Справа № 308/14801/22
3/308/8296/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Зарева Н.І., за участю представника Закарпатської митниці держмитслужби - Селеша О.Я., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, запроваджену Закарпатською митницею Держмитслужби щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого водієм фірми «Траст Логістик» с. Заріччя, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 17.08.2018 року, орган, що видав - 2116, про порушення митних правил за ч. 6 ст. 481 МК України,
ВСТАНОВИВ:
Чотирнадцятого жовтня 2022 року об 11 годині 31 хвилин в зону митного контролю на ділянку «Виїзд» (ЗМК - пасажирська) митного поста «Тиса» Закарпатської митниці заїхав легковий автомобіль марки «VOLVO» моделі «V70», номер кузова НОМЕР_2 , державний реєстраційний номерний знак України НОМЕР_3 , у якому в якості пасажира слідував громадянин України ОСОБА_1 , який подорожував з України до Угорщини у приватних справах.
Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України, в ході яких встановлено, що 13.04.2022 через пункт пропуску "Ужгород - Вишнє Нємецьке" митного поста "Ужгород-автомобільний" Закарпатської митниці ОСОБА_1 в режимі «тимчасового ввезення до 60 днів» ввізна митну теритрію України транспортний засіб особистого користування марки «RENAULT» моделі «MEGANE», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словачинни НОМЕР_5 . Транспортний засіб слідував на митну територію України з метою тимчасового ввезення, відповідно до ч. 4 ст. 380 Закону України від 13.03.2012 № 4495-VI. Крім того, ОСОБА_1 було оформлено зобов'язання про зворотнє вивезення зазначеного транспортного засобу № UA305090/2021/2833 від 13.04.2022, в якому він зобов'язувався вивезти вищезазначений транспортний засіб у термін до 12 червня 2022 року.
Згідно з наданими письмовими поясненнями, громадянин України ОСОБА_1 підтвердив факт ввезення автомобіля для особистого користування марки «RENAULT» моделі «MEGANE», номер кузова НОМЕР_6 , реєстраційний номерний знак Словачинни НОМЕР_5 , на митну територію України в режимі «тимчасового ввезення до 60 днів», а також не вивезення його вчасно у зв'язку з ДТП за участю цього автомобіля, яке сталося 24.04.2022. Вказав, що транспортний засіб відновленню не підлягає, на час перетину митного кордону документи, які б підтверджували факт вилучення вищевказаного транспортного засобу правоохоронними органами відсутні. Однак, надав підтверджуючі документи від правоохоронних органів щодо вчинення ДТП, згідно з постановою про адміністративне правопорушення серії ААБ № 239168 від 24.04.2022. Із заявою щодо продовження терміну ввезення засобу громадянин України ОСОБА_1 до митних органів звертався.
Згідно з даними Інтернет ресурсу (сайт «mobile.de»), вартість аналогічного автомобіля складає 2899 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 14.10.2022 складає 103293,11 грн (сто три тисячі двісті дев'яносто три грн 11 копійок).
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу особистого користування, а саме: марки «RENAULT» моделі «MEGANE», номер кузова № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словачинни НОМЕР_5 , більше ніж на тридцять діб, чим вчинив порушення митних правил, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 6 ст. 481 МК України.
У судовому засіданні представник Закарпатської митниці ДФС підтримав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, та застосувати до нього адміністративне стягнення відповідно до санкції статті.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, однак, у матеріалах справи міститься заява від 14.10.2022 про розгляд справи у його відсутності, у зв'язку з чим справа розглянута без його участі.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, оцінивши належним чином зібрані у справі докази, суддя прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 статті 489 МК України встановлено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 6 ст. 481 МК України, відповідальність настає за дії, спрямовані на перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Відповідно до ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.
Згідно з ч. 4 ст. 380 МКУ, громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.
Відповідно до ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення , за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.
Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Як вбачається з матеріалів справи, громадянин України ОСОБА_1 перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу особистого користування, а саме: марки «RENAULT» моделі «MEGANE», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словачинни НОМЕР_5 , більше ніж на тридцять діб.
У ході розгляду даної справи суддею встановлено, що 24.04.2022 мало місце ДТП за участі легкового автомобіля марки «RENAULT» моделі «MEGANE», реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_5 , що підтверджується постановою Іршавського районного суду Закарпатської області у справі № 301/1254/22 від 28.06.2022 за ст. 124 КУпАП.
Шостого травня 2022 року, 19 вересня 2022 року, а також 06 жовтня 2022 року ОСОБА_1 звертався до Закарпатської митниці із заявами про продовження попередньо встановленого терміну тимчасового ввезення транспортного засобу маки «RENAULT» моделі «MEGANE», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словачинни НОМЕР_5 , до завершення періоду дії обставин непереборної сили та особистих обставин. Вказав, що автомобіль не придатний до використання, відновлення не можливе.
Двадцять четвертого жовтня 2022 року Закарпатською Митницею ДФС на заяву ОСОБА_1 № 24058/12-29 від 06.10.2022 надано відповідь, згідно з якою ОСОБА_1 повідомлено про те, що ним не надано документального підтвердження повної втрати транспортного засобу внаслідок непереборної сили, тому митним органом не може бути прийняте рішення про завершення митного режиму тимчасового ввезення, проте, митним органом може бути прийняте рішення про зупинення перебігу строку тимчасового ввезення транспортного засобу на підставі ч. 7 ст. 380 Митного кодексу України до моменту вчинення ним дій, передбачених ч. 7 ст. 380 Митного кодексу України. Надані ОСОБА_1 документи взяті до уваги, однак, для прийняття відповідного рішення просять надати оригінали, або засвідчені у встановленому порядку копії направлених документів, які підтверджують пошкодження транспортного засобу внаслідок дії обставин непереборної сили, документів, що підтверджують тривалість проведення ремонтних робіт, необхідних для відновлення авто, виданих компетентними органами (установами) та фото світлинами пошкодженого авто. Додатково повідомлено, що вивезення вказаного транспортного засобу за межі митної території України може бути здійснено за допомогою іншого транспортного засобу, зокрема - евакуатора, причепу, тощо. Вказано, що зупинення перебігу строку тимчасового ввезення не є завершенням режиму тимчасового ввезення. Таким чином, для завершення такого режиму можливо вчинити наступні дії: вивезти транспорний засіб за межі України, або помістити його в митний режим, передбачений ч. 6 ст. 380 МК України.
У ході розгляду справи не встановлено обставин, вивезення легкового автомобіля марки «RENAULT» моделі «MEGANE», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словачинни НОМЕР_5 , за межі митної території України або поміщення його у один з митних режимів, передбачених Кодексом.
Згідно з даними Інтернет ресурсу (сайт «mobile.de»), вартість аналогічного автомобіля складає 2899 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 14.10.2022 складає 103293,11 грн (сто три тисячі двісті дев'яносто три гривень 11 коп.).
З огляду на наведене, враховуючи, що ОСОБА_1 не вчинено всіх необхідних дій для забезпечення дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо завершення (припинення) митного режиму транзиту стосовно вказаного транспортного засобу, суддя дійшов до переконання, що громадянин України ОСОБА_1 перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу особистого користування, а саме: марки «RENAULT» моделі «MEGANE», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словачинни НОМЕР_5 , більше ніж на тридцять діб, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України.
Вина громадянина України ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, повністю підтверджується протоколом № 0903/30500/22 від 14.10.2022 року, витягом з ЄАІС, АСМО «Інспектор», зобов'язанням про зворотнє вивезення транспортного засобу, фото світлинами, доповідною запискою від 14.10.2022, листом Управління забезпечення митного контролю та оформлення Державної митної служби України Закарпатської митниці № 7.7-17/10-578 від 25.10.2022, відповіддю Закарпатської митниці ДМС України від 24.10.2022, а також іншими зібраними доказами.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Визначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, яке слід застосувати до громадянина України ОСОБА_1 , суддя врахував характер та обставини вчиненого адміністративного правопорушення у їх сукупності, особу порушника, ступінь його вини, вчинення ним адміністративного правопорушення вперше, та прийшов до висновку, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 6 ст. 481 МК України у виді штрафу.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір підлягає стягненню з порушника, а тому з громадянина України ОСОБА_1 також належить стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
На підставі наведеного, керуючись ч. 6 ст. 481, ч. 2 ст. 519, ст.ст. 520, 527 МК України, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 000,00 грн (сто сімдесят тисяч грн 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість грн 20 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня її винесення.
Суддя Н.І. Зарева