Справа № 181/770/22
Провадження №3/181/2/23
18 січня 2023 року смт. Межова
Суддя Межівського районного суду Дніпропетровської області Літвінова Л.Ф. з участю захисника - адвоката Рябенка В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшла з відділення поліції №2 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовець ЗСУ, мешканець АДРЕСА_1 , притягнутого по ч.1 ст.130 КУпАП,
20 вересня 2022 року о 18.30 годині водій ОСОБА_1 по вул.Соборна, смт.Межова керував транспортним засобом марки Renault Megane Scenic, номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Драгер Алкотест 6810. Результат тесту 2.20‰.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Рябенко В.В. надав суду клопотання, де вказує про те, що ОСОБА_1 у зв'язку з проходженням військової служби до суду з'явитися не може. При цьому останній свою провину визнає, щиро розкаюється у скоєному та обіцяє суду не допускати правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху. На даний час військовослужбовець ОСОБА_1 перебуває на посаді водія роти охорони 4 відділу в смт.Межова Синельниківського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а за місцем служби характеризується позитивно. Просить суд передати матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 до четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 для притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Вислухавши пояснення захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом достовірно встановлено, що водій ОСОБА_1 своїми діями допустив порушення вимог п. 2.9а Правил дорожнього руху України, а саме: керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані по ч.1 ст.130 КУпАП за ознаками керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Згідно Указу Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, та Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ) із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який по теперішній час діє на території України.
Як вбачається зі змісту протоколу адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі водієм роти охорони 4 відділу в смт.Межова Синельниківського територіального центру комплектування та соціальної підтримки по теперішній час. Його несення служби пов'язано з виконанням специфічних, додаткових функціональних обов'язків, зокрема участь в транспортуванні та похованні тіл загиблих військовослужбовців та миттєвої готовності направитись до бойової військової частини. Без посвідчення водія проходження військової служби на посаді водія стане неможливим.
Як передбачено ст.15 КУпАП при порушенні правил дорожнього руху водіями транспортних засобів Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту - військовослужбовцями строкової служби штраф як адміністративне стягнення до них не застосовується. У випадках, зазначених у цій статті, органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, передають матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.
Системний аналіз положень Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей», Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів дозволяє зробити висновок, що станом на час порушення правил дорожнього руху ОСОБА_1 є військовослужбовцем та перебуває на посаді водія, а тому суд вважає необхідним матеріали адміністративної справи відносно останнього, у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП направити командиру роти ІНФОРМАЦІЯ_3 для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності з врахуванням наступного.
Відносини між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регулюються Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
За визначенням, наведеним в статті 1 Дисциплінарного статуту, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Відповідно до статті 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна досягається в тому числі формування правової культури військовослужбовців.
Статтею 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України встановлено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Згідно з ст.49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності та витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому
Статтею 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що кожний військовослужбовець повинен піклуватись про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватись від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).
Вимоги військових статутів та інших нормативних актів щодо культури поведінки та етики стосуються всіх без винятку військовослужбовців, які проходять військову службу, в тому числі під час вихідних днів та перебування в громадських місцях.
Відповідно до ст.5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за стан дисципліни відповідає командир, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення. Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.
Статтею 84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України встановлено, що прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Таким чином, розглядаючи справу про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, судовий процес має відповідати загальним засадам кримінального провадження, а суд має забезпечити гарантії і принципи законності щодо особи, яка притягається до відповідальності.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст.1 КУпАП завданням Кодексу про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
З урахуванням наведеного, вважаю за необхідне направити адміністративний матеріал командиру роти ІНФОРМАЦІЯ_3 для вирішення питання про притягнення винного до дисциплінарної відповідальності.
Керуючись ст.ст.15,245,246,278,283 КУпАП, суддя -
Матеріали адміністративної справи по протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №057610, складеного 20 вересня 2022 року інспектором СРПП ВП №2 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції Мозулякою Юрієм Володимировичем про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення п.2.9а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність по ч.1 ст.130 КУпАП направити командиру роти ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ) для вирішення питання про притягнення військовослужбовця ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Межівський районний суд Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Cуддя: Л. Ф. Літвінова