Справа № 456/362/23
Провадження № 3/456/420/2023
іменем України
19 січня 2023 року місто Стрий Львівської області
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Микитин В.Я., розглянувши матеріали, котрі надійшли від Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Пісочна Стрийського району Львівської області, проживаючого у АДРЕСА_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 , який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Міністерства оборони України на посаді сержанта з матеріального забезпечення ремонтно-технічної роти військової частини НОМЕР_1 з дислокацією у м. Стрий Львівської області, з середньою спеціальною освітою, одруженого, встановленими законодавством України пільгами не користується, раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягався,
за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
17.01.2023 року від Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону до Стрийського міськрайонного суду Львівської області надійшли матеріали про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, що були зареєстровані в діловодстві суду за вхідними номерами 842.
Суддя, невідкладно дослідивши її матеріали, дійшов такого висновку.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи. Висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності.
В силу положень ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Приписами пункту 11 частини 1 статті 255 КУпАП встановлено, що у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати прокурор (статті 172-4 - 172-20, 185-4, 185-8, 185-11 КУпАП).
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому військового правопорушення прокурором Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону Негричем Н.М. долучено, зокрема, копію рапорту, заяви, довідки-виписки та письмових пояснень.
Так, правила засвідчення копій документів, визначені Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації. Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 07.04.2003 № 55, Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції від 18.06.2015 року № 1000/5, інструкціями з діловодства в окремих органах державної влади. Копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення у встановленому порядку. Напис про засвідчення копії складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.05.2019 року у справі №160/7887/18, провадження № К/9901/8838/19.
Вказані вимоги прокурором Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону Негричем Н.М., який склав протокол про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, не дотримані, зокрема копії, що були долучені до вищевказаного протоколу, належним чином не засвідчені.
Поза тим, пунктом 9.2. наказу Офісу Генерального прокурора від 22.11.2021 року за № 370 «Про особливості організації діяльності спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері» визначено, що у Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора, спеціалізованих прокуратурах у військовій та оборонній сфері (на правах обласних) у ході здійснення нагляду за додержанням законів під час досудового розслідування, у тому числі у формі процесуального керівництва ним, а також представництва інтересів держави в суді, з урахуванням строків, визначених ст. 38 КУпАП, за погодженням із першим заступником або заступником керівника прокуратури передавати до підрозділів, які організовують діяльність у провадженні в справах про адміністративні правопорушення, відповідні матеріали з мотивованим висновком про наявність підстав для складання протоколів про вчинення військових адміністративних правопорушень разом з документами, що подаються до суду як докази, оформленими та засвідченими відповідно до вимог законодавства.
Всупереч наведеним вимогам, подані матеріали про військове адміністративне правопорушення не відповідають приписам чинного законодавства щодо оформлення та засвідчення. Так, на розгляд Стрийському міськрайонному суду Львівської області подано: 1) копія протоколу про військове адміністративне правопорушення, замість його оригіналу; 2) усі долучені до цього протоколу про військове адміністративне правопорушення копії документів не засвідчені відповідно до встановленого державного стандарту.
За змістом ст. 278 КУпАП при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам статті 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, посадова особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу на дооформлення, враховуючи при цьому, що Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення.
Враховуючи викладене, суддя вважає за необхідне повернути без розгляду матеріали про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП до Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, для їх належного оформлення та усунення означених недоліків.
Керуючись статтями 8-9, 17, 20, 51, 221, 245, 268, 273, 278, 280, 283-285 КУпАП, суддя, -
Матеріали про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, - повернути без розгляду до Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, для належного оформлення та усунення означених в мотивувальній частині цієї постанови недоліків.
Роз'яснити Івано-Франківській спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері Західного регіону, що після усунення умов, котрі послужили підставою для повернення матеріалів про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, зазначені матеріали підлягають скеруванню у Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили у день її винесення, окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Володимир МИКИТИН