Рішення від 28.12.2022 по справі 380/16586/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/16586/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, а саме-по день фактичної виплати розрахованої суми 70306,38 грн., донарахованої частини пенсії (з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року, якому щомісячно виплачено 50 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (що складало-1464.72 грн.);- з 01.01.2020 року по 30.06.2021 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми щомісячно виплачено 100 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (що складало-2929,43 грн.), яка протизаконно та безпідставно по даний час не нарахована та не є виплачена ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 , компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31 грудня 2017 року, а саме-по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії (з 01.01.2019 року по 30.06.2021 року) до забезпечення повної виплати розрахованої суми 70306,38 грн., яка визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати» №2050-111 від 19.10.2000 та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 передбаченого Постановами №103, №988, №1088, яка протизаконно по даний час не нарахована та не є виплачена ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує з 01.05.2008 року пенсію за вислугу років у розмірі 82 % від суми грошового забезпечення від моменту призначення пенсії. Пенсія позивачу призначена з 01.05.2008 року основний розмір якої складає 82 % грошового забезпечення. На підставі рішень Львівського окружного адміністративного суду, які набрали законної сили, має право на отримання компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати доплати до пенсії з дати набрання законної сили судовими рішеннями до дати фактичного виконання рішень суду. Вважає, що є наявні підстави для задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі, як в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, так і в частині зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату суми недоотриманої компенсації по втраті частини доходів.

Ухвалою від 21.11.2022 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

13.12.2022 за вх.№19881 ел. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Проти позовних вимог заперечив. Зазначає, що в даному випадку відсутній факт несвоєчасної виплати та вини Головного управління щодо виплати, оскільки виплата здійснювалась на виконання Постанови -103. Виплата сум донарахованих на виконання судових рішень коштів буде здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

16.12.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив.

Щодо доводів позивача про подачу відзиву представником відповідача не у строк встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, то суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області отримано 29.11.2022 ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження від 21.11.2012 року та копію позову з додатками. Отже, відповідачем не пропущено строк на подання відзиву.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Позивач - ОСОБА_1 05.10.2022 звернувся до відповідача з листом, у якому просив нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області донарахованої пенсії за період з січня 2016 року по квітень 2018 року, яка становила 82298,66 грн. та письмово повідомити коли саме буде нараховано та виплачено компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з січня 2016 року по квітень 2018 року, у сумі 82298,66 грн.

Відповідач листом № 1300-5308-8/93330 від 12.10.2022 повідомив позивача, що доплати пенсії, нараховані за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 70306,38 грн. виплачувалися в порядку передбаченому Постановою № 103, та Постановою № 1088, а саме з 01.01.2019 по 30.06.2021.

Проінформовано позивача, що відповідно до статті 2 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплат» (далі Закон № 2050), набрав чинності з 01.01.2001, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплат проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, зокрема, пенсії, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Тобто Закон № 2050, передбачає, що компенсація частини доходів проводиться тільки у випадку, якщо такі доходи були нараховані громадянам, але строки їх виплат порушені. Зазначає, що призначення, перерахунок та виплата пенсії здійснювалась відповідно до вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду з позовом.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок № 159).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 вказаного Закону зазначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно зі ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Статтею 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Норми аналогічного змісту містяться також у Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159.

Водночас, зі змісту статті 1 Закону № 2050-ІІІ випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.

Згадані вище статті 2, 3 Закону № 2050-ІІІ встановлюють строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, визначення поняття "доходи" для цілей цього Закону, а також порядок обчислення суми компенсації.

Пункти 1, 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 відтворюють положення Закону № 2050-ІІІ, конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.

У пункті 4 цього Порядку прописано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів.

За такої умови слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер, спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи і пов'язані з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Так, використане у статті 3 Закону № 2050-ІІІ формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або такий, який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1- 3 вказаного Закону № 2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Оскільки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області протиправно не своєчасно виплачено позивачу пенсію з 01.01.2016 по 31.12.2017 у сумі 70306,38 грн, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний здійснити нарахування компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 14.05.2020 у справі №816/379/16 та від 30.09.2020 у справі № 280/676/19, які враховуються судом при вирішенні даної справи відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судовий збір стягувати не належить.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ: 13814885) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати нарахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у сумі 70306,38 грн., по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати нарахованої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 у сумі 70306,38 грн. по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», «Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159.

Судовий збір стягненню не підлягає.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Крутько О.В.