Постанова від 25.01.2023 по справі 420/444/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2023 р.м.ОдесаСправа № 420/444/22

Головуючий в 1 інстанції: Свида Л.І.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса.

Повний текст судового рішення складений 31.08.2022р.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Служби безпеки України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11.01.2022р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Служби безпеки України про визнання протиправною бездіяльність щодо нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення з 01.01.2014р. по 28.02.2018р., з встановленням базового місяця - січень 2008р. та з 01.03.2018р. по 28.09.2018р., з встановленням базового місяця - березень 2018р.; зобов'язання перерахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014р. по 28.02.2018р., з встановленням базового місяця - січень 2008р. та з 01.03.2018р. по 28.09.2018р., з встановленням базового місяця - березень 2018р.; визнання протиправною бездіяльність щодо здійснення йому перерахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розрахунку 50% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення; зобов'язання перерахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу при звільненні, виходячи з розрахунку 50% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення з урахуванням базового місяця до 28.02.2018р. - січень 2008р. та з 01.03.2018р., з урахуванням базового місяця-березень 2018р., враховуючи раніше виплачені суми.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2021р. у справі №420/13812/21 зобов'язано Службу безпеки України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014р. по 28.02.2018р. та з 01.03.2018р. по 28.09.2018р. Дане рішення суду відповідачем було виконано, але без врахування вимог чинного законодавства.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2022р. позов задоволений частково; визнано протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивача з 01.01.2014р. по 28.02.2018р. із застосуванням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008р.; зобов'язано Службу безпеки України нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014р. по 28.02.2018р., із застосуванням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008р., з урахуванням виплачених сум.; визнано протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розрахунку 50% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення; зобов'язано Службу безпеки України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розрахунку 50% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення з урахуванням базового місяця до 28.02.2018р. - січень 2008р. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, Служба безпеки України подала апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо застосування місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців- січень 2008р.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступних висновків. Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки судове рішення оскаржується в частині задоволених позовних вимог, то перевірка законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог апеляційним судом не здійснюється.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Службі безпеки України з 25.07.2003р. по 28.09.2018р. на посадах офіцерського складу.

Позивач звільнений зі служби наказом Голови Служби безпеки України №1252-ос від 28.09.2018р. відповідно до п.п. «а», п.6.1, п.п. «б» (за станом здоров'я - непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час) п.2 ч.5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в запас Служби безпеки України, з правом носіння військової форми одягу, виключений із списків особового складу з 28.09.2018р. /а.с.13/

15.11.2021р. позивач звернувся до Служби безпеки України із заявою, зокрема, про врегулювання питання нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2014р. по 28.02.2018р. з встановленням базового місяця - січень 2008р., з 01.03.2018р. по 28.09.2018р. з встановленням базового місяця - березень 2018р., та здійснення перерахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розрахунку 50 % грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення. /а.с.16/

Листом фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 16.12.2021р. №21/3/1к-247/5 повідомлено позивача про те, що відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2021р. у справі №420/13812/21 йому була виплачена індексація за період з 01.02.2015р. по 28.02.2018р., з урахуванням податків та зборів, для здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та допомоги для оздоровлення (з урахуванням індексації грошового забезпечення та щомісячної грошової винагороди) правових підстав немає. /а.с.17/

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2021р. у справі №420/13812/21 визнано протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2014р. по 28.02.2018р. та з 01.03.2018р. по 28.09.2018р.; зобов'язано Службу безпеки України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014р. по 28.02.2018р. та з 01.03.2018р. по 28.09.2018р.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2021р. у справі №420/13812/21 12.11.2021р. відповідачем здійснено нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2015р. по 28.02.2018р. у розмірі 5810,29грн з застосуванням базового місяця - січень 2016р. /а.с.18/

Не погоджуючись з протиправними діями Служби безпеки України щодо не виплати індексації грошового забезпечення в повному обсязі за період з 01.01.2014р. по 28.02.2018р. та з 01.03.2018р. по 28.09.2018р., а також у не здійсненні перерахунку позивачу розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розрахунку 50% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла до наступних висновків.

Відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011 -XII (надалі - Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно ч.3 вищезазначеної статті грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом №1282-ХІІ.

Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282- ХІІ (надалі - Закон України №1282-ХІІ) визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст.2 Закону України №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України №1282- XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Частинами 1-2 ст.5 Закону України №1282-ХІІ встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Крім того, слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.

Отже, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (ч.6 ст.5 Закону України №1282-Х1І).

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, що визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078. (надалі - Порядок №1078)

Відповідно до п.1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до п. Порядку №1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

Спірним питанням під час нарахування позивачу індексації грошового забезпечення є встановлення базового місяця.

Відповідно до п.5 Порядку №1078 (у редакції від 24.02.2016р.на момент виникнення спору) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

В редакції від 24.11.2016р., 24.10.2017р. п. 5 Порядку №1078 є аналогічним.

В редакції 15.03.2018р. п. 5 викладено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Отже, аналізуючи вищезазначене, місяць у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу), є базовим для проведення індексації.

Відповідно до змісту п. 5 Порядку №1078, підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця.

Тож, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу).

Тому у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний вчинити конкретну дію на користь позивача - провести індексацію його грошового забезпечення, враховуючи нормативно визначений базовий місяць.

Окрім того, відповідно до п. 5 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пов'язується з місяцем підвищенням тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає військовослужбовець.

Отже, збільшення грошового забезпечення не за рахунок зростання тарифної ставки (окладу), а завдяки додатковим видам грошового забезпечення, не дає підстав вважати відповідний місяць базовим для подальшої індексації.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців (тарифних сіток), яка набрала чинності 01.01.2008р., а отже січень 2008р. є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення.

Зі вступом в дію постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців, наступним підвищенням посадових окладів військовослужбовців було 01.03.2018р.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/13812/21 від 08.10.2021р. 12.11.2021р. відповідачем здійснено нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2015р. по 28.02.2018р. у розмірі 5810,29грн з застосуванням базового місяця - січень 2016р.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

З довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 26.11.2021 року №21/2/2-1514 вбачається, що одноразова грошова допомога при звільнені з військової служби перерахована 04.02.2019 року позивачу на картрахунок з урахуванням податків та зборів у розмірі 122665,74грн.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки у період проходження служби в Службі безпеки України підвищення посадового окладу позивача за посадою відбулось у січні 2008р., тому обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації має здійснюватись наростаючим підсумком за цей період.

При цьому, індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, тому механізм індексації має універсальний характер. Правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації. При вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку про те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення з 01.01.2014р. по 28.02.2018р., застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення позивача (базовий місяць) січень 2008р., здійснити перерахунок та виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розрахунку 50% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення з урахуванням базового місяця до 28.02.2018 року - січень 2008 року,

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311, 315, 316, 322, 328, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Служби безпеки України залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2022 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий суддя Крусян А.В.

Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.