Рішення від 03.01.2023 по справі 140/5827/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 січня 2023 року ЛуцькСправа № 140/5827/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Русинчук М.М.,

за участю представника позивача Огородника О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці про скасування картки відмови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Волинської митниці (далі - відповідач), з урахуванням поданих змін, просила визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205140/2022/019323 від 18.07.2022; зобов'язати завершити митне оформлення автомобіля VOLKSWAGEN GOLF, 2008 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , за пільговим «нульовим» розмитненням відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.06.2022 декларантом ТзОВ «Лакі-Брок» подано до митного оформлення попередню митну декларацію ІМ ЕЕ UA 205000/2022/977079 на транспортний засіб VOLKSWAGEN GOLF, 2008 р.в., номер кузова НОМЕР_1 . Пропуск вказаного транспортного засобу, ввезеного на підставі вищевказаної попередньої митної декларації на митну територію України здійснено 30.06.2022 о 21:44.

Зазначає, що 30.06.2022 о 22:20 автомобіль вирушив до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Луцьк» за адресою: с. Струмівка, вул. Рівненська, 4, проте внаслідок форс-мажорних обставин, а саме: комендантська година та зупинка на блокпосту «Луцьк» поліцією з подальшою забороною руху, прибув до зони митного контролю митного поста «Луцьк» Волинської митниці лише 01.07.2022 о 05:38.

Зауважує, що 05.07.2022 та 13.07.2022 зверталася до відповідача з метою розглянути питання щодо завершення митного оформлення на пільгових підставах відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», проте листом № 7.3-15/77 від 11.07.2022 повідомлено, що з 01.07.2022 розмитнення здійснюється на загальних підставах, пільги за кодами « 223», « 224», « 311» не застосовуються.

Вважає, що у разі ввезення на митну територію України товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митний контроль розпочинається з моменту перетинання ними митного кордону України, тому перетнувши державний і митний кордон 30.06.2022, розмитнення транспортного засобу має відбуватися на підставі правил, які діяли станом на 30.06.2022. З наведених підстав просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження ухвалою від 18.10.2022.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав, просить відмовити у його задоволенні. Зазначає, що 18.07.2022 декларантом в інтересах позивача подано митну декларацію, якій присвоєно номер UA205140/2022/051725 від 18.07.2022.

Вказує, що на етапі контролю співставлення (автоматизованого порівняння) даних, які містяться в ЕМД та інших документів, поданих до митного оформлення, встановлено відсутність суми для сплати митних платежів на рахунку суб'єкта ЗЕД, що суперечить вимогам ст. 266 МК України, що й призвело до неможливості здійснення митного оформлення, ввезеного товару, у межах строку, визначеного ст. 255 МК України та, як наслідок, призвели до написання картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA 205140/2022/019323.

Зауважує, що у гр. 47 зазначеної МД, вказано спосіб платежу « 02», що згідно класифікатора способів розрахунку, затвердженого наказом №1011 означає сплату митних платежів у готівковій формі через касу митного органу або відділення уповноваженого банку. Крім того, у випадку наявності підстав для звільнення від оподаткування, в графі 36 МД зазначаються цифрові коди податкових пільг відповідно до класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, передбачених законодавством щодо товару, описаного в графі 31 МД та класифікованого в графі 33 МД, а у поданій до митного оформлення МД №UA205140/2022/051725 від 18.07.2022 в гр. 36 вказано « 000000000», що свідчить про те, що позивач не просила за поданою декларацією про пільгове митне оформлення, а відтак і відсутні підстави для звільнення від оподаткування.

У поданій до суду відповіді на відзив позивач зазначила про початок митного оформлення шляхом подачі попередньої митної декларації IM EE UA205000/2022/977079 від 24.06.2022, яка є однієї із складових митної декларації, заповненої в звичайному порядку.

Вважає, що Закон № 2142-ІХ від 24.03.2022 пов'язує можливість пільгового розмитнення із ввезенням транспортного засобу на митну територію України до 01.07.2022, а не із датою подання митної декларації.

Крім того вказала, що не знала про відкликання ТзОВ «Лакі-Брок» додаткової декларації від 30.06.2022, в якій в графі 36 «Преференція» не був зазначений код податкової пільги « 311».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов. У судове засідання, призначене на 10:00 03.01.2023 представник відповідача не прибула, проте подала заяву про розгляд справи у її відсутності.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

24.06.2022 декларантом ТзОВ «Лакі-Брок» подано до митного оформлення попередню митну декларацію ІМ ЕЕ UA 205000/2022/977079 на транспортний засіб VOLKSWAGEN GOLF, 2008 р.в., номер кузова НОМЕР_1 , яка згідно Класифікатора типів митних декларацій, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 №1011 «Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій, є попередньою митною декларацією з обсягом даних, необхідних лише для пропуску товарів через митний кордон України та доставлення до митного органу призначення.

30.06.2022 декларантом ТзОВ «Лакі-Брок» на транспортний засіб VOLKSWAGEN GOLF, кузов № НОМЕР_1 , одержувач - ОСОБА_1 , разом з попередньою митною декларацією від 24.06.2022 № UA205000/2022/977079 подано додаткову декларацію №9237, якій АСМО «Інспектор» присвоєно № UA205140/2022/048234, проте за заявою декларанта від 30.06.2022 №231 у відповідності до ст. 269 МК України дану митну декларацію відкликано: «відповідно до частини 2 статті 269 МКУ декларантом прийнято рішення щодо внесення змін до митної декларації до моменту завершення митного оформлення, відносно додаткової інформації в ел інв».

30.06.2022 повторно подано додаткову декларацію №9237/1, якій АСМО «Інспектор» присвоєно № UA205140/2022/048242, проте за заявою від 30.06.2022 №231, її відкликано відповідно до частини 2 ст. 269 МКУ (декларантом прийнято рішення щодо відкликання митної декларації).

30.06.2022 о 21:44 здійснено пропуск транспортного засобу VOLKSWAGEN GOLF, 2008 р.в., номер кузова НОМЕР_1 , ввезеного на підставі попередньої митної декларації ІМ ЕЕ UA 205000/2022/977079 на митну територію України, про що свідчить відтиск штампу «під митним контролем».

Станом на 24:00 30.06.2022 транспортний засіб VOLKSWAGEN GOLF, кузов № НОМЕР_1 , в ЗМК ВМО №1 м/п «Луцьк» не доставлено, відтак відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 09.10.2012№ 1066 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень», документи на транспортний засіб з відмітками митниці відправлення, митному органу призначення не подано.

18.07.2022 декларантом в інтересах ОСОБА_2 знову подано митну декларацію, якій присвоєно № UA205140/2022/051725 від 18.07.2022.

18.07.2022 митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205140/2022/019323, у зв'язку із відсутністю коштів на рахунку суб'єкта ЗЕД, відповідно до вимог ст. 266 МКУ, яка і є предметом оскарження а даній адміністративній справі.

Крім того, 28.07.2022 декларантом в інтересах ОСОБА_2 знову подано митну декларацію, якій присвоєно № UA205140/2022/054080.

28.07.2022 митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205140/2022/019455, у зв'язку із відсутністю коштів на рахунку суб'єкта ЗЕД, відповідно до вимог ст. 266 МКУ.

05.08.2022 декларантом в інтересах ОСОБА_2 ще раз подано митну декларацію, якій присвоєно номер UA205140/2022/055674.

05.08.2022 митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення номер UA205140/2022/019519, у зв'язку із відсутністю коштів на рахунку суб'єкта ЗЕД, відповідно до вимог ст. 266 МКУ.

15.08.2022 декларантом в інтересах ОСОБА_2 знову подано митну декларацію, якій присвоєно № UA205140/2022/057662.

15.08.2022 митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення номер UA205140/2022/019636, у зв'язку із невідповідністю заповнення гр. 31, 33, 47 та гр. В МД, визначених наказом Мінфіну №651 від 30.05.2021, постановою КМ України №450 від 21.05.2012, а також відсутністю коштів на рахунках суб'єкта ЗЕД.

16.08.2022 декларантом в інтересах ОСОБА_2 ще раз подано митну декларацію, якій присвоєно № UA205140/2022/057855.

16.08.2022 митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення номер UA205140/2022/019636, у зв'язку із невідповідністю заповнення наступних граф МД, а саме: гр. 8 (відповідно «Перегляду пропуску через митний кордон - АСМО «Інспектор» - перетин державного кордону в напрямку в'їзд на територію України 30.06.2022 здійснювала гр. ОСОБА_3 за паспортним документом НОМЕР_2 від 06.04.2018, гр. 44 МД (не вказаний документ за кодом 4202 - Довіреність №670 від 24.06.2022 і документ за кодом 9201 (платіжні документи, що підтверджують сплату митних платежів та інших платежів), а також номер документа за кодом 9801- FM 731810 від 06.04.2018), відповідно до вимог наказу Мінфіну №651 від 30.05.2021, постанови КМ України №450 від 21.05.2012 та відсутністю коштів на рахунках суб'єкта ЗЕД.

26.08.2022 декларантом в інтересах ОСОБА_2 знову подано митну декларацію, якій присвоєно № UA205140/2022/060290.

26.08.2022 митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення номер UA205140/2022/019772, у зв'язку із відсутністю коштів для сплати митних платежів на рахунку суб'єкта ЗЕД.

07.09.2022 декларантом в інтересах ОСОБА_2 подано митну декларацію, якій присвоєно № UA205140/2022/062939.

07.09.2022 митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA205140/2022/019883, у зв'язку із невідповідністю заповнення гр. 44 МД (відсутній документ за кодом 9201), що унеможливлює можливість перевірити надходження коштів на рахунок митного органу для сплати необхідних митних платежів).

16.09.2022 декларантом в інтересах ОСОБА_2 ще раз подано митну декларацію, якій присвоєно № UA205140/2022/065141.

16.09.2022 митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA205140/2022/019967, у зв'язку із невідповідністю заповнення гр. 44 (відсутній документ за кодом 9201, що унеможливлює можливість перевірити надходження коштів на рахунок митного органу для сплати необхідних митних платежів).

Вважаючи саме картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205140/2022/019323 від 18.07.2022 протиправною, позивач звернулась до суду, де просить її скасувати та завершити митне оформлення автомобіля відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 7 Митного кодексу України встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу.

За приписами статті 4 Митного кодексу України наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

- ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку;

- випуск товарів - надання митним органом права на користування та /або розпорядження товарами, щодо яких здійснено митне оформлення відповідно до заявленої мети;

- митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення;

- митні формальності - встановлені цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України;

- митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своїх повноважень з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку;

- пропуск товарів через митний кордон України- надання митним органом відповідній особі дозволу на переміщення товарів через митний кордон України, з урахуванням заявленої мети такого переміщення.

Відповідно до частини першої статті 246 Митного кодексу України встановлено, що метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Згідно пункту 3 частини першої статті 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 № 2142-IX (далі - Закон №2142-ІХ) внесено зміни до п.69.24 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПК України) та встановлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції із ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2142-ІХ розділ ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України (далі - МК України) доповнено пунктом 911, який передбачає, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України», але не раніше 1 квітня 2022 року до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей: звільняються від оподаткування ввізним митом в тому числі автомобіля легкові, кузови до них, причепи на напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

01.07.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» від 21.06.2022 №2325-ІХ (далі - Закон №2325-ІХ), згідно якого внесено зміни до Податкового та Митного кодексів України відповідно до яких, зокрема з 01.07.2022 втратили чинність:

пункт 69.23 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, абзац другий підпункту 1 та підпункти 2 та 4 пункту 911 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення МК України»;

пункти 69.24 та 69.25 підрозділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та абзаци перший, третій та четвертий підпункту 1 пункту 911 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» МК України.

Відтак, з 00:00 01.07.2022 вищевказані пільги не застосовуються.

Як встановлено судом, 24.06.2022 декларантом ТзОВ «Лакі-Брок» для здійснення митного контролю подано попередню митну декларацію ІМ ЕЕ № 205000/2022/977079.

Частиною першою статті 259 МК України встановлено, що попередня митна декларація (інший документ, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу) подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення (у тому числі з метою транзиту) або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.

Попередня митна декларація подається декларантом або уповноваженою ним особою митному органу, в зоні діяльності якого товари, транспортні засоби комерційного призначення будуть пред'явлені для митного оформлення, з метою проведення аналізу ризиків та прискорення виконання митних формальностей (частина друга статті 259 МК України).

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 259 МК України попередня митна декларація повинна містити відомості, достатні для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму за попередньою митною декларацією, яка містить всю необхідну для цього інформацію, після пред'явлення їх митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація.

Згідно частини 7 статті 365 МК України Митне оформлення товарів, ввезених на митну територію України громадянами, за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, що підлягають державній реєстрації, здійснюється у будь-якому митному органі на всій митній території України з пред'явленням їх цьому органу.

Аналогічні положення також містяться в частині шостій статті 259 МК України, яка визначає, що при ввезенні на митну територію України підакцизних товарів подання попередньої митної декларації, доставка та пред'явлення цих товарів митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація, є обов'язковими.

Відповідно до частини тринадцятої статті 259 МК України, якщо попередня митна декларація містить лише відомості, достатні для ввезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України та забезпечення їх доставки до митного органу призначення, або після оформлення попередньої митної декларації змінюються заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, для випуску товарів декларантом або уповноваженою ним особою подається додаткова декларація.

Митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію (частина перша статті 248 МК України).

Частиною першою статті 258 МК України встановлено, що під митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, розуміється митна декларація, що містить обсяг відомостей (даних), достатній для завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у заявлений митний режим. Оформлення митним органом митної декларації, заповненої у звичайному порядку, є випуском товарів у заявлений митний режим.

Якщо попередня митна декларація містить лише відомості, достатні для ввезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України та забезпечення їх доставки до митного органу призначення, або після оформлення попередньої митної декларації змінюються заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, для випуску товарів декларантом або уповноваженою ним особою подається додаткова декларація (частина чотирнадцята статті 259 МК України).

Відповідно до положень пункту 6 статті 261 МК України - додаткова декларація подається до відповідного органу доходів і зборів, яким була оформлена відповідна попередня, тимчасова, спрощена або періодична митна декларація.

Суд зазначає, що попередня митна декларація типу ЕЕ - є документом контролю доставки товару, оскільки не містить достатніх відомостей для випуску товарів у вільний обіг, тобто не є митною декларацією, заповненою у звичайному режимі, проте, в розумінні вказаних положень при поданні попередньої декларації разом із додатковою декларацією є митною декларацією заповненою у звичайному режимі.

Згідно частини першої статті 264 МК України митна декларація реєструється та приймається митним органом у порядку , що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Дата та час подання митної декларації фіксується митним органом шляхом її реєстрації, у тому числі з використанням інформаційних технологій. Митний орган не має права відмовити в реєстрації митної декларації (частина третя статті 264 МК України).

З метою визначення правильності заповнення поданої митної декларації та відповідності доданих до неї документів установленим вимогам митний орган здійснює перевірку митної декларації (частина п'ята статті 264 МК України).

Згідно частини восьмої статті 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Як слідує з матеріалів справи, 30.06.2022 декларантом ТзОВ «Лакі-Брок» на транспортний засіб VOLKSWAGEN GOLF, кузов № НОМЕР_1 , одержувач - ОСОБА_1 , разом з попередньою митною декларацією від 24.06.2022 № UA205000/2022/977079 подано додаткову декларацію №9237, якій АСМО «Інспектор» присвоєно № UA205140/2022/048234, проте за заявою декларанта від 30.06.2022 №231 у відповідності до ст. 269 МК України відкликано.

30.06.2022 повторно подано додаткову декларацію №9237/1, якій АСМО «Інспектор» присвоєно № UA205140/2022/048242, проте за заявою від 30.06.2022 №231 її відкликано відповідно до частини 2 ст. 269 МКУ.

30.06.2022 о 21:44 здійснено пропуск транспортного засобу VOLKSWAGEN GOLF, 2008 р.в., номер кузова НОМЕР_1 , ввезеного на підставі попередньої митної декларації ІМ ЕЕ UA 205000/2022/977079 на митну територію України, про що свідчить відтиск штампу «під митним контролем».

Згідно ч.8 ст. 368 МК України після відкликання або визнання недійсною митної декларації товари, транспортні засоби комерційного призначення, що в ній задекларовані, повинні бути видані з під митного контролю за заявою декларанта або уповноваженої ним особи, якщо до початку митного оформлення цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення вони перебувають у вільному обігу на митній території України або задекларовані протягом 10 днів до обраного митного режиму.

Матеріалами справи підтверджено, що 18.07.2022 декларантом в інтересах ОСОБА_2 подано митну декларацію, якій присвоєно номер UA205140/2022/051725 від 18.07.2022, однак митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205140/2022/019323 від 18.07.2022 із зазначенням - у зв'язку із відсутністю коштів на рахунку суб'єкта ЗЕД.

Згідно з нормами ст. 256 МК України відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.

Згідно ч. 2 ст. 256 МК України у рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Згідно з п.8.1. та п.8.2 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631 у всіх випадках відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення оформлюється картка відмови за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.

Картка відмови складається за допомогою АСМО у межах строку, відведеного ст. 255 МКУ для завершення митного оформлення, посадовою особою митного органу, якою прийнято рішення про відмову.

У картці відмови зазначаються причини відмови, наводяться вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, а також вказується інформація про порядок оскарження рішення про відмову.

Відповідно до ст. 266 МК України декларант зобов'язаний:

- здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом;

- на вимогу митного органу пред'явити товари і транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю та митного оформлення;

- надати митному органу передбачені законодавством документи і відомосте необхідні для виконання митних, формальностей;

- у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу;

- у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено митні органи

Пунктами 33 - 36 Постанови Кабінету Міністрів України № 450 від 21.05.2012 «Про питання, пов'язані із застосуванням митних декларацій» визначений порядок внесення змін до митної декларації та її відкликання.

Матеріалами справи підтверджується, що на етапі контролю співставлення (автоматизованого порівняння) даних, які містяться в ЕМД та інших документів, поданих до митного оформлення, встановлено відсутність суми для сплати митних платежів на рахунку суб'єкта ЗЕД, що суперечить вимогам ст. 266 МК України, що й призвело до неможливості здійснення митного оформлення, ввезеного товару, у межах строку, зазначеного ст. 255 МК України та прийняття картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA 205140/2022/019323.

Крім того, суд зауважує, що з оскаржуваної картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205140/2022/019323 від 18.07.2022 вбачається роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зокрема, перерахувати на рахунок суму коштів, необхідних для забезпечення сплати митних платежів до Державного бюджету України, а також можливість оскарження картки відмови в порядку, встановленому гл. 4 МК України.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що митний орган, відмовляючи у митному оформленні транспортного засобу VOLKSWAGEN GOLF, 2008 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Митним кодексом України.

Щодо вимоги про зобов'язання завершити митне оформлення автомобіля VOLKSWAGEN GOLF, 2008 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , за пільговим «нульовим» розмитненням відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», суд зазначає наступне.

Законом України від 24.03.2022 № 2142-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» (далі Закон № 2142-ІХ) внесено до Податкового кодексу України зміни, зокрема у Розділі ХХ «Перехідні положення» у пункті 69 підрозділу 10 доповнено зокрема підпунктом 69.24, відповідно до якого тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту. Також вказаний пункт доповнено підпунктом 69.25, відповідно до якого звільнення від оподаткування, встановлене підпунктами 69.23 та 69.24 цього пункту, не застосовується до операцій з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаною державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.

Законом № 2142-ІХ також внесено зміни до Митного кодексу України, зокрема розділ ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктами 911, 914. Так, пунктом 911 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України установлено, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей:

1) звільняються від оподаткування ввізним митом:

товари, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України підприємствами для вільного обігу, крім спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу "живого" бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

Разом із тим, пільги, визначені Законами України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24 березня 2022 року № 2142-ІХ у зв'язку із прийняттям Закону України від 21 червня 2022 року №2325-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» з 00 годин 01.07.2022 року не застосовуються.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 МК України при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.262 МК України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умову зв'язку з якими його надано.

Відповідно до положень пунктів 30.1-30.3 статті 30 ПКУ, податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі. Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.

Згідно з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім передбачених податковим законодавством випадків, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації, що подається контролюючому органу у строки встановлені кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до ч. 8 ст.164 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей у цій декларацій

Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №651 затверджено Порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України» (далі - наказ №651).

Суд зауважує, що у відповідності до наказу №65 і у разі поміщення товарів у митний режим імпорту декларантом заповнено графу 47, яка заповнюється у разі сплати (необхідності застосування заходів забезпечення сплати відповідно до розділу X Митного кодексу України) митних платежів та/або сплати за МД єдиного збору.

У графі наводяться відомості про нарахування митних платежів.

При цьому, зазначено, якщо товар не є об'єктом оподаткування відповідним митним платежем, відомості про нарахування такого платежу в графі не наводяться.

Як вбачається із дослідженої судом оскаржуваної МД № UA205140/2022/051725 від 18.07.2022, у першій колонці «Вид» гр.47 МД декларантом було зазначено код виду платежу відповідно до Класифікатора видів надходжень до бюджету затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 10 і 1 «Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються в процесі оформлення митних декларацій» (далі - наказ №1011), що контролюються митними органами: 121- мито зі ставкою 10%, що становить 19 121,25грн, 185 - акцизний податок - 650 євро, що становить 30 498,39 грн, 128 - податок на додану вартість - 20%, що становить 48 166,42 грн.

Крім того, у гр. 47 зазначеної МД, вказано спосіб платежу « 02», що згідно класифікатора способів розрахунку, затвердженого наказом №1011 означає сплату митних платежів у готівковій формі через касу митного органу або відділення уповноваженого банку.

Суд звертає увагу, що у випадку наявності підстав для звільнення від оподаткування, в графі 36 МД зазначаються цифрові коди податкових пільг відповідно до класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, передбачених законодавством щодо товару, описаного в графі 31 МД та класифікованого в графі 33 МД,

У поданій до митного оформлення МД №UA205140/2022/051725 від 18.07.2022 в гр. 36 було вказано «000000000», що свідчить про відсутність підстав для звільнення від оподаткування, тобто у випадку здійснення декларантом пільгового митного оформлення товару, йому необхідно вказати код «преференції» (пільгового митного оформлення), як він вказував у своїх попередніх митних деклараціях, однак не зазначив у МД №UA205140/2022/051725 від 18.07.2022, на яку митним органом винесено картку відмови, яка є предметом оскарження в даній адміністративній справі.

Посилання представника позивача на технічну неможливість заповнити в графі 36 код податкової пільги « 311» при поданні декларації від 18.07.2022, суд до уваги не приймає, оскільки неможливості такого заповнення діючим законодавством не передбачено і будь-яких доказів щодо неможливості проставлення в графі декларації бажаних записів, позивачем не наведено, як і не використано можливість подати декларацію з бажаними записами на паперовому носії, що передбачено ст. 257 МК України.

Враховуючи вищевикладене, з огляду на дату подачі митної декларації (18.07.2022) №UA205140/2022/051725 до митного оформлення та правомірність дій митних органів, відсутні правові підстави для надання ОСОБА_1 пільг для розмитнення транспортного засобу VOLKSWAGEN GOLF, 2008 р.в., номер кузова НОМЕР_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», а тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною картки відмови та зобов'язання завершити митне оформлення за пільговим методом.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом не підтвердилися обставини щодо порушення відповідачем прав та інтересів позивача, а позивачем не надано суду належних доказів на підтвердження позовних вимог.

Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог та відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Митного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Волинської митниці про скасування картки відмови, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич

Повний текст рішення виготовлено 04 січня 2023 року.