Україна
Донецький окружний адміністративний суд
УХВАЛА
29 грудня 2022 року Справа №200/9688/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про роз'яснення судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, б. 10), Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, 3) про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання повторно розглянути заяву, перевести на пенсію померлого годувальника, здійснити виплату сум недоотриманої пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року у справі №200/9688/21 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, б. 10, ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання повторно розглянути заяву, перевести на пенсію померлого годувальника, здійснити виплату сум недоотриманої пенсії, - задоволено
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, б. 10, ЄДРПОУ 13814885), щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 ) в переведенні на інший вид пенсії.
Скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, б. 10, ЄДРПОУ 13814885) № 914130303253 від 13.05.2021 року про відмову в переведенні на інший вид пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 ).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, б. 10, ЄДРПОУ 13814885), повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) від 07.05.2021 року про переведення її на інший вид пенсії та прийняти довідку №3242 від 30.03.2021 року як документ, що підтверджує перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого годувальника - ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 ).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, б. 10, ЄДРПОУ 13814885), перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 ) на пенсію померлого годувальника - ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 ).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 ) сум недоотриманої пенсії з 17.01.2021 року до часу прийняття рішення суду за цим позовом.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, б. 10, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
21 грудня 2022 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області надійшла заява про роз'яснення судового рішення, у якому відповідач просить роз'яснити, 6 абзац резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року у справі №200/9688/21, в якому зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 ) сум недоотриманої пенсії з 17.01.2021 року до часу прийняття рішення суду за цим позовом.
Заява обгрунтована тим, що зі змісту перших п'яти абзаців резолютивної частини рішення суду у справі №200/9688/21 вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області зобов'язано перевести ОСОБА_1 на пенсію померлого годувальника - ОСОБА_2 згідно до її заяви від 13.05.2021, тобто зобов'язано цей територіальний орган здійснити переведення від дати подання заяви про переведення - 13.05.2021 року. Зі змісту абзацу 6 резолютивної частини не зрозуміло які нарахування здійснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області з 17.01.2021 рок по 18.10.2021 (дату винесення рішення судом), якщо переведення зобов'язано провести з 13.05.2021 року і воно кінцевою датою не обмежується.
Вирішуючи по суті вказану заяву, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
При цьому, суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Разом з тим, системне тлумачення положень вказаної статті дозволяє дійти висновку, що рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.08.2018 у справі № 826/10935/16.
Згідно з пунктом 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" № 7 від 20.05.2013 зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. Водночас суд, роз'яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено що в мотивувальній частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року у справі № 200/9688/21 не зазначено яким саме нормативно правовим актом чи законом передбачено нарахування та виплата Позивачу сум недоотриманої пенсії померлого чоловіка, саме з 17.01.2021 року.
Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду у своїй діяльності керуються зокрема Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Законом України «Про пенсійне забезпечення та іншими нормативно-правовими актами та законами.
Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії визначені в статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
У членів сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника виникає через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Смерть особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, чи визнання її померлою у встановленому законодавством порядку надає непрацездатним членам сім'ї такої особи право на звернення для отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника на загальних підставах, передбачених цим Законом.
Як встановлено судом у рішенні від 18.10.2021 року по справі №200/9688/21 відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 Пасичко ОСОБА_3 12.04.1948 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Виходячи з вищевикладеного нарахування та виплата ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії повинна здійснюватися з дати смерті її чоловіка, а саме з 17.01.2021 року.
Враховуючи вищевикладене, заява Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про роз'яснення рішення суду є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про роз'яснення судового рішення у справі №200/9688/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання повторно розглянути заяву, перевести на пенсію померлого годувальника, здійснити виплату сум недоотриманої пенсії, - задовольнити.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області, що нарахування та виплата ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії повинна здійснюватися з 17.01.2021 року на підставі п.3 ч.1 ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Є.В. Череповський