Справа № 504/3602/22
Номер провадження 3/504/2753/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.12.2022смт.Доброслав
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Жовтан П.В., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Одеса, громадянина України, працюючого за наймом, одруженого, має на утриманні н/л дитину 2014 р.н., зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 28.03.2019р. органом 5116, ІПН НОМЕР_2 ,
за ст.173-2 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
10.11.2022р. ДОП СП ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області Стояновою В.О. був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №701251, згідно якого 24.10.2022р. о 21:00 год. ОСОБА_1 , намагався потрапити до будинку своєї колишньої дружини ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 , вчиняв дії, що викликали у ОСОБА_2 побоювання за свою безпеку, а саме гупання, розбивання вікна, чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру, відповідальність за передбачено ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 в присутності свого представника -адвоката Горб С.А. повідомив суд, що в зазначений день та час він прибув до помешкання колишньої дружини ОСОБА_2 , щоб привітати свого сина з Днем народження, однак його не пустили. Наразі, вони із ОСОБА_2 примирилися, претензій один до одного не мають, тому просив закрити справу за малозначністю.
ОСОБА_2 в судовому засіданні також підтвердила, що вони із ОСОБА_1 примирилися, завдані збитки їй були відшкодовані, тому вона просить закрити справу.
Дослідивши і проаналізувавши докази по справі, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена та підтверджується наступними матеріалами:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №701251 від 10.11.2022р.;
- даними рапортів, зареєстрованих ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області №4756, №4757 від 24.10.2022р.;
- протоколом прийняття заяви ОСОБА_2 від 24.10.2022р.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 24.10.2022р. та 26.10.2022р.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 24.10.2022р.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 01.11.2022р.;
- фотознімками до протоколу;
- копією рішення Суворовського районного суду м.Одеси від 18.07.2019р. про розірвання шлюбу між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 ;
- даними рапорту ДОП ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області Стоянової В. від 10.11.2022р.;
Таким чином, у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, а саме: вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення при обов'язковому з'ясуванні вини даної особи у вчиненні адміністративного правопорушення та того чи підлягає вона адміністративній відповідальності, суддя зобов'язаний з'ясувати також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) в п. 114 Рішення від 10.09.2010 у справі «Макфарлейн проти Ірландії» (заява № 31333/06), п.38 Рішення Великої Палати від 29.03.2006 у справі «Ріккірді Піссаті проти Італії» (заява № 62361/00) зазначив, що засіб є ефективним тільки якщо він доступний та достатній.
В силу п. 255 Рішення ЄСПЛ від 12.12.2012 у справі «Ель-Масрі проти колишньої Югославської Республіки Македонія» (заява № 39630/09) та п. 152 у справі «Кудла проти Польщі» (заява № 30210/06) від 26.10.2000 засіб повинен бути ефективним на практиці й по закону, а згідно п. 36-40 Рішення від 24.07.2012 у справі «Джорджевич проти Хорватії» (заява № 41526/10) при оцінці ефективності необхідно враховувати не тільки формальні засоби правового захисту, а й загальний правовий і політичний контекст, в якому вони діють, й особисті обставини заявника.
Судом враховується, що при розгляді питання про притягнення до адміністративної відповідальності необхідно забезпечити оптимальний баланс між дотриманням прав і свобод особи, яка притягується до відповідальності, та загальним (публічним) інтересом, який передбачає ефективний захист особистості, суспільства і держави від адміністративних правопорушень.
Таким чином, на думку суду, будь-яке адміністративне правопорушення та санкції за його скоєння повинні бути чітко визначені в законі таким чином, щоб виходячи з його тексту - у випадку необхідності за допомогою тлумачення, що надано судам, - кожен міг передбачити адміністративно - правові наслідки своїх дій або бездіяльності.
В противному випадку може мати місце суперечна правозастосовна практика, яка послаблює гарантії державного захисту прав, свобод і законних інтересів громадян від свавільного адміністративного примусу.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , з врахуванням його пояснень, пояснень ОСОБА_2 , ступеню його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, відшкодування шкоди, те, що сторони конфлікту дійшли до примирення, суддя приходить до висновку, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення є малозначним, тому вважає можливим справу закрити, звільнивши його від адміністративної відповідальності.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 33-35, 283, 284 ч.1 п.3, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП і обмежитись усним зауваженням.
Провадження в адміністративній справі закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення та на неї може бути внесено подання прокурора у той же строк.
Суддя П. В. Жовтан