Справа №549/36/23
провадження №2-о/549/4/23
25 січня 2023 року Чорнухинський районний суд Полтавської області в складі
головуючого судді Глущенко Н.М.
з участю секретаря судового засідання Кеди Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Чорнухи цивільну справу за заявою за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Чорнухинський відділ ДРАЦС у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи,
установив:
25 січня 2023 року заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_2 , є її онуком, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 , старший солдат, оператор 1 зенітної ракетної батареї 1 зенітного ракетного дивізіону, військовослужбовець за контрактом загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Олешки Херсонської області під час артилерійського обстрілу зі сторони АР Крим внаслідок кульових поранень несумісними із життям, що підтверджується сповіщенням сім'ї (близьких родичів) померлого (загиблого) № 23 від 24.06.2022 року.
Відповідно до акту службового розслідування від 06.05.2022 року в ході проведення службового розслідування встановлено, що 24 лютого 2022 року близько 15 год. 30 хв. під час руху колони 1 зенітно ракетної батареї 1 зенітно ракетного девізіону, збройні сили рф, маючи значні переваги в особовому складі та в зброї нанесли вогневе ураження із броньованої автомобільної техніки. В результаті обстрілу солдат ОСОБА_2 отримав поранення несумісне з життям. Факт загибелі військовослужбовця підтверджується поясненнями свідків події та Актом про настання смерті.
Станом на теперішній час заявник не має можливості у встановленому законом порядку зареєструвати в органах ДРАЦС смерть свого онука. За відсутності можливості з об'єктивних причин отримати документ встановленої форми про смерть онука, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, заявник позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію його смерті та отримати свідоцтво про смерть, а тому з метою захисту своїх законних прав та інтересів, вимушена звернутись для встановлення даного факту із відповідною заявою до суду. Встановлення даного факту необхідно для отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка і використання його в цивільно-правових відносинах.
Тому, станом на сьогодні у заявниці відсутні документи, які дозволяють зареєструвати смерть згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про смерть, що і стало причиною звернення до суду.
Ухвалою Чорнухинського районного суду Полтавської області від 25 січня 2023 року відкрито окреме провадження по справі.
Згідно ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась надала до суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі.
Представник заінтересованої особи Чорнухинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву з проханням розглянути справу без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом установлено, що ОСОБА_2 , є онуком ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 виданого Мелехівською сільською радою Чорнухинського району Полтавської області від 02.05.1999 року, актовий запис № 03, свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 від 11 квітня 1997 року виданого повторно відділом реєстрації актів громадянського стану виконкому Тернівської районної ради міста Кривого рогу Дніпропетровської області, актовий запис №54, свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_4 серія НОМЕР_4 виданого Тернівським ЗАГС м.Кривий Ріг Дніпропетровської області від 04 жовтня 1978 року, актовий запис 770.
Факт смерті ОСОБА_2 , який загинув від поранень несумісних з життям під час безпосередньої участі у бойових діях в районі м.Олешки Херсонської області 24 лютого 2022 року підтверджується:
- актом №1 про настання смерті від 07.05.2022 року, за підписом начальника штабу 3 зенітного ракетного дивізіону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 , командира 8 зенітної ракетної батареї 3 зенітного ракетного дивізіону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 , головного сержанта 3 зенітного ракетного дивізіону військової частини НОМЕР_1 штаб-сержанта ОСОБА_7 . Відповідно до якого, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 загинув за наступних обставин: ІНФОРМАЦІЯ_2 підрозділ рухався колоною в напрямку міста Херсон. Проїжджаючи поблизу населеного пункту ОСОБА_8 потрапили в засідку ворожих збройних сил, внаслідок чого почався стрілковий бій. ОСОБА_9 , вилізши з люка бойової машини для заняття оборони та відбиття нападу отримав кульові поранення несумісні з життям. Після щільного обстрілу бойової машини на якій він знаходився загорілися ракети, та сама бойова машина, згорівши разом з загиблим ОСОБА_10 ;
- актом службового розслідування від 06.05.2022 року в ході проведення службового розслідування встановлено, що 24 лютого 2022 року близько 15 год. 30 хв. під час руху колони 1 зенітно ракетної батареї 1 зенітно ракетного дивізіону, збройні сили рф, маючи значні переваги в особовому складі та в зброї нанесли вогневе ураження із броньованої автомобільної техніки. В результаті обстрілу солдат ОСОБА_2 отримав поранення несумісне з життям. Факт загибелі військовослужбовця підтверджується поясненнями свідків події та Актом про настання смерті;
- довідкою доповіддю по факту загибелі та поранення військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , з якої вбачається, що ОСОБА_2 оператор 1 зенітно ракетної батареї і зенітно ракетного девізіону, ІНФОРМАЦІЯ_3 (розстріляний в БМ) поховання в населеному пункті Радянськ Херсонської області;
- поясненнями командира 8 зрбатр 3 ЗРДН ОСОБА_11 щодо обставин настання смерті ОСОБА_12 ;
- сповіщенням сім'ї №3 від 26 червня 2022 року №13/586 на адресу ОСОБА_1 щодо загибелі онука ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 в населеному пункті Олешки Херсонської області під час артилерійського обстрілу.
Оцінюючи письмові докази, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до ст.ст.3,8,9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №741/2022 «Про використання Збройних Сил України та інших військових формувань» відповідно до Закону України «Про оборону України», постановлено застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, для відсічі збройної агресії проти України.
Пунктами 8 частини 1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а також інші факти, що мають юридичне значення.
Згідно положень ч.2 ст.49 ЦК України актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до роз'яснень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст.2 зазначеного Закону України).
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, востаннє до 19 лютого 2023 року.
Як вбачається з наданих суду доказів подія загибелі ОСОБА_2 сталася під час виконання останнім бойового завдання в районі бойових дій в м. Олешки Херсонської області, а тіло загиблого згоріло в бойовій машині на полі бою.
Відтак заявниця позбавлена можливості у визначеному законодавством порядку встановити та підтвердити юридичний факт смерті внука на території проведення бойових дій в м.Олешки Херсонської області.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, а тому необхідно допустити негайне виконання рішення у зазначеній справі.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Отже, з підстав вищевикладеного заява ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті онука - ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265,268, 317, 315, 293, ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Чорнухинський відділ ДРАЦС у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті особи задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Загребелля Чорнухинського району Полтавської області, громадянина України, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Олешки, Херсонської області, держава Україна, під час захисту Батьківщини при виконанні бойового завдання, причина смерті - вогнепальне поранення не сумісне із життям.
Відповідно до ч. 4 ст.317 ЦПК України рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Копію рішення суду невідкладно надіслати до Чорнухинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, для державної реєстрації смерті .
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Н.М.Глущенко