Рішення від 29.12.2022 по справі 280/5969/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2022 року Справа № 280/5969/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Барвінок-Інвест» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Барвінок-Інвест» (далі - позивач, ТОВ «Барвінок-Інвест») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати, винесене Головним управлінням Державної податкової служби у Запорізькій області, податкове повідомлення-рішення від 10.06.2022 №00000003389, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Барвінок-Інвест» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 7000,00 грн.

Судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не згодний з податковим повідомленням-рішенням від 10.06.2022 № 00000003389 винесеному на підставі акту перевірки щодо порушення пп.230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, вважає його необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на наступне. Довідки зведених за добу підсумкових облікових даних щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітні 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 19.02.2021, 05.06.2021, 28.06.2021 відправлені (подані) товариством своєчасно, з дотриманням строків їх направлення до контролюючого органу. Причини, з яких зазначені довідки не доставлені до ДПС, позивачу не відомі, несвоєчасне отримання їх контролюючим органом сталося за відсутності вини платника податків як необхідної складової податкового правопорушення, чим підтверджується протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 24 жовтня 2022 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

Позивачем усунуті недоліки позовної заяви у строк встановлений судом, сплачений судовий збір у розмірі 2481,00 грн. та надані до суду належним чином засвідчені копії всіх документів, доданих до позовної заяви, у примірнику для суду та відповідача.

Ухвалою суду від 07 листопада 2022 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

05.12.2022 позивачем надані письмові пояснення, у яких зазначає, що надані позивачем скріншоти Протоколів руху документа/звіту та пов'язаних з ними повідомлень/квитанцій, зроблених з комп'ютерної програми «М.Е.DOC.» є належними та допустимими доказами, просить врахувати їх при розгляді справи.

Відповідач 07.12.2022 подав відзив на позовну заяву, в якому не визнає позов повністю та надає заперечення щодо наведених позивачем обставин та правових підстав, з їх обґрунтуванням. Податковою перевіркою встановлено, що позивачем порушено вимоги пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового Кодексу України, в частині несвоєчасного надання щоденно Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального на акцизному складі пального (уніфікований номер акцизного складу - 1000838) за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 19.02.2021, 05.06.2021, 28.06.2021. Ні під час перевірки ні під час розгляду заперечень будь-які документи, що підтверджують тимчасове обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС не надано. Порушення позивачем вимог пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового Кодексу України є обґрунтованим, а рішення про нарахування санкцій за такі порушення - правомірним. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

14 грудня 2022 року позивачем надана до суду відповідь на відзив, у якій зазначено, що своєчасність надсилання зведених за добу підсумкових облікових даних щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітні 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 19.02.2021, 05.06.2021, 28.06.2021, підтверджується доданими до позовної заяви Протоколами руху документа/звіту та пов'язаних з ними повідомлень/квитанцій та їх скріншоти, несвоєчасне отримання їх контролюючим органом сталося за відсутності вини позивача. Відповідачем не доведена вина позивача щодо несвоєчасного надання щоденно Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, висновки відповідача, зазначені в акті перевірки, на підставі якого винесене податкове повідомлення-рішення є помилковими, не підтвердженими належними доказами, а позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі матеріалів справи, суд встановив наступні обставини.

Головне управління ДПС у Запорізькій області на підставі наказу від 17.01.2022 №138-п та направлень № 208 від 17.01.2022 і № 209 від 17.01.2022 провело у період з 18.01.2022 по 27.01.2022 фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Барвінок-Інвест», а саме АЗС №5 за адресою: Запорізька область, Приазовський район, смт. Приазовське, вул. Горького, 123.

За результатами перевірки складений акт про результати фактичної перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства, які є обов'язковими при виробництві, обліку, обігу, зберіганні та транспортуванні пального; виявлення порушень у сфері виробництва і обігу підакцизних товарів № 1233/08/01/09/40385546 від 28.01.2022, відповідно до якого, зокрема, встановлено, що ТОВ «Барвінок-Інвест» за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального (АЗС) за адресою: Запорізька область, Приазовський район, смт. Приазовське, вул. Горького, 123, порушено вимоги пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового Кодексу України, в частині несвоєчасного надання щоденно довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального на акцизному складі пального (уніфікований номер акцизного складу - 1000838) за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 19.02.2021, 05.06.2021, 28.06.2021.

На підставі акта перевірки № 1233/08/01/09/40385546 від 28.01.2022 відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення №00000003389 від 10.06.2022, яким встановив порушення пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового Кодексу України та на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 1281.3 ст. 1281 Податкового Кодексу України застосував штрафні (фінансові) санкції у сумі 7 000 грн.

Позивачем оскаржувалось податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, рішенням про результати розгляду скарги від 10.08.2022 вих. № 8969/6/99-00-06-03-01-06, податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення.

Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 року (далі - ПК України).

За приписами підпунктів 191.1.14, 191.1.16, 191.1.17 п.1911 статті 191 ПК України, на контролюючі органи покладено виконання таких функцій як: здійснення контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, до яких, зокрема, відноситься пальне; здійснення заходів щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері пального; проведення роботи щодо боротьби з незаконним обігом пального.

Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.

Згідно з пунктом 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Підпунктом 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження - розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.

Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження - розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження - розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.

Відповідно до підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15°С, крім показників паливо-роздавальних колонок та/або оливо-роздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, які затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Постановою Кабінету Міністрів України №891 від 22.11.2017 року «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів» (далі - Постанова №891), а саме пунктом 5 визначено, що електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема, інформацію про такі ознаки акцизного складу: акцизний склад, на якому здійснюється виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у тарі виробника без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнаний витратомірами та рівнемірами; інформацію про обсяги залишків пального, що розташовані на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці.

Підпунктом 3 пункту 6 Постанови №891 визначено, що на кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про, зокрема, добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Наказом Міністерства фінансів «Про затвердження формату даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі» №944 від 27.11.2018 року (далі - Наказ №944) затверджено формат даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.

Відповідно до пункту 1 розділу І Наказу №944, єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.

Згідно пункту 1 розділу II Наказу №944, реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1); довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).

Відповідно до пункту 5 розділу II Наказу №944, надсилання довідок до Реєстру: основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації.

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального містить таблицю 6 в якій відображається інформація про обсяги залишків пального, що знаходиться на акцизному складі в трубопроводах, тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг отриманого та реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці за кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД на акцизному складі (літри, приведені до температури 15° С).

За приписами пункту 1281.3 статті 1281 Податкового кодексу України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000,00 гривень за кожний неподаний електронний документ.

З акту перевірки № 1233/08/01/09/40385546 від 28.01.2022 вбачається, що посадовими особами ГУ ДПС у Запорізькій області під час перевірки встановлено, що позивачем не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1000838 за адресою: Запорізька область, Приазовський район, смт. Приазовське, вул. Горького, 123, у кількості 7 днів, чим порушено пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПКУ, а саме: довідка №9339256840 за звітну добу 18.12.2020 - зареєстровано 20.12.2020; довідка №9352995475 за звітну добу 31.12.2020 - зареєстровано 04.01.2021; довідка №9000029265 за звітну добу 01.01.2021 - зареєстровано 04.01.2021; довідка №9000032703 за звітну добу 02.01.2021 - зареєстровано 04.01.2021; довідка №9147870156 за звітну добу 05.06.2021 - зареєстровано 07.06.2021; довідка за звітну добу 19.02.2021 - не подана; довідка за завітну добу 28.06.2021 - не подана.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що 19.12.2020 о 08:54:36 ТОВ «Барвінок-Інвест» до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 18.12.2020, що підтверджується Протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, яка відповідно до квитанції №1 доставлена до Державної податкової служби України 20.12.2020 о 08:38:54.

01.01.2021 о 12:45:45 ТОВ «Барвінок-Інвест» до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 31.12.2020, що підтверджується Протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, яка відповідно до квитанції №1 доставлена до Державної податкової служби України 04.01.2021 о 09:04:01.

02.01.2021 о 12:05:07 ТОВ «Барвінок-Інвест» до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 01.01.2021, що підтверджується Протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, яка відповідно до квитанції №1 доставлена до Державної податкової служби України 04.01.2021 о 10:55:52.

03.01.2021 о 19:00:45 ТОВ «Барвінок-Інвест» до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 02.01.2021, що підтверджується Протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, яка відповідно до квитанції №1 доставлена до Державної податкової служби України 04.01.2021 о 09:08:31.

20.02.2021 о 10:24:43 ТОВ «Барвінок-Інвест» до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 19.02.2021, що підтверджується Протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій.

06.06.2021 о 08:06:20 ТОВ «Барвінок-Інвест» до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 05.06.2021, що підтверджується Протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, яка відповідно до квитанції №1 доставлена до Державної податкової служби України 06.06.2021 о 08:07:02.

29.06.2021 о 12:51:04 ТОВ «Барвінок-Інвест» до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 28.06.2021, що підтверджується Протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій.

У матеріалах справи міститься лист Товариства з обмеженою відповідальністю «М.Е.ДОК» від 14.02.2022 №14/02-01 наданий на запит позивача, у якому повідомлено, що жодних збоїв з боку комп'ютерної програми «М.Е.DOC.» під час формування та відправлення файлів електронних звітів не зафіксовано, у зазначений період програма працювала у штатному режимі, так файли складені 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 19.02.2021, 05.06.2021, 28.06.2021 відправлені з використанням прямого з'єднання відповідно 19.12.2020 08:54, 01.01.2021 12:45, 02.01.2021 12:05, 03.01.2021 19:00, 20.02.2021 10:24, 06.06.2021 08:06, 29.06.2021 12:51.

Таким чином, з матеріалів справи встановлено, що дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 05.06.2021, 19.02.2021, 28.06.2021 направлялись ТОВ «Барвінок-Інвест» до контролюючого органу у відповідності до приписів Податкового кодексу України та Порядку № 944, а саме не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою, що також підтверджується листом ТОВ «М.Е.ДОК» від 14.02.2022.

Проте, незважаючи на своєчасне подання позивачем вказаних зведених даних про залишки пального за означені дні, з незалежних від Товариства причин, відповідні довідки зареєстровані в реєстрі із запізненням.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen V. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10.02.2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується.

Відповідно до ч. 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Положеннями п. 109.1 ст. 109 ПК України передбачено, що податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом. Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Слід зауважити, що відповідачем не було надано належних і допустимих доказів, які б доводили факт протиправності дій позивача у зв'язку з поданням до податкового органу даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального, відповідальність за яке передбачена пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України, у тому числі вини позивача у несвоєчасному поданні таких документів в електронному вигляді.

Чинним законодавством України передбачено обов'язок розпорядника акцизного складу вчасно направляти у електронному вигляді дані про фактичні залишки пального, але не встановлено відповідальності такого розпорядника за належну роботу комп'ютерної програми «М.Е.DOC.» та/або Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Враховуючи вищевикладене, суд зауважує, що відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Оскільки матеріалами справи підтверджена своєчасність (не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою) надсилання ТОВ «Барвінок-Інвест» зведених за добу підсумкових облікових даних щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 05.06.2021, 19.02.2021, 28.06.2021, а несвоєчасна реєстрація довідок сталась за відсутності вини платника податків, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 10.06.2022 №00000003389, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Барвінок-Інвест» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 7000,00 грн.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2481,00 грн. Таким чином, понесені судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Барвінок-Інвест» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати, винесене Головним управлінням Державної податкової служби у Запорізькій області, податкове повідомлення-рішення від 10.06.2022 №00000003389, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Барвінок-Інвест» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 7000,00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Барвінок-Інвест» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області суму сплаченого судового збору в розмірі 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня).

У задоволенні клопотання щодо стягнення витрат на правничу допомогу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Барвінок-Інвест» (69005, м.Запоріжжя, вул.Перемоги, 72а, кімн.9; код ЄДРПОУ 40385546),

Відповідач - Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 44118663).

Повне судове рішення складено 29.12.2022.

Суддя Б.В. Богатинський