03 січня 2023 року Справа № 280/5919/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії з урахуванням «двоскладової формули» та зменшення розміру пенсійної виплати позивача;
визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування позивачу переплати пенсії за період з 01.09.2021 по 31.07.2022 у розмірі 43619,10 грн.;
зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 26 відсотків від середньомісячного заробітку, починаючи з 01.09.2021, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що судовим рішенням у справі № 280/9921/21, яке набрало законної сили, вже визначено його право на перерахунок пенсії із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням вимог ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що до проведення перерахунку пенсії Позивача на виконання рішення суду у справі № 280/9921/21 розмір пенсії Позивача становив: з 01.07.2021 - 6303,92 грн., з 01.12.2021 - 6320,72 грн., з 01.03.2022 - 7124,84 грн., однак в серпні 2022 року позивач отримав пенсію в зменшеному розмірі, а саме: 2770,82 грн. Таким чином, на думку позивача, відповідачем безпідставно та без надання будь-яких пояснень було зменшено основний розмір пенсії та розмір пенсійної виплати позивача, а також повністю змінено формулу розрахунку пенсії. Наголошує, що всупереч висновкам суду, викладеним у рішенні від 06.12.2021 у справі № 280/9921/21, яке набрало законної сили, Відповідач при обчисленні розміру пенсії позивача з урахуванням ч. 2 ст. 56 Закону № 796 застосував т. з. «двоскладову формулу», яка не передбачена жодними нормами чинного законодавства України. Більш того, зменшений розмір пенсії встановлено позивачу ще з вересня 2021 року, що призвело до виникнення зі сторони позивача боргу перед ПФУ в розмірі 43619,10 грн. З діями відповідача щодо перерахунку пенсії із застосуванням «двоскладової формули», а також із діями щодо нарахування переплати пенсії за період з 01.09.2021 по 31.07.2022 в розмірі 43619,10 грн., зменшення розміру пенсійної виплати та відмову в перерахунку пенсії за формулою, передбаченою ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач не згоден у повному обсязі, вважає такі дії та рішення Відповідача протиправними та такими, що порушують його гарантоване Конституцією та Законами України право на отримання пенсії.
Ухвалою судді від 21.10.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач позов не визнав, 11 листопада 2022 року на адресу суду надіслав відзив (вх. № 43460), у якому зауважує, що заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судового рішення, а тому позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, має встановлене законом право звернутись до суду за захистом своїх інтересів у інші способи, передбачені КАС України. Стверджує, що на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2021 по справі №280/9921/21 було перераховано та виплачено, починаючи з 01.09.2021. За підсумком двох складових відповідно до рішення суду розмір пенсії станом на 01.09.2021 склав 2570,82 грн, а з 01.07.2022 - 2770,82 грн, де: - 168,00 грн - розмір пенсії за першою складовою з обмеженням; 893,00 грн - розмір пенсії за другою складовою (заробіток - 10205,75 грн. х 0,08750 - коеф. стажу за період з 01.01.2004); - 966,00 грн - доплата до прожиткового мінімуму (2027,00 грн); - 573,00 грн - доплата 65 річним до 40% мінімальної заробітної плати (2600,00 грн); - 170,82 грн - додаткова пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 2 - категорії. Наголошує, що в ході приведення пенсійної справи у відповідність у зв'язку з виконанням рішення суду виникла переплата сум пенсії позивача в розмірі 43619,10 грн., однак суми переплати пенсії з позивача не утримувались. Таким чином, вважає, що розмір пенсії позивачу розраховано відповідно до вимог рішення суду, а тому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (2 категорія), що підтверджується дублікатом посвідчення № НОМЕР_1 серія НОМЕР_2 від 29.06.2006, перебуває на обліку в ГУ УПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі № 280/9921/21, серед іншого, зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області перерахувати та виплатити (з урахуванням раніше сплачених сум) ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.09.2021.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі № 280/9921/21 набрало законної сили 04.05.2022 відповідно до ухвали Третього апеляційного адміністративного суду, якою апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції повернуто апелянту.
Позивач стверджує, що до проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 280/9921/21 розмір пенсії позивача становив: з 01.07.2021 - 6303,92 грн., з 01.12.2021 - 6320,72 грн., з 01.03.2022 - 7124,84 грн. Однак, в серпні 2022 року позивач отримав пенсію в зменшеному розмірі, а саме: 2770,82 грн.
30.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до відповідача зі скаргою, в якій просив, зокрема надати аргументовані пояснення щодо того, з якої причини управлінням було зменшено розмір пенсійної виплати позивача, та з якої дати.
Листом від 30.09.2022 № 10428-9241/А-02/8-0800/22 ГУ ПФУ в Запорізькій області із посиланням на норми ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повідомило позивача про те, що збільшення розміру пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи для чоловіків понад 20 років. але не вище 75 процентів заробітку, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проводиться при визначенні розміру пенсії за першою складовою. Максимальний розмір пенсій за віком згідно раніше діючого законодавства по першій складовій, яка розраховується зі стажу та заробітку за період до 01.01.2004, становить 168,00 грн. Розмір пенсії за нормами діючого законодавства розраховується на підставі коефіцієнта стажу та середньомісячного заробітку за період роботи з 01.01.2004. За підсумком двох складових відповідно до рішення суду розмір пенсії станом на 01.09.2021 склав 2570,82 грн., а з 01.07.2022 - 2770,82 грн., де: 168,00 грн. - розмір пенсії за першою складовою з обмеженням; 893,00 грн. - розмір пенсії за другою складовою (заробіток - 10205,75 грн. х 0,08750 - коефіцієнт стажу за період з 01.01.2004); 966,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (2027,00 грн.); 573,00 грн. - доплата 65-річним до 40% мінімальної заробітної плати (2600,00 грн.); 170,82 грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 2 категорії. Отже, розмір пенсії позивача розраховано відповідно до вимог рішення суду, виплата пенсії у новому розмірі проведена у серпні поточного року.
Крім того, 30.08.2022 позивач звернувся до Пенсійного фонду України зі скаргою, в якій просив провести перевірку ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо правомірності дій посадових осіб, вчинених при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі № 280/9921/21; притягнути до дисциплінарної відповідальності посадових осіб ГУ ПФУ в Запорізькій області, винних у здійсненні зменшення розміру пенсії позивача, а саме: з 7132 грн. до 2770 грн., починаючи з 01.08.2022; сприяти відновленню законності та поновленню нарахування та виплати позивачу пенсії в попередньо встановленому розмірі, а саме: 7132 грн.
Листом Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 30.09.2022 № 24796-25043/А-03/8-2800/22 повідомлено позивача про те, що розмір його пенсії визначено з урахуванням рішення суду та покладених судом зобов'язань.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).
Закон України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону № 796 встановлено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2,3,4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII (в редакції на момент призначення позивачу пенсії) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85 процентів заробітку.
Як передбачено ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
З 01.01.2004 набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України № 796-XII (в редакції з 11.10.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV.
Слід зазначити, що Закон № 1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
У силу ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск: К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кзг + Кзз + ... + Кз„);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати і (доходу) застрахованої особи.
Так, за приписами ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058 або спеціальним Законом №796-XII. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 20.09.2016 у справі № 1601/12900/12.
При цьому, вбачається що редакція ст. 56 Закону № 796-XII до 11.10.2017 передбачала пільгове нарахування понаднормового стажу без умови призначення пенсії згідно з ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV.
Посилання відповідача на приписи ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV як на підставу для зменшення розміру пенсії позивача, не відповідають нормам Конституції та законів України з огляду на наступне.
У контексті оцінки спірних правовідносин суд виходить із того, що правовою підставою для призначення позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС пенсії мало місце в період дії первинної редакції ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, яка регламентувала пільгове обчислення понаднормативного стажу без обов'язкової умови призначення пенсії на підставі ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV. Далі, Запорізький окружний адміністративний суд своїм рішенням від 06.12.2021 у справі №280/9921/21 зобов'язав ГУ ПФУ в Запорізькій області перерахувати та виплатити (з урахуванням раніше сплачених сум) ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.09.2021.
Відповідач, перераховуючи пенсію позивача з 01.09.2019 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, керувався нормою ч. 2 ст. 56 наведеного Закону з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсії» № 2148-VІІІ від 03.10.2017, згідно якої право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В свою чергу, ч.2 ст.27 Закону № 1058-IV передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Як встановлено, за розрахунком відповідача, проведеним на виконання рішення суду, загальний розмір пенсії за підсумком двох складових станом на 01.09.2021 склав 2570,82 грн, а з 01.07.2022 - 2770,82 грн, де: - 168,00 грн - розмір пенсії за першою складовою з обмеженням; 893,00 грн - розмір пенсії за другою складовою (заробіток - 10205,75 грн. х 0,08750 - коеф. стажу за період з 01.01.2004); - 966,00 грн - доплата до прожиткового мінімуму (2027,00 грн); - 573,00 грн - доплата 65 річним до 40% мінімальної заробітної плати (2600,00 грн); - 170,82 грн - додаткова пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 2 - категорії.
Суд вважає, що такий перерахунок пенсії позивача не відповідає нормам законодавства, що діяли на час призначення пенсії позивачу.
Зміст застосованої відповідачем редакції ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, що діє з 11.10.2017, свідчить про те, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме призначення пенсії, а не інших випадків.
При цьому, таке обмеження пов'язане з призначенням особі пенсії на умовах ч 2 ст. 27 Закону № 1058-IV.
Як встановлено судом вище, пенсію позивачу було призначено до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 11 жовтня 2017 року), а рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №280/9921/21 зобов'язано орган Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Отже, вказаним судовим рішенням за позивачем фактично визнано право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII в редакції до 11.10.2017.
Крім того, суд приймає до уваги ту обставину, що законодавець у Законі України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» не передбачив застереження про те, що зміни, які вносяться до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності вказаними законодавчими змінами.
Стосовно доводів представника відповідача про те, що заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судового рішення, а тому позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, має встановлене законом право звернутись до суду за захистом своїх інтересів у інші способи, передбачені КАС України, наприклад у порядку ст. 383 КАС України, суд зауважує таке.
Із матеріалів справи вбачається, що резолютивною частиною судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі № 280/9921/21 протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії з урахуванням «двоскладової формули» не визнавалась. Також, у межах вказаної справи судом не надавалась оцінка розміру пенсії позивача та цифровим значенням, застосованим відповідачем під час розрахунку такого розміру. Як наслідок, застосування положень ст. 383 КАС України по відношенню до досліджуваних правовідносин є безпідставним. Належних та достатніх доказів зворотного представником відповідача не надано.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії з урахуванням «двоскладової формули» та зменшення розміру пенсійної виплати позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Отже, у вказаній частині позов слід задовольнити.
З огляду на викладені вище обставини, відповідач, на думку суду, під час проведення перерахунку пенсії безпідставно застосував по відношенню до позивача так звану «двоскладову формулу» для обчислення пенсії та, як наслідок, без належних на те правових підстав нарахував йому заборгованість за період з 01.09.2021 по 31.07.2022 у розмірі 43619,10 грн.
Крім того, суд вважає за необхідне додатково зауважити, що у розумінні ст. 50 Закону № 1058-IV обов'язковою умовою стягнення надміру виплаченої пенсії є допущення зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Слід зазначити, що відповідачем не надано будь-яких доказів на підтвердження факту допущення позивачем будь-якого зловживання або подання страхувальником недостовірних даних.
Отже, дії відповідача щодо нарахування позивачу переплати пенсії за спірний період суд визнає протиправними.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-IV, з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, збільшивши пенсію на 26% від середньомісячного заробітку, починаючи з 01.09.2021, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією, суд виходить із такого.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.
Отже, суд, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки, віям відповідача про нарахування заборгованості позивачу за період з 01.09.2021 по 31.07.2022 у розмірі 43619,10 грн. та діям відповідача щодо перерахунку пенсії з урахуванням «двоскладової формули» та зменшення розміру пенсійної виплати позивача, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-IV, з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, збільшивши пенсію на 26% від середньомісячного заробітку, починаючи з 01.09.2021, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Таким чином, на думку суду, позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність необхідної сукупності підстав для задоволення позовних вимог.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст. 143 КАС України).
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» з відповідача судові витрати у відповідності до ст. 139 КАС України не стягуються.
Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «двоскладової формули» та зменшення розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 .
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування ОСОБА_1 переплати пенсії за період з 01.09.2021 по 31.07.2022 у розмірі 43619,10 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 26 відсотків від середньомісячного заробітку, починаючи з 01.09.2021, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак