Рішення від 26.01.2023 по справі 569/17341/22

Справа № 569/17341/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

26 січня 2023 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Левчука О. В.,

за участі секретаря судового засідання Янок М. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення надміру виплачених коштів соціальних допомог на дітей

учасники справи у судове засідання не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

22 листопада 2022 року Департамент соціальної політики Рівненської міської ради (надалі - позивач) звернувся до Рівненського міського суду із позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених коштів в розмірі 16 458 грн 20 коп.

Позовну заяву мотивує тим, що відповідно до поданої заяви відповідачу було призначено та виплачено державні допомоги: допомогу одинокій матері з дітьми та державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на період з 01.02.2019 по 31.07.2019. В ході перевірки справи ОСОБА_1 було встановлено, що відповідач отримала доходи (які оподатковуються) внаслідок прийняття в дар квартири, за період з 01.08.2018 по 01.02.2019 року в розмірі 410 470, 00 грн. В розділі ІV Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.02.2019, як інші доходи їх відповідач не вказала.

В розділі ІІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.02.2019 року відповідачем не вказані відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності.

За інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру права власності на нерухоме майно, Державною реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 16.09.2019, відповідачу на праві приватної власності належить:

- з 18.12.2015 житловий будинок загальною площею 58,5 кв.м. та земельна ділянка площею 0, 0553 га , за адресою : АДРЕСА_1 ;

- з 22.01.2019 квартира загальною площею 31,1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - порядок 250) соціальна допомога не призначається коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м. на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв.м, на сім'ю.

Внаслідок подання недостовірних даних, управлінням було здійснено надмірне нарахування та виплату коштів допомог: на дітей одиноким матерям та малозабезпеченій сім'ї. На підставі рішення від 17.09.2019 та 27.09.2019 року управлінням було проведено перерахунок раніше призначених соціальних допомог, за підсумком якого поверненню підлягають кошти надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1118,74 грн та надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 15339, 46 грн, що в загальній сумі переплати складає 16 458, 20 грн.

Ухвалою суду від 07.12.2022 прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, перше судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 19.12.2022.

19.12.2022 розгляд справи було відкладено на 26.01.2023.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, хоч про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

В судове засідання відповідач повторно не з'явилася. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Про причини неявки суд не повідомила, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавала.

Відтак, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності відповідачки в заочному порядку, на підставі документів та доказів, що є в матеріалах справи, що відповідає вимогам ст. 223 ЦПК України.

Зважаючи на неявку у судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до такого.

Як встановлено судом, 26.02.2019 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, правонаступником якого є Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме допомогу одинокій матері з дітьми та державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї .

Одночасно відповідачем було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.02.2019.

В розділі ІV Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.02.2019, зазначила про відсутність у неї та членів сім'ї інших доходів.

В роздіді ІІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.02.2019 року відповідачем вказанопро відсутність у неї та членів сім'ї житлових приміщення, що перебувають у власності.

Також, в заяві від 26.02.2019 ОСОБА_1 вказала, що підтверджує відсутність змін у складі сім'ї (при повторному зверненні). Вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Їй повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї її попереджено.

Згідно з п. 4 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги» від 07 лютого 2002 року № 112/6400 при визначенні сукупного доходу органи, що призначають допомогу, користуються усіма офіційними джерелами, які містять інформацію про доходи громадян, у тому числі інформацією органів державний податкових адміністрацій,

На підставі п. 34, 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми № 1751 (далі - порядку №1751), п 4.5 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 (далі - інструкція) та положень Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 №486/202/524/455/3370, 03.03.2018 року (далі - положення) Управлінням було:

- здійснено розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення допомоги одиноким матерям та визначено розмір середньомісячного доходу сім'ї, з урахуванням її складу, а саме відповідача та доньки одинокої матері який складає 1855,71 грн;

- прийнято рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми та призначено допомогу одинокій матері з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року у розмірі 171,29 грн. щомісяця.

- здійснено розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, визначено розмір середньомісячного доходу сім'ї з урахуванням її складу, а саме відповідача та доньки одинокої матері який складає 1534, 60 грн;

- прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, призначено державну допомогу з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року у розмірі 2529, 94 грн. щомісяця.

Так, в ході перевірки, позивачем було отримано від ДФС довідку про доходи та встановлено, що ОСОБА_1 отримала доходи (які оподатковуються) внаслідок прийняття в дар квартири, за період з з 01.08.2018 по 01.02.2019 року в розмірі 410 470, 00 грн. В розділі ІV Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.02.2019, як інші доходи їх відповідач не вказала.

Крім того, як слідує з інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру права власності на нерухоме майно, Державною реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 16.09.2019, відповідачу на праві приватної власності належить:

- з 18.12.2015 житловий будинок загальною площею 58,5 кв.м. та земельна ділянка площею 0, 0553 га , за адресою : АДРЕСА_1 ;

- з 22.01.2019 квартира загальною площею 31,1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно довідки №8 від 02.12.2019 станом на 02.12.2019 розмір переплати по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям становить 15339, 46 грн.

Відповідно до довідки №7 від 02.12.2019 станом на 02.12.2019 розмір переплати по допомозі на дітей одиноким матерям становить 1 118, 74 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

За змістом статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону).

Статтею 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» встановлені умови, за яких державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата.

За приписами ст. 33 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Пунктом 25 порядку 250, зокрема, передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, з місяця, в якому виявлено порушення.

Як слідує з пункту 28 Порядку 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до вимог ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до ст. 177 ЦК України, об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також матеріальні і не матеріальні блага.

Статтею 1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, оскільки отримувачем допомоги було приховано та подано недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого позивачем булинадміру виплачені кошти, а саме державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 15339, 46 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 1 118, 74 грн., які відповідачем не повернуті, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2 481, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів соціальних допомог на дітей задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради надміру виплачені кошти у розмірі 16 458, 20 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради витрати по сплаті судового збору в сумі 2481, 00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування учасників справи:

позивач: Департамент соціальної політики Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 03195441);

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Повне судове рішення складено 26 січня 2023 року.

Суддя Левчук О. В.