Постанова від 17.01.2023 по справі 160/8213/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2023 року м. Дніпросправа № 160/8213/22

Суддя І інстанції - Врона О.В.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Ясенової Т.І., Сафронової С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправним і скасування наказу, про поновлення на службі в поліції і стягнення середньомісячного грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з вищевказаним позовом до суду в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати Наказ № 331 від 26.05.2022 року Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про накладення на сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Донецькій області дисциплінарного стягнення - звільнення зі служби в поліції і поновити ОСОБА_1 , поліцейського взводу « 1 роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Донецькій області на службі в Національній поліції;

- стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Донецькій області на службі в Національній поліції, середньомісячне грошове забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 26 травня 2022 року по день фактичного поновлення на службі в Національній поліції.

В обґрунтування позовних вимог посилається на протиправність винесеного наказу, оскільки підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності відсутні з огляду на те, що відсутність на роботі була обумовлена евакуацією родини в умовах воєнного стану, відсутністю телефонного зв'язку та неможливості своєчасно виїхати з окупованої території. Також вказує на порушення поряду проведення службового розслідування, оскільки він був позбавлений можливості надавати пояснення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2022 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з даним рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав на нього апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована тим, що невихід його на службу у період з 18.03.22 по 24.05.22 не залежав від його волі, тобто пов'язаний з обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що відповідачем не спростовано жодними доказами, а відповідно ці обставини є поважними причинами невиходу на службу, тому виключають його вину, оскільки їх слід віднести до форс-мажорних обставин, які у тому числі виключають можливість притягнення його до відповідальності за невиконання покладених на нього обов'язків. Неможливість покинути тимчасово окуповану територію м. Маріуполя, через відсутність транспортного сполучення, невиходу на службу не були враховані та відповідна оцінка цим поважним причинам невиходу на службу не була надана дисциплінарною комісією під час проведення службового розслідування, що не виповідає та суперечить вимогам Дисциплінарного статуту та приписам Порядку № 893.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить відмовити у її задоволенні та залишити и без змін рішення суду першої інстанції.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з жовтня 2019 проходив службу сержантом поліції поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Донецькій області.

31.03.2022 на ім'я начальника управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції заступником командира роти №1 Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Віктором Молчановим був поданий рапорт в якому йшлося про те, що 24.02.2022 командиром батальйону Управління патрульної поліції в Донецькій області капітаном поліції ОСОБА_2 було ознайомлено зі зміненим графіком несення служби батальйону. Вказану інформацію було доведено до особового складу роти №1 батальйону управління патрульної поліції у Донецькій області особисто на шикуванні та через месенджер Телеграм у групі «Рота І Доведення вказівок КР», до якої має доступ весь особовий склад роти №1 та яка використовується для доведення інформації стосовно організації несення служби.

Територія, де було розташовано ППД (пункт постійної дислокації) за адресою: АДРЕСА_1 була захоплена російськими військами.

15.03.2022 всім присутнім було повідомлено про необхідність евакуюватись на підконтрольну територію України для подальшого несення служби.

19.03.2022 через месенджер Telegram в ротну групу «Рота І Доведення вказівок КР» було скинуто наказ №190 від 10.03.2022 Національної поліції України для ознайомлення. Сержант поліції ОСОБА_1 на той час перебував у групі доведення вказаної інформації.

В подальшому сержант поліції ОСОБА_1 на зв'язок не виходив, своє місце перебування не повідомляв.

Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 14.05.2022 №575 «Про призначення службового розслідування, утворення дисциплінарної комісії та відсторонення від виконання службових обов'язків» відповідно до частин 1, 4 ст. 14 ч. 1 і 2 ст. 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 №2337-VІІІ, пунктів 1,2,3,4 розділу ІІ Порядку проведення службових розслідувань у Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 №893, пунктів 2 та 3 розділу І, п. 1 розділу ІІ Положення про дисциплінарні комісії в Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 №893, з метою повної, усебічної та об'єктивної перевірки причин та обставин можливого порушення службової дисципліни співробітниками УПП в Донецькій області ДПП, в тому числі, поліцейським взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Донецькій області ДПП сержантом поліції ОСОБА_1 , було призначено службове розслідування для проведення якого створено дисциплінарну комісію.

В ході проведеного службового розслідування було встановлено, що поліцейський взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Донецькій області ДПП сержант поліції ОСОБА_1 з 24.02.2022 по 08.03.2022 заступав на зміни згідно затвердженого графіку.

10.03.2022 сержант поліції ОСОБА_1 на зміну не з'явився. Так як на території Маріуполя майже повністю був відсутній телефонний зв'язок, зателефонувати йому на мобільний чи написати через мережу інтернет не було можливості. 16.03.2022 старший лейтенант поліції ОСОБА_3 неодноразово намагався зв'язатися з поліцейським ОСОБА_1 по мобільному зв'язку але на дзвінки ніхто не відповідав.

17.03.2022 через чат роти №1 в месенджері Telegram старший лейтенант поліції Ніколенко довів маршрут евакуації.

20.03.2022 заступник командира батальйону УПП в Донецькій області ДПП, старший лейтенант поліції ОСОБА_4 через чат в месенджері Telegram дав наказ поліцейським припинити будь-який обмін інформацією о місці перебуванні за для забезпечення безпеки особового складу.

Під час службового розслідування було також з'ясовано, що 10.04.2022 старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 зателефонував поліцейський ОСОБА_1 і повідомив, що знаходиться у лікарні м. Донецьк у відділенні інтенсивної терапії, після операції, яку йому робили у зв'язку із отриманням вогнепального поранення, як він сказав від військових з полку « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

14.05.2022 старшим інспектором відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП в Донецькій області ДПП, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_5 , на месенджер Telegram +38(097)1511451 сержанта поліції ОСОБА_1 відправлено повідомлення (вих №778/41/37/03-2022) про необхідність з'явитися 18.05.2022 до УПП в Львівській області ДПП за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Перфецького, 19 для надання пояснень.

Сержант поліції ОСОБА_1 із повідомленням ознайомився, повідомив, що знаходиться не в Україні, до УПП у Львівській області ДПП у визначеному ст. 27 Закону України «Про дисциплінарний статуту Національної поліції України» порядку не з'явився, поважних причин свого неприбуття не повідомив.

18.05.2022 старшим лейтенантом поліції ОСОБА_5 у присутності підполковника поліції Ціренщикова С.С. складено акт про відмову надати пояснення, зареєстрований від 18.05.2022 за вих №808/41/37/03-2022.

За висновками службового розслідування за вчинення дисциплінарного проступку, що виразився в порушенні вимог пунктів 1,2 ч. 1 ст. 18, п. 24 ч. 1 ст. 23, ч. 2 ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію», Присяги працівника поліції визначеної ст.64 Закону України «Про національну поліцію», пунктів 1.2, 3 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту, абзаців другого, третього п. 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, пп. 1,10 п. 3.1 розділу ІІІ посадової інструкції поліцейського патрульної поліції, затвердженої наказом ДПП від 05.01.2016 №4/1, відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 13 Дисциплінарного статуту до поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Донецькій області ДПП, сержанта поліції ОСОБА_1 , застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.

24.05.2022 висновок затвердив начальник Департаменту патрульної поліції полковник поліції Євгеній Жуков.

З актів 18.03.2022, 20.03.2022, 22.03.2022, 24.03.2022, 26.03.2022,28.03.2022, 30.03.2022, 18.05.2022, 19.05.2022, 20.05.2022, 21.05.2022, 22.05.2022, 23.05.2022, 24.05.2022 складених працівниками Управління патрульної поліції в Донецькій області вбачається відсутність на службі без поважних причин у робочу зміну поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Донецькій області ДПП сержанта поліції ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 8 наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України №313 від 25.05.2022 «Про застосування до працівників УПП в Донецькій області ДПП дисциплінарних стягнень» згідно з висновком службового розслідування, ст.ст. 26 і 29 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» за вчинення дисциплінарного проступку до поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Донецькій області ДПП сержанта поліції ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції.

Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції по особовому складу від 10.06.2022 №843о/с відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про національну поліцію» звільнено зі служби в поліції з 10.06.2022 по Управлінню патрульної поліції в Донецькій області сержанта поліції ОСОБА_1 (0164435), поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону, з виплатою грошової компенсації за 13 діб невикористаної частини чергової оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у році звільнення.

Із вказаним наказом позивач був ознайомлений 10.06.2022, що підтверджує його запис про ознайомлення і особистий підпис.

Позивач стверджує, що з початку бойових дій він знаходився в м. Маріуполі за місцем проживання. З 17.03.2022 по 15.05.2022 у зв'язку з агресією РФ, окупацією значної частини міста, ОСОБА_1 зі своєю сім'єю був вимушений виїхати з м. Маріуполь і знаходився в населеному пункті за 20 кілометрів від Маріуполя.

Під час знаходження в Маріуполі батько позивача попав під завали будівлі, був поранений і він був вимушений йому допомогти і піклуватися. Телефонний зв'язок був відсутній.

Позивач з членами родини зміг виїхати з окупованої території лише 16.05.2022. По телефону він повідомив своє керівництво ОСОБА_6 , що він прямує на територію підконтрольну Україні і найближчим часом буде в м. Запоріжжі.

30.05.2022 через додаток Telegram позивач отримав від старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 наказ від 26.05.2022 про звільнення з поліції.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з правомірності накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення та відсутністю при цьому процедурних порушень під час проведення службового розслідування.

Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Суд першої інстанції вірно визначився з характером спірних правовідносин які врегульовані Законом України «Про Національну поліцію».

Сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження, визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, затвердженим Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII (надалі по тексту - Дисциплінарний Статут).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Частиною 1 ст.2 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

За приписами частин 1, 4 ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Поліцейський зобов'язаний, зокрема:

- неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

- надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я (п. 1, п. 4 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію»).

Пунктами 23 24, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль у межах своєї компетенції, визначеної законом, за дотриманням вимог режиму радіаційної безпеки у спеціально визначеній зоні радіоактивного забруднення;

бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості.

Відповідно до ч.2. ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію» у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.

Згідно зі ст.1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Частиною 3 ст.1 Дисциплінарного статуту до змісту службової дисципліни віднесено такі обов'язки поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; 10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; 11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; 12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; 13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Дисциплінарним проступком визнається за ч. 1 ст. 12 Статуту протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України 09.11.2016 № 1179 затверджені Правила етичної поведінки поліцейських.

Відповідно до п.1 рзділу ІІ Правил під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен, зокрема:

- неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

- професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами;

- інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Згідно з п.п. 1, 4, 9, 11 ч. 1 ст. 7 Дисциплінарного статуту службова дисципліна, зокрема, базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; дотримуватися норм професійної та службової етики; сприяти начальникам у зміцненні службової дисципліни, забезпеченні законності та статутного порядку; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють.

Частиною 2 ст.14 Дисциплінарного статуту передбачено з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків, проведення службового розслідування.

Службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського (ч. 1 ст. 14 Дисциплінарного статуту).

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Дисциплінарного статуту проведення службових розслідувань за фактом порушення поліцейським службової дисципліни здійснюють дисциплінарні комісії.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2018 року № 893 затверджено Положення про дисциплінарні комісії в Національній поліції України (Положення №893).

Положення визначає порядок утворення в органах (підрозділах) поліції, а також закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, дисциплінарних комісій та їх повноваження.

Пунктом 3 Положення №893 встановлено, що дисциплінарна комісія утворюється у складі не менше трьох осіб, з яких визначається голова дисциплінарної комісії. У разі призначення службового розслідування за відомостями про скоєння поліцейським дисциплінарного проступку, що потребує значного обсягу дій, зокрема опитування великої кількості поліцейських та інших осіб, витребування та аналізу значного обсягу матеріалів, уповноважений керівник може призначати заступника голови дисциплінарної комісії. Головою дисциплінарної комісії, утвореної в поліції, може бути лише поліцейський.

Процедуру проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування визначає Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2018 року № 893.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №893 поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, під час його проведення має право:

- надавати пояснення, подавати відповідні документи та матеріали, що стосуються обставин, які досліджуються;

- подавати клопотання про отримання і залучення до матеріалів розслідування нових документів, отримання додаткових пояснень від осіб, які мають стосунок до справи;

- ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування, робити їх копії за допомогою технічних засобів з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, Законами України «Про захист персональних даних», «Про державну таємницю» та іншими законами;

- подавати скарги на дії осіб, які проводять службове розслідування;

- брати участь у розгляді справи на відкритому засіданні дисциплінарної комісії;

- користуватися правничою допомогою, послугами представника.

Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право відмовитися від надання пояснень.

Відповідно до п.10 Положення №893 у разі відмови поліцейського, щодо якого проводиться службове розслідування, надати пояснення факт відмови фіксує шляхом складання акта, що підписують члени дисциплінарної комісії, присутні під час відмови, та особи, присутні під час відмови.

Порядок відібрання пояснень під час проведення службового розслідування у період дії воєнного стану наведений у ст. 27 Дисциплінарного статуту.

Під час проведення службового розслідування уповноважена особа зобов'язана запропонувати поліцейському або іншій особі, обізнаній з обставинами вчинення дисциплінарного проступку, надати пояснення.

У разі відсутності поліцейського на службі уповноважена особа зобов'язана викликати його для надання пояснень. Виклик здійснюється шляхом його безпосереднього вручення поліцейському або надсилання поштовим зв'язком чи з використанням електронної комунікації.

За наявної можливості надсилання виклику поштовим зв'язком здійснюється рекомендованим листом на адресу місця проживання поліцейського, що зазначена в його особовій справі.

Надсилання виклику з використанням електронної комунікації здійснюється виключно на адресу електронної пошти поліцейського чи за іншими контактними даними, які зазначені в його особовій справі або які наявні в розпорядженні його безпосереднього керівника.

Виклик надсилається з таким розрахунком, щоб поліцейський, який викликається, мав не менше однієї доби для прибуття за вказаною у виклику адресою.

Виклик, який надіслано поштовим зв'язком, вважається таким, що отриманий поліцейським, на четвертий календарний день з дня його відправлення.

Виклик, надісланий з використанням електронної комунікації, вважається таким, що отриманий поліцейським, на другий день з дня його відправлення.

Якщо поліцейський, викликаний уповноваженою особою у визначеному цією статтею порядку, не з'явився та не повідомив про наявність поважних причин свого неприбуття, він вважається таким, що відмовився від надання пояснень, про що уповноваженою особою складається акт.

Від поліцейського, стосовно якого є підтвердні дані про самовільне залишення ним місця несення служби, виїзд до інших регіонів країни чи за кордон, пояснення не відбираються, поліцейський вважається таким, що відмовився від надання пояснень.

Наказом Національної поліції України від 10.03.2022 №190 «Про деякі питання проходження служби поліцейськими на період дії воєнного стану» передбачено, що поліцейським, які перебувають поза місцем несення служби протягом однієї доби необхідно прибути до найближчого органу поліції для реєстрації та постановки на облік.

З матеріалів справи вбачається, що вказаний наказ 19.03.2022 був розміщений для ознайомлення через месенджер Telegram в ротну групу «Рота 1 Доведення вказівок КР». Сержант поліції Григоров І.О. на той час перебував у групі доведення вказаної інформації, а отже був ознайомлений з вказаним наказом.

Жодних порушень вищезазначених правових норм з боку відповідача під час проведення службового розслідування допущено не було.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач був повідомлений членом комісії через відправлення повідомлення на його телефонний номер на месенджер Telegram про необхідність прибути для надання пояснень в рамках проведення службового розслідування і отримав відправлене повідомлення, що підтверджується також і копією фотографії - скриншоту.

Відповідно до частин 1-3 ст. 19 Дисциплінарного статуту у висновку за результатами службового розслідування зазначаються:

1) дата і місце складання висновку, прізвище та ініціали, посада і місце служби членів дисциплінарної комісії, що проводила службове розслідування;

2) підстава для призначення службового розслідування;

3) обставини справи, зокрема обставини вчинення поліцейським дисциплінарного проступку;

4) пояснення поліцейського щодо обставин справи;

5) пояснення інших осіб, яким відомі обставини справи;

6) пояснення безпосереднього керівника поліцейського щодо обставин справи;

7) документи та матеріали, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку;

8) відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень;

9) причини та умови, що призвели до вчинення проступку, вжиті або запропоновані заходи для їх усунення, обставини, що знімають з поліцейського звинувачення;

10) висновок щодо наявності або відсутності у діянні поліцейського дисциплінарного проступку, а також щодо його юридичної кваліфікації з посиланням на положення закону;

11) вид стягнення, що пропонується застосувати до поліцейського у разі наявності в його діянні дисциплінарного проступку.

Висновок підписується всіма членами дисциплінарної комісії, що проводила розслідування. Члени дисциплінарної комісії мають право на окрему думку, що викладається письмово і додається до висновку.

Під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Частинами 1,2 ст. 19 Закону України «Про національну поліцію» передбачено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України (п. 6 ч.1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію»).

Частинами 1, 3 ст. 13 Дисциплінарного статуту зазначено, що дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків. До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень, зокрема як звільнення із служби в поліції (п.7).

Статтею 30 Дисциплінарного статуту визначені особливості доведення поліцейського наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності, які передбачають, що у разі відсутності поліцейського, якого притягнуто до дисциплінарної відповідальності, без поважних причин на службі копія наказу про застосування до нього дисциплінарного стягнення надсилається поштовим зв'язком (у разі можливості) на адресу місця проживання, зазначену в його особовій справі, або з використанням електронної комунікації за контактними даними, які наявні в розпорядженні його безпосереднього керівника.

Поліцейський вважається таким, що ознайомлений з наказом про застосування дисциплінарного стягнення, після спливу чотирьох календарних днів з дня його відправлення поштовим зв'язком або після спливу двох календарних днів - у разі відправлення з використанням електронної комунікації.

Доведення до поліцейського, який відсутній на службі без поважних причин, наказу про виконання застосованого до нього дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади або звільнення зі служби в поліції, здійснюється в порядку, визначеному цією статтею.

У разі встановлення поважних причин відсутності поліцейського до наказу по особовому складу, яким виконується застосоване до нього дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції, вносяться зміни щодо дати його виконання.

Наказ про застосування до позивача дисциплінарного стягнення доведено до позивача через відправлення повідомлення 30.05.2022 на його телефонний номер на месенджер Telegram про що свідчить копія фото- скріншоту.

Указом Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 на всій території України був введений воєнний стан.

З початку війни усі військові формування України та правоохоронні органи України, у тому числі і органи та підрозділи Національної поліції України, в силу ст.ст.17, 65 Конституції України, ст.ст.12, 21, 22 Закону України «Про Національну поліцію» повинні були за наявності або відсутності окремих наказів безпосередніх чи прямих керівників докладати власних зусиль для забезпечення безперервного та цілодобового захисту суверенітету України і територіальної цілісності України, для забезпечення виконання завдань поліції і реалізації повноважень поліції з метою відсічі збройної агресії ворога проти України, що виключало легітимність обрання пасивної форми поведінки за виключенням випадку виконання особистого спеціального службового завдання, випадку виконання чіткого та однозначного наказу військово-політичного керівництва України у цілях збереження людських ресурсів задля продовження боротьби проти військової агресії, випадку знаходження у стані безпорадності у медичному закладі.

Статтею 3 Конституції України встановлено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Суд першої інстанції , враховуючи правові позиції викладені у постанові Верховного Суду від 25.04.2019 у справі №816/604/17 вірно зазначив, що приймаючи присягу, позивач зобов'язався вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.

В основі поведінки працівника поліції закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, порушення яких утворює факт порушення Присяги. Під порушення Присяги працівника поліції слід розуміти скоєння працівником поліції проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов'язкам, підриває довіру до нього як носія влади, що призводить до приниження авторитету поліції та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов'язків, вказана правова позиваці викладена у постанові Верховного Суду від 02.10.2018 по справі №815/4463/17.

Апеляційна скарга не містить жодних доказів на спростування висновків суду першої інстанції щодо відсутності процедурних порушень з боку відповідача при проведенні службового розслідування та прийнятті оскаржуваного наказу, що призвели б до не обґрунтованого та безпідставного притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.

Крім іншого позивачем ані до суду першої інстанції, ані до суду апеляційної інстанції не надано доказів на підтвердження власних доводів з приводу власного стану здоров'я (щодо отримання поранення) або членів родини заявника, перебування позивача за кордоном, тощо.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування наказу та відповідно задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, вірно встановив фактичні обставини справи та дав їм правову оцінку, доводи апеляційної скарги зводяться до переоцінки висновків зроблених судом першої інстанції, що не може бути підставою для скасування судового рішення.

Керуючись п.1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2022 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 17 січня 2023 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя Т.І. Ясенова

суддя С.В. Сафронова