Справа № 756/383/23
Провадження № 2-о/756/103/23
про залишення заяви без руху
17 січня 2023 року місто Київ
Суддя Оболонського районного суду міста Києва Ткач М.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту,
Заявник ОСОБА_1 в цивільному судочинстві в порядку окремого провадження звернувся до Оболонського районного суду м. Києва із зазначеною заявою про встановлення факту.
Дослідивши матеріали заяви та додані до неї документи, суд приходить до висновку, що заяву необхідно залишити без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до вимог п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частиною третьою ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ст.316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Таким чином, заяви про встановлення факту, що має юридичне значення подаються до суду за місцем проживання (перебування) особи якою подано заяву.
Звертаючись до Оболонського районного суду міста Києва, заявником зазначена адреса: АДРЕСА_1 .
При цьому, заявником та його представником не надано доказів того, що заявник проживає на території, яка відносить до територіальної юрисдикції (підсудності) Оболонського районного суду м. Києва.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).
Таким чином, для вирішення питання щодо відкриття провадження у справі Оболонським районним судом м Києва заявнику необхідно надати докази на підтвердження його проживання саме в Оболонському районі м. Києва, тобто в межах територіальної юрисдикції Оболонського районного суду м. Києва.
Також, слід зазначити, що відповідно до вимог ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Разом з тим, заявником у порушення норм статті 318 ЦПК України, яка встановлює вимоги до оформлення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, в заяві не зазначено мети встановлення факту.
Як убачається зі змісту заяви заявника, останній обмежився лише загальним посиланням на те, що для заявника це має юридичне значення.
Також, заявник зазначає про невідповідність запису акту цивільного стану до його свідоцтва про народження, однак, відповідний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявника, не надає.
За таких обставин, заявнику слід усунути зазначені вище недоліки, шляхом приведення заяви у відповідність до вищезазначених положень, з наданням відповідних доказів.
Згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (ч. 2 ст.185 ЦПК України).
Ураховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне встановити заявнику п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення виявлених недоліків заяви.
Одночасно, суд інформує заявника, що згідно приписів ч. 3 ст.185 ЦПК України, якщо заявник усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду.
Керуючись статтями 175-177, 185, 260, 261, 293, 294, 315, 316 ЦПК України,суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту - залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків заяви протягом 5 (п'яти) днів з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити заявнику, що у разі не виконання вимог ухвали заява вважатиметься неподаною та буде повернута особі, що її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Ткач