про залишення позовної заяви без руху
24 січня 2023 року Справа № 360/50/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали справи за позовною заявою адвоката Рудої Олени Олексіївни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (59 військовий мобільний госпіталь Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону), Військово-медичного клінічного центру центрального регіону про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
20 січня 2023 року через підсистему «Електронний суд» до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Рудої Олени Олексіївни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (59 військовий мобільний госпіталь Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону) (далі - відповідач І), Військово-медичного клінічного центру центрального регіону (далі - відповідач ІІ), з такими позовними вимогами:
визнати противоправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №137 від 10.05.2022р. «Про результати службового розслідування», а саме в частині оголошення відносно позивача ОСОБА_1 , вид дисциплінарного стягнення «Догана»;
вважати позивача ОСОБА_1 таким, що не порушував вимоги статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статті 13 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України;
зобов'язати Військово-медичний клінічний центр центрального регіону нарахувати та виплатити позивачу санітару автомобільного відділення автомобільного взводу 7 ОАСР солдату ОСОБА_1 , солдату додаткову винагороду за безпосередню участь в бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони , в розмірі 30 000,00 грн за травень 2022 року та премію за травень 2022 року в повному обсязі на підставі вимог чинного законодавства;
зобов'язати військову частину НОМЕР_1 призначити і провести повторне розслідування за фактом отримання позивачем санітаром автомобільного відділення автомобільного взводу 7 ОАСР солдатом ОСОБА_1 поранення 10.04.2022 відповідно до вимог чинного законодавства та скласти акти у відповідності до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України від 27.10.2021 №332;
стягнути з позивачів витрати на правничу допомогу у сумі 20 000 ,00 грн;
стягнути з Військової частини НОМЕР_1 (59 військовий мобільний госпіталь Військово- медичного клінічного центру Центрального регіону) на користь позивача суму відшкодування моральної шкоди 50 000 грн.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов такого.
Згідно з пунктами 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга стаття 171 КАС України).
Перевіривши матеріали вказаного адміністративного позову, судом встановлено, що він не відповідає встановленим вимогам та містить такі недоліки.
Так, відповідно до пунктів 4 та 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивачем заявлено вимогу про зобов'язання Військово-медичного клінічного центру центрального регіону нарахувати та виплатити позивачу санітару автомобільного відділення автомобільного взводу 7 ОАСР солдату ОСОБА_1 , солдату додаткову винагороду за безпосередню участь в бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони , в розмірі 30 000,00 грн за травень 2022 року та премію за травень 2022 року в повному обсязі на підставі вимог чинного законодавства.
Разом з тим, в тексті позовної заяви відсутнє нормативне обгрунтування зазначеної позовної вимоги (посилання на відповідні нормативно - правові акти, якими передбачено виплати), не зазначено, чому така позовна вимога заявлена саме до Військово-медичного клінічного центру центрального регіону.
Щодо позовної вимоги стосовно вважати позивача ОСОБА_1 таким, що не порушував вимоги статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статті 13 Статуту внутрішньої безпеки служби Збройних Сил України, суд зазначає наступне.
Частинами першою та другою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на наведене представнику позивача необхідно привести зміст позовних вимог у відповідність з вимогами статті 5 КАС України щодо способів захисту порушеного права, або обгрунтувати процесуальну можливість звернення до адміністративного суду з вимогою "вважати позивача ОСОБА_1 таким, що не порушував вимоги статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статті 13 Статуту внутрішньої безпеки служби Збройних Сил України", яка за змістом є вимогою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Також у тексті позовної заяви відсутнє нормативне обгрунтування позовної вимоги до військової частини НОМЕР_1 призначити і провести повторне розслідування за фактом отримання позивачем санітаром автомобільного відділення автомобільного взводу 7 ОАСР солдатом ОСОБА_1 поранення 10.04.2022 відповідно до вимог чинного законодавства та скласти акти у відповідності до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України від 27.10.2021 №332.
Вимога містить формулювання "призначити і провести повторне розслідування за фактом отримання позивачем поранення", разом з тим, з матеріалів, доданих до позову, неможливо встановити необхідність проведення саме повторного розслідування за фактом отримання позивачем поранення, відсутні відомості про наявність чи відсутність первісного розслідування за цим фактом.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно вищезазначеної частиною першою статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.
При цьому слід зазначити, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.
Тобто, визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.
Аналогічні правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 826/16958/17.
З огляду на наведене, суд пропонує представнику позивача привести позовну заяву у відповідність з пунктами 4 та 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в частині нормативного обгрунтування позовних вимог про зобов'язання Військово-медичного клінічного центру центрального регіону нарахувати та виплатити позивачу санітару автомобільного відділення автомобільного взводу 7 ОАСР солдату ОСОБА_1 , солдату додаткову винагороду за безпосередню участь в бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, в розмірі 30 000,00 грн за травень 2022 року та премію за травень 2022 року в повному обсязі на підставі вимог чинного законодавства; зобов'язання військової частини НОМЕР_1 призначити і провести повторне розслідування за фактом отримання позивачем санітаром автомобільного відділення автомобільного взводу 7 ОАСР солдатом ОСОБА_1 поранення 10.04.2022 відповідно до вимог чинного законодавства та скласти акти у відповідності до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України від 27.10.2021 №332; привести зміст позовних вимог у відповідність з вимогами статті 5 КАС України щодо способів захисту порушеного права, або обгрунтувати процесуальну можливість звернення до адміністративного суду з вимогою "вважати позивача ОСОБА_1 таким, що не порушував вимоги статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статті 13 Статуту внутрішньої безпеки служби Збройних Сил України".
Щодо строків звернення до суду необхідно зазначити наступне.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).
На думку суду, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.
Відповідно до частини п'ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Пункт 17 частини першої статті 4 КАС України дає визначення терміну «публічна служба», а саме це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Отже військова служба є публічною службою в розумінні КАС України та для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлено місячний строк, а не шестимісячний як вказує представник позивача.
Так, однією позовних вимог є визнання противоправним та скасувати наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №137 від 10.05.2022 «Про результати службового розслідування», а саме в частині оголошення відносно позивача ОСОБА_1 , вид дисциплінарного стягнення «Догана».
Для оскарження цього наказу частиною п'ятою статті 122 КАС України встановлено місячний строк звернення до суду.
В позовній заяві представник позивача зазначає, що статтею 122 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до статті 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. 14.01.2023 на адвокатський запит надійшли матеріали службового розслідування, що підтверджується супровідним листом №590/56 від 14.01.2023 позивачем було. Отже, представник позивача вважає, що 19.01.2023 звертаючись до суду з даним позовом позивачем не пропущений строк.
Частиною першою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Критеріями оцінки причин поважності пропуску строку звернення до суду є: 1) обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк (є причиною); 2) обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла або тривала протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Відтак, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. В свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об'єктивний характер, та з обставин незалежних від позивача унеможливила звернення до суду з адміністративним позовом.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 27 листопада 2018 року у справі № 473/2236/17.
Матеріали службового розслідування містять письмові пояснення позивача від 10.04.2022, тобто позивач був обізнаний про проведення службового розслідування подій, що сталися 10.04.2022. Копія наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №137 від 10.05.2022р. «Про результати службового розслідування» не містить розписки позивача про ознайомлення з цим наказом, тобто обставина щодо ознайомлення позивача з оскаржуваним наказом підлягає встановленню на підставі доказів, що будуть надаватися сторонами.
Разом з тим, в тексті позовної заяви наявна невизначеність позиції позивача щодо дотримання строків звернення до суду: в мотивувальній частині зазначено про те, що такий строк не пропущено, тоді як в прохальній частині міститься клопотання про поновлення пропущеного строку без обгрунтування наявності поважних причин для його поновлення.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, суд пропонує позивачу усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду та надати докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частин першої-другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За таких обставин позов підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву адвоката Рудої Олени Олексіївни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (59 військовий мобільний госпіталь Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону), Військово-медичного клінічного центру центрального регіону про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом семи днів з дня отримання копії даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду:
заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду та надати докази поважності причин його пропуску;
уточненої позовної заяви з чітким формулюванням змісту позовних вимог у відповідності із вимогами статті 5 та пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України.
В разі неусунення вказаних недоліків у встановлений термін позовну заяву буде повернуто позивачеві.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяА.Г. Секірська