27 січня 2023 року справа № 580/5475/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової перевірив матеріали у адміністративній справі №580/5475/22
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Укртрансбезпеки (проспект Перемоги 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845/ вул. Хрещатик, 223, м. Черкаси, 18001)
про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, постановив ухвалу.
11.11.2022 вх.34950/22 позивач ФОП ОСОБА_1 (представник позивача - адвокат Чорноіваненко Д.О. згідно з ордером від СА №1041072), звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Укртрансбезпеки, просить (позовна заява в редакції від 24.11.2022), просить: визнати протиправним та скасувати постанову від 19.09.2022 №338584 про застосування адміністративно-господарського штрафу відділом державного нагляду (контролю) у Черкаській області Укртрансбезпеки (начальник відділу Олег Лучина).
Додатково просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40 грн.
Ухвалою суду від 29.11.2022 відкрите провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 19.09.2022 відповідачем прийнята постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №338584, де йдеться про порушення законодавства про автомобільний транспорт із застосуванням штрафу у сумі 51 000 грн. Позивач зазначає, що в акті № 251118 від 19.07.2022 та у довідці про проведення габаритно-вагового контролю № 050155 від 19.07.2022 вказано номерний знак напівпричіпа НОМЕР_2 , що не належить позивачу, пояснення, надані начальнику Центрального міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Лучину О.М. від 05.09.2022, не враховані відповідачем під час розгляду справи. Позивач вважає, що в акті № 251118 від 19.07.2022 зазначено про виявлення порушення передбаченого ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», та не зазначено який саме з обов'язків автомобільного перевізника позивачем порушено. У позовній заяві позивач зазначає, що на місці здійснення перевірки (дорога Р-42) не встановлено вагових обмеження в 24 тони, а отже ним не було допущено порушення, передбаченого п. 22.5. Правил дорожнього руху.
Відповідач 21.12.2022 надав до суду відзив, де у задоволенні позовних вимог просив відмовити повністю. Постанову відповідач вважає правомірною та зазначає, що під час перевірки та оформлення матеріалів перевірки водієм позивача ОСОБА_2 надане свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на інший напівпричіп, а саме НОМЕР_2 , що призвело до помилки в зазначенні у матеріалах перевірки іншого реєстраційного номера. Відповідач зазначає, що вказане в акті № 251118 від 19.07.2022 місце перевірки а/д О-1725363/Р-42/Шишаки-Сагайдак-Поділ 37 км. + 300 м віднесене до автомобільних доріг загального користування місцевого значення згідно з розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 01.07.2021 № 488. Окремі недоліки оформлення не можуть впливати на незастосування санкцій за виявлене правопорушення по суті згідно з законодавством.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем доводи/аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05 .04.2001 № 2344-III (далі - Закон № 2344-III), що регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (стаття 3 Закону №2344-III ). Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України. Згідно з ст. 33 Закону №2344-III автомобільним перевізником, який здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Відповідно до частини 1 статті 34 Закону №2344-III автомобільний перевізник повинен, зокрема, виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567). Згідно з пунктом 2 Порядку №1567 рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) належать усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку (пункт 4 Порядку №1567).
Відповідно до пункту 1 Положення «Про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення № 103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 8 Положення № 103).
Відповідно до статті 1 Закону №2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями. Великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879). Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 №2862-IV (далі - Закон №2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповіднодо пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, передбачено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують, зокрема: б) фактичної маси, зокрема: комбіновані транспортні засоби: двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом максимального значення для автомобільних доріг місцевого значення 24 тонни; в) навантаження на вісь максимального значення для автомобільних доріг місцевого значення, зокрема: на одну вісь - 7 тонн, а навантаження на строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями: 1,3 метра або менше 13 тонн.
Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами». Рух транспортних засобів та їх составів, фактична маса та навантаження на вісь яких перевищують параметри, визначені підпунктами «б» та «в» цього пункту, у разі перевезення подільних вантажів забороняється.
Суд встановив, що за результатами здійснення 19.07.2022 державними інспекторами Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, що проводилась на підставі направлення на перевірку № 008154 від 18.07.2022 виявлено, що об 11 год 50 хв на а/д О-1725363/Р-42/Шишаки-Сагайдак-Поділ 37 км. + 300 м. ФОП ОСОБА_1 - водій ОСОБА_2 , який керував транспортним засобом марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_3 , здійснював перевезення вантажів згідно ТТН серії ПЛБ № 019842 від 19.07.2022 з перевищенням встановлених законодавством вагових норм понад 30 % під час перевезення неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу, а саме перевищення встановлених п. 22.5 ПДР вагових норм, що становить 66,6% навантаження на строєну вісь 21,67 т за нормативно допустимої 13 т, чим порушив вимоги п. 22.5 Правил дорожнього руху, про що складений акт перевірки № 251118 від 19.07.2022 з відображенням порушення (водій транспортного засобу ознайомлений з актом проведення перевірки). Чек зважування зафіксований - результати вагового контролю навантаження на осі транспортного засобу та повну масу транспортного засобу 38830 кг відображені в довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 050155 від 19.07.2022 та акті № 0067134 від 19.07.2022 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
Згідно довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 19.07.2022 №050155 та чеку зважування від 19.07.2022 суд перевірив і встановив, що повна маса транспортного засобу становила 38,83 тонни, фактичні осьові навантаження становили: 1) 6,59 тон; 2) 10,57 тон; 3)6,99 тон; 4) 7,56 тон; 5) 7,12 тон. Ваговий параметр на строєну вісь транспортного засобу становить 21,67 т. (6,99 + 7,56 + 7,12) за нормативно допустимої 13 т, що забороняється відповідно до чиного правового регулювання.
Під час складання акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.07.2022, довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 050155 від 19.07.2022 та акта від 19.07.2022 № 251118 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів старшим інспектором Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Віталієм Сердюком вписано інформацію із свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 (причіп) на реєстраційний номер НОМЕР_2 , яке надане водієм ОСОБА_2 . У поясненнях від 09.09.2022, наданих на ім'я начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Дмитра Ткаченка, старшим інспектором Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Віталієм Сердюком вказано, що ним допущено механічну помилку та вписано номерний знак та інші дані напівпричіпа із свідоцтва про реєстрацію, яке надав водій транспортного засобу замість фактичного номерного знаку НОМЕР_5 , що не впливає на факт відображення змісту вчиненого правопорушення.
Згідно з пунктом 16 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) можливе використання засобів фото- і відеофіксації процесу перевірки, у тому числі в автоматичному режимі.
Суд встановив, що під час виявлення 19.07.2022 перевищення нормативних вагових параметрів відповідачем здійснювалась фото фіксація щодо перевезення вантажу, яке здійснювалось транспортним засобом DAF реєстраційний номер НОМЕР_3 разом з причіпом реєстраційний номер НОМЕР_5 , а не причіпом реєстраційний номер НОМЕР_2 , про що зазначається у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 050155 від 19.07.2022 та акті від 19.07.2022 № 251118.
Суд критично оцінює доводи позивача про те, що помилково вказаний номерний знак транспортного засобу в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.07.2022, довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 050155 від 19.07.2022 та акті від 19.07.2022 № № 251118 свідчить про відсутність перевищення нормативних вагових параметрів під час перевезенні транспортним засобом DAF реєстраційний номер НОМЕР_3 разом з причіпом реєстраційний номер НОМЕР_5 , позаяк отписка спростовується іншими належними доказами і підтверджується факт вчинення відповідачем за участі водія правопорушення.
Відповідно до статті 34 Закону №2344-III визначено вимоги до автомобільного перевізника, який повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів. Згідно із ст.60 Закону №2344-III передбачена відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Відповідно до абзацу 17 частини 1 статті 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
19.09.2022 за результатами розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт відповідач прийняв постанову №338584 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 51 000,00 грн, за якою до позивача застосована відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% під час перевезення вантажу (деревина), а саме перевищення встановлених п. 22.5. Правил дорожнього руху вагових норм, чим порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивач був присутній 19.09.2022 під час розгляду справи щодо порушення законодавства про автомобільний транспорт і застосування адміністративно-господарського штрафу.
Позивач подав скаргу від 29.09.2022 № б/н на постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19.09.2022 №338584. За результатом розгляду скарги Відповідачем прийняте рішення про залишення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19.09.2022 №338584 без змін, а скаргу без задоволення.
Суд відхиляє доводи позивача, про те що на місці здійснення перевірки не встановлено вагових обмеження в 24 тони, позаяк місце перевірки а/д О-1725363/Р-42/Шишаки-Сагайдак-Поділ 37 км. + 300 м. віднесене до автомобільних доріг загального користування місцевого значення, що підтверджується розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 01.07.2021 № 488.
Беручи до уваги, що під час перевірки посадовими особами Укртрансбезпеки встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% під час перевезення вантажу (деревина), суд доходить висновку, що оскаржуваний індивідуальний акт - постанова від 19.09.2022 №338584 про застосування адміністративно-господарського штрафу, передбаченого ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у сумі 51000,00 грн на підставі оформлених матеріалів проведення рейдової перевірки від 19.07.2022 № 251118 прийняті відповідачем у межах повноважень, у порядку та у спосіб відповідно до законодавства і з метою реалізації покладених на Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) завдань. Суд на підставі оцінених доказів і перевірених аргументів учасників сукупно, аналізу законодавчтва у сфері вантажних перевезень, дійшов висновку, що порушення позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт є доведеним відповідачем, позовні вимоги є необгрунтованими, тому у задоволенні позову належить відмовити.
Відповідно до статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду, у зв'язку із початком функціонування ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Копію рішення направити учасникам справи.
Учасники справи:
позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Укртрансбезпеки [проспект Перемоги 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845/ вул. Хрещатик, 223, м. Черкаси, 18001].
Судове рішення складене 27.01.2023.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА