Рішення від 27.12.2022 по справі 320/12060/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2022 року Київ № 320/12060/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Немішаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Немішаївської селищної ради Київської області про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - позивач, Головне управління) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Немішаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Немішаївської селищної ради Київської області (далі - відповідач, Школа), в якій просило суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівлі Немішаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Немішаївської селищної ради Київської області за адресою: Київська обл., Бородянський район, вул. Заводська, буд. 45, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 24.06.2021 № 685.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем під час роботи (експлуатації) його будівлі не дотримано вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що може призвести до шкоди життю та здоров'ю людей. Отже відповідно до положень Кодексу цивільного захисту України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наявні правові підстави для застосування судом до відповідача відповідних заходів реагування.

Відповідно до ухвали від 05.10.2021 судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представником відповідача подано письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач призупинив свою діяльність у зв'язку з проведенням капітального ремонту та термодернізації закладу відповідно до договору від 07.07.2021 № 53 на виконання відповідних робіт. Також вказано, що станом на 29.10.2021 відповідно до припису від 04.03.2021 № 13 відповідачем усунені порушення пунктів 4, 8, 10 розділу ІІ ППБ України. Щодо інших порушень зауважено про направлення клопотання на ім'я голови Немішаївської селищної ради про сприяння усуненню порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. У зв'язку з наведеним просив залишити позовну заяву позивача без розгляду.

Відповідно до ухвали від 20.01.2022 судом витребувано у сторін додаткові докази, а саме: у позивача - письмові пояснення щодо усунення відповідачем порушень, зазначених в акті від 24.06.2021 № 685 та інформацію чи проводилась позапланова перевірка відповідача з підстав часткового усунення порушень, зазначених в акті від 24.06.2021 № 685; у відповідача - інформацію, чи всі порушення, зазначені в акті від 24.06.2021 № 685, усунуті станом на день постановлення цієї ухвали.

Представник відповідач подав до суду клопотання, в якому повідомляв, що відповідачем фактично усунуті порушення № 4, 8, 10, 17, 18, 19 та 7. Також зазначив, що продовжено термін дії договору № 53 від 07.07.2021 на виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт, термодернізація будівлі Немішаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 за адресою: Київська область, Бородянський район, смт Немішаєве, вул. Заводська, буд. 45 (коригування)» до 01.06.2022 на підставі Додаткової угоди № 1 від 29.12.2021 у зв'язку з виникненням додаткових робіт. Окрім того наголосив, що рішенням сесії Немішаївської селищної ради від 27.01.2022 № 25-VIII-9 виділено кошти для коригування проєктно-кошторисної документації «Капітальний ремонт, термодернізація будівлі Немішаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 за адресою: Київська область, Бородянський район, смт Немішаєве, вул. Заводська, буд. 45 (коригування)», в якому будуть передбачені роботи та заходи, спрямовані на усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначену в приписі № 13 від 04.03.2021.

Натомість позивач не подав суду витребуваних ухвалою чи будь-яких інших документів щодо предмета спору.

Ухвалою суду від 28.11.2022 судом повторно витребувано у позивача письмові пояснення щодо усунення Немішаївським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Немішаївської селищної ради Київської області порушень, зазначених в акті від 24.06.2021 № 685 та інформацію чи проводилась позапланова перевірка Немішаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Немішаївської селищної ради Київської області з підстав часткового усунення порушень, зазначених в акті від 24.06.2021 № 685.

У відповідача судом витребувано інформацію, чи всі порушення зазначені в акті від 24.06.2021 № 685, усунуті відповідачем станом на день постановлення ухвали та докази, з яких вбачається, що було призупинено діяльність Немішаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Немішаївської селищної ради Київської області, починаючи з 07.07.2021 у зв'язку з проведення капітального ремонту.

На виконання ухвали суду 06.12.2022 від позивача надійшла інформація, що станом на 02.12.2022 до Головного управління не надходило заяви від відповідача про здійснення позапланової перевірки щодо факту виконання порушень, зазначених в акті від 24.06.2021 № 685.

Від відповідача 13.12.2022 надійшло клопотання про перенесення розгляду справи після виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт, термодернізація будівлі Немішаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Немішаївської селищної ради Київської області».

У клопотанні вказано, що наразі навчання у закладі не проводиться, оскільки відсутнє безпечне освітнє середовище, що пов'язано з техногенною та пожежною безпекою. Відповідно до наказу № 89/01-09 від 31.08.2022 освітній процес для учнів початкових класів перенесено в інший навчальний заклад, а саме в Опорний заклад освіти «Немішаївський ліцей № 2, а для учнів 5-11 класів організовано дистанційне навчання.

Відповідач також повідомив, що виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт, термодернізація будівлі Немішаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Немішаївської селищної ради Київської області» на підставі додаткової угоди № 2 від 28.07.2022 продовжено до 31.12.2022 у зв'язку з виникненням обставин непереборної сили, спричиненою агресією з боку РФ та окупацією населеного пункту Немішаєве, де розташований заклад освіти.

Також, комісією у складі представника технічного нагляду інженера, представника підрядної організації, представника проєктної організації (авторського нагляду) по вказаному об'єкту складено дефектний акт на додаткові загально-будівельні роботи на підставі якого було здійснено коригування проєкту та затверджено відповідний експертний звіт від 16.11.2022.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Бородянським РВ ГУ ДСНС України у Київській області, за результатами планової перевірки, відносно відповідача складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 04.03.2021 № 13, яким директора Школи було зобов'язано усунути наступні порушення до 25.04.2021:

1. Пунктів 2.5, 2.6 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - обробити дерев'яні елементи горищних покриттів у будівлі засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;

2. Пункту 2.3 глави 2 розділу ІІІ, пункту 4 розділу І ППБУ - заборонити під час експлуатації об'єкта зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах - виходи на горище будівлі (шляхом встановлення протипожежних дверей чи люків виходів на горище);

3. Пункт 2.15 глави 2 розділу ІІІ, пункт 4 розділу І ППБУ - на покрівлі (покритті) будівлі встановити огорожу за периметром будівлі;

4. Пункту 2.17 глави 2 розділу ІІІ - виконати у будівлі опорядження (облицювання) стін та стелі з негорючих матеріалів або матеріалів, пожежна небезпека яких відповідає Г2, В2, Д2, Т2 матеріалів;

5. Пункту 2.27 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - забезпечити замикання дверей евакуаційних виходів з будівлі лише на внутрішні запори, які відкриваються зсередини без ключа;

6. Пункту 2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - звільнити шляхи евакуації від меблів, обладнання, різних матеріалів та не допускати їх подальшого захаращення;

7. Пункту 2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - встановити пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів;

8. Пункту 1.1 глави 1 розділу ІV ППБУ - виконати профілактичний огляд та планово-попереджувальних ремонт електричної мережі та електричного обладнання;

9. Пункту 1.6 глави 1 розділу ІV ППБУ - здійснити з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

10. Пункту 1.7 глави 1 розділу ІV ППБУ - закрити всі розподільчі коробки з негорючого або важно горючого матеріалу;

11. Пункту 1.8 глави 1 розділу ІV ППБУ - заборонити улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж;

12. Пункту 1.12 глави 1 розділу ІV ППБУ - надати акт щодо проведення схованих робіт електропроводки за підвісною стелею;

13. Пункту 1.17 глави 1 розділу ІV ППБУ - відокремити в будівлі школи електророзетки та вимикачі від горючої основи шаром суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра;

14. Пункту 1.21 глави 1 розділу ІV ППБУ - обладнати будівлю пристроями захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до ДСТУ Б.В. 2.5.-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»;

15. Підпункту 1.1 пункту 2.1 глави 2 розділу V ППБУ - забезпечити територію та будівлі необхідним запасом води для здійснення цілей пожежогасіння (зовнішнє протипожежне водопостачання);

16. Пункту 3 розділу ІІ ППБУ - встановити протипожежний режим відповідним документи (наказом, інструкцією тощо);

17. Пункту 4 розділу ІІ ППБУ - розробити та затвердити керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою до кожного приміщення об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки;

18. Пункту 8 розділу ІІ ППБУ - забезпечити територію об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» та ГОСТ 12.4.026-76;

19. Глави 10 розділу ІІ ППБУ - розробити для працівників охорони (стажерів, вахтерів, вартових) відповідну інструкцію із зазначенням їхніх обов'язків щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання системи протипожежного захисту, а також має бути вказано, хто з посадових осіб має бути викликаний у нічний час у разі пожежі;

20. Пункту 1.1, пункт 1.12 глави 1 розділу ІV ППБУ - відокремити провода (кабелі) від корючих основ шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра;

21. Пункту 1.1, пункт 1.16 глави 1 розділу ІV ППБУ - обладнати електрощити та групові електрощитки схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту;

22. Пункту 2.2 глави 2 розділу ІІІ, пункту 1.4. глави 1 V ППБУ - заключити договір на технічне обслуговування систем протипожежного захисту;

23. Пункту 2 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, пунктів 6.1.-6.4. розділу 6 наказу МНС № 330, ПТБ, затверджені наказом МВС України від 05.11.2008 № 879 - забезпечити працівників об'єкту необхідною кількістю засобів індивідуального захисту (засобами радіаційного та хімічного захисту).

Вказаний припис був отриманий в.о. директора Школи 04.03.2021, що підтверджується його особистим підписом.

Зі змісту зазначеного припису також вбачається, що виявлені порушення за №№ 5, 6, 10, 11, 14, 16, 22, 23 виконано 24.06.2021.

Разом із тим, у зв'язку з невиконанням вимог припису вчасно, тобто до 25.04.2021, відносно в.о. директора Школи було складено протокол про адміністративне правопорушення відповідно до статті 188-1 КУпАП від 24.06.2021 № КХ 021827 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 29.06.2021 № КХ 021641 у вигляді штрафу в сумі 1700,00 грн., який був сплачений в.о. директора Школи, що підтверджується квитанцією № 0.0.2193222491.1 від 13.07.2021.

Наказом Головного управління від 14.06.2021 № 716, зокрема, відносно Школи, призначено позапланову перевірку виконання припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (у період з 23.06.2021 по 24.06.2021), проведення якою доручено працівникам Бучанського РУ ГУ ДСНС України у Київській області.

На виконання зазначеного наказу Головним управлінням оформлено посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 14.06.2021 № 4336, копію якого вручено в.о. директора Школи 23.06.2021.

За результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за участі в.о. директора Школи, Бучанським РУ ГУ ДСНС України у Київській області складено акт від 24.06.2021 № 685 (далі - акт), яким зафіксовані наступні порушення:

1. Абзац перший пункту 2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - дерев'яні елементи горищних покриттів у будівлі не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, що може призвести до надзвичайної ситуації;

2. Пункт 2.3 глави 2 розділу ІІІ, пункт 4 розділу І ППБУ - під час експлуатації об'єкта допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах - виходи на горище будівлі (шляхом встановлення протипожежних дверей чи люків виходів на горище), що може призвести до надзвичайної ситуації;

3. Пункт 2.15 глави 2 розділу ІІІ, пункт 4 розділу І ППБУ - на покрівлі (покритті) будівлі не встановлено огорожу за периметром будівлі, що може призвести до надзвичайної ситуації;

4. Пункт 2.17 глави 2 розділу ІІІ - в приміщенні школи опорядження (облицювання) стін та стелі виконано з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж: Г2, В2, Д2, Т2 (горюча пластикова та дерев'яна вагонка), що може призвести до надзвичайної ситуації;

5. Пункт 2.37 глави 2 розділу ІІІ - не установлено пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів, що може призвести до надзвичайної ситуації;

6. Пункту 1.1 глави 1 розділу ІV ППБУ - не виконано профілактичний огляд та планово-попереджувальних ремонт електричної мережі та електричного обладнання, що може призвести до надзвичайної ситуації;

7. Пункту 1.6 глави 1 розділу ІV ППБУ - з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, що може призвести до надзвичайної ситуації;

8. Пункту 1.12 глави 1 розділу ІV ППБУ - до розгляду не представлено акт щодо проведення схованих робіт електропроводки за підвісною стелею, що може призвести до надзвичайної ситуації;

9. Пункту 1.17 глави 1 розділу ІV ППБУ - електророзетки та вимикачі встановлено на горючій основі без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра, що може призвести до надзвичайної ситуації;

10. Підпункту 1.1 пункту 2.1. глави 2 розділу V ППБУ - територію будівлі не забезпечено необхідним запасом води для здійснення цілей пожежогасіння, що може призвести до надзвичайної ситуації;

11. Пункт 4 розділу ІІ ППБУ - до кожного приміщення об'єкта не розроблені та не затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки, що може призвести до надзвичайної ситуації;

12. Пункт 4 розділу ІІ ППБУ - територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» та ГОСТ 12.4.026-76, що може призвести до надзвичайної ситуації;

13. Пункт 10 розділу ІІ ППБУ - для працівників охорони (стажерів, вахтерів, вартових) не розроблено відповідну інструкцію із зазначенням їхніх обов'язків щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання системи протипожежного захисту, а також має бути вказано, хто з посадових осіб має бути викликаний у нічний час у разі пожежі, що може призвести до надзвичайної ситуації;

14. Пункту 1.1, пункт 1.12 глави 1 розділу ІV ППБУ - допущено відкрите прокладання проводів (кабелів) по горючим основам без відокремлення від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра, що може призвести до надзвичайної ситуації;

15. Пункту 1.1, пункт 1.16 глави 1 розділу ІV ППБУ - електрощити та групові електрощитки не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту, що може призвести до надзвичайної ситуації.

Примірник акта надісланий на адресу Школи рекомендованим листом з повідомленням про вручення 24.06.2021 та отриманий уповноваженим представником відповідача 02.07.2021.

У зв'язку з виявленими порушеннями, т.в.о. Бучанським РУ ГУ ДСНС України у Київській області Т. Гордієнко подав начальнику Головного управління В. Слободянику рапорт, в якому зазначив, що у зв'язку з виявленими порушеннями наявні підстави для звернення до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Школи до повного усунення порушень, зазначених в акті від 24.06.2021 № 685.

Уважаючи виявлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, враховуючи їх не усунення відповідачем у повному обсязі, позивача звернувся із цим позовом до суду.

Для вирішення спірних правовідносин суд застосовує, зокрема, норми Конституції України, Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI (далі - Кодекс), Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 30.12.2014 № 1417 (далі - Правила), у відповідних редакціях, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950№ ETS № 005, право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Так, відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює Кодекс цивільного захисту України.

Статтею 2 Кодексу наведені наступні значення термінів, окрім іншого: засоби протипожежного захисту - технічні засоби, призначені для запобігання, виявлення, локалізації та ліквідації пожеж, захисту людей, матеріальних цінностей та довкілля від впливу небезпечних факторів пожежі; засоби цивільного захисту - протипожежна, аварійно-рятувальна та інша спеціальна техніка, обладнання, механізми, прилади, інструменти, вироби медичного призначення, лікарські засоби, засоби колективного та індивідуального захисту, які призначені та використовуються під час виконання завдань цивільного захисту; надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності; небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров'ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків; пожежа - неконтрольований процес знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.

Статтею 4 Кодексу закріплено, що цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини першої статті 20 Кодексу, до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: 1) забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; 2) забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту; 3) розміщення інформації про заходи безпеки та відповідну поведінку населення у разі виникнення аварії; 4) організація та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб'єкта господарювання; 5) створення об'єктових формувань цивільного захисту відповідно до цього Кодексу та інших законодавчих актів, необхідної для їх функціонування матеріально-технічної бази і забезпечення готовності таких формувань до дій за призначенням; 6) створення диспетчерських служб відповідно до цього Кодексу та інших законів, необхідних для забезпечення безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; 7) проведення оцінки ризиків виникнення надзвичайних ситуацій на об'єктах суб'єкта господарювання, здійснення заходів щодо неперевищення прийнятних рівнів таких ризиків; 8) здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки; 9) декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; 10) розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварійна об'єктах підвищеної небезпеки; 11) проведення об'єктових тренувань і навчань з питань цивільного захисту; 12) забезпечення аварійно-рятувального обслуговування суб'єктів господарювання відповідно до вимог статті 133 цього Кодексу; 13) здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; 14) забезпечення безперешкодного доступу посадових осіб органів державного нагляду, працівників аварійно-рятувальних служб, з якими укладені угоди про аварійно-рятувальне обслуговування суб'єктів господарювання, для проведення обстежень на відповідність протиаварійних заходів планам локалізації і ліквідації наслідків аварій на об'єктах підвищеної небезпеки та потенційно небезпечних об'єктах, сил цивільного захисту - для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у разі виникнення надзвичайних ситуацій; 15) забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту; 16) здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні); 17) дотримання протиепідемічного, протиепізоотичного та протиепіфітотичного режиму; 18) створення і використання матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій; 19) розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; 20) розроблення і затвердження інструкцій та видання наказів з питань пожежної безпеки, здійснення постійного контролю за їх виконанням; 21) забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; 22) утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; 23) здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожежі використання для цієї мети виробничої автоматики; 24) своєчасне інформування відповідних органів та підрозділів цивільного захисту про несправність протипожежної техніки, систем протипожежного захисту, водопостачання, а також про закриття доріг і проїздів на відповідній території; 25) виконання інших завдань і заходів у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Організація заходів цивільного захисту суб'єкта господарювання здійснюється підрозділами (посадовими особами) з питань цивільного захисту, які створюються (призначаються) керівниками зазначених суб'єктів господарювання з урахуванням таких вимог: 1) у суб'єктах господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту, з чисельністю працюючих понад 3 тисячі осіб створюються підрозділи з питань цивільного захисту; 2) у суб'єктах господарювання, а також закладах охорони здоров'я із загальною чисельністю працюючих та осіб, які перебувають на лікуванні, від 200 до 3 тисяч осіб та у суб'єктах господарювання, віднесених до другої категорії цивільного захисту, призначаються посадові особи з питань цивільного захисту; 3) у навчальних закладах з денною формою навчання з чисельністю 500 і більше осіб, які навчаються, призначаються посадові особи з питань цивільного захисту; 4) у суб'єктах господарювання з чисельністю працюючих до 200 осіб призначаються особи з питань цивільного захисту за рахунок штатної чисельності суб'єкта господарювання.

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до Закону як підприємці, виконують заходи цивільного захисту особисто (частина третя статті 20 Кодексу).

Відповідно до частин першої-третьої статті 55 Кодексу, забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях.

Забезпечення пожежної безпеки покладається на власника (власників) земельної ділянки та іншого об'єкта нерухомого майна або наймачів (орендарів) земельної ділянки та іншого об'єкта нерухомого майна, якщо це обумовлено договором найму (оренди), а також на керівника (керівників) суб'єкта господарювання.

У свою чергу, загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об'єкт) встановлюють Правила.

Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами державної влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (пункт 2 розділу І Правил).

Згідно з пунктом 4 розділу І Правил, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об'єктів (пункт 1 розділу ІІ Правил).

Для кожного приміщення об'єкта мають бути розроблені та затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки (пункт 4 розділу ІІ Правил).

Територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення мають бути забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (пункт 8 розділу ІІ Правил).

Згідно з пунктом 10 розділу ІІ Правил, для працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових) повинно бути розроблено інструкцію, в якій необхідно визначити їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб об'єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі.

Працівники охорони повинні мати список посадових осіб об'єкта із зазначенням їх місць проживання, службових, домашніх (мобільних) телефонів.

За приписами пунктів 2.1-2.5, 2.17, 2.37 розділу ІІІ Правил, усі будинки, приміщення і споруди повинні своєчасно очищатися від горючого сміття та відходів виробництва. Терміни очищення встановлюються технологічними регламентами або інструкціями, що затверджуються керівником об'єкта або підприємства.

Керівники об'єктів, підприємств повинні забезпечити утримання засобів протипожежного захисту, зокрема системи протипожежного захисту, у працездатному стані та забезпечити підтримання їх експлуатаційної придатності (технічне обслуговування).

Під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах.

Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню.

Клас вогнестійкості проходок електричних кабелів та інженерного обладнання будинків через огороджувальні конструкції з нормованою межею вогнестійкості або через протипожежні перешкоди має бути не меншим, ніж нормована межа вогнестійкості цієї огороджувальної конструкції або протипожежної перешкоди за ознаками E (показник втрати цілісності) та I (показник втрати теплоізолювальної спроможності).

У місцях проходок трубопроводів через протипожежні перешкоди трубопроводи та їхню ізоляцію слід виконувати з негорючих матеріалів.

У будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності.

Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.

У приміщеннях громадського призначення (крім приміщень, розташованих у будинках V ступеня вогнестійкості), в яких можливе перебування 50 та більше осіб, опорядження (облицювання) стін та стель забороняється з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж: Г2, В2, Д2, Т2 - для приміщень, у яких можливе перебування до 1500 осіб; Г1, В1, Д1, Т2 - для приміщень, у яких можливе перебування 1500 та більше осіб.

Не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей; захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах; розташовувати у тамбурах виходів, за винятком квартир та індивідуальних житлових будинків, гардероби, вішалки для одягу, сушарні, пристосовувати їх для торгівлі, а також зберігання, у тому числі тимчасового, будь-якого інвентарю та матеріалу; захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами двері, люки на балконах і лоджіях, переходи в суміжні секції та виходи на зовнішні евакуаційні драбини, евакуаційні площадки квартир житлових будинків; знімати встановлені на балконах (лоджіях) драбини; улаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення (кіоски), обладнання; улаштовувати у загальних коридорах комори і вбудовані шафи, за винятком шаф для інженерних комунікацій; зберігати в шафах (нішах) для інженерних комунікацій горючі матеріали; розташовувати в ліфтових холах приміщення різного призначення; робити засклення або закладання жалюзі і отворів повітряних зон у незадимлюваних сходових клітках; знімати двері вестибюлів, холів, тамбурів і сходових кліток; заміняти скло, що не дає скалок при руйнуванні, на звичайне у дверях; знімати пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів, а також фіксувати самозакривні двері у відчиненому положенні; зменшувати нормативну площу фрамуг у зовнішніх стінах сходових кліток або закладати їх; розвішувати у сходових клітках на стінах дзеркала, стенди, панно, інші горючі матеріали.

За приписами пунктів 1.1, 1.6, 1.12, 1.16, 1.17 глави 1 розділу ІV Правил, експлуатація електроустановок повинна відповідати вимогам ПУЕ, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 25.07.2006 № 258, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4.

З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.

В електропроводках вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зон відгалужувальні та з'єднувальні коробки повинні бути закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів.

Відстань від кабелів та ізольованих проводів, прокладених відкрито, до місць відкритого зберігання (розміщення) горючих матеріалів повинна бути не менше 1 метра.

У разі відкритого прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів відстань від них до горючих основ (конструкцій, деталей) повинна становити не менше 0,01 метра. У разі неможливості забезпечити вказану відстань провід (кабель) слід відокремлювати від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра.

У разі прихованого прокладання таких проводів (кабелів) їх необхідно ізолювати від горючих основ (конструкцій) суцільним шаром негорючого матеріалу, що підтверджується актом проведення прихованих робіт.

Електрощити, групові електрощитки повинні оснащуватися схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки).

Електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.

Таким чином суд доходить висновку, що наведені вимоги Правил є безумовно обов'язковими для виконання відповідачем.

У свою чергу, відповідно до статті 47 Кодексу, державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Згідно із частинами першою, другою статті 64 Кодексу, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону (стаття 66 Кодексу).

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо, зокрема суб'єктів господарювання (пункт 2 частини першої статті 65 Кодексу).

Статтею 67 Кодексу визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, окрім іншого: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу (пункт 1 частини першої); складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень (пункт 11 частини першої); звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей (пункт 12 частини першої).

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 70 Кодексу, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу).

У свою чергу, центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), яка відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 (далі - Положення № 1052) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (підпункт 2 пункту 3 Положення № 1052).

ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення № 1052).

Відповідно до Положення про Головне управління, затверджене наказом ДСНС від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу від 12.11.2018 № 661) основним завдання Головного управління є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки (пункт 3). Головне управління, зокрема: складає акти перевірок, видає приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі створення загрози життю та здоров'ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів , дільниць, окремих приміщень.

Таким чином суд уважає, що позивач наділений відповідними повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства у сфері пожежної безпеки, а також, в разі виявлення загрози життю та здоров'ю людей, - звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

Разом із тим, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон № 877-V.

Статтею 1 Закону № 877-V визначено, окрім іншого: державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до частин першої, четвертої, п'ятої, одинадцятої статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

За приписами частини першої статті 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема: перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Згідно зі статтею 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов'язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Відповідно до статті 8 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Виходячи з наведеного в сукупності, судом не встановлено, а відповідачем не наведено обставин порушення позивачем процедури проведення позапланової перевірки та оформлення її результатів.

Разом із тим, за загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У свою чергу, згідно зі статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

У взаємозв'язку з наведеним, судом із матеріалів справи встановлено, що позапланова перевірка Школи проведена позивачем в межах наданих йому повноважень, а також у порядку та спосіб, визначені Законом № 877-V.

Разом із тим, відповідачем подані суду достатні докази на підтвердження обставин часткового усунення виявлених позивачем у ході позапланової перевірки порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме щодо усунення порушень, зазначених в акті від 24.06.2021 № 685 за №№ 5, 11, 12, 13.

Також, відповідачем подані суду достатні докази на підтвердження обставин відсутності на час розгляду справи будь-якої загрози життю та здоров'ю людей, оскільки фактично діяльність Школи та, відповідно, її приміщень, призупинена на підставі наказу відділу освіти Немішаївської селищної ради від 30.08.2021 № 88/01-08 (освітній процес до моменту створення безпечних умов перебування учнів у закладі освіти організовано на базі Немішаївського фахового коледжу НУБіП України), у зв'язку з проведенням капітального ремонту та термодернізація будівлі Немішаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 за адресою: Київська область, Бородянський район, смт Немішаєве, вул. Заводська, буд. 45 на підставі договору № 53 від 07.07.2021, дію якого було продовжено на підставі Додаткової угоди № 1 від 29.12.2021 у зв'язку з виникненням додаткових робіт, у тому числі робіт, спрямованих на усунення виявлених порушень. Як вже зазначалось раніше, рішенням сесії Немішаївської селищної ради від 27.01.2022 № 25-VIII-9 виділено додаткові кошти для коригування проектно-кошторисної документації «Капітальний ремонт, термодернізація будівлі Немішаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 за адресою: Київська область, Бородянський район, смт Немішаєве, вул. Заводська, буд. 45 (коригування)», в якій будуть передбачені роботи та заходи, спрямовані на усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

У подальшому, на підставі наказу № 89/01-09 від 31.08.2022 «Про особливості організації освітнього процесу у Немішаївському ліцеї № 1» освітній процес для учнів 1-4 класів організований на базі Немішаївського ліцею № 2, для учнів 5-11 - за дистанційною формою навчання.

Також додатковою угодою № 2 від 28.07.2022 до Договору № 53 від 07.07.2021 термін виконання капітального ремонту продовжено до 31.12.2022.

Окрім того судом встановлено, що порушення, зазначене в пункті № 10 акта від 24.06.2021 № 685 взагалі не могло бути зазначено позивачем, як порушення, оскільки підпункт 1.1 пункту 2.1 глави 2 розділу V Правил виключено згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.07.2017 № 657.

Натомість позивач будь-яких доказів на спростування наведених відповідачем обставин суду не подав.

Водночас суд констатує, що визначення поняття «порушення, яке створює загрозу життю та/або здоров'ю людей», є оціночним. Одночасно, на переконання суду, всі порушення протипожежних норм, у тій чи іншій мірі, створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

При цьому суд зважає на те, що хоча акт позапланової перевірки, який би зафіксував відсутність порушень правил та норм пожежної і техногенної безпеки, в цьому випадку був би належним доказом усунення порушень, суд не позбавлений повноважень самостійно встановлювати обставини на підставі наданих доказів щодо фактичного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної і пожежної безпеки.

Відповідно, щодо виявлених порушень та обставин їх усунення на день розгляду справи суд зазначає, що відповідачем доведено часткове усунення виявлених поршень, а також призупинення роботи Школи (експлуатації її приміщень) за адресою: Київська обл., Бородянський район, вул. Заводська, буд. 45, у зв'язку з проведенням капітального ремонту та термодернізація будівлі Школи, що спростовує доцільність та обґрунтованість застосування судом на цей час до відповідача заявлених позивачем заходів реагування.

У підсумку, з урахуванням зазначеного в сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 7, 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Шевченко А.В.