Рішення від 27.01.2023 по справі 380/17384/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/17384/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2023 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в здійсненні позивачці невиплачену частину її пенсії в 2018 та 2019 роках з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.01.2018, а також із 01.04.2019 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 у справі № 380/6786/20;

- зобов'язати відповідача виплатити позивачці невиплачену частину її пенсії в 2018 та 2019 роках з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.01.2018 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 у справі №380/6786/20.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, скасовано положення постанови № 103 щодо виплати різниці між розміром перерахованої та розміром отримуваної до цього перерахунку пенсії, відтак вважає, що виплата їй пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2019 з урахуванням 50 % суми підвищення такої у 2018 році та 75 % у 2019 році є протиправним.

Ухвалою від 05.12.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою від 27.01.2023 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в здійсненні позивачці невиплачену частину її пенсії в 2018 та 2019 роках з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.01.2018 та зобов'язання відповідача виплатити позивачці невиплачену частину її пенсії в 2018 та 2019 роках з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.01.2018.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 20953ел від 29.12.2022) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування зазначив, що позивачка вже зверталася до суду із аналогічними позовами до того ж відповідача з тим самим предметом, з тих самих підстав. Стверджує, що такі ж позовні вимоги позивачки до відповідача були предметом судового дослідження в адміністративних справах № 380/6529/20, № 380/6786/20. Також вказав, що звертаючись з новим позовом позивачка має на меті забезпечити виконання рішення суду у справі № 380/6786/20. Просив у задоволенні позову відмовити.

Крім того, від відповідача на адресу суду надійшли доповнення до відзив (вх. № 3626 від 17.01.2023, вх. № 953ел від 17.01.2023) у яких додатково зазначив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 у справі № 380/2464/21 позов ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати призначеної пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення визначеного довідкою Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 № 279; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з 01.04.2019 року, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 № 279 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням уже виплачених сум. Вказав, що на виконання цього судового рішення, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.04.2019.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно із даними пенсійної справи № 1301011572 (Міноборони) позивачка перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ) в розмірі 70% грошового забезпечення (загиблий в/сл/пом.інвалід ВВВ).

Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 від 21.02.2018, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Вказаний перерахунок був здійснений ГУ ПФУ у Львівській області на підставі виданої Львівським обласним військовим комісаріатом довідки, із урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, премія.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 у справі №380/6786/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій задоволено частково: визнано протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення померлого сина ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 розміру пенсії у разі втрати годувальника; зобов'язано Львівський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії у разі втрати годувальника.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, з врахуванням раніше проведених виплат.

На виконання рішення суду ЛОВК сформував та скерував позивачу та до ГУ ПФУ у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 14.01.2021 № 279 станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку основного розміру її пенсії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 у справі № 380/2464/21, яке набрало законної сили 25.05.2021, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати призначеної пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення визначеного довідкою Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14. 01.2021 № 279; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з 01.04.2019 року, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 № 279 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням уже виплачених сум.

На виконання вищезазначеного рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.04.2019, що підтверджується перерахунком пенсії за пенсійною справою № 1301011572, копія якого наявна в матеріалах справи. При цьому, за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 відповідачем застосовано положення п. 2 Постанови № 103 та обчислено розмір пенсійної виплати позивачки з урахуванням 75 % підвищення, що підтверджується розрахунком на доплату пенсії за пенсію справою № 1301011572, копія якого наявна в матеріалах справи.

Позивачка звернулася до відповідача із інформаційними запитами від 17.10.2022 та від 24.10.2022, в яких просила провести перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсі, визначеного станом на 01.03.2018, враховуючи рішення суду та відповідно до постанови ВС у складі колегії суддів КАС від 07.09.2022 у справі № 580/3993/19.

Відповідач листами від 16.11.2022 № 1300-5308-8/107447 та від 18.11.2022 № 1300-5308-8/108353 повідомив позивачку про те, що підстави для перерахунку та виплати пенсії позивачці з 01.01.2018 по 31.12.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 відсутні.

Не погодившись із такими діями відповідача позивачка звернулася до суду із цим позовом.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закон № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Згідно з пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції:" Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19.

Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців на підставі ст. 63 Закону № 2262-XII та п. 4 Порядку № 45 позивачка отримала право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови № 103.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, в силу приписів ч. 2 ст. 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

При цьому, судом ухвалою від 27.01.2023 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в здійсненні позивачці невиплачену частину її пенсії в 2018 та 2019 роках з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.01.2018 та зобов'язання відповідача виплатити позивачці невиплачену частину її пенсії в 2018 та 2019 роках з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.01.2018.

При цьому, предметом розгляду у цій справі є правомірність дій відповідача щодо відмови позивачці у виплаті їй пенсії в 2019 році без урахування 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.04.2019 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 у справі № 380/6786/20 та, відповідно зобов'язання відповідача виплатити позивачці невиплачену частину її пенсії в 2019 роках з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.04.2019 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 у справі № 380/6786/20.

Як вже встановлено судом, пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

При цьому, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 у справі № 380/2464/21, яке набрало законної сили 25.05.2021, встановлено право ОСОБА_1 на перерахунок та виплату пенсії станом на 05.03.2019 року з 01.04.2019 року, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 № 279 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням уже виплачених сум.

Разом з тим, враховуючи те, що пункт 2 Постанови № 103 скасовано в судовому порядку, у відповідача не було правових підстав для виплати пенсії позивачки з 01.04.2019 виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 № 279 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням 75 % суми підвищення, встановленого п. 2 Постанови № 103.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачка має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.04.2019 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 № 279 про грошове забезпечення, з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, визначеного станом на 05.03.2019, саме з 01.04.2019.

Відтак суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 05.03.2019, за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 включно, та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 № 279 про грошове забезпечення з 01.04.2019 по 31.12.2019 включно з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 05.03.2019, із урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Ураховуючи те, що відповідачем не дотримано зазначених критеріїв при розгляді звернення позивача про здійснення йому перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, такі дії не можуть вважатись правомірними.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Оскільки позивачку звільнено від сплати судового збору за подання цього позову, доказів понесення інших судових витрат нею не надано, відтак судові витрати, в силу приписів ст. 139 КАС України, у справі розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 05.03.2019, за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 включно.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 № 279 про грошове забезпечення з 01.04.2019 по 31.12.2019 включно з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 05.03.2019, із урахуванням раніше виплачених сум.

4. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.П. Качур