06 січня 2023 року ЛуцькСправа № 140/7170/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії від 01.06.2022 № 032950006755 у відповідності до статті 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання призначити і виплачувати пенсію за віком у відповідності до статті 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16.05.2022 (з дня виникнення права на призначення пенсії).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та є потерпілою (категорії 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 10.03.2005.
Позивач зазначає, що з 15.05.1968 по 01.04.1988 проживала в с. Майдан-Липненський Маневицького району Волинської області, з 03.04.1988 та з 10.07.1990 проживала в с. Костюхнівка Камінь-Каширського району Волинської області, крім того, з 01.04.1988 по 03.01.1994 працювала в Маневицькій центральній районній лікарні на посаді зав. ФАП с. Костюхнівка. Згідно Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23.07.1991 с. Майдан-Липненський Маневицього району Волинської області, с. Костюхнівка Камінь-Каширського району Волинської області та смт Маневичі Волинської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Вказує, що 24.05.2022, у зв'язку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії із його зменшенням (54 роки), звернулася до ГУ ПФУ Волинської області із заявою про призначення пенсії за віком згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 01.06.2022 № 032950006755 у призначені позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку відмовлено, оскільки не зараховано період проживання в зоні гарантованого добровільного відселення з 26.04.1986 по 27.02.1988 згідно уточнюючої довідки від 23.05.2022 №463, оскільки в даний період заявниця навчалася в Ковельському медичному училищі, а м. Ковель не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Разом із тим, згідно вказаного рішення документально підтверджено 5 років 10 місяців 10 днів проживання, роботи в зоні гарантованого добровільного відселення, тому право на призначення пенсії за віком згідно ст. 55 Закону №796 особа набуде з 16.05.2026 (у віці 58 років).
Зауважує, що довідкою Гораймівського старостинського округу виконавчого комітету Колківської селищної ради Луцького району Волинської області №463 від 23.05.2022 підтверджується її реєстрація та проживання в період з 15.05.1968 по 01.04.1988 в с. Майдан-Липненський, довідкою Костюхнівської сільської ради Маневицького району Волинської області №828 від 07.06.2020 підтверджується її реєстрація та проживання в період з 03.04.1988 та з 10.07.1990 в с. Костюхнівка та довідкою Комунального некомерційного підприємства «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради №946/06-35/2-22 від 12.05.2022 підтверджується період її роботи з 01.04.1988 по 03.01.1994 в Маневицькій центральній районній лікарні на посаді зав. ФАП с. Костюхнівка.
Крім того, позивач вказує, що видача посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи серії Б (категорія 3) підтверджує той факт, що станом на 1 січня 1993 року вона проживала або відпрацювала чи постійно навчалася у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Відтак, вважає, що відповідно до вимог ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи має право на зниження пенсійного віку та достатній страховий стаж для надання пенсії із зменшенням пенсійного віку. З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.11.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позов від 28.11.2022 №0300-0902-7/38289 представник ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог не визнала та просить відмовити у позові. Вважає, що рішення від 01.06.2022 № 032950006755 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку прийняте правомірно. Зазначає, що з поданих позивачкою документів для призначення пенсії згідно пункту 2.1 Порядку встановлено, що вона є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС 3 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням Серії НОМЕР_1 виданим 10.03.2003 Волинською обласною державною адміністрацією і згідно довідок №463 від 23.05.2022 виданої Гораймівським старостинським округом Колківської селищної ради Луцького району Волинської області та №828 виданої 18.06.2020 Костюхнівською сільською радою Маневицького району Волинської області ОСОБА_1 проживала та була зареєстрована в с. Майдан-Липненський Маневицького району Волинської області з 15.05.1968 по 01.04.1988 та в с. Костюхнівка Камінь-Каширського району Волинської області з 03.04.1988 по 10.07.1990, однак, згідно диплому серії НОМЕР_2 виданого 27.02.1988 Ковельським медичним училищем позивачка навчалась у вказаному училищі з 01.09.1985 по 27.02.1988, що розташоване в м. Ковель Волинської області - на території, яка не є радіоактивно забрудненою.
Вказує, що ГУ ПФУ у Львівській області до періоду проживання на території зони гарантованого добровільного відселення (с. Майдан-Липненський Маневицького району Волинської області та с. Костюхнівка Камінь-Каширського району Волинської області) ОСОБА_1 зараховано 5 років 10 місяців 10 днів, тому, позивачка має право на призначення пенсії, зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, як потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії у 58 років з 16.05.2026 (знижка пенсійного віку 2 роки (1 рік за 2 повних роки проживання).
Окрім того, зауважила, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мін'юсті України 27 грудня 2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок). Пунктом 4.1 Порядку (із змінами, внесеними постановою Правління Пенсійного фонду України 16.12.2020 № 25-1) встановлено, що заяви, які подаються особами реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію за місцем проживання заявника. Відповідно до пункту 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності (з 01.04.2021) визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. З урахуванням зазначеного Порядку органом, що приймав рішення за заявою позивача про відмову у призначенні пенсії за вислугу років, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області.
У відзиві на позов від 02.12.2022 №1300-5903-8/111301 представник ГУ ПФУ у Львівській області позовних вимог не визнала та просить відмовити у позові. Зазначила, що однією із обов'язкових умов для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону № 796 є постійне проживання чи постійне місце праці в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 року не менше 3 роки, а із наданих документів позивачем не підтверджено факт проживання в зоні гарантованого добровільного відселення з 26.04.1986 по 27.02.1988 згідно уточнюючої довідки від 23.05.2022 № 463, оскільки в даний період позивач навчалася в Ковельському медичному училищі м. Ковель, проте м. Ковель не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Вважає, що право на призначення пенсії за віком згідно ст. 55 Закону № 796 у позивача відсутнє (набуде лише 16.05.2026 у віці 58 років).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є потерпілою від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що стверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 10.03.2005.
24.05.2022 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до якої долучила перелік необхідних документів.
01.06.2022 ГУ ПФУ у Львівській області рішенням № 032950006755 у призначені позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку ОСОБА_1 відмовлено, оскільки не зараховано період проживання в зоні гарантованого добровільного відселення з 26.04.1986 по 27.02.1988 згідно уточнюючої довідки від 23.05.2022 №463, так як в даний період заявниця навчалася в Ковельському медичному училищі, а м. Ковель не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Разом із тим, згідно вказаного рішення документально підтверджено 5 років 10 місяців 10 днів проживання, роботи в зоні гарантованого добровільного відселення, страховий стаж становить 36 років 05 місяців 10 днів, тому право на призначення пенсії за віком згідно ст. 55 Закону №796 особа набуде з 16.05.2026 (у віці 58 років).
Вважаючи рішення ГУ ПФУ в Львівській області протиправним та таким що, порушує гарантовані чинним законодавством України права, соціальні гарантії та інтереси позивача, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, судом враховано таке.
За приписами ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ч. 3 ст. 46 Конституції України).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Згідно із абзацом восьмим пункту 3 частини першої статті 14 Закону №796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які: постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3.
За приписами частини третьої статті 65 Закону №796-ХІІ посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Частинами першою, другою статті 55 Закону №796-ХІІ передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Потерпілі від Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років; початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017. Починаючи з 01.01.2018 право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 01.01.2022 по 31.12.2022 - не менше 29 років.
З рішення ГУ ПФУ в Львівській області від 01.06.2022 № 032950006755 вбачається, що позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ у зв'язку із тим, що зважаючи на підтвердження факту проживання (роботи) в зоні гарантованого добровільного відселення 5 років 10 місяців 10 днів, право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку позивач набуде лише 16.05.2026 у віці 58 років.
Суд не погоджується із вказаними доводами відповідача ГУ ПФУ в Львівській області, з огляду на таке.
Так, згідно із довідкою від 23.05.2022 №463, виданою Гораймівським старостинським округом виконавчого комітету Колківської селищної ради Луцького району Волинської області, позивач з 15.05.1968 по 01.04.1988 була зареєстрована та проживала в с. Майдан-Липненський, відповідно до довідки від 07.06.2020 №828 виданої Костюхнівською сільською радою Маневицького району Волинської області, ОСОБА_1 з 03.04.1988 та з 10.07.1990 була зареєстрована та проживала в с. Костюхнівка, а довідкою Комунального некомерційного підприємства «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради №946/06-35/2-22 від 12.05.2022 підтверджується період її роботи з 01.04.1988 по 03.01.1994 в Маневицькій центральній районній лікарні на посаді зав. ФАП с. Костюхнівка.
Суд звертає увагу, що позивач має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), про що їй видано посвідчення серії НОМЕР_1 від 10.03.2005 (а.с. 14), а вказане посвідчення видається, зокрема, особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Тобто, наявність у позивача чинного посвідчення особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серії НОМЕР_1 від 10.03.2005 спростовує доводи відповідача ГУ ПФУ у Львівській області про те, що позивач не набула статусу потерпілої особи, тобто станом на 01.01.1993 не проживала (не відпрацювала) 3 роки у зоні гарантованого добровільного відселення.
Згідно Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23.07.1991 с. Майдан-Липненський Маневицього району Волинської області та с. Костюхнівка Маневицього району (станом на зараз Камінь-Каширського району) Волинської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Судом також встановлено, що у період з 15.05.1968 по 01.04.1988 позивач була зареєстрована та проживала в с. Майдан-Липненський Маневицього району Волинської області, що підтверджується довідкою від 23.05.2022 №463, виданою Гораймівським старостинським округом виконавчого комітету Колківської селищної ради Луцького району Волинської області (а.с. 11). Відтак, передбачена статтею 55 Закону №796-ХІІ початкова величина зниження пенсійного віку підлягає встановленню позивачу. Крім того, відповідно до рішення від 01.06.2022 № 032950006755 (а.с. 16) у позивача наявний страховий стаж 36 років 05 місяців 10 днів, що, з урахуванням її віку (54 роки) та факту проживання станом на 01.01.1993 у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років, дає право позивачу на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Згідно із ч. 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком особи після досягнення 60 років за наявності страхового стажу починаючи з 01.01.2022 по 31.12.2022 не менше 29 років. Як вбачається з рішення відповідача від 01.06.2022, загальний стаж позивачки становить більше 36 років.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років, як потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, необхідне дотримання 2-х умов:
- особа має бути потерпілою від Чорнобильської АЕС;
- у особи має бути необхідний страховий стаж.
Долучені до матеріалів справи докази засвідчують, що позивачка є потерпілою від Чорнобильської катастрофи (Категорія 3), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_3 від 10.03.2005, а факт проживання ОСОБА_1 на території с. Майдан-Липненський та с. Костюхнівка Маневицього району Волинської області, які відповідно до Додатку № 1 до постанови КМ УРСР від 23.07.1991 № 106 Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» віднесені до зони гарантованого добровільного відселення, підтверджений довідкою Гораймівського старостинського округу виконавчого комітету Колківської селищної ради Луцького району Волинської області №463 від 23.05.2022, де зазначено, що позивач була зареєстрована та проживала в с. Майдан-Липненський, яке включене в перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, в період з 15.05.1968 по 01.04.1988, а за довідкою Костюхнівської сільської ради була постійно прописана та проживала в с. Костюхнівка з 03.04.1988 по 10.07.1990, тому за цими критеріями позивач має право на призначення пенсії на підставі ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку.
При цьому, у період з 01.09.1985 по 27.02.1988 позивачка навчалася у Ковельському медичному училищі, що підтверджується копією диплома серії НОМЕР_2 , виданого 27.02.1988. Згідно із записами у трудовій книжці серії НОМЕР_4 позивач ОСОБА_1 у період з 01.04.1988 по 03.01.1994 працювала на посаді посаді зав. ФАП с. Костюхнівка в Маневицькій центральній районній лікарні, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
З матеріалів справи вбачається, що період навчання у Ковельському медичному училищі після аварії на ЧАЕС не було враховано відповідачем ГУ ПФУ у Львівській області при визначенні періоду проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення.
Разом з тим, вказаним відповідачем не враховано, що позивач з 15.05.1968 по 01.04.1988 була офіційно зареєстрована та постійно проживала в с. Майдан-Липненський, а з 03.04.1988 по 10.07.1990 в с. Костюхнівка, навчалася у Ковельському медичному училищі (з 01.09.1985 по 27.02.1988), яке гуртожитку не мало та знаходилося на території Волинської області, що давало можливість за наявності прямого транспортного сполучення добиратися рейсовим пасажирським транспортом з місця проживання до місця навчання та місця роботи.
При вирішенні спору суд враховує правову позицію, викладену Верховним Судом України в постановах від 21.11.2006 у справі №21-1048во06, від 04.09.2015 у справі №690/23/15-а, Верховним Судом у постановах від 27.02.2018 у справі №344/9789/17, від 24.10.2019 у справі №152/651/17, від 25.11.2019 у справі №464/4150/17, від 27.04.2020 у справі №212/5780/16-а, від 18.06.2020 у справі №591/4104/16-а, від 02.03.2021 у справі №345/1831/17, від 17.05.2021 у справі №398/494/17, яка полягає у тому, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 01.06.2022 № 032950006755 позивачу безпідставно відмовлено у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ.
При вирішенні даного спору суд також враховує, що відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами; далі - Порядок №22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.10 Порядку №22-1 передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Тобто, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії рішенням від 01.06.2022 № 032950006755, яке було прийняте ГУ ПФУ у Львівській області відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, за принципом екстериторіальності.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовну вимогу про скасування рішення ГУ ПФУ у Львівській від 01.06.2022 № 032950006755 про відмову в призначенні пенсії у відповідності до статті 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» належить задовольнити.
Крім того, оскільки за приписами ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, а пенсійна справа позивача знаходиться в пенсійному органі за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, та такий орган здійснює нарахування та виплату пенсії, тому, на думку суду, належним відповідачем за позовними вимогами зобов'язального характеру є ГУ ПФУ у Волинській області, якого необхідно зобов'язати призначити та виплатити позивачу пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, з дня виникнення права на призначення пенсії, а саме: з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку (з 17.05.2022).
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, оскільки права позивача були порушені саме рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 01.06.2022 № 032950006755, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань вказаного відповідача 1 судовий збір в сумі 992,40грн, сплачений квитанцією від 28.10.2022.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 01.06.2022 № 032950006755 про відмову у призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, з дня виникнення права на призначення пенсії (з 17.05.2022).
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 992 гривні 40 копійок (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ).
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016; Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026; Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В; код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя С.Ф. Костюкевич