Ухвала від 27.12.2022 по справі 761/28594/22

Справа № 761/28594/22

Провадження № 1-кс/761/15995/2022

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2022 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділу Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022100100003163 від 02.11.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий слідчого відділу Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим прокурором Шевченківської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022100100003163 від 02.11.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.

У клопотанні слідчий вказує, що слідчим відділом Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022100100003163 від 02.11.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.

В клопотанні вказано, що досудовим розслідуванням встановлено, до Шевченківського УП ГУНП у місті Києві надійшло депутатське звернення депутата ІНФОРМАЦІЯ_1 Костянтина ОСОБА_5 , щодо можливого порушення законодавства посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також закладами, які входять у підпорядкування вказаного департаменту, що висвітлені на прес-конференції на тему: « ІНФОРМАЦІЯ_3 у 2022 році: кримінальні та службові розслідування», яка відбулася 19 вересня 2022 року. Під час вивчення питань, що обговорювалися на вищевказаній прес-конференції директором ГО « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_6 та учасником конференції працівником ІНФОРМАЦІЯ_5 інформація щодо виплати заробітної плати фактично не працюючим особам вказаного закладу культури, та внесення неправдивих відомостей до штатних розписів ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також закладами які входять у підпорядкування вказаного департаменту.

Клопотання обґрунтовано тим, що в ході досудового розслідування було допитано в якості свідка заступника директора ІНФОРМАЦІЯ_6 ) ОСОБА_7 , який повідомив, що відповідно до наказу від 24.02.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_2 перейшов на дистанційний формат роботи строком на 30 діб. Після цього, відповідно до рішення на виконання розпоряджень ІНФОРМАЦІЯ_7 «Про затвердження граничної чисельності працівників структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_7 на період воєнного стану в Україні від 10 березня 2022 року № 458, «Про деякі питання діяльності ІНФОРМАЦІЯ_7 від 10 березня 2022 року № 459, доведено граничну чисельність працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , що складала 25 осіб. Керівництво ІНФОРМАЦІЯ_2 у складі директора департаменту - ОСОБА_8 , першого заступника директора департаменту - ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , розробило проект штатного розпису від 16 березня 2022 року, який містив виключно посади державних службовців. Одночасно із цим, до ІНФОРМАЦІЯ_2 прибув ОСОБА_10 , який раніше працював на посаді першого заступника директора ІНФОРМАЦІЯ_2 з 2014 по 2021 роки, та повідомив, що він відкомандирований від Офісу президента до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою надання консультації щодо діяльності заходів культури в умовах воєнного стану, строк відрядження з 14 березня 2022 року до припинення чи скасування воєнного стану (згідно з наказом № 170-к від 14.03.2022). Згідно із проектом штатного розпису, який був одноосібно розроблений ОСОБА_11 , були введені чотири посади провідних консультантів, які не є державними службовцями, а самі державні службовці, які б могли займати ці посади, були незаконно відправлені на простой. Це призвело до збільшення видатків на утримання апарату департаменту культури КМДА, оскільки провідні консультанти отримували зарплату, а державні службовці, які могли виконувати цю роботу, отримували грошове забезпечення у розмірі, не менше 2\3 розміру їх посадового окладу.

Слідчим вказано, що в якості свідка допитано колишнього заступника начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності ІНФОРМАЦІЯ_2 Петрушину ОСОБА_12 , яка повідомила, що чоловік, який представився ОСОБА_11 , не надаючи підтверджуючих документів щодо своїх повноважень в ІНФОРМАЦІЯ_2 , надав проект свого штатного розпису, який не був на той момент підписаний директором департаменту та дав вказівку ОСОБА_13 підписати даний штатний розпис. В подальшому, згідно з даними штатного розпису, на посади провідних консультантів були призначені ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 . Крім цього, задля перевірки усієї інформації, щодо можливого вчинення кримінальних правопорушень, викладеної у зверненні народного депутата ОСОБА_17 , в рамках досудового розслідування по кримінальному провадженні було допитано у якості свідка працівника « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ОСОБА_18 , який повідомив, що під час ознайомлення з додатком №1 до наказу № 55-1.0.2-06 «Про зміну діючих умов оплати праці працівникам театру» від 18.02.2021, який стосувався зниження посадових окладів творчих працівників на 30%, виявив невідповідність у займаних посадах працівниками театру. Зокрема ОСОБА_19 згідно з додатком №1 до наказу № 55-1.0.2-06 вважається режисером-постановником театру, що не відповідає дійсності, проте, з початку роботи в театрі на постійній основі виконує функції помічника головного режисера. Окрім цього, на сайті « ІНФОРМАЦІЯ_9 » викладені низка договорів театру з ОСОБА_19 як з фізичною особою підприємцем, згідно з якими, він надає режисерсько-постановочні і інші послуги на платній основі, що також не відповідає дійсності. Фактично театр додатково виплачував йому кошти за цивільно-правовими угодами за надання режисерсько-постановочних послуг, які у дійсності не надавалися. Крім цього, ОСОБА_20 зазначається у документах як режисер-постановник театру, що також не відповідає дійсності. На офіційному сайті театру ІНФОРМАЦІЯ_10 відсутня інформація про режисерів-постановників в особі ОСОБА_20 та ОСОБА_19 та про їхні постановки.

У клопотанні зазначено, що ОСОБА_21 зазначається у документах як артистка-вокалістка вищої категорії, ОСОБА_22 як репетитор з техніки мови, ОСОБА_23 як заступник керівника літературно-драматургічної частини театру - що також не відповідає дійсності. Допитана у якості свідка головний бухгалтер ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ОСОБА_24 повідомила, що тимчасовою лімітною довідкою від 31.12.2020 про бюджетні асигнування та кредитування на 2021, виданою ІНФОРМАЦІЯ_11 на підставі статті 79 Бюджетного кодексу України та лімітною довідкою від 21.01.2021 № 92 про бюджетні асигнування та кредитування на 2021 рік, виданою ІНФОРМАЦІЯ_11 на підставі Рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про бюджет міста Києва на 2021 рік» від 24.12.2020 № 24/24 з бюджету міста Києва за КПКВК 1014010 (Фінансова підтримка театрів) передбачено фінансування 119 057,853 тис. грн. на забезпечення видатків споживання, з них для забезпечення виплат заробітної плати та нарахувань на неї 116 572,1 тис. грн. (далі - граничний обсяг).

Крім того, слідчим зазначено, що враховуючи, доведений граничний обсяг для забезпечення виплат заробітної плати та нарахувань на неї на 2021 рік, за рахунок коштів бюджету міста Києва, затверджено штатний розпис за погодженням Департаменту культури КМДА з місячним фондом оплати 8 661,787 тис. грн. Фактична потреба в коштах для оплати праці на 2021 рік, відповідно до затвердженого штатного розпису Театру, складає 103941,455 тис. грн., нарахування на фонд оплати праці - 22 867,120 тис. грн., загальна потреба фонду оплати праці становить 126 808,575 тис. грн. Лімітною довідкою від 28.12.2021 № 62 про бюджетні асигнування та кредитування на 2022 рік, виданою ІНФОРМАЦІЯ_11 на підставі Рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про бюджет міста Києва на 2022 рік» від 09.12.2021 № 3704/3745 з бюджету міста Києва за КПКВК 1014010 (Фінансова підтримка театрів) передбачено фінансування 132065,800 тис. грн.., на забезпечення видатків споживання, з них для забезпечення виплат заробітної плати та нарахувань на неї - 128 147,700 тис. грн. Враховуючи, доведений граничний обсяг для забезпечення виплат заробітної плати та нарахувань на неї на 2022 рік, за рахунок коштів бюджету міста Києва затверджено штатний розпис за погодженням Департаменту культури КМДА з місячним фондом оплати праці у сумі 11 955,735 тис. грн. для 488 штатних працівників (403 - відповідно до штатного розпису бюджету міста Києва, 85 - позабюджетний штатний розпис). Фактична потреба в коштах для оплати праці на 2022 рік, відповідно до затвердженого штатного розпису Театру, складає 132 865,119 тис. грн., нарахування на фонд оплати праці - 29 230,326 тис. грн., загальна потреба фонду оплати праці 162 095,445 тис. грн. Станом на 01.01.2021 штатна чисельність працівників ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » затверджена у кількості 483 особи, з них: 398 осіб, відповідно до штатного розпису бюджету міста Києва, 85 - позабюджетний штатний розпис.

Слідчим вказано, що у ході досудового розслідування оперативним шляхом було встановлено факти, що можуть свідчити про неправомірне нарахування премій, надбавок, а також нарахування та виплат заробітної плати особам, які фактично не працюють у « ІНФОРМАЦІЯ_13 », починаючи з 2018 року. В порядку ст. 93 КПК України, слідчим було направлено запит на адресу ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_8 » з метою отримання копії відомостей виплат заробітної плати та премій (з додаванням відповідних наказів на преміювання) усім працівникам ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » по кожному працівнику окремо за період з 01.01.2020 по 01.12.2022, як працівникам згідно з штатним розписом, так і позаштатного розпису; номери рахунків, відкритих (з вказанням банківських установ) у банківських установах ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2020 по 01.12.2022; копії штатного розпису та позабюджетного штатного розпису працівників ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2020 року по 01.12.2022; копії наказів на відпустки та відрядження генерального директора, заступників генерального директора та головного бухгалтера ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2018 року по 01.12.2022; копії авансових звітів про відрядження (з додатками щодо використання грошових коштів) генерального директора, заступників генерального директора та головного бухгалтера ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2018 року по 01.12.2022; копії фінансових планів ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2018 року по 01.12.2022. 21.11.2022 року на адресу Шевченківського УП ГУНП у м. Києві надійшла відповідь від Адвокатського об'єднання « ІНФОРМАЦІЯ_14 », за підписом адвоката ОСОБА_25 , що представляє інтереси ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » про те, що копії запитуваних документів ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » зможе надати органу досудового розслідування в порядку та у спосіб передбачений ст. 159 КПК України.

Клопотання мотивоване тим, що з метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування, встановлення, документування та здобуття доказів кримінально-протиправної діяльності посадових осіб ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_8 », що ймовірно полягає у внесенні неправдивих відомостей до штатного розпису, а також для перевірки інформації, стосовно розтрати державного бюджету України, шляхом неправомірного нарахування заробітної плати працівникам театру оперети, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до інформації та документів, які перебувають у володінні ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 », який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучити: - копії відомостей про виплати заробітної плати та премій (з додаванням відповідних наказів на преміювання) усім працівникам ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » по кожному працівнику окремо за період з 01.01.2020 по 01.12.2022, як працівникам згідно з штатним розписом, так і позаштатного розпису; - копії документів, що містять інформацію про номери рахунків, відкритих (з вказанням банківських установ) у банківських установах ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2020 по 01.12.2022; - копії штатного розпису та позабюджетного штатного розпису працівників ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2020 року по 01.12.2022 рік; - копії наказів на відпустки та відрядження генерального директора, заступників генерального директора та головного бухгалтера ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2018 року по 01.12.2022; - копії авансових звітів про відрядження (з додатками щодо використання грошових коштів) генерального директора, заступників генерального директора та головного бухгалтера ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2018 року по 01.12.2022 рік; - копії фінансових планів ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2018 року по 01.12.2022. Отримання доступу до документів та вилучення їх копій в ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 », має важливе значення для розслідування кримінального провадження, зокрема це надасть органу досудового розслідування здійснити їх аналіз, спростувати чи підтвердити факт розтрати коштів державного бюджету України, а також мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, допиті свідків, викритті співучасників правопорушення. Іншим чином отримати копії вище перелічених документів неможливо, оскільки спосіб передбачений ст. 93 КПК України було вичерпано.

В судове засідання слідчий не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримання клопотання в повному обсязі.

Представники осіб, у володінні яких перебувають речі та документи, в судове засідання не викликались з урахуванням положень ч.2 ст.163 КПК України.

На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Вирішуючи питання про наявність чи відсутність підстав для задоволення клопотання, здійснюючи судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку, що воно підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022100100003163 від 02.11.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Як свідчать матеріали клопотання, досудовим слідством використані всі надані чинним законодавством можливості щодо отримання необхідної для розкриття кримінального правопорушення інформації без застосування такого заходу його забезпечення, як розкриття інформації.

Відповідно з ч.ч.1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої перебувають такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 160 КПК України, у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Положеннями до ч. 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім об ставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Як вбачається з матеріалів клопотання інформація, яка необхідна для проведення досудового розслідування, перебуває у володінні ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Слідчий суддя приходить до висновку, що документи вказані у клопотанні, мають важливе значення для досудового розслідування кримінального провадження за № 12022100100003163 від 02.11.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 110, 159, 160, 163-166, 309 та 395 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

клопотання слідчого слідчого відділу Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022100100003163 від 02.11.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, - задовольнити.

Надати дозвіл слідчому Шевченківського УП ГУНП у м. Києві старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , та/або іншим слідчим, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № № 12022100100003163 від 02.11.2022 року на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучити:

- копії відомостей виплат заробітної плати та премій (з додаванням відповідних наказів на преміювання) усім працівникам ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » по кожному працівнику окремо за період з 01.01.2020 по 01.12.2022, як працівникам згідно з штатним розписом, так і позаштатного розпису;

- копії документів, що містять інформацію про номери рахунків, відкритих (з вказанням банківських установ) у банківських установах ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2020 по 01.12.2022;

- копії штатного розпису та позабюджетного штатного розпису працівників ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2020 по 01.12.2022;

- копії наказів на відпустки та відрядження генерального директора, заступників генерального директора та головного бухгалтера ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2018 по 01.12.2022;

- копії авансових звітів про відрядження (з додатками щодо використання грошових коштів) генерального директора, заступників генерального директора та головного бухгалтера ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2018 по 01.12.2022;

- копії фінансових планів ТВЗК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в період часу з 01.01.2018 по 01.12.2022.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Роз'яснити особам, у володінні яких перебувають речі та документи, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа-підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.

В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: