Рішення від 30.12.2022 по справі 200/4367/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2022 року Справа№200/4367/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу № 200/4367/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

На адресу суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області, в якій просить суд:

визнати протиправним дії Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області щодо відмови, оформленої листом від 06.06.2022 5073/1201.4.3.1-22 ОСОБА_1 у наданні адміністративної послуги щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, замість втраченого паспорта громадянина України зразка 1994 року;

зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Чугинка Станично- Луганського району, Луганської області, щодо видачі паспорту громадянина України у вигляді ІD-картки.

В обґрунтування позову зазначила про те, що у лютому 2022 року вона звернулась до ЦНАП Авдіївської міської ВЦА Покровського району Донецької області із заявою про видачу паспорта громадянина України у вигляді ID-картки. З 24.02.2022, через агресію російських окупаційних військ, вона разом із одиною переїхала до м. Кам'янське Дніпропетровської області, але як внутрішньо переміщена особа не зареєструвалась у зв'язку з відсутністю паспорту. У травні 2022 року вона звернулась до Управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції Головного управління в Дніпропетровській області із заявою про видачу паспорта громадянина України у вигляді ID-картки. Разом із заявою надала пакет документів, а саме: свідоцтво про народження, рішення суду про розірвання шлюбу, трудову книжку, свідоцтво про народження дітей, посвідчення багатодітної родини, також був залучений свідок. Однак, повідомленням від 06.06.2022 їй було відмовлено у видачі паспорту громадянина України у вигляді ID-картки, яке мотивовано тим, що в базі даних Реєстру, картотек відсутня інформація яка би підтверджувала надані нею документи. Здійснити перевірки, стосовно підтвердження їх видачі, ідентифікувати особу та перевірити факт належності до громадянства України не можливо, оскільки організації знаходяться на непідконтрольній території, рекомендованл звернутися до суду із заявою про встановлення особи. Вважає, що їй протиправно відмовлено у видачі паспорта громадянина України у вигляді ID-картки. Вказане і стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав. 08.02.2022 року до відділу Центру надання адміністративних послуг Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області із заявою про оформлення паспорта громадянина України у вигляді ID-картки у термін 20 робочих днів, звернулась особа, яка надала документи з персональними даними на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Чугинка Станично-Луганського району, Луганської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 . 13.04.2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулась до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області з заявою про вжиття заходів щодо отримання виготовленого документа за фактичним місцем проживання у підрозділі 1201 ГУ ДМС у Дніпропетровській області. Станом на момент звернення ОСОБА_1 з даною заявою до ГУ ДМС у Дніпропетровській області відповідно до відомостей Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами паспорт громадянина України у вигляді ID-картки за заявою-анкетою № НОМЕР_1 не був відправлений на друк, а лише тривали відповідні перевірки передбачені Порядком №302.

Так, відповідно до абзацу першого п. 24 Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. Під час опрацювання матеріалів з'ясовано, що при оформленні заяви-анкети №7447152 було надано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 16.12.2009 Станично-Луганським РВ України в Луганській області (з наявною, на сторінці №9 паспорта громадянина України, відміткою про дозвіл на тимчасове місце проживання у Російській Федерації) та довідку про реєстрацію місця проживання у Донецькій області №559, видану Очеретинською селищною військово-цивільною адміністрацією 04.02.2022 року. 18.02.2022 до вищевказаного закладу здійснювався запит за №1402.33- 260/1402.33.1-22, щодо підтвердження довідки, але відповідь відсутня. Додатково здійснено перевірки: запит №1402.33/227-22 від 08.02.2022 на підтвердження видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки; засобами інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «АРКАН»; запит на Управління інформаційно-аналітичної підтримки Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 17.05.2022 №1201.4.3-4221/1201.4-22; запит ВОМІРМП УПГПРЕ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області від 27.04.2022 року. Відповіді отримані з центу обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України та витяги з Державного демографічного реєстру цивільного стану громадян щодо актових записів про народження та шлюб. Проведеними заходами здійснити належним чином ідентифікацію особи ОСОБА_1 не виявилось можливим.

Відповідно до пункту 80 Порядку 302, у разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 Порядку №302. Позивачу було запропоновано надати відомості щодо родичів або знайомих, які зможуть прийняти участь у роцедурі встановлення особи останньої, але позивач повідомила, що таких осіб у неї немає.

06.06.2022 року ГУ ДМС у Дніпропетровській області відмовлено ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України у вигляді ID-картки відповідно до п.п.3 п. 100 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (зі змінами), у зв'язку з тим, що не вдалося ідентифікувати її особу, оскільки дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек не підтверджують надану заявником інформацію, а саме, надані документи видані організаціями, розташованими на території Луганської області, у зв'язку з чим здійснити необхідні перевірки, стосовно підтвердження їх видачі, ідентифікувати особу та перевірити факт належності до громадянства України не виявилось можливим. Також слід зазначили, що ГУ ДМС у Дніпропетровській області рекомендувало ОСОБА_1 відповідно до вимог п.п. 6 п.35 Порядку 302 встановити особу за рішенням суду (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи).

Ухвалою суду від 22.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №200/4367/22 та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 21.12.2022 витребувано у Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області, усі матеріали за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про видачу паспорта громадянина України у формі ID - картки. Витребувано у Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області: рішення ЦНАП Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області (органом 9284) про визнання паспорту серії НОМЕР_2 , виданий 16.12.2009 Станично - Луганським РВ ГУМВС України в Луганській області на ім'я ОСОБА_1 , недійсним, анульованим та знищеним та усі матеріали на підставі яких прийнято дане рішення. Витребувано у ЦНАП Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області (орган 9284): рішення ЦНАП Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області (органом 9284) про визнання паспорту серії НОМЕР_2 , виданий 16.12.2009 Станично - Луганським РВ ГУМВС України в Луганській області на ім'я ОСОБА_1 , недійсним, анульованим та знищеним та усі матеріали на підставі яких прийнято дане рішення.

Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є уродженкою с.Чугинка, Станично - Луганського району, Луганської області.

16.12.2009 ОСОБА_1 отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , який видано Станично - Луганським РВ України в Луганській області.

Позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорту, який долучено до матеріалів справи.

12.10.2007 ОСОБА_1 видано дублікат картки фізичної особи - платника податків.

02.08.2012 на ім'я ОСОБА_1 видано трудову книжку серії НОМЕР_3 .

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

10.08.2017 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 видано Ясинуватською районною державною адміністрацією посвідчення серії НОМЕР_4 . Пред'явники цього посвідчення мають право на пільги, передбачені законодавством для багатодітних сімей. Строк дії цього посвідчення до 18.03.2028.

Рішенням Біловодського районного суду Луганської області від 01.06.2021, яке набрало законної сили 02.07.2021, розірвано шлюб, зареєстрований 01.08.2007 виконавчим комітетом Широківської с/ради Станично - Луганського району, Луганської області, відповідний актовий запис №08, між громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та громадянкою України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

08.02.2022 року позивач звернулась до Відділу з ЦНАП Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області із заявою - анкетою, відповідно до якої просила видати паспорт у формі ID- картки та для внесення інформації до Єдиного державного реєстру.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України розпочатою 24.02.2022 року заява-анкета позивача розглянута не була.

Позивач звернулась до Головного управління ДМС у Дніпропетровській області із заявою про видачу паспорта громадянина України у формі ID- картки.

Головне управління ДМС в Дніпропетровській області у повідомленні 06.06.2022 про відмову у видачі паспорту громадянина України у вигляді ID-картки зазначав, що дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану позивачем інформацію. Надані докумети видані організаціями, розташованими на території Луганської області, здійснити необхідні перевірки, стосовно підтвердження їх видачі, ідентифікувати особу та перевірити факт належності до громадянства України не надалось можливим. Паспорт серії НОМЕР_2 , який видано Станично - Луганським РВ України в Луганській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час оформлення заявки - анкети визнано НАП Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області (органом 9284) у відповідності до вимог п. 108 Порядку недійсним, анульовано, про що внесено відповідні відомості до ЄІАС УМП ДМС України.

Не погодившись з діями відповідача щодо відмови у видачі паспорта громадянина України у формі ID-картки, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Частиною 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.(ст.71 КАС України).

Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року № 2235-III (далі Закон № 2235-III) документами, що підтверджують громадянство України, є: 1) паспорт громадянина України; 3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 4) тимчасове посвідчення громадянина України; 6) дипломатичний паспорт; 7) службовий паспорт; 8) посвідчення особи моряка; 9) посвідчення члена екіпажу; 10) посвідчення особи на повернення в Україну.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 року № 5492-VІ (далі по тексту - Закон № 5492-VІ), документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.

Приписами частини першої статті 1 Закону № 5492-VІ визначено, що суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону № 5492-VІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Частиною 2 статті 21 зазначеного Закону передбачено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. № 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі - Положення № 2503).

Відповідно до п. 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення № 2503 паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.

Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.

25 березня 2015 року постановою № 302 Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.

Відповідно до п.п. 1-2 Порядку №302, паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.

Відповідно п. 6 Порядку №302, обмін паспорта здійснюється у разі:

1) зміни інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім'я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації);

2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням);

3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;

4) закінчення строку дії паспорта;

5) непридатності паспорта для подальшого використання (паспорт/фотокартка має пошкодження (та/або відсутня його/її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, власне ім'я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дають змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, зокрема внесення змін до персональних даних особи/найменувань органу/штампа/печатки, пошкодження, які блокують можливість зчитування, а також внесення змін до інформації безконтактного електронного носія);

6) якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток;

7) наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).

Згідно п. 10 Порядку № 302 Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” по виготовленню цінних паперів” (далі - Центр).

Пунктом 20 Порядку № 302 передбачено, що документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, уповноваженому суб'єкту за місцем звернення особи.

Відповідно до пункту 32 Постанови №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС не пізніше наступного дня після надходження до розгляду документів перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. До переліку документів, які подаються для оформлення паспорту, зокрема, надаються оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

Згідно п. 35 Порядку № 302 заявник для оформлення паспорта подає такі документи:

1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);

Особа, яка звертається за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку за відсутності свідоцтва про народження, може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження;

2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

у випадках, коли у заявника з поважних причин (тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідомо або вони померли, зв'язок з ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав, про що зазначається у письмовому поясненні заявника) відсутня можливість подати документи, зазначені в абзаці першому цього підпункту, перевірка факту належності заявника до громадянства України здійснюється за обліками ДМС, інших державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, що перебувають у власності держави;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, або для особи, яка набула громадянство України за кордоном);

3-1) заява про зняття з консульського обліку (для особи, яка досягла 14-річного віку, постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну) за встановленою формою (далі - заява про зняття з консульського обліку);

4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):

про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;

про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;

про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації;

10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмову заяву в довільній формі, в якій зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про свідків, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи відповідно до абзацу третього пункту 43 цього Порядку. Працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснюється перевірка відомостей та документів, поданих свідками за наявними обліками ДМС, іншими державними та єдиними реєстрами, іншими інформаційними базами, що перебувають у власності держави;

11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби).

У разі оформлення паспорта особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, документи, зазначені в цьому пункті, подаються уповноваженою особою територіальному підрозділу ДМС із супровідним листом відповідної установи, місця попереднього ув'язнення або закладу.

До документів також долучається власноручно написана заява особи про необхідність оформлення паспорта, у якій за відсутності документів, зазначених в абзаці першому підпункту 2 цього пункту, зазначається відповідна інформація, та окремий аркуш з підписом особи (у разі відсутності фізичних вад) для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.

Під час підготовки документів уповноважена особа проводить перевірку тотожності особи, зображеної на фотокартці, з особою, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.

Працівник територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Відповідно до п. 24 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у п.п. 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС. уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Якщо під час прийому документів заявник надав паспорт, який, за даними відомчої інформаційної системи ДМС. визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта здійснює його вилучення в порядку, передбаченому п. 107 цього Порядку.

Відповідно до п. 38 Порядку після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт.

Згідно п. 39 Порядку № 302 ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.

Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).

До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.

Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.

Згідно п. 40 Порядку № 302 ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.

Пунктом 41 Порядку № 302 передбачено, що у разі відсутності прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, працівник територіального підрозділу ДМС протягом одного робочого дня з дня прийняття заяви-анкети до розгляду заповнює електронну форму запиту та надсилає його до відповідного органу, установи, організації, територіального підрозділу ДМС.

Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів з дня його надходження. За результатами перевірки готується відповідь шляхом заповнення її електронної форми та надсилається до відповідного територіального підрозділу ДМС.

Строк надання відповіді не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня надходження запиту.

У разі термінового оформлення паспорта надсилання запиту здійснюється в день прийняття заяви-анкети до розгляду, а відповідь надається невідкладно в день надходження відповідного запиту.

За відсутності можливості надіслання запитів у електронній формі запити надсилаються на паперових носіях. Допускається надсилання запитів та отримання відповідей каналами відомчої електронної пошти.

Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру (п. 73 Порядку № 302).

Ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт у зв'язку з обміном паспорта зразка 1994 року і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.

Надсилання запитів для перевірки інформації про особу здійснюється відповідно до п. 41 цього Порядку (п. 74 Порядку № 302).

За результатами проведених перевірок, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні (п. 79 Порядку № 302).

У разі коли паспорт зразка 1994 року був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС (п. 80 Порядку № 302).

Пунктом 43 Порядку № 302 передбачено, що у разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до Мін'юсту, територіальних органів Національної поліції, ДПС, навчальних закладів, військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.

Одночасно проводиться перевірка за даними обліку територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України проводиться, зокрема, за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних відділів ведення Державного реєстру виборців.

У разі відсутності документів з фотокарткою/відцифрованим образом обличчя особи, отриманих з державних, єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи шляхом опитування свідків, які були зазначені заявником. Свідками можуть бути дієздатні один із членів сім'ї особи (у тому числі колишня дружина/чоловік), близька особа або сусід, які досягли 14-річного віку та мають документи, що посвідчують особу, які підлягають обов'язковому пред'явленню. Для підтвердження того, що особа є членом сім'ї або близькою особою, подаються документи, що посвідчують відповідні факти (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження, рішення суду та інші документи). У разі відсутності зазначених документів такі відомості перевіряються за наявними даними державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій. Для підтвердження зареєстрованого місця проживання сусіди особи подають довідку про реєстрацію місця проживання, видану органом реєстрації в установленому законодавством порядку, або витяг з реєстру територіальної громади, а в разі їх відсутності такі відомості перевіряються за наявними даними відомчої інформаційної системи ДМС або за відомостями, внесеними до документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує спеціальний статус. За результатами опитування свідків складається акт встановлення особи за формою, визначеною МВС. У разі встановлення працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС факту невідповідності відомостей, що містяться в документах, поданих заявником та/або свідками, відомостям, що містяться в наявних обліках ДМС, інших державних та єдиних реєстрах, інших інформаційних базах, що перебувають у власності держави, процедура встановлення особи не проводиться.

За результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України Про громадянство України, працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.

Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не було встановлено, приймається рішення про відмову в оформленні паспорта особі, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, із зазначенням підстав відмови.

Згідно з пунктом 100 Постанови № 302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта; 6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

Згідно з пунктом 101 Постанови № 302 у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 08.02.2022 звернулась до ЦНАП Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області із заявою - анкетою №7447152 про оформлення паспорту громадянина України у формі ID-картки, у зв'язку з необхідністю здійснити обмін паспорту громадянина України зразка 1994 року, у зв'язку з непридатністю паспорта для подальшого користування.

У відповіді Авдіївської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 26.12.2022 вх. 2082/01-21 про виконання ухвали суду зазначено про те, що до документів, що були надані позивачем був долучений паспорт громадянина України,. який був непридатний для подальшого використання. Адміністратором ЦНАП був складений протокол про адміністративне правопорушення .відповідно до Порядку оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення адміністратирами відділу з надання адміністративних послух військово - цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області, затвердженому розпорядженням керівника Авдіївської міської військово - цивільної адміністрації №242 від 12.03.2020. Другий примірник протоколу під підпис було надано заявнику. Документи за описом було прийнято до розгляду, сформовано адміністративну справу №07-20/374. До заяви - анкети, сформованої в Єдиніц інформаційно - аналітичній системі управління міграційними процесами були додані електронні копії документів, перелік яких встановлено Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджуєть громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», постановою КМУ від 25.03.2015 №302 «Про затвердження зразка, бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недайсним та знищення паспорта громадянина України» та типовою інформаційною карткою, затвердженою наказом ГУ ДМС України в Донецькій області №6 від 14.02.2020. Строк надання відповідної послуги складає не пізніше ніж 20 робочих днів з дня овормлення заяви - анкети для його отримання. Авдіївський територіальний підрозділ ДМС України повинен був надати результат послуги до ЦНАП до 08.03.2022, але після повномоштабного вторгнення Російської Федерації 24.02.2022 ЦНАП було відключено від Єдиного державного демографічного реєстру. Всі паспорти, які не були отримані заявниками передані до інших територіальних підрозділів ДМС для подальшої їх видачі.

Суд зазначає, що позивачем до матеріалів справи була надана копія паспорту громадянина України серії серії НОМЕР_2 , який видано Станично - Луганським РВ України в Луганській області, проте, суд звертає увагу на те, що з матеріалів справи не можливо встановити чи надавався оригінал паспорту або копія паспорту до відповідного відділу ДМС України.

Головне управління ДМС в Дніпропетровській області у повідомленні 06.06.2022 про відмову у видачі паспорту громадянина України у вигляді ID-картки зазначав, що паспорт серії НОМЕР_2 , який видано Станично - Луганським РВ України в Луганській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час оформлення заявки - анкети визнано НАП Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області (органом 9284) у відповідності до вимог п. 108 Порядку недійсним, анульовано, про що внесено відповідні відомості до ЄІАС УМП ДМС України.

Пунктом 108 Порядку № 302 передбачено, що паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі: 1) якщо він підлягає обміну у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім'я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації); 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до нього; 3) непридатності для подальшого використання; 4) припинення громадянства України або скасування рішення про громадянство України; 5) коли його заявлено як втрачений або викрадений та подано заяву-анкету про оформлення нового паспорта; 6) смерті особи, на ім'я якої його було оформлено; 7) закінчення строку його дії або прийняття рішення про оформлення паспорта у зв'язку з обміном до закінчення строку його дії; 8) оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства; 9) неотримання його заявником протягом двох років, а у випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 97 цього Порядку, - протягом трьох років.

Відповідно до п. 6 Положень № 2503-ХІІ передбачено, що у верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис "Україна", нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис "Паспорт".

На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис "Паспорт громадянина України".

На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою.

Перша сторінка або перший аркуш після внесення до них відповідних записів та вклеювання фотокартки можуть бути заклеєні плівкою. У разі заклеювання плівкою усього аркуша записи та фотокартка печатками не засвідчуються.

Третя, четверта, п'ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюваних до паспорта, а сьома, восьма і дев'ята - для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.

На прохання громадянина до паспорта може бути внесено (сьома, восьма і дев'ята сторінки) на підставі відповідних документів дані про дітей, групу крові і резус-фактор, згоди або незгоди на посмертне донорство анатомічних матеріалів.

На внутрішньому правому боці обкладинки надруковано витяг з цього Положення.

Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або

законодавчими актами України, забороняється.

З огляду на те, що паспорт серії НОМЕР_2 , який видано Станично - Луганським РВ України в Луганській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час оформлення заявки - анкети визнано НАП Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області (органом 9284) недійсним, ідентифікувати особу за вказаним паспортом відповідач не зміг.

Проведення перевірок, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, ідентифікації особи, прийняття рішень про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні здійснюється працівниками територіального підрозділу ДМС за місцем знаходження центру надання адміністративних послуг або паспортного сервісу.

Проте, суд зазначає, що за результатом здійснених перевірок відповідачем не вбачається за можливе провести ідентифікацію особи, як того вимагають норми Порядку № 302, оскільки надані позивачем документи видані організаціями, розташованими на території Луганської області.

Суд звертає увагу на те, що у разі відсутності документів з фотокарткою/відцифрованим образом обличчя особи, отриманих з державних, єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи шляхом опитування свідків, які були зазначені заявником. Свідками можуть бути дієздатні один із членів сім'ї особи (у тому числі колишня дружина/чоловік), близька особа або сусід, які досягли 14-річного віку та мають документи, що посвідчують особу, які підлягають обов'язковому пред'явленню. Для підтвердження того, що особа є членом сім'ї або близькою особою, подаються документи, що посвідчують відповідні факти (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження, рішення суду та інші документи).

Проте, як вбачається з матеріалів справи ідентифікація особи за процедурою шляхом опитування свідків також не була проведена.

Крім того, cуд зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України "Про громадянство України" громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Належність до громадянства України визначає стаття 3 Закону України "Про громадянство України". Відповідно до частини 1 цієї статті громадянами України є:

1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;

2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;

3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;

4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 24 Закону України "Про громадянство України" повноваження щодо встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

Указом Президента України від 27.03.2001 року №215/2001 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі Порядок №215/2001).

Цей Порядок відповідно до Закону України "Про громадянство України" (далі - Закон) визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Згідно з пунктами 1, 2, 4 розділу І Порядку №215/2001 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

Заяви з питань громадянства оформлюються: про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи.

Заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.

Відповідно до підпункту "а" пункту 7 розділу ІІ Порядку №215/2001 встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року.

Згідно з пунктом 8 розділу ІІ Порядку №215/2001 для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає:

а) заяву про встановлення належності до громадянства України;

б) копію паспорта громадянина колишнього СРСР. У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка територіального органу Державної міграційної служби України про встановлення особи та про те, що за станом на 24 серпня 1991 року особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт);

в) судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року.

Відповідно до пунктів 89, 90 розділу IV Порядку №215/2001 територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.

Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.

Територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.

Пунктом 117 розділу V Порядку №215/2001 передбачено, що у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України територіальний орган Державної міграційної служби України, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України.

Такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.

Відповідно до пункту 120 розділу V Порядку №215/2001 особам, які проживають в Україні і стосовно яких прийнято рішення про встановлення їх належності до громадянства України відповідно до пунктів 1 - 3 частини першої статті 3 Закону, територіальні підрозділи Державної міграційної служби України видають відповідні документи, які підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України.

Однак, судом встановлено, що з метою встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 року, позивач до суду із відповідною заявою не зверталася.

Отже, з огляду на те, що позивач на момент звернення із заявою про видачу паспорта у формі ID-картки, паспорт серії НОМЕР_2 , який видано Станично - Луганським РВ України в Луганській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час оформлення заявки - анкети визнано НАП Авдіївської МВЦА Покровського району Донецької області (органом 9284) недійсним, будь-які інші документи, які підтверджують її належність до громадянства України та містять фотозображення та відмітки про її прописку, у неї відсутні, але вона стверджує, що станом на 24.08.1991 року вона постійно проживала на території України як громадянка колишнього СРСР, тому ці обставини потребують процедури встановлення належності до громадянства України, передбаченої Порядком №215/2001, для чого позивачу, на думку суду, спочатку слід звернутися до суду із відповідною заявою за для отримання судового рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання в Україні станом на 24.08.1991 р., потім до територіального підрозділу ДМС за місцем свого проживання в Україні, подавши відповідну заяву та необхідні документи.

Тож, у даному випадку суд вважає, що при встановленні юридичного факту постійного проживання в Україні станом на 24.08.1991 р. у передбаченому законом порядку дозволяє встановити належність позивача до громадянства України відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про громадянство України", дає підстави територіальному підрозділу ДМС зареєструвати її громадянкою України та закінчити процедуру оформлення та видачі їй паспорта громадянина України.

Суд зазначає, що заступником начальником Управління - начальником відділу по роботі з Єдиними державними демографічним реєстром управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції ГУ ДМС України в Дніпропетровській області 06.06.2022 року прийнято повідомлення про відмову у видачі паспорта громадянина України у вигляді ID-картки та згідно Порядку №100, та відмовлено ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України у вигляді ID-картки, у зв'язку з тим що особу не ідентифіковано, рекомендовано заявниці для вирішення заявленого питання відповідно до вимог законодавства п.п 6 п. 35 Порядку встановити особу за рішенням суду.

Таким чином, суд приходить висновку, що відповідач правомірно прийняв рішення про відмову у видачі паспорту громадянина України у формі ID- картки, оскільки не можливо ідентифікувати особу та встановити належність до громадянства України.

При цьому суд наголошує, що позивач не позбавлений можливості відповідно до п.п. 6 п. 35 Порядку № 302 встановити особу за рішенням суду та після чого повторно звернутися із заявою про отримання паспорта громадянина України у формі ID-картки надавши до органу ДМС таке рішення суду.

Відповідно до ст. 19 Конституції України відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з нормами 2 другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно з положеннями статті 139 КАС України, розподіл судових витрат не відбувається.

Керуючись Конституцією України, положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 37806243, місцезнаходження: вул. В'ячеслава Липинського, 7 , м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49000) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Повний текст рішення виготовлено 30 грудня 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.С. Зеленов