Постанова від 25.01.2023 по справі 420/27504/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2023 р.м.ОдесаСправа № 420/27504/21

Головуючий в 1 інстанції: Радчук А.А.

рішення суду першої інстанції прийнято у

м. Одеса, 16 вересня 2022 року

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Танасогло Т.М.,

суддів: Бітова А.І., Градовського Ю.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2021 року ОСОБА_1 (позивач) звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області (відповідач) з позовом, в якому просила:

- визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області щодо визнання недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданого Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області 05 червня 2003 року на підставі Висновку службової перевірки від 09.02.2021 року № 21/2021;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області утриматись від вилучення, анулювання та знищення, за результатами перевірки, паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданого Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області 05 червня 2003 року;

- визнати підстави оформлення паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 виданий Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області 05 червня 2003 року законними;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області відновити заяву про видачу паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданий Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області 05 червня 2003 року;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області направити до Головного Управління Державної міграційної служби України в Одеській області, до Чорноморського ВМ ГУДМС в Одеській області та до Інформаційної підсистеми функціональний модуль "Недійсні документи" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС інформацію про скасування підстав визнання паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданого Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області 05 червня 2003 року недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області надати форму 1 (заяву про видачу паспорта) до Головного Управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що паспорт громадянина України на її ім'я серії НОМЕР_1 , виданий 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України у Чернівецькій області є дійсним та був виданий у відповідності із встановленою на час його видачі процедурою видачі паспорту громадянина України, оскільки позивачкою, як вона наголошує було усі необхідні для цього документи. Коли вона отримувала паспорт громадянина України всі зазначені дії передбачені чинним законодавством було зроблено, інакше їй було б відмолено у видачі паспорту громадянина України та відповідно а.1 п.17 Інструкції в редакції 2001 року форма форма №1 була в наявності на момент видачі паспорта, яку позивач особисто підписувала. Враховуючи вищезазначене, позивач вважає, що оскільки їй був виданий паспорт громадянина України, про що був зроблений відповідний запис у журналі, де ведеться облік виданих паспортів громадянина України, то документи, що були подані позивачем є дійсними, адже за відсутності будь-якого документа паспорт не міг бути виданий.

Відповідач проти позову заперечував, мотивуючи відсутністю підстав для задоволення позову.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачкою подано на вказане судове рішення апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених вимог та ухвалити нове про задоволення у повному обсязі позовних вимог.

В обґрунтування своєї скарги, ОСОБА_1 зазначає, що необхідною і обов'язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, відповідно до ст.2і ЗУ «Про громадянство України» є встановлення факту з документальним підтвердженням набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України. Однак, на момент звернення позивачки із заявою про набуття громадянства України, жодних недоліків у поданих документах щодо недостовірності відомостей в них уповноваженим органом встановлено не було. Апелянт вважає, що перевірка всіх наданих документів повинна була мати місце саме на момент прийняття рішення про видачу паспорта громадянина України, а зміна обставин у майбутньому не може впливати на чинність вже виданого паспорта та ставити під сумнів правомірність про його видачу. Громадянка ОСОБА_1 у 2003 році, як далі вказано у скарзі, набула громадянство України саме внаслідок прийняття до громадянства, на підставі довідок про реєстрацію та проживання її у період з 1997 по 2003 рр., виданих Перковецькою сільською радою Кельменецького району Чернівецької області №160 від 11.11.2019р., довідки від 07.07.2003р. про те, що ОСОБА_1 являється постійним жителем села Перківці Кельменецького району Чернівецької області. Отже, на думку скаржника, позивачка мала всі законні підстави необхідні для прийняття до громадянства України. Наведені вище документи, які слугували підставою для набуття позивачкою громадянства України видані компетентними органами, є чинними, не визнані підробленими. Крім того, на думку апелянта, судом першої інстанції безпідставно не враховано обставини наявності запису про видачу паспорту в книзі №654 обліку надходження і витрачання бланків паспортів Кельменецького РВ УМВС України в Чернівецькій області, що є доказом факту проходження ОСОБА_1 процедури набуття громадянства України. Стосовно відсутності заяви, скаржник вважає, що це безпосередньо може бути пов'язано із втратою документів (заяви форми №1) відповідачем, яке в свою чергу не може ставитись у провину позивачці та бути підставою для анулювання і знищення виданого їй паспорту.

Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

За правилами ст.311 КАС України, розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 .

Заступником начальника відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції УДМС України з Чернівецькій області, за дорученням керівництва УДМС України в Чернівецькій області, відповідно до вимог пункту 109 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 (із змінами) (далі Порядок № 302) - проведено службову перевірку щодо законності документування паспортом громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами якої встановлено наступне.

19.11.2019 року до УДМС України в Чернівецькій області надійшло звернення громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на Урядову гарячу лінію (КЦ-Я- 2969-19 від 19.11.2019 р.), щодо надання дозволу для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у зв'язку з відсутністю в УДМС у Чернівецькій області документів щодо набуття ОСОБА_1 громадянства України та видачі паспорта громадянина України. До заяви ОСОБА_1 долучила копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області на ім'я ОСОБА_1 та довідку вiд 11.11.2019 року №760, видану Перковецькою сільською радою Кельменецького району Чернівецької області, про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована по АДРЕСА_1 з 12.05.1997 р. по 21.03.2003 р.

Проведеною перевіркою встановлено, що 14.02.2018 до року Чорноморського МВ ГУДМС в Одеській області для внесення до Єдиного державного демографічного реєстру інформації у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон звернулась громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Бричани Республіки Молдови, зареєстрована за місцем проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідальним працівником Чорноморського MB ГУДМС в Одеській області була сформована заява-анкета № 9009799 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку із оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Чорноморським MB ГУДМС в Одеській області, з метою підтвердження факту оформлення та видачі 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та приєднання до особової картки в ЄІАС УМП заяви про видачу вказаного паспорта, 15.02.2018 року до Кельменецького РВ УДМС України в Чернівецькій області за вих. №142 було направлено відповідний запит.

У відповіді Кельменецького РВ УДМС України в Чернівецькій області повідомлялось про неможливість приєднання до особової картки в ЄІАС УМП заяви про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , через її відсутність в картотеці підрозділу та необхідності проведення службової перевірки законності оформлення та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України.

Проведеною службовою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м.Бричани Республіки Молдова, 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 .

Відповідний запис про видачу вказаного паспорта здійснено в Книзі № 654 обліку надходження і витрачання бланків паспортів Кельменецького РВ УМВС України в Чернівецькій області (розпочата 07.04.2003 - закінчена 16.05.2006). Однак в картотеці заяв про видачу паспорта громадянина України Кельменецького РВ УДМС України в Чернівецькій області відсутня заява ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про видачу паспорта (пошук здійснено в діючій та архівних картотеках).

Проведеними в ході службової перевірки заходами встановити місцезнаходження заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про видачу паспорта громадянина України та дійсні підстави оформлення та видачі їй 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виявилось не можливим.

З метою вжиття заходів із відновлення заяви про видачу паспорта громадянина України ОСОБА_1 або прийняття обґрунтованого рішення щодо визнання даного паспорта таким, що оформлений із порушенням вимог законодавства, проведено відповідну службову перевірку.

Опитана в ході службової перевірки ОСОБА_1 пояснила, що народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бричани Республіки Молдова. В 1994 році закінчила 11 класів СЗШ №2 м. Бричани. В 1994-1997 роках навчалась в медичному коледжі м. Орхей Республіки Молдова, а з 1997 року навчалась в Молдавському Державному університеті медицини та фармакології імені Ніколає Тестеміцану (м.Кишинів Республіки Молдова), який закінчила в 2003 році. В 2003-2004 роках навчалась в Буковинській медичній академії (м.Чернівці), а з 18.08.2005 року по теперішній час працює лікарем-неврологом дитячого відділення поліклініки №1 КНП «Чорноморська лікарня» Чорноморської міської ради Одеської області.

При цьому, як далі встановив суд першої інстанції з матеріалів справи, ОСОБА_1 надала копію свідоцтва про своє народження серії НОМЕР_2 , видане 02.02.1977 року Бричанським районним відділом РАЦС Молдавської РСР до якого внесено запис про документування 06.08.1994 року Бричанським районним комісаріатом поліції Республіки Молдова паспортом серії НОМЕР_3 .

Для встановлення даних про особу ОСОБА_1 відповідачем здійснено наступні перевірки:

за реєстраційними обліками УДМС у Чернівецькій області - відомості про реєстрацію місця проживання/перебування, зняття з реєстрації відсутні;

за обліками відділу реєстрації Перковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області відомості про реєстрацію місця проживання, зняття з реєстрації з 12.05.1997 року по 21.03.2005 року відсутні. Пошук здійснено за будинковими книгами Перковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області за 1997-2005 роки;

за обліками відділу реєстрації Олексіївської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області відомості про реєстрацію місця проживання, зняття з реєстрації з 22.03.2005 року по 06.05.2009 року відсутні;

за обліками громадянства УДМС у Чернівецькій області - відомості щодо оформлення / припинення громадянства України відсутні;

за обліками УДМС у Чернівецькій області - значиться ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Бричани Республіки Молдова, зареєстровна за місцем проживання с.Олексіївка, Сокирянського р-ну, Чернівецької обл., як особа, що документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 , виданий 31.03.2005 року, термін дії до 31.03.2015 року, орган видачі 7312;

за довідковою базою «ДІС» - відомості відсутні;

за ІП «Заява про видачу паспорта громадянина України» ЄІАС УМП - відомості за персональними даними ОСОБА_1 та реквізитами паспорта громадянина України відсутні.

Також було здійснено перевірку достовірності довідки від 11.11.2019 року № 760, виданої Перковецькою сільською радою Кельменецького району Чернівецької області, про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована по АДРЕСА_1 з 12.05.1997 р. по 21.03.2005 р.

Опитаний сільський голова Перковецької сільської ради Білик В.Д. зазначив, що дійсно відомості про реєстрацію місця проживання, зняття з реєстрації з 12.05.1997 року по 21.03.2005 року ОСОБА_1 відсутні, але при опрацюванні адвокатського запиту Кондракова В.В. в інтересах ОСОБА_1 , оскільки за будинковими книгами Перковецької сільської ради за 1997-2005 роки записи стосовно ОСОБА_1 були відсутні, а до адвокатського запиту було надано копію паспорта ОСОБА_1 з штампами реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання, рахуючи що раніше інформації не була внесена ним помилково, надана вказана довідка від 11.11.2019 року № 760 на підставі інформації вказаної у копії паспорта.

За результатами вказаних перевірочних заходів встановлено відсутність відомостей про проживання ОСОБА_1 на території Чернівецької області та відсутність рішення про визначення (встановлення, оформлення) або набуття нею громадянства України.

Таким чином, встановлено, що з часу приїзду в Україну у 2003 році і до 06.05.2009 року ОСОБА_1 не мала зареєстрованого місця проживання на території Чернівецької області, із заявою про прийняття оформлення набуття громадянства України в порядку, визначеному законодавством України про громадянство України до компетентних органів держави не зверталась (правові підстави щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням у останньої відсутні).

В ході службової перевірки, з метою дотримання ст.4 Європейської конвенції про громадянство, для встановлення правового статусу перебування ОСОБА_1 на території України та з метою недопущення набуття нею статусу особи без громадянства, УДМС України в Чернівецькій області до Посольства Республіки Молдова в Україні були направлені запити за вих.№ 7301.2-11650/73.2-19 від 10.12.2019 року та вих.№ 7301.2-1250/73.3- 20 від 12.02.2020 року (копії додаються) про підтвердження чи спростування факту належності ОСОБА_1 до громадянства Республіки Молдова та документування її національним паспортом. У разі документування ОСОБА_1 паспортом громадянина Республіки Молдова, для її ідентифікації, просили надати копію заяви про видачу паспорта.

06.04.2020 року з Посольства Республіки Молдова в Україні за № UKR/462/397 від 28.02.2020 року на вказані запити надійшла відповідь, в якій зазначено, що відповідно до Державного Реєстру Населення Молдови, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 являється громадянином Республіки Молдова. Щодо надання копії заяви про видачу паспорта повідомлено, що оскільки заява містить персональні дані, відповідно Закону Республіки Молдова «Про захист персональних даних» від 08 липня 2011 року, надати її неможливо.

Отже, громадянство України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 фактично набуто не було, і до теперішнього часу вона не являється громадянином України, а являється громадянином Республіки Молдова, відповідно ОСОБА_1 не мала підстав для отримання паспорта громадянина України.

Враховуючи вищезазначене, а також той факт, що дані про належність ОСОБА_1 до громадянства України відсутні, остання не мала підстав для оформлення паспорта громадянина України, слід дійти висновку, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області є таким, що виданий з порушенням вимог законодавства України, зокрема, пунктів 1, 2, 12, 13 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ та пунктів 6, 7, 21, діючої на той, час Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженої наказом МВС України від 17.08.1994 року № 316.

З огляду на зазначене заступник начальника відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції УДМС України з Чернівецькій області склав висновок службової перевірки щодо оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 з порушенням вимог законодавства №21/2021, яким вважав би:

1. Службову перевірку щодо підстав видачi 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 на iм'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати закінченою.

2. Паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 , виданий 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлений з порушенням вимог законодавства, відповідно до абзацу 9 п.108 Порядку 302 є недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню.

3. Враховуючи відсутність ідентифікуючих даних про особу ОСОБА_1 та щодо її належності до громадянства України, підстав для відновлення заяви про видачу паспорта громадянина України (серiї кр № НОМЕР_6 ) не має.

4. Висновок у двох примірниках разом із копіями матеріалів направити до ДМС України для затвердження.

5. Після затвердження ДМС України висновку за матеріалами перевірки:

5.1. Внести інформацію про недійсний паспорт громадянина України серiї НОМЕР_1 , виданий 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до ІП «ФМ Недійсні документи» ЄІАС УМП ДМС України.

5.2. Інформацію про недійсний паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 05.06.2003 року Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 направити до Чорноморського МВ ГУДМС в Одеській областi.

5.3. Згідно до вимог п. 29 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, направити інформацію про визнання недійсним вище зазначеного паспорта до органу реєстрації виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області.

5.4. Інформувати ОСОБА_1 про оголошення недійсним паспорта НОМЕР_1 оформленого на її ім'я.

6. Відповідно до ст. 214 КПК України, копію висновку та матеріали перевірки надіслати до Головного Управління національної поліції України в Чернівецькій області для прийняття відповідного процесуального рішення.

09.02.2021 року вищезазначений висновок було затверджено директором Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України.

Не погоджуючись з такими діями та рішеннями (висновком) відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що жодним документом не підтверджується факт проходження ОСОБА_1 процедури набуття громадянства України, що включає в себе формування справи про набуття громадянства України та подальшого прийняття рішення про набуття громадянства України за результатом розгляду такої справи, а відтак прийшов висновку про обґрунтованість та законність дій відповідача та прийнятого ним висновку №21/2021 службової перевірки щодо оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 з порушенням вимог законодавства.

Колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає правильним, виходячи з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.

Стаття 4 Конституції України передбачає, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обґрунтованості висновку суду першої інстанції, колегія суддів враховує, що згідно вимог ст.3 Закону України "Про громадянство України" № 2235-ІІІ(чинний на час спірних правовідносин, надалі - Закон №2235-ІІІ) визначено, що громадянами України є:

1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;

2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;

3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;

4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Документами, що підтверджують громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; тимчасове посвідчення громадянина України; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну.

За приписами ст. 6 Закону № 2235-ІІІ, громадянство України набувається: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок прийняття до громадянства; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Як вірно зауважив суд першої інстанції, в матеріалах справи відсутні докази належності позивачки до категорії осіб, належність до громадянства України яких, в силу Закону №2235-ІІІ, не підлягає доведенню.

Також, позивачкою не надано доказів на підтвердження того, що вона зверталась за оформленням набуття громадянства України, отримувала рішення про встановлення або оформлення набуття громадянства України тощо.

Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII, затверджено Положення про паспорт громадянина України (в редакції станом на дату видачі позивачу паспорту громадянина України), згідно з п.п. 1, 2, 12, 13 якого паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Обов'язковою передумовою для видачі особі паспорту громадянина України є належність такої особи до громадянства України. Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Наказом МВС України N 316 від 17.08.94 року затверджено Інструкцію щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, яка діяла на час документування позивачки паспортом громадянина України (надалі Інструкція №316).

Згідно приписів пунктів 6, 7, 21 Інструкції №316, видача громадянам паспортів проводиться на підставі свідоцтва про народження.

У випадках відсутності в громадян свідоцтва про народження їм рекомендується звернутися до органів реєстрації актів громадянського стану за місцем реєстрації народження для одержання повторних свідоцтв про народження. Якщо в органах реєстрації актів громадянського стану відсутні актові записи про реєстрацію народження, слід звернутися до органів реєстрації актів громадянського стану за місцем проживання для їх відновлення.

При відсутності в органах реєстрації актів громадського стану актових записів про реєстрацію народження паспорти громадянам віком понад 16 років можуть бути видані на підставі одного з таких документів, що підтверджують час і місце народження:

- засвідченої в установленому порядку і скріпленої гербовою печаткою виписки з погосподарської книги сільської, селищної Ради народних депутатів про те, що дана особа народилася і постійно проживає в указаному адміністративному районі;

- військового квитка - для військовослужбовців, звільнених з лав Збройних Сил України;

- документа, виданого громадянину України у зв'язку з прибуттям в України в порядку угоди з іншими державами чи в порядку репатріації (рееміграції) і переселення;

- довідки про прийняття до громадянства України;

- довідки, виданої працівниками ВІР, про здачу загальногромадянського закордонного паспорта, паспорта громадянина України для виїзду за кордон - для громадян України, які постійно проживають за кордоном, при поверненні їх в Україну на постійне проживання;

- довідки про звільнення - для осіб, звільнених з місць позбавлення волі, якщо вони до засудження не мали паспортів чи останні в них не вилучалися і до особових справ приєднані не були.

Якщо громадяни не мають змоги подати перелічені документи, їм слід рекомендувати звернутися до органів реєстрації актів громадянського стану за місцем проживання для поновлення актового запису про реєстрацію народження й одержання свідоцтва про народження.

Іноземцям і особам без громадянства, які прийняті до громадянства України, паспорти видаються за місцем проживання на підставі довідок ВВІР Управлінь (відділів) паспортної, реєстраційної та міграційної роботи головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, м.Києві та Київській області, управлінь МВС України в областях і м.Севастополі.

У розділі "Службові відмітки" заяв форми N 1 вказується, коли, яким рішенням дані особи прийняті до громадянства України та з якого громадянства (підданства).

У заявах форми N 1 на паспорти, видані в порядку обміну, відомості про прийняття до громадянства України можна вказувати зі слів заявника.

Апеляційним судом з наявних у справі документів встановлено, що жодним документом не підтверджується факт проходження ОСОБА_1 процедури набуття громадянства України, що включає в себе формування справи про набуття громадянства України, в тому числі подання заяви за встановленою формою, та подальшого прийняття рішення про набуття громадянства України за результатами розгляду такої справи.

Водночас, згідно наявного в матеріалах справи листа Посольства Республіки Молдова в Україні за №UKR/462/397 від 28.02.2020 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином Республіки Молдови.

Вказана обставина позивачкою не спростована.

Суд першої інстанції з огляду на встановлені обставини справи вірно зауважив, що саме факти відсутності будь яких документів, що могли б стати підставою для оформлення набуття ОСОБА_1 громадянства України, а також відсутність справи про набуття громадянства України, відсутність рішення про набуття ОСОБА_1 громадянства України та відсутність заяви про оформлення паспорта громадянина України (форма №1) і слугували підставами для проведення службової перевірки за фактом документування ОСОБА_1 паспортом громадянина України.

Разом з цим, як свідчать матеріали справи, відповідачем вчинялись дії для встановлення даних про особу ОСОБА_1 , та здійснено наступні перевірки:

за реєстраційними обліками УДМС у Чернівецькій області - відомості про реєстрацію місця проживання/перебування, зняття з реєстрації відсутні;

за обліками відділу реєстрації Перковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області відомості про реєстрацію місця проживання, зняття з реєстрації з 12.05.1997 року по 21.03.2005 року відсутні. Пошук здійснено за будинковими книгами Перковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області за 1997-2005 роки;

за обліками відділу реєстрації Олексіївської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області відомості про реєстрацію місця проживання, зняття з реєстрації з 22.03.2005 року по 06.05.2009 року відсутні;

за обліками громадянства УДМС у Чернівецькій області - відомості щодо оформлення / припинення громадянства України відсутні;

за обліками УДМС у Чернівецькій області - значиться ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Бричани Республіки Молдова, зареєстровна за місцем проживання с.Олексіївка, Сокирянського р-ну, Чернівецької обл., як особа, що документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 , виданий 31.03.2005 року, термін дії до 31.03.2015 року, орган видачі 7312;

за довідковою базою «ДІС» - відомості відсутні;

за ІП «Заява про видачу паспорта громадянина України» ЄІАС УМП - відомості за персональними даними ОСОБА_1 та реквізитами паспорта громадянина України відсутні.

Також було здійснено перевірку достовірності довідки від 11.11.2019 року № 760, виданої Перковецькою сільською радою Кельменецького району Чернівецької області, про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована по АДРЕСА_1 з 12.05.1997 року по 21.03.2005 року.

Так, при перевірці вказаної вище довідки був опитаний сільський голова Перковецької сільської ради Білик В.Д., який в свою чергу зазначив про відсутність у дійсності відомостей про реєстрацію місця проживання, зняття з реєстрації з 12.05.1997 року по 21.03.2005 року ОСОБА_1 відсутні. При опрацюванні адвокатського запиту Кондракова В.В. в інтересах ОСОБА_1 , оскільки за будинковими книгами Перковецької сільської ради за 1997-2005 роки записи стосовно ОСОБА_1 були відсутні, а до адвокатського запиту було надано копію паспорта ОСОБА_1 з штампами реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання.

Відтак, надаючи довідку від 11.11.2019р. №760, як вбачається з наведеного вище, сільський голова керувався виключно інформацією наявною у паспорті позивачки ОСОБА_1 , рахуючи що раніше інформація про реєстрацію місця проживання, зняття з реєстрації з 12.05.1997 року по 21.03.2005 року вказаної особи не була внесена ним помилково.

За результатами вказаних перевірочних заходів встановлено відсутність відомостей про проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на території Чернівецької області.

Колегія суддів звертає увагу, що з огляду на законодавчі приписи, іноземні громадяни які в'їжджають і перебувають на території України на законних підставах, можуть бути прийнятими до громадянства України або оформити набуття громадянства України в порядку, передбаченому ЗУ "Про громадянство України", і тільки після цього отримати документ, що підтверджує належність до громадянства України (паспорт).

Враховуючи наведене, суд першої інстанції ґрунтовно зазначив, що з часу приїзду в Україну в 2003 році і до 06.05.2009 року ОСОБА_1 не мала зареєстрованого місця проживання на теериторії Чернівецької області, із заявою про прийняття/оформлення набуття громадянства України в порядку, визначеному законодавством України про громадянство України до компетентних органів держави не зверталась, а відтак - правові підстави щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням останньої відсутні.

Відповідно до п. 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМ України №302, паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі, серед іншого, оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства.

Згідно п. 109 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМ України №302, у разі коли рішення про оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року прийнято працівником з порушенням вимог законодавства, керівник відповідного територіального органу або територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджується керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається до територіального органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.

Підсумовуючи усе викладене вище, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про обґрунтованість та відповідність чинному законодавству висновку службової перевірки щодо оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 з порушенням вимог законодавства №21/2021, а відтак і про відсутність підстав для задоволення вимоги позивачки про визнання протиправними дій Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області щодо визнання недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданого Кельменецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області 05 червня 2003 року на підставі Висновку службової перевірки від 09.02.2021 року № 21/2021.

Оскільки решта позовних вимог є похідними від вищезазначеної вимоги, суд першої інстанції також обґрунтовано відмовив і у їх задоволенні.

Посилання апелянта на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 19.09.2022р. у справі №280/8987/20, від 07.09.2022р. у справі №420/3418/19 апеляційний суд відхиляє за необґрунтованістю, оскільки обставини наведених справ не є ідентичними обставинам цієї справи.

Решта доводів скаржниці судова колегія відхиляє, з огляду на той факт, що жодним документом не підтверджується факт проходження ОСОБА_1 процедури набуття громадянства України, та подальшого прийняття рішення про набуття громадянства України за результатами розгляду такої справи, кінцевим результатом якої є отримання паспорта громадянина України.

Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції.

Ухвалюючи дане судове рішення колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України» ) та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень та враховує, що у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Колегія суддів підтверджує, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає вказану апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 241-243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року у справі №420/27504/21 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя Танасогло Т.М.

Судді Бітов А.І. Градовський Ю.М.