03 січня 2023 року Справа № 280/5520/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справ
за позовом ОСОБА_1
до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Василівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізький області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Василівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі - Василівський РТЦК та СП, третя особа 1), Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізький області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області, третя особа 2), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років (відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та не направлення їх до ГУ ПФУ в Запорізькій області;
зобов'язати відповідача оформити документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років (відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та направити їх до ГУ ПФУ в Запорізькій області.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не оформлення документів для призначення пенсії позивача за вислугу років та не направлення їх до ГУ ПФУ в Запорізькій області. Із посиланням на положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» та Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України вважає, що має право на оформлення пакету документів для оформлення пенсії за вислугу років.
Ухвалою судді від 21.09.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
11 жовтня 2022 року на адресу суду від ГУ ПФУ в Запорізькій області надійшли пояснення по справі (вх. №38698), в яких вказує, що відповідно до п. «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для певного кола осіб (рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, інших) законом встановлена додаткова умова виходу на пенсію, окрім наявності страхового стажу 25 років, ще і наявність спеціального стажу. На підставі викладеного, просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, 14 листопада 2022 року надав до суду відзив (вх. №43577), в якому зазначає, що з аналізу приписів ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», яка визначає види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, служба у військовому резерві зараховується під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (п. «й» ч. 1 ст. 17 Закону). Наголошує, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я i віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни, натомість метою проходження служби у військовому резерві є підготовка військово-навчених ресурсів для їх майбутнього використання для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в мирний та воєнний час, тобто підготовка для майбутньої військової служби. Стверджує, що військовослужбовцем є особа, яка проходить військову службу, натомість, особа, яка проходить службу у військовому резерві, є цивільною особою, яка не належить до зайнятого населення в Україні, продовжує займатись повсякденною діяльністю не пов'язаною з військовою службою, яка може залучатись до проходження військової підготовки та навчальних або перевірочних зборів, а також може бути призвана (прийнята) у встановленому порядку на військову службу із зміною правового статусу (резервіст) на статус «військовослужбовець». Враховуючи той факт, що позивач проходив службу в органах ДСНС України, вважає, що ОСОБА_1 має право звернутись до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства надзвичайних ситуацій України, в даному випадку - до Головного управління ДСНС України в Запорозькій області з заявою та пакетом документів для призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
12.10.2020 від ОСОБА_1 до Василівського РТЦК та СП надійшла заява, в якій позивач повідомив про закінчення строку дії контракту про проходження військової служби у військовому резерві та просив підготувати пакет документів для подачі до органів Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії.
26.11.2020 позивач повторно засобами поштового зв'язку направив на адресу Василівського РТЦК та СП заяву про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач не отримав жодної відповіді на звернення, з огляду на що звернувся із позовом до суду.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №280/1173/21 (в редакції ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 09.06.2022 про виправлення описки) апеляційну скаргу ОСОБА_1 вирішено задовольнити частково: рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.05.2021 по справі №280/1173/21 скасувати; позов ОСОБА_1 задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Василівського РТЦК та СП щодо розгляду заяви ОСОБА_1 з питань оформлення документів для призначення йому пенсії за вислугу років (відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»). Зобов'язати Василівський РТЦК та СП розглянути заяву ОСОБА_1 з питань оформлення документів для призначення йому пенсії за вислугу років (відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») з урахуванням висновків суду та в порядку, визначеному діючим законодавством України, та направити їх до третьої особи. В решті позовних вимог відмовлено.
На лист Василівського РТЦК та СП №С/3739 від 19.11.2021 ТВО командира в/ч НОМЕР_1 було розглянуто усі надані документи стосовно капітана запасу ОСОБА_1 та повідомлено, що згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено зарахування служби у військовому резерві. Цим листом від 26.11.2021 №261 повернуто на адресу Василівського РТЦК та СП усі надані документи, а також надано витяг з наказу командира в/ч НОМЕР_2 про звільнення з військової служби у військовому резерві капітана запасу ОСОБА_1 ( у зв'язку із закінченням строку контракту).
Листом від 18.02.2022 №Ю/802 повідомлено, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №280/1173/21 ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо заяви позивача поведено необхідні заходи та встановлено, що в матеріалах, зокрема в послужному списку відсутні будь-які записи та відомості, як підтверджують проходження військової служби у Збройних Силах України, які потрібні для обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії за вислугу років. Відсутність документів, визначених постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не дають підстав для оформлення пенсії з вислугою років по лінії Міністерства оборони України.
Запорізький ОТЦК та СП листом від 03.08.2022 №1255/с повідомив позивача, що відповідно до рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №280/1173/21 розглянуто заяву та надані до Василівського РТЦК та СП документи щодо призначення пенсії за вислугою років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При розгляді встановлено, що в матеріалах особової справи позивача відсутні будь-які записи та відомості, які б підтверджували право на призначення пенсії за вислугу років по лінії Міністерства оборони України. Згідно з матеріалами особової справи позивача останній проходив тільки навчальні збори оперативного резерву другої черги період з 13.05.2019 по 23.05.2019 у в/ч НОМЕР_1 , що згідно з нормами чинного законодавства не дає права на призначення та (або) перерахунок пенсії по лінії Міністерства оборони України.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з ч.1 ст.12 вказаного Закону пенсія за вислугу років призначається, зокрема:
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Статтями 17-1 та 17-2 Закону № 2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
За приписами ст. 48 зазначеного Закону заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» затверджено Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, яким визначено механізм передачі органам Пенсійного фонду України від органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» функцій з призначення і виплати пенсій.
Згідно з п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
У силу п.1.2 вищезазначеного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Пунктом 7 Порядку №3-1 встановлено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:
- заява про призначення пенсії (додаток 1);
- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
- військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
- документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону ( 2262-12 );
- довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;
- копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;
- копія паспорта.
За приписами п. 2.1 розділу ІІ Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 (далі - Інструкція №937), робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється: районними (міськими, районними у містах, об'єднаними районними, об'єднаними міськими) військовими комісаріатами (ТЦКСП) (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки) (далі - районні військові комісаріати (ТЦКСП)); обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП); фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України; військовою частиною НОМЕР_3 у межах, наданих їй Департаментом фінансів повноважень.
Пунктом 2.2. Розділу ІІ Інструкції №937 визначено, що на районні військові комісаріати (ТЦКСП) покладається, зокрема:
сприяння особам, звільненим з військової служби у Збройних Силах України, а також членам їх сімей в оформленні документів для призначення пільг і допомог;
прийняття від осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей документів для призначення органами Пенсійного фонду України (далі - органи, що призначають пенсії) пенсій відповідно до Закону та надсилання їх в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП);
розгляд звернень, які надходять до військового комісаріату (ТЦКСП), з питань забезпечення соціальними виплатами колишніх військовослужбовців і членів їх сімей, видача пенсіонерам довідок та інших документів, передбачених чинним законодавством.
Натомість, згідно з п. 2.6. Розділу ІІ Інструкції №937 на обласні ТЦКСП покладаються, зокрема:
керівництво та контроль за роботою районних ТЦКСП із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, а також здійснення перевірок цієї роботи щодо дотримання ними вимог законодавства;
оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
донарахування до дня звільнення з військової служби вислуги років (страхового стажу) особам, звільненим з військової служби, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону.
Так, судом встановлено, що позивач двічі подавав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву з питань оформлення документів для призначення йому пенсії за вислугу років (відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») 12.10.2020 та 27.11.2020, що встановлено також постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №280/1173/21.
З матеріалів справи вбачається, що листом від 18.02.2022 №Ю/802 повідомлено, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №280/1173/21 ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо заяви позивача поведено наступні заходи. Позивачем подано лише заяву про призначення пенсії. До заяви не додано документів, які б підтверджували право та підстави на призначення пенсії по лінії Міністерства оборони України. Так, відповідно до облікових даних, ОСОБА_1 в Збройних Силах України не служив, закінчив кафедру військової підготовки при Таврійській Державній агротехнічній академії (період з 01.09.1993 по 01.01.1996). На військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) перебуває з 18.11.2015, як офіцер запасу. До постановки на військовий облік, відповідно до витягу з наказу Головного управління ДСНС України у Запорізькій області №578 від 07.11.2015 проходив службу в ДСНС та має вислугу - 13 років 06 місяців 20 днів. В матеріалах, зокрема в послужному списку відсутні будь-які записи та відомості, як підтверджують проходження військової служби у Збройних Силах України, які потрібні для обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії за вислугу років. В особовій справі в наявності заяви про укладення контракту про проходження служби у військовому резерві та про закінчення дії контракту, а також довідка про проходження навчальних зборів оперативного резерву другої черги період з 13.05.2019 по 23.05.2019 у в/ч НОМЕР_1 - 113 батальйон територіальної оборони, який розташований у Кам'янко-Дніпровському районі Запорізької області. Для підтвердження права та підстав для призначення пенсії зроблено запити до в/ч НОМЕР_2 та в/ч НОМЕР_4 про надання необхідних документів. Відсутність документів, визначених постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не дають підстав для оформлення пенсії з вислугою років по лінії Міністерства оборони України.
Частиною 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок i військову службу» передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
У відповідності до ч. 9 наведеної статті Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії, зокрема:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Частиною l ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок i військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч. 5 ст. 26-1 цього Закону резервісти не належать до зайнятого населення в Україні і мають право відповідно до законодавства про зайнятість населення бути визнаними безробітними та зареєстрованими у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
При цьому, за приписами ч. 6 ст. 26-1 зазначеного Закону служба у військовому резерві запроваджується з метою планомірної підготовки резервістів для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період шляхом набуття та підтримання на належному рівні вмінь і навичок за військово-обліковою спеціальністю.
Крім того, у силу ч. 1 ст. 29 Закону України «Про військовий обов'язок i військову службу» військовозобов'язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Резервісти проходять підготовку та збори відповідно до програм у порядку, встановленому положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Про початок та закінчення зборів військовозобов'язаних та резервістів видається відповідний наказ командира військової частини.
Системний аналіз викладених положень дає змогу дійти висновку, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я i віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни, натомість метою проходження служби у військовому резерві є підготовка військово-навчених ресурсів для їх майбутнього використання для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в мирний та воєнний час, тобто підготовка для майбутньої військової служби. При цьому, військовослужбовцем є особа, яка проходить військову службу, натомість, особа, яка проходить службу у військовому резерві, є цивільною особою, яка не належить до зайнятого населення в Україні, продовжує займатись повсякденною діяльністю не пов'язаною з військовою службою, яка може залучатись до проходження військової підготовки та навчальних або перевірочних зборів, а також може бути призвана (прийнята) у встановленому порядку на військову службу із зміною правового статусу (резервіст) на статус «військовослужбовець».
Згідно з п. «й» ч. 1 ст. 17 Закону №2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Аналізуючи вказану норму, суд відзначає, що служба у військовому резерві зараховується під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Отже, в матеріалах справи відсутні докази безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
На підставі вищевикладених обставин та норм чинного законодавства, суд вважає, що Запорізький ОТЦК та СП під час розгляду заяви позивача та наданих до Василівського РТЦК та СП документів щодо призначення пенсії за вислугою років правомірно дійшов висновку, що в матеріалах особової справи позивача відсутні будь-які записи та відомості, які б підтверджували право на призначення пенсії за вислугу років по лінії Міністерства оборони України, оскільки позивач проходив тільки навчальні збори оперативного резерву, що згідно з нормами чинного законодавства не дає права на призначення та (або) перерахунок пенсії по лінії Міністерства оборони України, що доводами позовної заяви та матеріалами справи не спростовується.
Виходячи з наведеного суд дійшов переконання, що у відповідача не було законних підстав для оформлення документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років (відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та направлення їх до ГУ ПФУ в Запорізькій області.
При цьому, суд не надає правової оцінки доводам відповідача, що ОСОБА_1 має право звернутись до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства надзвичайних ситуацій України з заявою та пакетом документів для призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки це не стосується предмету розгляду у межах даної справи.
Частиною 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Василівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. 26, ЄДРПОУ 09631073), Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізький області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак