ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/12682/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2022 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді О.Желік, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України за участі у справі у якості, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Черкаської обласної державної адміністрації, про скасування постанови,-
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, за участі у справі у якості, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Черкаської обласної державної адміністрації, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати Постанову головного державного виконавця Торбинської О.М. Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП №62661448 від 25.06.2021 року;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач вважає оскаржувану постанову незаконною та передчасною з тих підстав, що рішення на виконання якого були вчинені виконавчі дії не виконане належним чином та у повному обсязі. Наголошує, що виконавцем не перевірено фактичне виконання судового рішення, усі виконавчі дії звелись до формального складення постанови про відкриття виконавчого провадження і його закінчення без виходу на місце території об'єкту культурної спадщини. Державний виконавець передчасно закінчив виконавче провадження без належної оцінки як самої відповіді боржника так і змісту рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2018 у справі №380/4334/17.
Ухвалою судді від 13.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі з врахуванням особливостей провадження у категорії справ з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця (стаття 287 КАС України).
На адресу суду надійшов відзив (вх.№14527ел від 22.09.2022), в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. Державним виконавцем 28.07.2020 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Цією поставною зобов'язано боржника виконати рішення сулу протягом 10 робочих днів. Копію постанови направлено сторонам виконавчого провадження. 04.06.2021 у зв'язку з невиконанням рішення суду державним виконавцем накладено штраф на Черкаську обласну державну адміністрацію в розмірі 5100 грн. та зобов'язано виконати рішення протягом 10 днів з дня отримання вказаної постанови. До Відділу від Черкаської ОДА надійшов лист про виконання виконавчого провадження згідно з виконавчим документом та з проханням закрити виконавче провадження. Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України №1404-VIII у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом виконавче провадження підлягає закінченню, відтак, оскаржувана постанова про закінчення виконавчого провадження ВП №62661448 від 25.06.2021 року прийнята з дотриманням вимог ч. 2 ст. 2 КАС України.
20.12.2022 представником позивача подано клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
В судове засідання відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, причин неявки суд не повідомив.
В судове засідання третя особа явку уповноваженого представника не забезпечила, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, причин неявки суд не повідомила.
У відповідності до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Рішенням Львівського окружного адміністративного у суду від 02 січня 2018 року у справі №813/4334/17 позов Представництва американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Черкаської обласної державної адміністрації задоволено повністю - визнано протиправною бездіяльність Черкаської обласної державної адміністрації щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п. 2, 3 щодо місць давніх поховань - «Єврейський цвинтар», що знаходиться у місті Черкаси по вулиці Пролетарській (Героїв Чорнобиля) - бульвар Шевченка; зобов'язано Черкаську обласну державну адміністрацію виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, в частині п.п. 2, 3 щодо місць давніх поховань - «Єврейський цвинтар», що знаходиться у місті Черкаси по вулиці Пролетарській (Героїв Чорнобиля) - бульвар Шевченка.
Рішення набрало законної сили 13.02.2018.
23 жовтня 2018 року Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №813/4334/17 про зобов'язання Черкаську обласну державну адміністрацію виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, в частині п. п. 2, 3 щодо місць давніх поховань - «Єврейський цвинтар», що знаходиться у місті Черкаси по вулиці Пролетарській (Героїв Чорнобиля) - бульвар Шевченка.
Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Медведєвим О.В. 28.07.2020 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №62661448 з виконання зазначеного виконавчого листа №813/4334/17 від 23 жовтня 2018 року.
04.06.2021 року у зв'язку з невиконанням рішення суду державним виконавцем накладено штраф на Черкаську обласну державну адміністрацію в розмірі 5100 грн. та зобов'язано виконати рішення протягом 10 днів з дня отримання вказаної постанови.
До Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України надійшов лист Черкаської ОДА «Про розгляд постанови» №01/01-47/4988/01/01-01-47/13845 від 18.06.2021 року, в якому повідомлено про повне виконання рішення Львівського окружного адміністративного у суду від 02 січня 2018 року у справі №813/4334/17 та з проханням закінчити виконавче провадження.
25.06.2021 року у зв'язку з повним виконанням рішення Львівського окружного адміністративного у суду від 02 січня 2018 року у справі №813/4334/17 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Торбинською О.М. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №62661448.
Американське об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу вважає, що спірна постанова про закриття виконавчого провадження винесена передчасно, рішення суду у повному обсязі належним чином не виконано, тому звернулося до суду з цим позовом.
При вирішення вказаного спору суд виходить з наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини у даній справі врегульовані Конституцією України, Законом України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) та іншими нормативно - правовими актами.
У ст. 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на території України.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у вказаному Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 ст. Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: 1) виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; 1-1) судові накази; 2) ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом; 3) виконавчих написів нотаріусів; 4) посвідчень комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; 5) постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди; 6) постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 7) рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами; 8) рішень Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”, а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України; 9) рішень (постанов) суб'єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів” (ч. 1 ст. 5 цього Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (п. 1 ч. 2 ст. 18 цього Закону).
З викладених законодавчих норм висновується, що виконавець зобов'язаний вчинити виконавчі дії у спосіб, передбачений виконавчим документом.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження, зокрема, має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону України “Про виконавче провадження” за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 26 Закону України “Про виконавче провадження”, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 39 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Відповідно до ч. 3 ст. 39 Закону України “Про виконавче провадження”, у випадках, передбачених п. п. 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 ч.1 цієї статті, виконавчий документ надсилається разом із постановою про закінчення виконавчого провадження до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав.
Судом з'ясовано, що оскаржувана постанова винесена на підставі інформації наданої Черкаською обласною державною адміністрацією про те, що відповідно до п. 3 Додаткових заходів щодо збереження місць давніх поховань у населених пунктах України, проведено вивчення стану місць давніх поховань - «Єврейський цвинтар», що знаходиться у місті Черкаси по вулиці Пролетарській (Героїв Чорнобиля) - бульвар Шевченка про що складено відповідний акт.
Згідно акту вивчення території єврейського кладовища в м.Черкаси від 17.07.2018 року встановлено, що територія єврейського кладовища закрита з 1955 року, охорону якого відповідно до зазначеної статті здійснює виконком вказаної міської ради, балансоутримувачем кладовища є КП «Комбінат комунальних підприємств» Черкаської міської ради; в межах закритого кладовища, що розміщене на земельній ділянці із кадастровим номером 7110136700:03:003:0049, знаходяться об'єкти культурної спадщини: могила жертв політичних репресій, пам'ятний знак жертвам Голодомору та політичних репресій; балансоутримувачем впорядковано територію кладовища: знесені аварійні дерева, викошено траву, прибрано пошкоджені внаслідок ветхості огорожі, облаштовано огорожу навколо кладовища та здійснюється постійний належний санітарний догляд. Відповідно до вимог пам'яткохоронного законодавства кладовище не має предмету охорони, як об'єкту культурної спадщини.
Суд критично оцінює доводи відповідача про те, що лист боржника свідчить про виконання рішення суду та вважає вжиті боржником заходи недостатніми для виконання судового рішення в повному обсязі.
Як вже було зазначено вище, Львівським окружним адміністративним судом 23 жовтня 2018 року видано виконавчий лист №813/4334/17 про зобов'язання Черкаську обласну державну адміністрацію виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, в частині п. п. 2, 3 щодо місць давніх поховань - «Єврейський цвинтар», що знаходиться у місті Черкаси по вулиці Пролетарській (Героїв Чорнобиля) - бульвар Шевченка.
Суд зазначає, що даним розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р “Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України” було затверджено додаткові заходи щодо збереження місць давніх поховань у населених пунктах України.
Відповідно до п. 3 цього розпорядження зобов'язано Раду міністрів Автономної республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, органи місцевого самоврядування із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин впродовж 1998-1999 років провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження.
Водночас, відповідач, заперечуючи проти позову, не надав на підтвердження фактичного виконання рішення суду доказів залучення громадський організацій, у тому числі організацій національних меншин, зокрема Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу, до виконання вищевказаного розпорядження, доказів взяття на облік місць, де залишилися сліди давніх поховань, організації їх вивчення з наступним оприлюдненням в засобах масової інформації, доказів проведення роботи з виявлення і вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, доказів того, що заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження, облаштування місць поховання носять постійний, а не одноразовий характер тощо. З позиції суду, в процесі вивчення єврейського кладовища логічним було б залучення боржником до складу комісії представника саме єврейської національної меншини, зокрема, члена громадської організації - ініціатора позову, за результатами якого видано виконавчий лист та відкрито виконавче провадження.
В матеріалах справи також відсутні докази щодо проведення робіт по вивченню території щодо об'єкта “Єврейське кладовище, що знаходиться у місті Черкаси по вулиці Пролетарській (Героїв Чорнобиля) - бульвар Шевченка.
Таким чином, підсумовуючи викладене, суд вважає, що зазначені відповідачем у оскаржуваній постанові заходи на виконання рішення суду є недостатніми для повного його виконання. Тому, закінчення виконавчого провадження ВП №62661448 є передчасним.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова винесена відповідачем передчасно, відтак, не відповідає критеріям, встановленим у ч. 2 ст. 2 КАС України, що вказує на її протиправність.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача не надав і не довів наявності підстав для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №62661448 від 25.06.2021 року.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що спірна постанова є протиправною та підлягає скасуванню, а позов - задоволенню.
За правилами, визначеними ст. 139 КАС України, судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 77, 90, 139, 242-246, 268-272, 287, 294 КАС України, суд -
вирішив :
Адміністративний позов Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України за участі у справі у якості, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Черкаської обласної державної адміністрації, про скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП №62661448 від 25.06.2021 року про закінчення виконавчого провадження.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (ЄДРПОУ) на користь Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу (ЄДРПОУ 21720365) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Повний текст складено та підписано 28.12.2022.
Суддя Желік О.М