці, чим завдала їй моральної та психологічної травми і вчинила відносно останньої економічне насильство, позбавивши її житла.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі зазначаються, в тому числі, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Відповідно до п.3,4 ч.1 ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;
Економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;
До об'єктивної сторони адміністративного правопорушення у цій справі поліцейським наведено вчинення ОСОБА_1 економічного насильства по відношенню до її племінниці ОСОБА_3 , а саме виставила меблі та заселилась у кімнату, чим завдано моральної та психологічної травми.
ОСОБА_1 надала копію ордеру на житлове приміщення №390 від 05.07.1989р., відповідно до якого ОСОБА_4 мала право на заняття цього житлового приміщення, ОСОБА_5 є донькою ОСОБА_4 . В ордері відсутні будь - які відомості про законне перебування в житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 племінниці ОСОБА_3 .
Так само до матеріалів справи не додано жодних доказів на підтвердження правомірності перебування ОСОБА_3 у квартирі, відсутності на праві власності іншого житлового примішення, при цьому суд позбавлений права самостійно збирати докази.
Стаття 173 - 2 КУпАП передбачає матеріальний склад адміністративного правопорушення, а саме, що вчинивши економічне насильство, могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема, відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на те, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження вчинення економічного насильства в сім'ї, то суд приходить до висновку, що відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, у зв'язку з чим справа підлягає закриттю.
Керуючись ст. 9, ч. 1 ст. 173-2, ст. 221, п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 282-285 КУпАП України, суд, -
Провадження в адміністративній справі у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М.П. Одарюк