Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
24 січня 2023 року справа №520/9877/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ніколаєвої Ольги, розглядаючи у порядку письмового провадження заяву позивача про роз'яснення судового рішення у адміністративній справі №520/9877/2020
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Харківського окружного адміністративного суду перебувала справа №520/9877/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 позовну заяву ОСОБА_1 у справі №520/9877/19 задоволено.
Позивач 10.01.2023 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою про роз'яснення рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 у справі №520/9877/19.
Обґрунтовуючи подану заяву, заявник вказав, що рішення Харківського окружного адміністративного суду 09.10.2019 незрозуміле у частині порядку здійснення перерахунку пенсії позивача для суб'єкта владних повноважень, який буде здійснювати виконання рішення суду.
Дослідивши матеріали справи та вказану заяву про роз'яснення рішення, суд зазначає наступне.
Положеннями частини третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання про роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Враховуючи, що рішення від 09.10.2019 у даній справі було ухвалене у порядку спрощеного провадження, суд вважає за можливе розглянути подану заяву без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив, що рішенням Харківського окружного адміністративного адміністративний від 09.10.2019 у справі №520/9877/19 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову у призначенні пенсії від 16.09.2019 №59 ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити, перераховувати та виплачувати без обмеження граничного розміру виплати пенсії ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.199 №1789-ХІІ (у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111) з 10.09.2019, виходячи з розміру пенсії 90% від суми заробітної плати згідно довідок, виданих прокуратурою Харківської області від 10.09.2019 №18-235 та від 10.09.2019 №18-235 про складові заробітної плати без обмеження її максимального розміру.
Вказане рішення суду набрало законної сили 04.12.2019.
Враховуючи зміст рішення, суд вказує, що позивачем дотримано строки, передбачені частиною другою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, для подання заяви про роз'яснення рішення.
Розглядаючи вказану заяву, суд бере до уваги, що відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
З вказаної законодавчої норми вбачається, що необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту.
Таким чином, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення та постановлення додаткового рішення цим же судом.
Отже, заява про роз'яснення судового рішення підлягає задоволенню в разі встановлення судом факту того, що рішення є незрозумілим.
Можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення передбачена з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Суд зазначає, що з тексту поданої заяви вбачається, що незрозумілість рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 у справі №520/9877/19 позивач пов'язує з наступним.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" від 30.08.2017 №657 внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури.
Враховуючи існування вказаної Постанови Кабінету Міністрів України позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, право на яку підтверджено у судовому порядку.
Як вказував позивач, рішенням пенсійного органу відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку.
Враховуючи викладене, позивач зазначає що має місце невірне розуміння пенсійним органом рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 у справі №520/9877/19 та необґрунтоване, у зв'язку з зазначеним, обмеження права позивача на перерахунок пенсії, яке нерозривно пов'язане з правом на призначення пенсії згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Посилаючись на наведене, позивач вважає, що є необхідність роз'яснення рішення суду таким чином, що при його виконанні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області слід проводити перерахунок призначеної пенсії позивачу з вересня 2022 року за вислугу років згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ з вересня 2022 року, з розрахунку 90% від розміру заробітної плати згідно з довідки Харківської обласної прокуратури від 09.01.2023 №21-202 про структуру та розмір заробітної плати, виданої ОСОБА_1 , відповідно до якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 на посаді начальника відділу обласної прокуратури складає 104 160,00 грн., без обмеження максимального розміру заробітної плати для перерахунку пенсії за вислугу років, та проводити виплати перерахованої пенсії за вислугу років без обмежень граничного (максимального) розміру виплати перерахованої пенсії та без обмежень перерахунку та виплати перерахованої пенсії за вислугу років, передбачених працюючим особам-пенсіонерам за спеціальним законом - Законом України "Про прокуратуру".
Приписами статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII визначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відтак, оскільки у судовому порядку підтверджено право позивача на пенсію за статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, останній має також право на перерахунок призначеної пенсії відповідно до наведеної норми.
Суд зауважує, що при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії з урахуванням рішення суду, а тому внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи " від 08.07.2011 №3668-VI та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VIII, зміни на позивача не розповсюджуються.
Положеннями статтей 22, 58 Конституції України гарантовано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно пункту 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" (заява № 3236/03) від 3 квітня 2008 року вказано, що сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Право на справедливий розгляд судом, яке гарантовано пунктом 1 статті 6 Конвенції, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу остаточності рішень суду. Цей принцип наголошує, що жодна зі сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті добитися нового слухання справи та нового її вирішення.
У рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 у адміністративній справі №520/9877/19, яке набрало законної сили, встановлено, що позивач має право на призначення та перерахунок пенсії на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Підсумовуючи наведене, суд доходить висновку, що поставлені питання охоплюються сферою застосування статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, наявні правові підстави для задоволення заяви позивача про роз'яснення судового рішення.
Керуючись статтями 243, 248, 254, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення у адміністративній справі №520/9877/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Роз'яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 у справі №520/9877/19 таким чином, що при його виконанні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області слід проводити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з вересня 2022 року за вислугу років згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ з вересня 2022 року, з розрахунку 90% від розміру заробітної плати згідно з довідки Харківської обласної прокуратури від 09.01.2023 №21-202 про структуру та розмір заробітної плати, виданої ОСОБА_1 , відповідно до якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 на посаді начальника відділу обласної прокуратури складає 104 160,00 грн., без обмеження максимального розміру заробітної плати для перерахунку пенсії за вислугу років, та проводити виплати перерахованої пенсії за вислугу років без обмежень граничного (максимального) розміру виплати перерахованої пенсії та без обмежень перерахунку та виплати перерахованої пенсії за вислугу років, передбачених працюючим особам-пенсіонерам за спеціальним законом - Законом України "Про прокуратуру".
Ухвала набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строк, визначені частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ольга НІКОЛАЄВА