СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2022 року Справа № 480/4805/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4805/22 за позовом ОСОБА_1 до Роменського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , через представника ОСОБА_2 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Роменського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану Роменського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), яким відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження № 335 від 17 червня 1977 року шляхом зміни прізвищ дитини та батьків з " ОСОБА_3 , ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 , ОСОБА_5
- зобов'язати Роменський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. (Суми) внести зміни до актового запису про народження № 335 від 17 червня 1977 року шляхом зміни прізвищ дитини та батьків з " ОСОБА_3 , ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 , ОСОБА_4 ".
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що в його особистих документах правильно зазначено прізвище " ОСОБА_4 ". Проте в актовому записі про його народження, його прізвище та прізвище батьків зазначено, як " ОСОБА_3 , ОСОБА_3 ". Тому він звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження. Висновком відповідача від 22.01.2022 позивачу відмовлено у внесенні таких змін у зв'язку з відсутністю підстав. Вважаючи таку відмову протиправною та такою, що порушує його права, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 27.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалу суду відповідач отримав 09.08.2022, однак своїм правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Роменського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. (Семи) із заявою, в якій просив внести зміни до актового запису про народження №335 від 13.06.1977, а саме у відомостях про дитину, тобто самого позивача з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 " та у відомостях про його батьків з " ОСОБА_3 , ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 , ОСОБА_4 ".
22.01.2022 відповідачем складено висновок про відмову у внесенні таких змін у актовому запису про народження №335 від 13.06.1977 у зв'язку з відсутністю підстав.
Вважаючи відмову відповідача у внесені змін до актового запису про народження протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану та відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VI від 01 липня 2010 року (далі по тексту - Закон №2398-VI).
За визначенням, наведеному у статті 2 вказаного Закону, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
За приписами ч. 1- 3 ст. 9 Закону №2398-VI Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон №2398-VI та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5 (далі - Правила).
Згідно з пунктом 1.1 Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
За приписами пунктів 1.7 та 1.15 Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з'єднання їхніх прізвищ.
Згідно з пунктом 2.6 розділу ІІ Правил № 96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Судом встановлено, що в актовому записі про народження позивача № 335 від 13.06.1977, у графі відомості про дитину вказано ОСОБА_1 , у відомостях про батька позивача - ОСОБА_6 , у відомостях про матір - ОСОБА_7 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження (а.с. 33-34).
Тобто, прізвище позивача, що визначене батьками, є ОСОБА_3 , про що і зазначено в актовому записі про народження.
Відповідно до паспорта громадянина України, виданого позивачу 16.12.2021 (а.с. 31), також вказано його прізвище " ОСОБА_3 ", що відповідає актовому запису про народження позивача.
При цьому у свідоцтві про народження НОМЕР_1 , виданого 13.06.1977 відділом РАЦС Роменського міськвиконкому Сумської області, а саме у графі відомості про дитину зазначено російською мовою " ОСОБА_1 ", батько - " ОСОБА_8 ", мати - " ОСОБА_7 " (а.с. 7), у свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_2 виданого відділом РАЦС Білопільського районного управління юстиції Сумської області 08.04.2010, прізвище позивача до та після реєстрації шлюбу вказано " ОСОБА_4 " (зворотній бік а.с. 7), у дипломі молодшого спеціаліста НОМЕР_3 від 30.05.1996 (а.с. 12), у довідці про присвоєння ідентифікаційного номеру від 08.09.2000 (а.с. 7), повідомленні про взяття на облік платника податка єдиного внеску від 09.08.2011 (а.с. 14), у свідоцтві про присвоєння робітничої кваліфікації ДП "Навчально-консультаційний центр по туризму" та додатку до свідоцтва від 31.03.2008 (а.с. 13) призвище позивача вказано - " ОСОБА_4 ". Також у свідоцтві про народження сина позивача ОСОБА_9 (а.с. 8) та у свідоцтві про народження сина позивача ОСОБА_10 (а.с. 10) прізвище позивача та його синів вказано " ОСОБА_4 ".
Проте, суд зазначає, що вказані документи є похідними документами від актового запису про народження позивача, а тому повинні відповідати актовому запису про народження, та не можуть бути підставною для внесення змін до актового запису про народження позивача.
Відтак ОСОБА_1 не було надано документів, які були б підставою для внесення змін до актового запису про його народження.
Щодо позовних вимог про необхідність внесення змін у прізвище батьків позивача суд зазначає, що позовна заява взагалі не містить обгрунтувань про необхідність та підстави зміни прізвищ батьків.
Крім того, суд зазначає, що до актового запису про народження батька позивача від 03.01.1955 № 2 вносились зміни 05.08.2014, згідно яких прізвище батька позивача " ОСОБА_11 " змінено на " ОСОБА_3 " (а.с. 38).
Відповідно до ч. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За приписами ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач, при складенні висновку про відсутність підстав для внесення змін до актового запису цивільного стану, діяв в межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, тому у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
У відповідності до положень ст. 139 КАС України, судові витрати, зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Роменського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар