Ухвала від 24.01.2023 по справі 500/4563/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну відповідача правонаступником

Справа № 500/4563/22

24 січня 2023 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чепенюк О.В.,

за участю секретаря судового засідання Кухар О.Л.,

представника відповідача Стрілкової М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну відповідача правонаступником в адміністративній справі за позовом Приватного підприємства "Шумськ Хліб" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Шумськ Хліб» (далі - ПП «Шумськ Хліб», Підприємство, позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі - ГУ ДПС у Тернопільській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Тернопільській області №00038830408 від 23.11.2022 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 28682,28 грн.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, призначено судове засідання у справі.

23.01.2023 до суду одночасно з відзивом на позов надійшло клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну відповідача у справі - Головне управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 43142763) на правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44143637), обґрунтоване реорганізацією податкових органів.

У судовому засіданні 24.01.2023 представник Головного управління ДПС у Тернопільській області клопотання про заміну відповідача правонаступником підтримала з підстав, наведених у ньому.

Представник позивача у судове засідання не прибула, заявила клопотання про відкладення розгляду справи, бо бажає взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, проте це судове засідання провести в режимі відеоконференції виявилося неможливим через відсутність у суду технічної можливості забезпечити таку, про що постановлено відповідну ухвалу суду від 18.01.2023.

Причини неприбуття представника позивача суд визнав неповажними, бо суд завчасно направив ухвалу від 18.01.2023 про відмову у задоволенні заяви представника ПП «Шумськ Хліб» про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції через відсутність технічної можливості у суду на цей день і час провести таке засідання в режимі відеоконференції. Причин, які завадили представнику позивача прибути до суду у судове засідання 24.01.2023 сторона не навела з наданням відповідних доказів.

З огляду на такі обставини, суд вважає за можливе розглянути клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну відповідача правонаступником за відсутності представника ПП "Шумськ Хліб".

Вирішуючи питання заміни сторони правонаступником, суд керується такими мотивами та положеннями законодавства.

Згідно зі статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі вибуття або зміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” (далі Постанова № 893) вирішено ліквідувати, як юридичні особи публічного права, територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у Тернопільській області.

Абзацом 3 пункту 2 Постанови №893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абзацом 4 пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України, що будуть утворені згідно з абзацом 4 пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30% вакансій.

В абзаці 4 пункту 2 Постанови №893 закріплено, що права та обов'язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять до ДПС України та її територіальних органів.

Наказом ДПС України від 30.09.2020 №529 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” вирішено утворити як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Тернопільській області.

Наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 “Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій” розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови №893.

Відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 та наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 відбулось компетенційне правонаступництво між Головним управлінням ДПС у Тернопільській області (у якості правопопередника зі статусом юридичної особи публічного права) та Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС (у якості правонаступника зі статусом структурного підрозділу органу державної виконавчої влади - юридичної особи публічного права).

У розумінні підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - є контролюючими органами щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

За змістом положень пунктів 7-9 частини першої статті 4, частин першої, третьої статті 43, частини першої статті 46 КАС України участь в адміністративній справі у якості сторони може брати або юридична особа публічного права (посадова чи службова особа цього суб'єкта права), або орган державної влади без статусу юридичної особи (посадова чи службова особа цього органу державної влади), або інший суб'єкт при здійсненні публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства та інші центральні органи виконавчої влади є юридичними особами публічного права і відповідно до частини першої статті 16 цього Закону утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції, комісії.

Частиною другою статті 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» визначено, що територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є органами державної влади.

Таким чином, структурні відокремлені підрозділи органу державної виконавчої влади (а саме центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику) є самостійними органами державної влади без статусу юридичної особи, а тому наділені адміністративною процесуальною дієздатністю.

З огляду на викладене, клопотання представника відповідача про заміну сторони правонаступником підлягає задоволенню, у цій справі необхідно допустити заміну відповідача Головного управління ДПС у Тернопільській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.

Керуючись статтями 52, 248, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну відповідача правонаступником задовольнити.

Допустити в адміністративній справі за позовом Приватного підприємства "Шумськ Хліб" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення заміну відповідача Головного управління ДПС у Тернопільській області на правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вулиця Білецька, 1, місто Тернопіль, 46003, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи в ЄДРПОУ 44143637).

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено та підписано 24 січня 2023 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.