Рішення від 29.12.2022 по справі 200/4145/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2022 року Справа№200/4145/22

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

16.08.2022 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить суд:

визнати бездіяльність Відповідача стосовно не врахування обов'язкових масових перерахунків пенсії, відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” при розрахунку пенсії Позивачу - протиправними та їх скасувати;

зобов'язати Відповідача усунутись від порушення права Позивача на пенсію, в розмірі відповідному до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та здійснити розрахунок та виплату щомісячної пенсії Позивача на листопад 2019 за період з 01.09.2014 по 30.11.2019, та на вересень 2020 року за період з 01.12.2019 по 31.08.2020, та на дату виконання цього рішення за період з 01.09.2020 року до дати фактичного виконання рішення з урахуванням автоматичних масових перерахунків відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з компенсацією втрати частини доходів, за винятком виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу була призначена пенсія за віком. Виплата якої була припинена у зв'язку з виїздом за кордон. В поновлені виплати пенсії відповидачем було відмовлено. Позивач був змушений звернутися до суду. 24.05.2019 року Донецьким окружним адміністративним судом було прийняте рішення у справі №200/5526/19-а, яким було вирішено зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 01 квітня 2014 року в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. 29.05.2019 року Позивач подав до відповідача, оригінал особистої заяви про перерахування нарахованої пенсії на його особистий банківський рахунок. Проте, 11.10.2019 року було отримано лист УПФУ №14944/05 від 27.09.2019 року, відповідно до якого Відповідач повідомив, що ним було поновлено виплату пенсії Позивачу, яка виплачується ним на поштове відділення та відмовився перераховувати пенсію на визначений банківський рахунок Позивача. Позивач був змушений звернутися до суду. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2020 року у справі №200/64/20-а визнано протиправними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з грудня 2019 року, зобов'язано Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату раніше призначеної пенсії та здійснити виплату заборгованості за час затримки виплати з 01 грудня 2019 року, зобов'язано Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії з грудня 2019 року. 13.01.2022 року Позивач у своєму листі звернувся до відповідача з заявою про надання розрахунків пенсійних виплат, у тому числі коефіцієнта стажу та зарплати. З листа Позивача від 13.01.2022 року вбачається, що на виконання рішень Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2019 року, яке було виконане в листопаді 2019 року та на виконання рішення від 31.03.2020, яке виконав у вересні 2020 року, а також до сьогоднішнього дня пенсія позивача протиправно нарахована в розмірі дійсному на 2007 рік та виплачується йому без обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії. Позивач не погоджується з рішенням щодо розрахунку розміру пенсії, вважає його незаконним і дискримінаційним.

Ухвалою суду від 25.08.2022 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що статтею 113 Закону № 1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003 року, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058- IV). Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього закону, та інші особи, передбачені цим Законом. Відповідно до рішень по справі №200/5526/19-а. від 24.05.2019 року та по справі №200/64/20-а від 31.03.2020 зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії судом за обома рішеннями на управління покладено не було. Наголошує, що вищезазначені рішення суду виконанні Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в повному обсязі. Відповідно до п. 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3 до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1). Отже, в органу Пенсійного фонду обов'язок прийняти рішення про перерахунок пенсії чи про відмову у перерахунку пенсії виникає за наслідками розгляду заяви особи про перерахунок пенсії, яка складена за формою згідно Додатку №3.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було подано клопотання про заміну Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А, код ЄДРПОУ 37755477) на його правонаступника - Головне управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Ухвалою суду від 29.12.2022 року замінено відповідача - Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А, код ЄДРПОУ 37755477) на належного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3).

Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Разом з цим, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Станом на час розгляду справи воєнний стан триває. Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24.02.2022 №9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 Рекомендацій Ради суддів України, опублікованих 02.03.2022, щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26.02.2022 прийнято наказ №14/І-г Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі. Позивач з відповідним рапортом не звертався.

З огляду на викладене, у встановлений КАС України строк рішення по справі з об'єктивних причин не було прийнято, справу розглянуто у розумний строк після виникнення можливості для цього.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 07 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) отримує пенсію за віком, яка призначена довічно.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2019 року у справі №200/5526/19-а, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасувано рішення Добропільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області викладене у листах від 22 листопада 2018 року № 18893/04, від 23 листопада 2018 року № 18969/04 та від 14 січня 2019 року № 611/04 про відмову в поновленні пенсії за віком. Визнано протиправною бездіяльність Добропільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не поновлення ОСОБА_1 пенсії. Зобов'язано Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 квітня 2014 року в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2020 року у справі №200/64/20-а, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з грудня 2019 року. Зобов'язано Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату раніше призначеної пенсії та здійснити виплату заборгованості за час затримки виплати з 01 грудня 2019 року. Зобов'язано Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії з грудня 2019 року. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №0500-1502-8/83387 від 08.10.2021 року, зокрема зазначено, що Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2019 №200/5526/19-а відпрацьовано з урахуванням висновків суду. Кошти, нараховані на виконання зазначеного рішення суду за період з 01.09.2014 по 30.11.2019, які ОСОБА_1 отримав в листопаді 2019 року. Кошти, нараховані на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2020 №200/64/20-а за період з 01.12.2019 по 31.08.2020, які ОСОБА_1 отримав у вересні 2020 року разом з поточною пенсією. Пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стажу 59 років 15 днів (коефіцієнт страхового стажу 0,0,59000) та середньомісячної заробітної плати 5238,56 грн. (1197,91 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік х 4,37308 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2014 по теперішній час складає 4432,27 грн.: розмір пенсії за віком (5238,56 грн. х 0,59000) - 4172,51 грн.; доплата за понаднормовий стаж (за 34 роки) - 259,76 грн.

Згідно протоколу перерахунку пенсії, на підставі Рішення №914220189704 від 26.10.2021 року про перерахунок пенсії, вбачається:

-шифр та вид пенсії: 120, пенсія за віком;

-умови призначення: ЗУ №1058-IV, Прик. полож., п.2 ч.1; ЗУ №1788, ст.14 (Роботи підземні, професійні за пост. 202(25));

-дата перерахунку: 26.10.2021;

-вид перерахунку: макетна обробка;

-підстава: лист ГУ ПФУ від 26.01.2022 № 0400-010305-5/14189;

-особливості: не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм. - з 01.04.2014 по довічно. призначення за рішенням суду;

-розмір пенсії за віком (стаття27) (5238,56 х 0.79650) 4172,51 грн;

-доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз.2) (за 34 роки) 259,76 грн;

-загальний розмір пенсії 4232,27 грн.;

-місяць підвищення розміру пенсії 01.11.2021;

-розмір пенсії з надбавками 4232,27 грн.

Не погодившись з розрахунком пенсії відповідачем, представник позивача звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Стаття 25 Конституції України гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.

Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом (ст. 33 Конституції України).

Згідно зіст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право на пенсію в Україні є конституційним правом громадянина України.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення ст. 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон УкраїниПро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування(далі - Закон №1058-IV від 09.07.2003) згідно з пунктом 2 частини 1 статті 49 якого виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до статті 51 Закону, під час перебування пенсіонера за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Зауважуємо, що договір між Україною та Ізраїлем в галузі пенсійного забезпечення не укладено.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону №1058-IV від 09.07.2003,загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема, рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 8 Закон №1058-IV від 09.07.2003 передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цимзакономта досягли встановленого цимзакономпенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у ст. 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Як зазначено у ст.1 цього Закону, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.

Згідно із абз. 8 ч.2 ст.5 Закону №1058-IV від 09.07.2003, виключно цим Законом визначаються мінімальний розмір пенсії за віком.

За приписами ст.28 Закону №1058-IV від 09.07.2003:

1. мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

2. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Отже, з дня поновлення виплати пенсії позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону України № 1058-IV, будь-яких обмежень її прав, як пенсіонера, якій призначено виплату пенсії за рішенням суду наведеним Законом не встановлено.

Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік передбачається зростання мінімальної заробітної плати, у зв'язку з чим, пенсійний орган в автоматичному режимі перераховує мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків.

Таким чином, з системного аналізу матеріалів по справі можна дійти висновку, що перерахунок пенсій здійснюватиметься автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.

На підставі наведеного у сукупності, суд приходить до висновку, що Покровським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області допущені протиправні дії щодо невиплати позивачу пенсії за віком, у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком.

Стаття 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини № 3477-IV встановлює, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у справі Сук проти Українивід 10.03.2011, поняття майно в першій частині статті 1 Протоколу першого має автономне значення, яке не обмежується правом власності на фізичні речі та є незалежним від формальної класифікації в національному законодавстві. Певні інші права та інтереси, що складають активи, наприклад, борги, можуть також вважатися майновими правами і, відповідно, майному розумінні цього положення. Держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним.

Відтак, право на пенсію включається в поняттямайнов розумінні статті 1 Протоколу першого до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. А тому, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат, в даному випадку збільшення розміру мінімальної пенсії за віком, у разі збільшення розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в рамках національної системи соціального забезпечення, та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.

А тому, суд погоджується з твердженнями представника позивача про те, що позивач отримала право на поновлення пенсії за віком, і відповідач зобов'язаний це право реалізовувати, шляхом проведення послідуючих перерахунків, незалежно від того, призначена пенсія добровільно чи за рішенням суду.

Разом з тим, пенсія повинна бути нарахована та виплачена в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Як було встановлено судом, відповідачем прийнято рішення про перерахунок пенсії №914220189704 від 26.10.2021 року, яке містить графу «Особливості», в якій зазначено «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм.; призначення за рішенням суду».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2019 року у справі №200/5526/19-а, Зобов'язано Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 квітня 2014 року в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2020 року у справі №200/64/20-а, Зобов'язано Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії з грудня 2019 року.

На виконання рішення суду від 24.05.2019 року у справі №200/5526/19-а та від 31.03.2020 року у справі №200/64/20-а, відповідачем поновлено виплату пенсії та прийнято рішення про перерахунок пенсії № 914220189704 від 26.10.2021, яке містить, зокрема, графу «Особливості», в якій зазначено «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм.; призначення за рішенням суду».

При цьому, суд звертає увагу, що рішення суду від 24.05.2019 року у справі №200/5526/19-а та від 31.03.2020 року у справі №200/64/20-а не містять застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати позивачеві та щодо того, що пенсія позивача не підлягає масовим перерахункам.

Таким чином, при поновленні позивачеві пенсії та здійсненні перерахунку відповідачем безпідставно встановлено особливість «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм.;», що призвело до порушення права позивача на належний розрахунок пенсії та подальшого підвищення її розміру відповідно до приписів статті 42 Закону № 1058-ІV.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем не було надано належних та допустимих доказів, які б надавали право пенсійному фонду встановлювати особливості виконання рішення суду в наведений спосіб, а саме встановлення відмітки «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм.;».

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що оскаржуване у цій справі рішення про перерахунок пенсії № 914220189704 від 26.10.2021 підлягає скасуванню в частині встановлення у графі «Особливості» - «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм.;».

Також позивач у позові просить суд, зокрема, зобов'язати відповідача усунутись від порушення її права на пенсію в розмірі відповідно до Закону № 1058-IV, тобто позивачкою фактично заявлені позовні вимоги щодо утримання від вчинення дій на майбутнє.

Суд зазначає, що резолютивна частина рішення не може містити будь-яких приписів, які прогнозують можливі порушення з боку відповідача у майбутньому та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у рішенні від 14.09.2020 року у зразковій справі № 560/2120/20.

Таким чином, вимоги в частині зобов'язання відповідача усунутись від порушення прав позивача на пенсію в розмірі відповідно до Закону № 1058-IV задоволенню не підлягають.

Також доводи сторони позивача, що здійснення перерахунку пенсії позивачки за минулий час на листопад 2019 за період з 01.09.2014 по 30.11.2019, та на вересень 2020 року за період з 01.12.2019 по 31.08.2020, та на дату виконання цього рішення за період з 01.09.2020 року до дати фактичного виконання рішення, є безпідставними в силу вимог ст.28 Закону №1058-IV від 09.07.2003.

Таким чином, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів таких правовідносин і мають обов'язковий характер.

Отже, предметом оскарження є дії суб'єкта владних повноважень, якщо вони обмежують чи порушують права чи законні інтереси особи.

Вказане підтверджується роз'ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 "Про судове рішення". Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Поряд з цим, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 245 КАС Україниу разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача та визнати протиправним та скасувати рішення про перерахунок пенсії № 914220189704 від 26.10.2021 в частині встановлення у графі «Особливості» - «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм.;». Зобов'язати Відповідача здійснити розрахунок та виплату щомісячної пенсії Позивача з 01.09.2014 по дату виконання цього рішення з урахуванням автоматичних масових перерахунків відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з компенсацією втрати частини доходів, за винятком виплачених сум.

Згідно із частини1, 2 статті 77 Кодексу адміністративногосудочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 вказаної статті).

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення про перерахунок пенсії №914220189704 від 26.10.2021 в частині встановлення у графі «Особливості» - «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм.;».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) здійснити розрахунок та виплату щомісячної пенсії Позивача з 01.09.2014 по дату виконання цього рішення з урахуванням автоматичних масових перерахунків відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з компенсацією втрати частини доходів, за винятком виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на суму 800,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є.В. Череповський