Ухвала від 30.01.2023 по справі 486/5/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 486/5/23

Провадження № 1-кс/486/19/2023

30 січня 2023 року м. Южноукраїнськ

Слідчий суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю заступника начальника слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_3 , розглянула клопотання слідчого слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Южноукраїнського відділу Вознесенської окружної прокуратури ОСОБА_5 про проведення огляду іншого володіння особи, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 листопада 2022 року за №1202215212 0000288 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

30 січня 2023 року слідчий слідчого відділу Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_4 звернувся до суду із клопотанням, погодженим прокурором Южноукраїнського відділу Вознесенської окружної прокуратури ОСОБА_5 про проведення огляду іншого володіння особи, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 листопада 2022 року за № 12022152120000288 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.

Своє клопотання старший слідчий мотивує тим, що слідчим відділенням ВП №3 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022152120000288 від 25 листопада 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України за фактом можливої розтрати коштів службовими особами ВП «ПАЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» та корпорації ТСМ «Груп» шляхом укладання договору М20-123-08-20-06473 від 20 липня 2020 року в порушення процедури закупівлі у відповідності до ЗУ «Про публічні закупівлі» та поставки товарно-матеріальних цінностей по завищеній вартості.

Підставою реєстрації кримінального провадження слугували матеріали УСБ України в Миколаївській області відповідно до яких встановлено наступне.

24 липня 2020 року між ВП «ПАЕС» та корпорацією «ТСМ ГРУП» (код ЄДРПОУ 37034171, м. Київ) укладено договір №20-123-08-20-06473 на тему: «Обладнання автоматизованого інформаційно-управляючого комплексу технічних засобів об?єднаного командного пункту та службових приміщень. Постачання обладнання та будівельні роботи» на суму 36 674 818,63 грн. з ПДВ. Захід фінансувався по статті капітальних інвестицій «Фізичний захист», термін виконання - до кінця 2022 року.

При цьому, вказаний договір укладений без проведення процедури відкритих торгів, чим порушено вимоги Закону України «Про державні закупівлі». Зокрема, укладання прямого договору між ВП «ПАЕС» та корпорацією «ТСМ ГРУП» без процедури торгів стало можливим на підставі обґрунтовування, підготовленого посадовими особами служби фізичного захисту ВП «ПАЕС», щодо використання в ході реалізації договору відомостей з обмеженим доступом (документальні матеріали з грифом «таємно» та наявності лише у генерального підрядника ліцензії на виконання робіт у сфері державної таємниці. В той же час, при виконанні зазначеного договору ВІІ «ПАЕС» інформація з обмеженим доступом корпорації «ТСМ ГРУП» не надавалась і не використовувалась.

Станом на листопад 2022 року за договором здійснена оплата в розмірі 5,5 млн. грн. із джерела фінансування по статті капітальних інвестицій «Фізичний захист» (акт виконаних робіт від 28 грудня 2020 року №20-2439, прибуткові накладні від 02 вересня 2020 року №20-2630, від 03 вересня 2020 року №20-2631).

При цьому аналіз прибуткових накладних вказує на закупівлю по статті капітальних інвестицій «Фізичний захист» на суму 2,7 млн. грн. звичайних побутових приладів, оргтехніки та електроніки (холодильники, кондиціонери, чайники, мікрохвильові печі, телевізори, комп?ютери, монітори, багатофункціональні пристрої, канцелярські вироби, тощо), які не віднесені до системи фізичного захисту даного об?єкту, тобто не мали бути придбані по вказаній статті витрат.

Крім того, встановлені факти невідповідності між вартістю та типом обладнання, яке включено у специфікацію та локальні кошториси вказаного договору.

Зокрема, локальним кошторисом №2-11-11/110-094-см135ле передбачено придання комутаторів CISCO SB SF300-24 (3 од.) вартістю 7 800 грн. за од., однак у специфікації обладнання до вказаного договору зазначено комутатори CISCO Catalyst 2960-X24 (3 од.) вартістю 106 143 грн. за од.; локальним кошторисом №2-11-8/110-094-см133с передбачено придбання плат SLMA-24 (2 од.) вартістю 36 735 грн. за од. та SLMO-24 (1 од.) вартістю 27 838 грн. за од., а у специфікації обладнання до вказаного договору зазначено плати SLMA-24 (2 од.) вартістю 68 653 грн. за од. та SLMO-24 (1 од.) вартістю 60364 грн. за од.

Таким чином, є достатні підстави вважати, що посадові особи ВП «ПАЕС» та корпорації «ТСМ ГРУП», зловживаючи службовим становищем, шляхом ухилення від проведення процедури закупівлі у відповідності до вимог Закону України «Про публічні закупівлі», здійснили поставку на ВП «ПАЕС» товарно-матеріальних цінностей по завищеній вартості, чим спричинили розтрату коштів державного підприємства на суму близько 390 тис. грн. (питання визначення та вибору типу та технічних характеристик обладнання відноситься до компетенції підрозділу-замовника, тобто служби фізичного захисту ВІІ «ПАЕС»).

Крім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 2017 року №704-р «Про затвердження Плану заходів з технічного переоснащення та реконструкції інженерно-технічних засобів систем фізичного захисту атомних електростанцій ДП «НАЕК «Енергоатом» (далі - План заходів), визначено чіткий перелік заходів із забезпечення фізичного захисту для реалізації у ВП «ПАЕС», спрямованих на забезпечення безперервного функціонування ефективних систем фізичного захисту атомних електростанцій, які здатні протистояти правопорушникам, характеристики яких визначені Проектною загрозою, затвердженою Указом Президента України від 27 серпня 2015 року №520-14/2015 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 липня 2015 року «Про Проектну загрозу для ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів та інших джерел іонізуючого випромінювання в Україні» (далі - Проектна загроза).

3 метою забезпечення виконання Плану заходів в ДП «НАЕК «Енергоатом» видано наказ від 07 листопада 2017 року №917 «Про організацію виконання розпорядження КМУ від 04 жовтня 2017 року № 704-р», пунктом 2 якого передбачено: призначення у ВП АЕС працівників, відповідальних організацію,координацію та контроль виконання Плану заходів; пріоритетність виконання заходів з технічного переоснащення та реконструкції інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту (далі - ІТ3 СФЗ), передбачених Планом заходів.

На виконання вимог пункту 2 наказу ДП «НАЕК «Енергоатом» від 07 листопада 2017 року №917, у ВП «ПАЕС» видано наказ від 15 листопада 2017 року №1568 «Про виконання розпорядження КМУ від 04 жовтня 2017 року № 704-р», яким передбачено визначення службових осіб ВП «ПАЕС» на яких покладені обов?язки з організації, координації та контролю виконання Плану заходів.

Не зважаючи на наявність на майданчику ВП «ПАЕС» низки не завершених заходів з реконструкції ІТ3 СФ3, передбачених Планом заходів, а також ігноруючи вимоги наказу ДП «НАЕК «Енергоатом» від 07 листопада 2017 року №917, службовими особами ВП «ПАЕС» було ініційовано реалізацію нового проекту з обладнання автоматизованого інформаційно-управляючого комплексу технічних засобів об?єднаного командного пункту та службових приміщень (договір № 20-123-08-20-06473) не передбаченого Планом заходів.

При цьому листом ДП «НАЕК «Енергоатом» від 14 червня 2018 року № 8265/09 раніше вже повідомлялось ВП «ПАЕС» про виключення НКРЕКП вартості даного заходу із розрахунку собівартості та тарифів Компанії в частині видатків на фізичний захист із пропозицією здійснення цього заходу за рахунок інших статей капітальних інвестицій, чого у ВІІ «ПАЕС» не було дотримано.

Таким чином, внаслідок неналежного виконання службовими особами ВП «ПАЕС» та корпорації «ТСМ ГРУП» своїх повноважень, у ході реалізації договору №20-123-08-20-06473 створені умови для неефективного використання коштів у розмірі близько 37 млн. грн.

Факт допущених посадовими особами ВП «ПАЕС» та корпорації «ТСМ ГРУП» порушень службових повноважень, підтверджено в ході проведеного у період з 30 червня по 15 липня 2022 року службового розслідування щодо причин та обставин порушень вимог нормативно-правових актів у сфері забезпечення фізичного захисту під час укладання та виконання договорів з реконструкції та технічного переоснащення інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту ВП «Південноукраїнська АЕС» (наказ ДП «НАЕК «Енергоатом» від 30 червня 2022 року № 01-386-н «Про службове розслідування», акт службового розслідування від 22 липня 2022 року).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, право власності на нерухоме майно за адресою: Промисловий майданчик, 1, в м. Южноукраїнськ, Вознесенського району, Миколаївської області зареєстровано за Міністерством енергетики та вугільної промисловості України (код ЄДРПОУ 37471933).

Вказує, що органом досудового розслідування неможливо отримати у добровільному порядку доступ до приміщень об'єднаного командного пункту та службових приміщень ВП «Південноукраїнська AEC» ДП НАЕК «Енергоатом» за адресою: Миколаївська область, Вознесенський район, м. Южноукраїнськ, Промисловий майданчик, 1, а тому виникла необхідність в направленні клопотання до суду з метою проведення огляду, оскільки наявні достатні підстави вважати, що у вказаному приміщенні зберігається обладнання та предмети, що мають значення речових доказів у кримінальному провадженні.

Підставами вважати, що зазначене обладнання та предмети перебувають за вищевказаною адресою, є відомості, що отримані за результатами досудового розслідування та містяться в матеріалах кримінального провадження.

Проведення огляду обладнання та предметів необхідно для: підтвердження факту вчинення кримінального правопорушення, що розслідується у вказаному кримінальному провадженні; призначення та проведення судових експертиз у кримінальному провадженні; встановлення фактичної наявності обладнання та предметів та відповідності їх специфікації згідно умов договору; проведення всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та прийняття законного процесуального рішення в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що проведення огляду має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також з метою отримання доказів, які підтверджують факт вчинення кримінального правопорушення, просив надати дозвіл на проведення огляду приміщення об'єднаного командного пункту з прилеглими службовими приміщеннями ВП «Південноукраїнська AEC» ДП НАЕК «Енергоатом», що розташований за адресою: Промисловий майданчик, 1 м. Южноукраїнськ Вознесенського району Миколаївської області для подальшого виявлення та фіксації із застосуванням фото та відеозйомки речей та встановленого обладнання, які матимуть значення в подальшому досудовому розслідуванні та можуть бути використані як докази під час судового розгляду.

У судовому засіданні заступник начальника слідчого відділення підтримав клопотання.

Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши слідчого, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному 25 листопада 2022 року до ЄРДР за №12022152120000288 за ч. 2 ст. 191 КК України.

Згідно постанови про визначення слідчої групи від 25 листопада 2022 року, досудове розслідування здійснює група слідчих - ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8

.Короткий виклад обставин: 24 листопада 2020 року до ЧЧ ВП №3 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області надійшли матеріали з Управління СБ України в Миколаївській області про факт можливої розтрати грошових коштів службовими особами, яка полягає у тому, що посадові особи ВП «ПАЕС» та корпорації «ТСМ ГРУП», зловживаючи службовим становищем, шляхом ухилення від проведення процедури закупівлі відповідно до ЗУ «Про публічні закупівлі», в рамках виконання договору №20-123-08-20-06473 від 20 липня 2020 року здійснили поставку на ВП «ПАЕС» товарно-матеріальних цінностей по завищеній вартості, чим спричинили розтрату коштів державного підприємства на суму, розмір якої встановлюється.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, право власності на нерухоме майно за адресою: Промисловий майданчик, 1, в м. Южноукраїнськ, Вознесенського району, Миколаївської області зареєстровано за Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.

В матеріалах клопотання є копії договорів виконання комплексу робіт №06/20 від 27 травня 2020 року.

Згідно зі ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Для участі в огляді можуть бути запрошені спеціалісти з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань. Окрім того, при проведенні огляду дозволяється вилучення речей і документів, які мають значення для кримінального провадження.

Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Згідно із ч.1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст. 233 КПК України під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Беручи до уваги вищевикладене, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, оскільки в результаті огляду можуть бути виявлені та зафіксовані відомості щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.

Керуючись ст.ст. 233, 237 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити клопотання, надати групі слідчих, а саме, заступнику начальника слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області капітану поліції ОСОБА_3 ; старшому слідчому слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області капітану поліції ОСОБА_6 ; слідчому слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області капітану поліції ОСОБА_4 ; слідчому слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області капітану поліції ОСОБА_8 ; слідчому слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області лейтенанту поліції ОСОБА_7 дозвіл на проведення огляду приміщення об'єднаного командного пункту з прилеглими службовими приміщеннями ВП «Південноукраїнська AEC» ДП НАЕК «Енергоатом», що розташований за адресою: Промисловий майданчик, 1 м. Южноукраїнськ Вознесенського району Миколаївської області для подальшого виявлення та фіксації із застосуванням фото та відеозйомки речей та встановленого обладнання, які матимуть значення в подальшому досудовому розслідуванні та можуть бути використані як докази під час судового розгляду.

Строк дії ухвали до 28 лютого 2023 року включно.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Южноукраїнського міського суду ОСОБА_1