Постанова від 29.12.2022 по справі 506/742/22

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/742/22

Провадження № 3/506/834/22

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2022 року суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О. Л., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли від Відділу поліцейської діяльності №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована по АДРЕСА_1 , проживає по АДРЕСА_2 , громадянки України, перебуває у відпустці по догляду за дитиною, раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності,

за ст.173-2 ч.1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

25 грудня 2022 року близько 16.00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем проживання по АДРЕСА_2 , ображала грубою нецензурною лайкою та штовхала свою бабусю ОСОБА_2 ,вчинивши таким чином домашнє насильство психологічного та фізичного характеру.

ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому їй правопорушенні не визнала та повідомила, що дійсно в той день між нею та бабусею ОСОБА_2 виник конфлікт, так як бабуся била її дідуся ОСОБА_3 , вона вступилася за нього і, відтягуючи бабцю, можливо якось випадково штовхнула її, можливо, і сказала якесь негарне слово, але це було спровоковано неправильною поведінкою бабусі, яка постійно принижує дідуся, втручається у її приватне життя, намагається примусити її правильно, на думку бабусі, годувати її дитину. При цьому, як вважає ОСОБА_1 , бабця хоче вижити її з будинку, де вона виросла, хоча і не заперечує, що будинок належить бабці, бо на цей будинок є інші спадкоємці.

Потерпіла ОСОБА_2 суду повідомила, що її онука ОСОБА_1 вже тривалий час живе у її будинку, бо через скандальний характер не може вжитися ні зі своєю матір'ю, ні з родиною свого чоловіка. Між нею і онукою склалися напружені відносини, бо онука не допомагає по господарству, а вона як бабуся намагається і прибрати, і попрати, і приготувати їжу, а від онуки чує лише образливі слова. 25 грудня 2022 року у неї виник конфлікт з її співмешканцем ОСОБА_4 , у який втрутилася онука ОСОБА_1 , яка шарпала і штовхала її, обзивала нецензурною лайкою, намагалася схопити її за шию, подряпала обличчя, однак вона за медичною допомогою з цього приводу не бажає звертатися, а лише хоче щоб онуку притягнули до адміністративної відповідальності та щоб та вибралася з її будинку і дала їй спокій.

Свідок ОСОБА_5 повідомив, що він проживає разом зі своєю співмешканкою ОСОБА_2 вже 43 роки, мають дітей, онуків та правнуків. Також разом з ними без прописки проживає онука ОСОБА_1 . Останній місяць між ним та співмешканкою склалася напружена обстановка, співмешканка його ображає, вони сваряться, але 25 грудня 2022 року співмешканка раптово почала його штовхати по спині, обзивати, він хотів її вдарити, але розумів, що жінок бити не можна. В цей час у кімнату забігла онука, почала відштовхувати ОСОБА_2 , обзивати її, а баба у відповідь також почала обзивати онуку. Він поліцію не викликав і заяву не писав, бо вони з бабою самі б розібралися - і без онуки, і без поліції. Але коли дільничний прийшов до них додому, то саме онука ОСОБА_1 від його імені написала заяву про притягнення її співмешканки ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, але він цю заяву підписав.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

За нормами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами. Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 173-2 КУпАП складом адміністративного правопорушення є вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Спеціальним Законом, який визначає відповідні поняття, що застосовано у ст. 173-2 КУпАП, є Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 якого домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Зокрема, психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи; економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Домашнє насильство - це один з різновидів насильства. Воно відрізняється від інших проявів (на вулиці, під час військових дій, під час конфлікту, в колективах тощо) тим, що коїться близькими один до одного людьми (родичами або членами сім'ї), які мають тісні стосунки - кровні, емоційні, шлюбні, інтимні, господарські та які пов'язані між собою. Таким чином, попередження та протидія домашньому насильству, а також надання допомоги постраждалим ускладняються саме тим, що це правопорушення стосується близьких людей.

Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Визначення поняття домашнього насильства також надано і у Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція) відповідно до положень якої «домашнє насильство» означає всі акти фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, які відбуваються в лоні сім'ї чи в межах місця проживання або між колишніми чи теперішніми подружжями або партнерами, незалежно від того, чи проживає правопорушник у тому самому місці, що й жертва, чи ні або незалежно від того, чи проживав правопорушник у тому самому місці, що й жертва, чи ні.

Так, нормами КУпАП визначено форму і основні елементи протоколу про адміністративне правопорушення та змісту постанови, що приймається в конкретній справі. У них повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення та відомості, необхідні для розгляду справи, зокрема, дані про час, місце вчинення адміністративного правопорушення, його суть, дані про свідків і потерпілих, їх пояснення, а якщо правопорушенням спричинено матеріальну шкоду, про це також зазначається у процесуальних документах, тобто всі обставини правопорушення, отримані на підставі дослідження та оцінки доказів в їх сукупності, обґрунтування наявності складу правопорушення.

Так, протокол про адміністративне правопорушення - це відповідним чином оформлений уповноваженою особою процесуальний документ про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.

Саме складання протоколу - це процесуальна дія суб'єкта владних повноважень, яка спрямована на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень ст.251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, старшим дільничним офіцером поліції ВПД №2 Подільського РУНП складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 162244 від 26. 12.2022 року відносно ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.256 КУпАП, оскільки останній містить усі необхідні елементи протоколу.

Зокрема, у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення чітко зазначена (конкретизована) суть адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а саме фабула правопорушення відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеному у статті КУпАП, за якою складено протокол та роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 55,56,59,63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. / а.с.1/

Будь-яких пояснень, заперечень ОСОБА_1 щодо складання протоколу не зазначила. ОСОБА_2 звернулася до відділу поліції із заявою про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за те, що остання 25 грудня 2022 року у її будинку штовхала її та ображала нецензурними словами / а.с.2/.

У письмових поясненнях, долучених до протоколу, ОСОБА_1 повідомила, що 25 грудня 2022 року близько 16.00 г вона почула сварку між бабусею ОСОБА_2 та дідусем ОСОБА_5 , намагалася припинити сварку, а потім відштовхнула бабусю так, що та впала на стілець, а також зверталася у грубій формі до бабусі / а.с.4/.

Відповідно до довідки ВПД №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП протягом року не притягувалася /а.с.5/;

за таких обставин приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП і, з врахуванням обставин справи та особи правопорушника, яка раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, має неповнолітню дитину, вважаю, що стягнення відносно ОСОБА_6 слід обрати у виді штрафу.

Крім того, відповідно до ч.7 ст.283 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір в дохід держави.

Посилання ОСОБА_1 щодо того, що вона своїми діями щодо ОСОБА_2 перешкоджала побиттю останньою діда ОСОБА_5 , не узгоджуються з дослідженими судом доказами - як то показаннями потерпілої ОСОБА_2 та свідка ОСОБА_5 , який стверджував, що вони самостійно із співмешканкою розібралися б в ситуації, що склалася, і є лише бажанням ОСОБА_7 уникнути відповідальності, а також намаганням таким шляхом вирішити спірні питання щодо подальшого проживання у будинку потерпілої.

Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_1 /РНОКПП НОМЕР_1 / до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.173-2 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 грн.

Стягнення штрафу проводити на р/р UA248999980313000106000015626, отримувач коштів: ГУК в Од.обл/отг смт Окни/21081100, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), ЄДРПОУ 37607526; МФО 899998, код платежу: 21081100, призначення платежу: штрафи від населення.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 496,20 грн. в дохід держави на рахунок: Отримувач коштів; ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 (Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106.

Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом 15 днів з моменту набрання постановою законної сили, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу 340 грн.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, захисником, потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суддя Чеботаренко О. Л.