Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2022 року Справа№200/1259/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голуб В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИВ:
Позивачка, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що починаючи з 02.09.2010 вона перебувала на обліку у Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримувала пенсію за вислугу років, призначену відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Проте, 14.09.2021 ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка їй і була призначена. На переконання позивачки, пенсійний орган протиправно при розрахунку її пенсії застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014 - 2016 роки у розмірі 5 426, 60 гривень. ОСОБА_1 вважає, що оскільки за призначенням пенсії за віком вона звернулася вперше в 2021 році, то при розрахунку пенсії має враховуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018, 2019 та 2020 роки - 9 118, 81 грн.
З огляду на вищевказане, позивачка просить суд:
1. визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2014 - 2016 роки в розмірі 5 426, 60 гривень при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком у 2021 році;
2. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018 - 2020 роки, в розмірі 9 118, 81 гривень, з дня призначення пенсії за віком - 14.09.2021.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було надано відзив на позов. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами відповідач зазначає, що ОСОБА_1 з 02.09.2010 перебувала на обліку в органах пенсійного фонду та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
14.09.2021 позивачка звернулась до органів Фонду з заявою про перерахунок/переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. За наслідком розгляду наданої заяви було здійснено відповідний перерахунок пенсії.
Проте, середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії врахована по довідці про
заробітну за період роботи з 01.09.1992 по 31.08.1997 та з 01.07.2000 по 31.08.2010 за даними персоніфікованого обліку, що складає 6 509, 75 (5 426, 60 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки з коефіцієнтами підвищення х 1, 19960- індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
На переконання відповідача, вимоги позивачки щодо неправомірності застосування, при «призначенні» пенсії за віком, показників середньої заробітної плати в Україні саме за період 2014-2016, не підлягають задоволенню, оскільки, фактично, пенсія ОСОБА_1 , відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вже була призначена, а здійснення перерахунку пенсії в 2021 році, з врахуванням нового показника середньої заробітної плати в Україні, суперечить положенням ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою від 25.01.2022 Донецький окружний адміністративний суд задовольнив частково клопотання представника позивачки про звільнення від сплати судового збору. Відстрочив позивачці сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі. Прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/1259/22. Розгляд адміністративної справи № 200/1259/22 суд вирішив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
20 липня 2022 року суд витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області копію пенсійної справи ОСОБА_1 , про що виніс відповідну ухвалу.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX відповідно, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями паспорту серії НОМЕР_1 (а.с.7-8).
Суд вважає за необхідне звернути увагу, що з 02.09.2010 позивачка отримувала пенсію за вислугою років, призначену за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Судом встановлено, що 14 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.38).
Відповідно до витягу з підсистеми пенсійного фонду, рішенням № 914130177126 від 17.09.2021 позивачці призначено пенсію відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.41).
При цьому, як вбачається з розрахунку, показники середньої заробітної плати для розрахунку пенсії позивачки були взяті за три попередні роки 2017 року, а саме за 2014 - 2016 роки (зворотній бік а.с.43).
Вважаючи протиправними дії пенсійного органу в частині не застосування до позивачки при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показників середньої заробітної плати за 2018 - 2020 роки, остання звернулась до суду з цим позовом.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Конституції України).
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Судом встановлено, що з 14.09.2021 пенсію позивачки було призначено відповідно до умов, що передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На переконання суду, призначення позивачці пенсії за вислугою років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення» не входило до правового регулювання Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Таким чином, отримуючи до 14.09.2021 пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення» позивачка не користувалась жодним із видів передбачених пенсій, встановлених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тому, призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у вересні 2021 року відбулось вперше.
Суд вважає помилковими доводи відповідача щодо того, що ОСОБА_1 з 02.09.2010 перебувала на обліку в органах пенсійного фонду та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», адже як вбачається з витягу з підсистеми Пенсійного фонду, позивачка отримувала пенсію саме на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» (зворотній бік а.с.37).
За приписами частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У той же час, частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Зазначені висновки щодо здійснення призначення пенсії, а не переведення згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17 (провадження № 11-731апп18).
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас, як вже зазначав суд, позивачці було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення ". При цьому, зазначені законодавчі акти визначають інші підстави та порядок призначення пенсії, а призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у вересні 2021 року відбулося вперше.
Тому відповідач мав призначити пенсію позивачці, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019 та 2020 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Наведене у сукупності свідчить про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування у спірних правовідносинах норм частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому, позивачка має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2018-2020 роки з 14.09.2021, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
З огляду на вищевказане, суд доходить висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2014 - 2016 роки в розмірі 5 426, 60 гривень при призначенні позивачці пенсії за віком у 2021 році, а також зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2018 - 2020 роки в розмірі 9 118, 81 гривень, з дня призначення пенсії за віком - 14.09.2021.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходив з такого.
Донецький окружний адміністративний суд ухвалою від 25.01.2022 відстрочив позивачці сплату судового збору до ухвалення рішення по цій справі.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки сплату судового збору відстрочено до ухвалення судового рішення у даній справі, а судовий збір не сплачено, суд дійшов висновку про необхідність стягнення суми судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 118, 139, 159-165, 199, 244-247, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які виразились у застосуванні при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 14.09.2021 показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 - 2016 роки в розмірі 5 426, 60 гривень.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018 - 2020 роки, при призначенні пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 9 118, 81 гривень, з 14.09.2021, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 992, 40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Повний текст рішення виготовлено та підписано 29.12.2022.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Голуб