Рішення від 26.12.2022 по справі 300/2004/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" грудня 2022 р. справа № 300/2004/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною відмову щодо перерахунку пенсії на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 16.02.2022 №9/1/243 про розмір грошового забезпечення та протиправними дії при проведенні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 80 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення; зобов'язати провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 16.02.2022 №9/1/243 про розмір грошового забезпечення та провести перерахунок та виплату з 01 січня 2018 року пенсії у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення з урахуванням проведених платежів, однією сумою.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направлено відповідачу оновлену довідку від 16.02.2022 №9/1/243 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05.03.2019 для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення вказаного перерахунку, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовило у здійсненні перерахунку пенсії позивача. Також зазначає, що при призначенні позивачу пенсії, основний її розмір становив 80% грошового забезпечення, однак відповідачем з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого за основний розмір пенсії протиправно взято 70% грошового забезпечення. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позов. Зазначає, що перерахунок пенсії пенсіонерам - військовослужбовцям здійснюється тоді, коли Кабінетом Міністрів України прийнято відповідну постанову щодо підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, яка в подальшому і буде слугувати підставою для перерахунку пенсії. Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в квітні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки, виданої спеціально уповноваженим органом. Що стосується нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 16.02.2022 №9/1/243, то Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не надано будь-яких відомостей про те, що попередня довідка є недійсною. Крім того звертає увагу, що згідно з пунктом 74 рішення Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 скасування в судовому порядку пункті 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” не є підставою для задоволення позовних вимог, щодо врахування середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Зазначає, що позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 70% грошового забезпечення, визначеного відповідно до вимог Постанови №103 та чинної на час перерахунку редакції ст.13 Закону 2262-ХІІ, при цьому зміни в законодавстві не призвели до зміни розміру пенсії, що спростовує факт звуження прав позивача на пенсійне забезпечення. Вважає, що застосування при обчисленні пенсії позивача нового грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2018 і норми Закону №2262-ХІІ, яка діяла до проведення перерахунку, порушує принцип дії закону у часі, визначений статтею 58 Конституції України. Звертає увагу на пропущення позивачем строку звернення до суду. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.24).

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 1992 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Пенсія позивача до 01.01.2018 обраховувалась в основному розмірі 80%, яке включало такі складові: посадовий оклад - 1060,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (35%) - 414,75 грн.; надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф. 3 (10%) - 106,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 799,88 грн.; премія (10%) - 106,00 грн. . Розмір основної пенсії визначений в розмірі 77% грошового забезпечення склав 2134,34 грн. Загальна сума пенсії становила 3286,34 грн. (а.с.8).

З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, на підставі виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.03.2018, проведено перерахунок пенсії позивача виходячи з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4650,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 2995,00 грн. При цьому, відповідач застосував новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який визначений частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Розмір основної пенсії визначений в розмірі 70% грошового забезпечення склав 6289,50 грн. (а.с.9).

Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направлено позивачу довідку від 16.02.2022 №9/1/243 для перерахунку пенсії позивача відповідно до ПКМУ №704 за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби 08.11.1992, в якій окрім посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років 50%, також зазначено надбавку за таємність 10%, НОПС 65%, премію 41% (а.с.12).

Позивач 17.02.2022 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням грошового забезпечення відповідно до поданої довідки від 16.02.2022 №9/1/243, а також про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018, виходячи із 80% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.13).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за результатами розгляду заяви позивача щодо проведення перерахунку пенсії, листом від 07.04.2022 №1385-1247/С-025/8-0900/22 повідомило про відсутність підстав та повноважень для врахування оновленої довідки для проведення перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. (а.с.14).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі також - Закон №2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (надалі також - Постанова №704), відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Згідно з пунктом 2 цієї постанови, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Таким чином, набрання чинності Постановою №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч.2 ст.51, ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону, та її перерахунок.

Разом з цим, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (надалі також - Постанова №103). Цією постановою, відповідно до частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (пункт 1 Постанови №103).

Однак, рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі також - Порядок №45).

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишені без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Отже, з 05.03.2019 пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність, і з цієї дати діє редакція пункту 5 Порядку № 45 та додатка 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

17.12.2019 Верховний Суд прийняв рішення в зразковій адміністративній справі №160/8324/19. Верховний Суд вказав на таке: "30. При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1. 31. Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. […] 33. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ […] 38. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ".

У вказаній справі суд дійшов висновку про те, що дії щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Велика Палата Верховного Суду погодилася з цими висновками та залишила постановою від 24.06.2020 рішення суду першої інстанції від 17.12.2019 без змін.

Як встановлено судом, Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки враховуючи рішення Міністра оборони України №7503/з/1 від 27.05.2021 складено та направлено позивачу довідку про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою станом на 05.03.2019, згідно із Постановою №704, для обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Отримавши вказану довідку позивач звернувся до відповідача із заявою для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019 у відповідності до вказаної довідки від 16.02.2022 №9/1/243.

Таким чином, у зв'язку з отриманням зазначеної довідки у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Однак, відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивачу за довідкою від 16.02.2022 №9/1/243 посилаючись на те, що після визнання протиправними і скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось.

Проте, суд звертає увагу, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення уповноваженим органом відповідної довідки. Вказані відповідачем обставини не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2, 3 статті 51 Закону. В силу приписів статті 51 Закону №2262-ХІІ, пенсія позивача підлягає перерахунку з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, наслідком яких є зміна розміру пенсії, тобто з 01.04.2019 року.

При відмові у перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 16.02.2022 №9/1/243 відповідачем не зазначено будь-яких застережень щодо її змісту в порядку пункту 9 Порядку №45.

У відзиві на позов відповідач фактично не погоджується з висновками, наведеними Верховним Судом у зразковій справі №160/8324/19 та ставить під сумнів висновки щодо застосування Порядку №45 та наявності права у пенсіонерів - військовослужбовців на перерахунок пенсії з 01.04.2019.

Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача з наведених вище судом підстав. При цьому, судом враховано висловлену у зразковій справі №160/8324/19 правову позицію Верховного Суду про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Позиція Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про необхідність застосування пункту 74 рішення Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 є помилковою, оскільки висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 19.02.2020 за результатом розгляду справи №240/6263/18, стосуються іншого правового регулювання спірних правовідносин, а саме права на перерахунок обговорюваної пенсії з 01.01.2018.

Щодо доводів відповідача про те, що Івано-Франківським обласним центром комплектування та соціальної підтримки не зазначено про недійсність попередньої довідки, суд зауважує, що довідка від 16.02.2022 №9/1/243 видана станом на нову дату - 05.03.2019 у зв'язку зі зміною правового регулювання спірних правовідносин, а тому немає жодної необхідності для визнання попередньої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 недійсною, оскільки вона втратила чинність по факту видачі нової довідки від 16.02.2022 №9/1/243.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі відомостей довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.02.2022 №9/1/243, про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відтак, слід зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.02.2022 №9/1/243, із врахуванням раніше проведених платежів.

При цьому відповідач не позбавлений права перевірки нової довідки в порядку пункту 9 Порядку №45 та вчинення за наслідками такої перевірки відповідних дій.

Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії при проведенні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 80 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату позивачу суми пенсії за вислугу років у розмірі 80% суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року, суд зазначає таке.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 1992 року отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII як особа, що має відповідний для призначення цього виду пенсії стаж служби. Основний розмір пенсії за вислугу років визначено в розмірі 80% від суми грошового забезпечення.

Матеріалами справи засвідчено обставину здійснення відповідачем у відношенні до позивача перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі Постанови № 103 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій, виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, за відповідної посадою, станом на 01.03.2018.

Здійснивши такий перерахунок пенсії позивача, відповідач обрахував її, виходячи з 70% сум грошового забезпечення. При цьому правомірність своїх дій Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області обґрунтовує необхідністю застосування основного розміру пенсії у відсотках від грошового забезпечення, встановленого законодавством на момент проведення чергового перерахунку пенсії, що в спірному випадку становить 70% сум грошового забезпечення, як це передбачено частиною другою статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції станом на 1 січня 2018 року.

Суд в спірному випадку не може в повній мірі погодитися з такими доводами відповідача та обґрунтуванням правомірності таких дій, з огляду на таке.

Згідно пункту "а" частини 1 статті 12 зазначеного Закону право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше.

У відповідності до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, в редакції станом на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, - 80 процентів (ч.2 ст.13 Закону).

Законом України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” від 25.03.1996 за №103/96-ВР до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” внесено зміни, виклавши частину 2 статті 13 коментованого Закону в наступній редакції: "Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів".

В 2002 році у вказану статтю знову були внесені зміни Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” №51-IV від 04.07.2002, які набрали чинності з 01.01.2003, згідно яких загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 за №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому, пунктом 23 Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27.03.2014 за №1166-VII, який набрав чинності 01.05.2014, було внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” згідно яких, цифрове значення "80" замінено цифрами "70" (максимальний розмір пенсії).

Таким чином, з 01.05.2014 положення частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 80% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №1166-VII, замінивши такий граничний розмір на 70%.

Отже, на час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до вказаної статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 16.10.2019 за результатом розгляду зразкової справи № 240/5401/18 дійшла висновку про те, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб” на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на вищенаведене, враховуючи застосування неоднакового розміру грошового забезпечення для обрахунку пенсії однієї і тієї ж категорії військовослужбовців (за посадою, званням і вислугою років), суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при здійсненні перерахунку та обчислення пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" протиправно зменшено розмір процентної складової грошового забезпечення із 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, відтак слід зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.

Суд звертає увагу на те, що вказаний вище сформований висновок про право позивача на перерахунок, обчислення і виплату пенсії за вислугу років у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення стосується саме забезпечення, яке визначено у попередній довідці, виданій обласним військовим комісаріатом за законодавством відповідно до положень Постанови №103 і Порядку №45, які були чинними в період з 01.01.2018 по 05.03.2019. Перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі нової довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.02.2022 №9/1/243, що є спором у цій справі, ще не здійснено, а тому станом на час прийняття рішення у цій справі права ОСОБА_1 в частині застосування процентної складової основного розміру грошового забезпечення з 01.04.2019 не порушено.

Стосовно позовної вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії однією сумою, суд зазначає, що перерахунок пенсії на підставі цього рішення ще не здійснено, відтак спору щодо термінів виплати пенсії ОСОБА_1 , на час розгляду цієї справи немає, а тому в задоволенні цієї вимоги, з огляду на її передчасність слід відмовити.

Отже, позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Щодо доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з приводу пропущення позивачем шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду з позовом, суд зазначає наступне.

Заробітна плата та пенсія мають однакову правову природу, тобто є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Таке твердження випливає з норм законодавства. Зокрема, згідно статті 1 Закону України № 2235-III “Про громадянство України” заробітна плата і пенсія включені до переліку законних джерел існування.

В частині 2 статті 2 Закону України № 2050-III “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” заробітна плата і пенсія також включені до переліку доходів.

Згідно з частиною 3 статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз вказаної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає. Такого особливого визначення правовідносин, яке врегульовано положеннями частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ не міститься в жодній із статей Закону №1788-ХІІ і Закону №1058-ІV.

Також суд звертає увагу на відсутність у спірних правовідносинах "триваючої пасивної поведінки позивача". Вчинення уповноваженим органом і органом пенсійного фонду дій на забезпечення своєчасного перерахунку пенсії повинні в силу вимог нормативно-правових актів самостійно вчинятися останніми.

З огляду на особливість спірних правовідносин і фактичних обставин, твердження відповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин правових висновків, визначених Великою Палатою Верховного Суду в судовому рішенні в справі №510/1286/16-а, предмет судового розгляду якої стосувався особи, якій пенсію призначено як державному службовцю, є необґрунтованими.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”. Доказів понесення сторонами інших судових витрат суду не надано.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку і обчислення пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" в розмірі 70 відсотків суми відповідного грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні з 01.04.2019 перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.02.2022 №9/1/243.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відповідно до статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.02.2022 №9/1/243, із врахуванням проведених платежів.

В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.