про відмову в забезпеченні позову
20 січня 2023 року м.Київ № ЗПП/320/6/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви,
Заявником, приватним нотаріусом Васильківського районного нотаріального округу Київської області Бобковим Олександром Вікторовичем, подано до Київського окружного адміністративного суду заяву про забезпечення позову (до подання позовної заяви) шляхом зупинення, до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі, дії пунктів 3, 5 наказів Міністерства юстиції України від 19.08.2022 №3503/5, 3504/5 та №3505/5, у частині анулювання доступу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватному нотаріусу Васильківського районного нотаріального округу Київської області Бобкову Олександру Вікторовичу.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.01.2023 вказану заяву передано на розгляд судді Лисенко В.І.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявником зазначено про анулювання доступу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватному нотаріусу Васильківського районного нотаріального округу Київської області Бобкову Олександру Вікторовичу у зв'язку з прийняттям наказів Міністерства юстиції України від 19.08.2022 №3503/5, 3504/5, 3505/5. Зауважено, що пункти 3, 5 наказів Міністерства юстиції України від 19 серпня 2022 року № 3503/5, 3504/5 та № 3505/5 порушують право Заявника на працю, оскільки трудова діяльність приватних нотаріусів безпосередньо пов'язана з доступом до єдиних державних реєстрів, а тому, у випадку не зупинення дії вищевказаних пунктів наказів Заявник і надалі буде позбавлений можливості здійснювати свою професійну діяльність та заробляти собі на життя, особливо в умовах дії в Україні воєнного стану, який у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введено Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 та продовжено Указом Президента України від 12.08.2022 року № 573/2022 до 21.11.2022. У зв'язку з цим, при вирішенні питання щодо позбавлення особи права на працю, суб'єктом правозастосування, яким в даному випадку є Міністерство юстиції України, необхідно було ретельно зважити обставини справи та прийняти збалансоване рішення, яке враховувало б будь-які несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів людини і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Вирішуючи заяву про забезпечення адміністративного позову, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частина перша статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначає види забезпечення позову, згідно якої позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
З урахуванням зазначених норм чинного Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Відтак, прийняття такого рішення доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття таких заходів може в майбутньому ускладнити виконання судового рішення чи привести до потреби докласти значні зусилля для відновлення прав позивача.
У відповідності до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При розгляді та вирішенні даної заяви про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову суд надає оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення позову забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; наявності зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.
Виходячи з наведеного, у випадку звернення сторони із вимогою про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із такою вимогою.
З цією метою обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
У вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову, забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу, наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову, імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів, запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Враховуючи викладене, судом не встановлено підстав, які б свідчили про очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або унеможливили б захист цих прав, свобод та інтересів без вжиття заходів забезпечення позову чи утруднювали б відновлення таких прав при виконанні рішення у межах заявлених позовних вимог.
Провомірність/неправомірність прийняття п.3, 5 наказів Міністерством юстиції України від 19.08.2022 №3503/5, 3504/5, 3505/5 щодо анулювання доступу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватному нотаріусу Васильківського районного нотаріального округу Київської області Бобкову Олександру Вікторовичу підлягає доведенню в ході розгляду адміністративної справи з приводу оскарження вказаних наказів.
Безумовно, рішення чи дії суб'єктів владних повноважень справляють певний вплив на суб'єктів господарювання. Такі рішення можуть завдавати шкоди і мати наслідки, які позивач оцінює негативно. Проте, відповідно до статті 150 КАС України зазначені обставини, навіть у разі їх доведення, не є безумовними підставами для застосування заходів забезпечення позову в адміністративній справі.
Під час розгляду заяви суд, виходячи з конкретних доказів, оцінює, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
При цьому, на переконання суду, звернення з даною заявою про забезпечення позову до відкриття провадження у справі є передчасним. Суд зазначає, що задоволення заяви про забезпечення з підстав, викладених у ній, є попереднім рішенням у даній справі без встановлення всіх обставин, що мають значення для вирішення спору, що не узгоджується із завданнями та принципами адміністративного судочинства.
Виходячи зі змісту позовної заяви та викладеного у заяві про забезпечення позову обґрунтування щодо вжиття заходів забезпечення позову, дослідивши наявні матеріали, станом на час винесення даної ухвали, беручи до уваги відсутність обставин крайньої необхідності та підстав, з якими наведені вище норми Кодексу адміністративного судочинства України пов'язують можливість забезпечення позову, суд дійшов висновку про відсутність підстав для забезпечення позову.
Керуючись статтями 150-154, 243, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У задоволенні заяви приватного нотаріусу Васильківського районного нотаріального округу Київської області Бобкова Олександра Вікторовича шляхом зупинення, до набрання законної сили судовим рішенням дії пунктів 3, 5 наказів Міністерства юстиції України від 19.08.2022 №3503/5, 3504/5 та №3505/5, у частині анулювання доступу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватному нотаріусу Васильківського районного нотаріального округу Київської області Бобкову Олександру Вікторовичу, - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати (видати) заявнику.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Лисенко В.І.