Справа№938/26/23
Провадження № 3/938/37/23
про повернення на дооформлення
12 січня 2023 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Джус Р.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Верховинського районного відділення поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
на розгляд Верховинського районного суду Івано-Франківської області надійшла справа про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП, яка згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.01.2023 передана для розгляду судді Джусу Р.В.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 30.12.2022 серії ДПР 18 №231967, ОСОБА_1 30.12.2022 о 12год. 05хв. в с.Буковець керував автомобілем «IVECO» д.н.з. НОМЕР_1 , при зустрічному роз'їзді не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечного бокового інтервалу та скоїв зіткнення із автомобілем Фольксваген д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався назустріч. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Травмованих немає. Таким чином порушив п.13.3 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із положеннями ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Статтею 256 КУпАП встановлено вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Аналіз наведених положень свідчить про те, що протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.
Під час перевірки та підготовки адміністративного матеріалу до розгляду в порядку ст. 278 КпАП України встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог ст. 256 КпАП України.
Так, викладена у протоколі фабула правопорушення не відображає всіх істотних ознак правопорушення. Зокрема у протоколі зазначено, що водій ОСОБА_1 30.12.2022 о 12год. 05хв. в с.Буковець керував автомобілем «IVECO» та при зустрічному роз'їзді не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечного бокового інтервалу та скоїв зіткнення із автомобілем Фольксваген д.н.з. НОМЕР_2 . Однак місце вчинення правопорушення вказано не повністю, зокрема не зазначено, у якому районі та у якій області знаходиться такий населений пункт.
Оскільки відповідно до положень ч.1 ст.276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, не зазначення точного місця вчинення правопорушення, не дає можливості визначити чи підсудна дана справа Верховинському районному суду Івано-Франківської області.
Також у протоколі не зазначено хто саме керував автомобілем Фольксваген, із яким відбулось зіткнення.
У графі «свідки чи потерпілі» вказано особу ОСОБА_2 , однак не конкретезовано, який процесуальний статус даної особи, вона є свідком чи потерпілим. Не зазначено також місце проживання чи перебування цієї особи.
У графі місце проживання (перебування) особи яка притягається до адміністративної відповідальності зазначено: АДРЕСА_1 . Однак зазначена адреса є неповною, оскільки невідомо в якому районі та області знаходиться вказаний населений пункт.
Суддя звертає увагу на те, що відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відсутність повної адреси позбавляє суд можливості належним чином повідомити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої Наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395, у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додається схема місця ДТП (додаток №8 до Інструкції), яку підписують учасники ДТП та поліцейський.
Схема місця дорожньо-транспортної пригоди - графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками.
Однак в долученій до протоколу схемі місця ДТП відсутні будь які відмітки щодо стану покриття проїжджої частини, наявності розмітки проїжджої частини, тощо.
Окрім того, до протоколу долучені копії документів, які належним чином не засвідчені (не містять дати засвічення копії, прізвища, ініціалів та посади особи, яка завірила копію документа), що унеможливлює здійснити оцінку їх як належних і допустимих доказів по справі.
Згідно з вимогами ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього ж Кодексу.
Відповідно до ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
У справі «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013, заява №36673/04) Європейський суд з прав людини зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Пленум Верховного Суду України у постанові №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» вказав, що слід визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Беручи до уваги, що Верховинський районний суд за таких обставин позбавлений можливості повно, об'єктивно і всебічно розглянути матеріали про адміністративне правопорушення, вказана справа підлягає поверненню до Верховинського РВП ГУНП в Івано-Франківській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 278, 283 КпАП, суддя,
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП повернути до Верховинського РВП ГУНП в Івано-Франківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Роман ДЖУС