ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.12.2022м. ХарківСправа № 922/5249/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Прохорова С.А.
секретар судового засідання Яковенко Ю.В.
розглянувши в загальному позовному провадженні справу
за позовом Керівника Чугуївської окружної прокуратури Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Харківська, 98, код ЄДРПОУ 02910108) в інтересах держави, в особі : 1 - Харківської обласної державної адміністрації (61200, м. Харків, вул. Сумська, 64, код ЄДРПОУ 37093483) 2 - Чугуївської районної державної адміністрації (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 29, код ЄДРПОУ 04058723) 3 - Новопокровської селищної ради Харківської області (63523, Харківська область, Чугуївський район, смт. Новопокровка, вул. Дворянська, 9-а, код ЄДРПОУ 04396874)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" (63524, Харківська область, Чугуївський район, смт. Есхар, вул. 152 Стрілецької Дивізії, 16, код ЄДРПОУ 34181461)
про внесення змін до договору оренди
та
за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія"
до 1 - Харківської обласної державної адміністрації 2 - Чугуївської районної державної адміністрації 3 - Новопокровської селищної ради Харківської області
провнесення змін до договору оренди
за участю представників:
прокурора - Кадацька Д.М. (посвідчення від 03.12.2020)
Харківської обласної державної адміністрації - не з*явився
Чугуївської районної державної адміністрації - не з*явився
Новопокровської селищної ради Харківської області - не з*явився
Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" - не з*явився
ВСТАНОВИВ:
Господарським судом Харківської області розглядається справа №922/5249/21:
- за позовом керівника Чугуївської окружної прокуратури Харківської області звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації, Чугуївської районної державної адміністрації, Новопокровської селищної ради Харківської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" в якому просить суд :
Внести зміни до Договору оренди землі № 405/06-12 від 30.08.2013, укладеного між Чугуївською районною державною адміністрацією та ТОВ “ДВ Нафтогазовидобувна компанія”, зареєстрованого в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31.08.2013, виклавши положення п. 5 та п. 9 Договору у наступній редакції:
“Пункт 5 Договору “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2021 становить 11 963 156, 73 гривень”.
“Пункт 9 Договору “Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно розрахунку розміру орендної плати (додається) і становить 1 196315, 6 гривень (один мільйон сто дев'яносто шість тисяч триста п'ятнадцять гривень 60 копійок) на рік, що складає 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Орендна плата вноситься на рахунок Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області № UА128999980334119812000020639, Банк ГУК Харків обл./СГГ Новопокр/ 18010600, код ЄДРПОУ 37874947, орендна плата з юридичних осіб за землю”.
- та зустрічним позовом відповідача (вх. №1784) до Харківської обласної державної адміністрації, Чугуївської районної державної адміністрації та Новопокровської селищної ради Харківської області про внесення змін до Договору оренди землі №405/06-12 від 30.08.2013, укладеного між Чугуївською районною державною адміністрацією та ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія", зареєстрованого в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31.08.2013р., виклавши положення п. 5 та п.9 Договору у наступній редакції:
“Пункт 5 Договору “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2021р. становить 11 963 156,73 гривень”. “Пункт 9 Договору “Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно розрахунку розміру орендної плати (додається) і становить 358 894,70 гривень на рік, що складає 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься на рахунок Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області №UА128999980334119812000020639, Банк ГУК Харків обл./СТГ Новопокр/ 18010600, код ЄДРПОУ 37874947, орендна плата з юридичних осіб за землю”.
Харківською обласною державною адміністрацією надані до суду пояснення вх. №1397 від 21.01.2022 в яких ХОДА зазначає, що з 27.05.2021 року на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ внесені зміни до Земельного кодексу України, які направлені на децентралізацію та передачу повноважень щодо управління земельними ресурсами на своїй території, а саме змінено визначення земель державної та комунальної власності.
З урахуванням вищевказаних змін, розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Таким чином, на теперішній час у ХОДА відсутні повноваження розпоряджатися земельною ділянкою щодо якої виник спір, оскільки спірна земельна ділянка, в силу внесених до Земельного кодексу України змін, перейшла до складу земель комунальної власності, а повноваження щодо розпорядження нею перейшли до територіальної громади. З огляду на викладене, зазначений спір не зачіпає інтересів ХОДА.
Також, ХОДА просить суд розглядати справу без участі його учасника.
Новопокровською селищною радою 14.02.2022 надані заперечення на зустрічний позов ТОВ “ДВ Нафтогазовидобувна компанія” (вх. №1097) в яких вона заперечує проти зміни розміру орендної плати з 10 % на 3 %. Вказує, що з листопада 2020 року відповідач взагалі не виконує своїх обов"язків щодо внесення платежів.
15.02.2022 Харківською обласною державною адміністрацією подані клопотання:
- вх. №3639 про залишення без розгляду позовної заяви прокурора в частині залучення ХОДА до участі у справі у якості позивача, на тій підставі, що на теперішній час у ХОДА відсутні повноваження розпоряджатися земельною ділянкою щодо якої виник спір, оскільки спірна земельна ділянка, в силу внесених до Земельного кодексу України змін, перейшла до складу земель комунальної власності, а повноваження щодо розпорядження нею перейшли до територіальної громади.
- вх. № 3638 про визнання ХОДА неналежним відповідачем за зустрічним позовом з тих підстав що на теперішній час у ХОДА відсутні повноваження розпоряджатися земельною ділянкою щодо якої виник спір.
Щодо поданих ХОДА клопотань, суд зазначає наступне.
Ст. 41 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи (ч.1). У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (ч.3).
Ст. 45 ГПК України встановлено, що Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу (ч.3). Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу (ч.4).
Ч. 2 ст. 48 ГПК України встановлено , що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Ст. 53 ГПК України встановлено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами (ч. 3). Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу (ч. 4).
Тобто, саме особа яка звернулася до суду (в даному випадку відповідач, що заявляє зустрічні вимоги) може визначати хто є відповідачем за його позовом, а нормами Господарського процесуального кодексу України не передбачено можливості визнання особи неналежним відповідачем, а прокурор самостійно визначає орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення вказаних клопотань та долучає їх до матеріалів справи як позицію ХОДА щодо спірних правовідносин.
Відповідач в засідання не з'явився.
Відповідачем було подано до суду клопотання про відкладення розгляду до закінчення воєнного стану.
Позивачі правом на участь представників у судовому засіданні не скористалися.
В засідання з'явився представник прокуратури, яка підтримує вимоги, викладені в позовній заяві, зазначає що суду подані всі докази в обґрунтування власної правової позиції у спорі по даній справі.
Суд приймає до уваги, що сторонам були створені належні умови для надання усіх необхідних доказів, надано достатньо часу для підготовки до судового засідання.
Суд враховує, що відповідач шляхом подання відзиву на позов та свого зустрічного позову висловив власну правову позицію у спорі по даній справі.
Щодо клопотання відповідача ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» від 20.07.2022 № ДВ/07-160 про відкладення розгляду справи №922/5249/21 суд зазначає наступне.
За змістом ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Одними із основних засад (принципів) господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом та пропорційність.
Відповідно до ст. 15 ГПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов'язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Згідно зі ст. 114 ГПК України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Наказом Голови Верховного Суду від 04.03.2022 встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи у діяльності судів.
У зв'язку з небезпекою для життя, відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою та іншими обставинами, викликаними воєнним станом, працівники Харківської обласної прокуратури, не завжди мають можливість виконувати окремі процесуальні дії, у тому числі забезпечувати участь у судових засіданнях.
При цьому, відповідно до ст. 197 ГПК України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов'язковою.
Так, з 01.04.2021 у всіх місцевих та апеляційних судах України запроваджується в дослідну експлуатацію підсистема захищеного відеоконференцзв'язку Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (vkz.court.gov.ua) для забезпечення можливості учасників судового процесу брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Відповідний наказ Державної судової адміністрації за № 98, прийнятий 31.03.2021 і набирав чинності з дня його видання.
Водночас представником відповідача у своєму клопотанні про відкладення справи лише зазначено про відсутність доступу до матеріалів справи, відсутність можливості призначити адвоката або законного представника для захисту інтересів, а також проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв'язку.
При цьому зазначене клопотання підписано генеральним директором ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» Данилюк О.О., завірена печаткою та скріплена кваліфікованим електронним підписом, що ставить під сумнів відсутність технічної можливості належним чином вчиняти процесуальні дії та забезпечувати участь у розгляді справи, у тому числі за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Відповідач шляхом подання свого зустрічного позову висловив власну правову позицію у спорі по даній справі.
Відповідачем також не доведено, яким чином зупинення виробничої діяльності суб'єкта господарювання у зв'язку з воєнними діями впливає на розгляд даної справи в суді та вчинення відповідних процесуальних дій.
Ухвалою суду від 17.08.2022 було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Згідно із ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
В ході розгляду даної справи господарським судом Харківської області, у відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.
В ході розгляду даної справи судом було в повному обсязі досліджено письмові докази у справі, пояснення учасників справи, викладені в заявах по суті справи - у відповідності до приписів ч. 1 ст. 210 ГПК України, а також з урахуванням положень ч. 2 цієї норми, якою встановлено, що докази, які не були предметом дослідження в судовому засіданні, не можуть бути покладені судом в основу ухваленого судового рішення.
Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
У судовому засіданні 19.12.2022 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються первісні позовні вимоги прокуратури та зустрічні позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.
Між Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області, (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» (орендар), 30.08.2013 укладено Договір оренди землі № 405/06-12 (далі Договір).
Згідно п.п. 1, 2, 8 Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку: кадастровий номер 6325456800:01:000:0001, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за межами смт. Есхар Чугуївського району Харківської.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 16, 919 га - земельна ділянка для експлуатації та обслуговування золовідвалу. Договір укладено на 48 років (до 19.04.2061 включно).
Сторони домовилися, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 10% від нормативної грошової оцінки у сумі 94069,60 грн. та вноситься на рахунок Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області ( п. 9 Договору)
Згідно з п.п. 10, 11, 13 обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно 1/12 річної орендної плати.
Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 31 Договору після затвердження методики проведення нормативної грошової оцінки земель не сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів в трьох місячний термін провести нову нормативну грошову оцінку земельної ділянки з подальшим внесенням змін до цього договору.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо змін умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 36 Договору).
Відповідно до відомостей, розміщених в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, державна реєстрація права оренди вказаного Договору здійснена 31.08.2013. Додаткові угоди про внесення змін до Договору з 2013 року не реєструвалися.
20.01.2015 рішенням LII сесії VII скликання Чугуївської районної ради затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що надана в користування ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» для експлуатації та обслуговування будівель котельної, розташованої за межами смт. Есхар на території Чугуївського району Харківської області, загальною площею 16,9190 га.
Відповідно до вказаного рішення вартість земельної ділянки площею 0,8286 га станом на 01.01.2014 становила 6 305 670, 87 грн.
Згідно витягу з Технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 6325456800:01:000:0001 станом на 01.01.2021 вартість земельної ділянки становить 11 963 156, 73 грн.
З огляду на викладене, розмір орендної плати у договорі оренди земельної ділянки від 30.08.2013, укладеного між Чугуївською районною державною адміністрацією та ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія», підлягає приведенню у відповідність до вимог чинного законодавства з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 15 вказаного Закону (в редакції, чинній на час укладення Договору - 01.01.2013), істотними умовами договору оренди землі є:
- об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
- умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
- умови збереження стану об'єкта оренди;
- умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
- умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
- існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
- визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
- відповідальність сторін.
Частинами 1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю, відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно ст.ст. 288.1-288.3 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Статтею 289.1 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
За положеннями ст. 271.1.1 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Водночас згідно ч. 3 ст. 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
За змістом статті 1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Частиною першою ст. 13 Закону України в «Про оцінку земель» визначено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Ураховуючи наведене, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки - підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України № 3-34гс13 (справа № 5009/3430/12) від 03.12.2013, № 3-481гс15 (справа № 922/3871/14) від 07.10.2015, № 3-476гс15 (справа № 922/583/14) від 02.03.2016, № 6-325цс16 від 18.05.2016, постановах Верховного Суду від 13.06.2019 у справі № 910/11764/17, № 908/4582/15 від 20.11.2018. від 02.03.2021 у справі № 923/267/20.
Також, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17 (п.71).
За змістом п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Згідно з ч. 1 ст. 628 вказаного кодексу зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 651, ч. 1 ст. 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору. Аналогічні положення містяться у ст. ЗО Закону України «Про оренду землі».
Пунктами 13, 31 договору сторони погодили випадки, коли розмір орендної плати переглядається, зокрема, такими підставами є зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та в інших випадках, передбачених законом та обов'язок орендаря на внесення змін у разі проведення оцінки земельної ділянки.
Таким чином, сторони безпосередньо в самому договорі визначили підстави для внесення до нього змін, а наявність відповідного договірного обґрунтування внесення відповідних змін у судовому порядку є тим фактичним складом, який може бути підставою для внесення змін до договору оренди землі.
Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 904/8787/17, від 03.06.2020 у справі № 904/3262/19.
Крім того, підставою для внесення змін до договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін є наявність відповідного застереження в договорі щодо відповідних підстав для його зміни чи прямої вказівки в законі про необхідність внесення змін. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 20.11.2019 у справі № 916/2769/18, № 910/7905/17.
Позиція щодо наявності підстав для зміни розміру орендної плати, який є істотною умовою договору, в результаті зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки викладена також у постановах Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17, від 07.06.2018 у справі № 922/518/14, від 22.01.2019 у справі № 922/539/18.
Таким чином, у зв'язку зі зміною розміру нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки, умови спірного Договору підлягають зміні в частині збільшення розміру орендної плати.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що первісний позов Керівника Чугуївської окружної прокуратури Харківської області та зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" в частитні внесення змін в п. 5 до Договору оренди землі № 405/06-12 від 30.08.2013 щодо визначення нормативно грошової оцінки земельної ділянки є ідентичними та підлягають задоволенню.
Щодо первісних вимог прокурора та зустрічних вимог відповідача про внесення змін в пункт 9 Договору в частині встановлення відсоткового розміру орендної плати, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В спірному договорі сторони дійшли згоди, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 10% від нормативної грошової оцінки ( п. 9 Договору).
Відповідно до розділу Договору - «Інші права та обов'язки сторін» «Компанія» повинна своєчасно вносити орендну плату за користування земельною ділянкою в повному обсязі та своєчасно, але як зазначає Новопокровська селищна рада, та що не спростовано "ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія", цих оплат вже не надходило, з листопада 2020 року про що свідчить довідка з Фінансового відділу Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області, яка додана до заперечень на зустрічний позов, тому йтися про заміну сплати відсотка від нормативно грошової оцінки земельної ділянки з « 10%» на « 3%» не може, оскільки землекористувач не виконує належним чином свої обов"язки за договором вже тривалий час.
Органом місцевого самоврядування норми статті 18 Закону України «Про оцінку земель» №1378 «Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок» були дотримані в повному обсязі, а саме:
- Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проведена відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів України;
- Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на іемлях усіх категорій та форм власності.
Дані обставини не оспарювалися учасниками справи.
В ч. 1 от. 651 Цивільного Кодексу України та ст. 30 Закону України "Про оренду землі” йдеться про те, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, у письмовій формі, шляхом укладення додаткової угоди, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Серед підстав для внесення змін до договору можуть бути, зокрема;
- волевиявлення сторін щодо уточнення певних умов договору;
- зміна строку дії оренди;
- зміна умови про розмір та розрахунок орендної плати.
Ініціювати внесення змін може будь-яка сторона в будь-який момент. Оскільки сторони вільні в праві додавати до договору умови, які, на їхню думку, є істотними або вносити зміни у відповідності до умов договору та Законів України.
Аналізуючи умови Договору та факт зміни розміру нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, даному випадку розмір орендної плати повинен становити 10 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, а саме 1 196 315, 6 грн.
Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Земельним кодексом визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126).
Чугуївською окружною прокуратурою, листом № 63-3249вих-21 від 06.07.2021 повідомлено Чугуївську районну державну адміністрацію про необхідність вжиття належних заходів щодо внесення змін до вказаного договору оренди.
Згідно відповіді Чугуївської районної державної адміністрації № 01-33/2869 від 22.07.2021 встановлено, що листом № 02-33/756 від 03.03.2017 проект додаткової угоди до Договору направлявся для підписання на адресу ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія», проте до цього часу вказані угоди не підписані.
Крім того, з наданих адміністрацією матеріалів встановлено, що орендарем самостійно визначено новий розмір орендної плати за орендовану земельну ділянку у розмірі 3% від нової нормативно-грошової оцінки, що є також порушенням умов договору та чинного законодавства України.
У зв'язку з тим, що з часу надіслання проекту додаткової угоди минуло більше 3 років з метою оновлення реквізитів для оплати, окружною прокуратурою до Чугуївської районної державної адміністрації направлено лист № 63-4388вих-21 від 27.08.2021 з пропозицією продовжити претензійно-позовну роботу, а саме належним чином направити проект додаткової угоди орендарю.
В подальшому, з метою приведення розміру орендної плати у відповідність із вимогами чинного законодавства щодо нормативної грошової оцінки земель та укладення додаткової угоди до договору оренди землі Чугуївською районною державною адміністрацією направлено на адресу відповідача лист № 01-33/3766 від 22.09.2021 проект Додаткової угоди до Договору оренди.
На даний лист ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» надала відповідь № ДВ/10-450 від 29.10.2021 згідно якої встановлено, що товариство не погоджується з встановленим у Додатковій угоді розміром орендної плати у вигляді 10 % та пропонує укласти угоду щодо встановлення розміру орендної плати у розмірі 3 % розміру нормативної грошової оцінки.
Чугуївською районною державною адміністрацією листом № 01-33/4564 від 19.11.2021 повідомлено ТВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» про не досягнення згоди щодо укладення Додаткової угоди.
Крім того, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, власником земельної ділянки, кадастровий номер 6325456800:01:000:0001 площею 16, 919 га є Харківська обласна державна адміністрація.
Окружною прокуратурою, листом № 63-6698вих-21 від 24.11.2021 повідомлено Харківську обласну державну адміністрацію про виявлені порушення та необхідність повідомлення про вжиті заходи щодо їх усунення.
За дорученням Харківської обласної державної адміністрації вказаний лист розглянуто Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області.
Згідно відповіді № 10-20-14-9133/0/19-21 від 09.12.2021 встановлено, що Харківською обласною державною адміністрацією заходи щодо внесення змін до Договору не вносилися.
Також, у відповіді зазначено, що укладення додаткової угоди до Договору на даний час відноситься до компетенції відповідних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, які відповідно до наданих повноваження здійснюють розпорядження земельною ділянкою.
Так, згідно з ч. 1 та 5 сі. 122 З К України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
27.05.2021 року на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ внесені зміни до Земельного кодексу України, які направлені на децентралізацію та передачу повноважень щодо управління земельними ресурсами на своїй території, а саме змінено визначення земель державної та комунальної власності.
З урахуванням вищевказаних змін, розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24 такого змісту : «з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) виселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам. установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Таким чином, на теперішній час у ХОДА відсутні повноваження розпоряджатися земельною ділянкою щодо якої виник спір, оскільки спірна земельна ділянка, в силу внесених до Земельного кодексу України змін, перейшла до складу земель комунальної власності, а повноваження щодо розпорядження нею перейшли до територіальної громади.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, Землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають:
а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування;
в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Окружною прокуратурою, листом № 63-6838вих-21 від 30.11.2021 про виявлені порушення повідомлено Новопокровську селищну раду та зобов'язано повідомити про вжиті заходи спрямовані на усунення виявлених порушень та вказати причину їх невжиття.
Згідно інформації селищної ради № 02-01-24/2572 від 07.12.2021 повідомлено, що на даний час закінчується реорганізація (ліквідація) Есхарівської селищної ради, яка увійшла до Новопокровської селищної ради. Триває інвентаризація земельних ресурсів, будівель, споруд, тощо.
Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Таким чином, до Договору оренди землі № 405/06-12 укладеного між Чугуївською районною державною адміністрацією та ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» необхідно внести зміни щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Врахувавши вищевказані законодавчі норми та договірні положення, а також зміну у встановленому порядку нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем землі, що є істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладені договору (оскільки збільшення нормативної грошової оцінки землі призводить до збільшення розміру орендної плати, яка є істотною умовою договору), та підставою перегляду розміру орендної плати згідно договору, є обґрунтовані підстави для внесення змін у Договір.
Таким чином, у даному випадку зміни до спірного договору можна внести лише шляхом прийняття судом рішення про внесення змін до договору оренди землі від 30.08.2013 № 405/06-12.
Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що первісний позов Керівника Чугуївської окружної прокуратури Харківської області в частині внесення змін в п. 9 до Договору оренди землі № 405/06-12 від 30.08.2013 в частині визначення орендної плати, яка вноситься орендарем у грошовій формі згідно розрахунку розміру орендної плати (додається) і становить 1 196315,6 гривень на рік, що складає 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки є обґрунтованим, доведеним матеріалами справи та підлягає задоволенню.
В задоволенні зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" в частині внесення змін в п. 9 до Договору оренди землі № 405/06-12 від 30.08.2013 слід відмовити, оскільки, відповідачем (позивачем за зустрічним позовом) не було доведено суду наявності підстав для зменшення розміру орендної плати до 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються судом в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», рішення від 10.02.2010). Крім того, аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц.
Також суд має вирішити питання розподілу та стягнення судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Враховуючи обставини справи, суд вважає покласти судові витрати на Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія".
Керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 126, 129, 130, ст. ст. 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Первісний позов Керівника Чугуївської окружної прокуратури Харківської області та зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" в частитні внесення змін в п. 5 до Договору оренди землі № 405/06-12 від 30.08.2013.
Внести зміни до Договору оренди землі № 405/06-12 від 30.08.2013, укладеного між Чугуївською районною державною адміністрацією та ТОВ “ДВ Нафтогазовидобувна компанія”, зареєстрованого в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31.08.2013, виклавши положення п. 5 Договору у наступній редакції:
“Пункт 5 Договору “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2021 становить 11 963 156, 73 гривень”.
Первісний позов Керівника Чугуївської окружної прокуратури Харківської області в частині внесення змін в п. 9 до Договору оренди землі № 405/06-12 від 30.08.2013 задовольнити.
Внести зміни до Договору оренди землі № 405/06-12 від 30.08.2013, укладеного між Чугуївською районною державною адміністрацією та ТОВ “ДВ Нафтогазовидобувна компанія”, зареєстрованого в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31.08.2013, виклавши положення п. 9 Договору у наступній редакції:
“Пункт 9 Договору “Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно розрахунку розміру орендної плати (додається) і становить 1 196315, 6 гривень (один мільйон сто дев'яносто шість тисяч триста п'ятнадцять гривень 60 копійок) на рік, що складає 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Орендна плата вноситься на рахунок Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області № UА128999980334119812000020639, Банк ГУК Харків обл./СГГ Новопокр/ 18010600, код ЄДРПОУ 37874947, орендна плата з юридичних осіб за землю”.
В задоволенні зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" в частині внесення змін в п. 9 до Договору оренди землі № 405/06-12 від 30.08.2013 відмовити.
Судові витрати покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" (63524, Харківська область, Чугуївський район, смт. Есхар, вул. 152 Стрілецької Дивізії, 16, код ЄДРПОУ 34181461) на користь Харківської обласної прокуратури - 2 270,00 грн судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено "29" грудня 2022 р.
Суддя С.А. Прохоров