номер провадження справи 5/5/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
27.12.2022 Справа № 908/3864/21
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Шельбуховій В.О., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький титано-магнієвий комбінат” № 25-16/861 від 14.12.2022 (вх. № 16561/08-08/22 від 21.12.2022) про відстрочку виконання рішення по справі № 908/3864/21
За позовом: Акціонерного товариства “Об'єднана гірничо-хімічна компанія” (вул. Сурікова, буд. 3, Солом'янський район, м. Київ, 03035; код ЄДРПОУ 36716128)
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький титано-магнієвий комбінат” (вул. Теплична, буд. 18, м. Запоріжжя, 69600; код ЄДРПОУ 38983006)
про стягнення 59 055 984,15 грн.,
За участю представників сторін:
Від стягувача: не з'явився
Від боржника (заявника): не з'явився
ВСТАНОВИВ:
21.12.2022 до Господарського суду Запорізької області від Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький титано-магнієвий комбінат” надійшла заява № 25-16/861 від 14.12.2022 (вх. № 16561/08-08/22 від 21.12.2022) про відстрочку виконання рішення по справі № 908/3864/21.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 21.12.2022, вказану заяву розподілено судді Проскурякову К.В.
Ухвалою суду від 22.12.2022 прийнято заяву до розгляду та судове засідання призначено на 27.12.2022 об 11 год. 00 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явку представників сторін визнано необов'язковою.
27.12.2022 судом прийнято ухвалу.
Відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Представник боржника (заявника) у судове засідання не з'явився.
В обґрунтування надання відстрочки виконання судового наказу боржник (заявник) посилається на те, що у зв'язку з введенням на території України воєнного стану, постійними обстрілами міста Запоріжжя та Запорізької області, враховуючи те що у ТОВ «ЗТМК» є об'єкти підвищеної небезпеки та задля дотримання вимог безпеки виробництва, життя та здоров'я населення м. Запоріжжя, ТОВ «ЗТМК» прийнято рішення про позапланову безаварійну зупинку товариства, що є підставою для неможливості виконання зобов'язань щодо оплати отриманої продукції, починаючи з 24.02.2022. На підставі викладеного, боржник (заявник) просить суд відстрочити виконання рішення у справі № 908/3864/21 про стягнення на користь Акціонерного товариства "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (вул. Сурікова, буд. 3, Солом'янський район, м. Київ, 03035; код ЄДРПОУ 36716128) суми основного боргу в розмірі 50 162 463,76 грн., пеню в сумі 3 221 662,71 грн., 3% річних в сумі 894 939,06 грн., інфляційні втрати в сумі 2 408 777,65 грн. та витрати по сплаті судового збору в сумі 762 640,60 грн. - строком на один рік з моменту набрання рішенням законної сили.
Представник стягувача у судове засідання не з'явився.
27.12.2022 через систему «Електронний суд» від Акціонерного товариства “Об'єднана гірничо-хімічна компанія” надійшли письмові запереченнях від 27.12.2022 на заяву про відстрочку виконання рішення у справі №908/3864/21, у яких вказано, що як вбачається з матеріалів справи, заборгованість виникла задовго до початку повномасштабної війни в Україні. Позов у справі подано у грудні 2021. Тобто вже станом на кінець 2021 року була наявна прострочена заборгованість з оплати за поставлену позивачем продукцію. Вважає такі дії ТОВ «ЗТМК» намаганням уникнути від обов'язку виконати судове рішення, яке набрало законної сили. На підставі викладеного, стягувач просить суд в задоволенні заяви про надання відстрочки виконання судового наказу відмовити.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. (ч. 1) Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. (ч. 2)
Наявні матеріали справи дозволяють розглянути заяву по суті.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький титано-магнієвий комбінат” № 25-16/861 від 14.12.2022 (вх. № 16561/08-08/22 від 21.12.2022) про відстрочку виконання рішення по справі № 908/3864/21, суд встановив наступне.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 03.10.2022 у справі №908/3864/21 позов задоволено частково, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький титано-магнієвий комбінат” на користь Акціонерного товариства “Об'єднана гірничо-хімічна компанія” суму основного боргу в розмірі 50 162 463 (п'ятдесят мільйонів сто шістдесят дві тисячі чотириста шістдесят три) грн.76 коп., пеню в сумі 3 221 662 (три мільйони двісті двадцять одна тисяча шістсот шістдесят дві) грн. 71 коп., 3% річних в сумі 894 939 (вісімсот дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот тридцять дев'ять) грн. 06 грн., інфляційні втрати в сумі 2 408 777 (два мільйони чотириста вісім тисяч сімсот сімдесят сім) грн. 65 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 762 640 (сімсот шістдесят дві тисячі шістсот сорок) грн. 60 коп. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Станом на 27.12.2022 відповідно до бази даних «Діловодство спеціалізованого суду» Господарського суду Запорізької області апеляційної скарги на вказане рішення суду не надходило.
Отже, рішення Господарського суду Запорізької області від 03.10.2022 у справі №908/3864/21 набрало чинності - 26.12.2022.
В обґрунтування надання відстрочки виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 03.10.2022 у справі №908/3864/21 заявник посилається на те, що враховуючи військову агресію Російської Федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 було ухвалено рішення про запровадження воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 днів.
Відповідно до Указу Президента України «Про продовження військового стану в Україні» № 133/2022 від 14 березня 2022 року, термін дії військового стану в Україні продовжено з 26 березня 2022 року ще на 30 днів (до 24 квітня 2022 року включно).
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18.04.2022 № 259/2022 - На часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 травня 2022 року № 341/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, та Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ та Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ та Указом від 07 листопада 2022 №757/2022 затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Отже, починаючи з 24.02.2022 на всій території України діє воєнний стан.
У листі № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) на підставі ст.ст. 14, 14і Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи це, ТПП України підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними.
Відповідно до частини 2 статті 14' Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» військові дії вважаються форс-мажорними обставинами, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору.
Заявник пояснює, що починаючи з 26.02.2022 на території Запорізької області ведуться військові дії з використанням важкої та стрілецької зброї, а російські окупаційні війська почали просування з Криму та підійшли до Запорізької атомної електростанції у місті Енергодар, де починаючи з 27.02.2022 розпочалися бої за місто та спроби захопити місто та атомної електростанцію з обстрілами об'єктів на станції. 27.02.2022 року на південних околицях Запоріжжя відбулися бої з застосуванням стрілецької зброї. Ввечері цього ж дня розпочалися обстріли важливих інфраструктурних об'єктів у місті Запоріжжя - Запорізького аеропорту. Окрім того, починаючи з 25.02.2022 відбуваються систематичні обстріли міст та населених пунктів у Запорізькій області, таких як м. Пологи, м. Василівка, с.Кам'янське та інших. При цьому було завдано людських жертв та завдано поранень цивільним особам, зруйновані як важливі об'єкти інфраструктури, так і житлові будинки.
ТОВ "ЗТМК" розташований в межах міста Запоріжжя є об'єктом підвищеної небезпеки. На території комбінату знаходяться в достатній кількості небезпечні хімічні речовини. Насамперед хлор, тетрахлорид титану та сірчана кислота. Станом на 24.02.2022 на комбінаті було 147 тон хлору, близько 800 тон тетрахлориду титану, 50 тон сірчаної кислоти. ТОВ "ЗТМК" розташовано в північно-східній частині промислової зони м. Запоріжжя. Відстань від потенційно небезпечного об'єкта до найближчого житлового району м. Запоріжжя - 2,2 км, до житлової зони вул. Скворцова - 1,3 км, до залізничної магістралі та шосе Сімферополь-Харків по 3,0 км. Відстань до найближчих промислових об'єктів: до ПАТ "Завод напівпроводників" - 0,7 км, до ДП "Кремнійполімер" -0,7 км, до інших підприємств, розташованих поблизу: Завод металоконструкцій - 1,2 км, до ПАТ "Запоріжвогнетрив" - 2км, до ДП «ДНДіП Інститут титану» - 0,8 км. Відстань до геометричного центру міста - 8,5км.
Також заявник зазначив, що Хлор рідкий (СІ) постачається на підприємство в залізничних цистернах ємністю 47,6 т та 57,5 т, або в контейнер-цистернах ємністю 23,5 т, зливається в ємності (танки) цеху № 2. Для зберігання хлору на підприємстві в складі хлору є 2 танка-сховища по 32 м3, 4 танка-сховища по 38 м3, 3 танка-сховища по 125 м3. Токсичність: подразнює дихальні шляхи. Може викликати набряк легень. ГДК в повітрі робочої зони виробничих приміщень - 1 мг/м3. 2 клас небезпеки - високо небезпечна речовина, окислювач. Вплив на людей та довкілля: небезпечний при вдиханні. Отруєння високими концентраціями може призвести до миттєвої смерті через рефлекторне гальмування дихального центру. Постраждалий задихається, обличчя стає синім, він кидається з боку в бік, рухи стають некоординованими, втрата свідомості, частий пульс. При отруєнні середніми та низькими концентраціями - гострі болі у грудях, печія та біль в очах, сльозоточивість, тяжкий сухий кашель. Хворий збуджений, за 2-3 години наступає набряк легень. Тетрахлорид титану технічний (ТіС14) зберігається в танках у кількості 4 штук ємністю 60 м3 кожний. Тетрахлорид титану очищений зберігається в танках у кількості 8 штук ємністю 100 м3 кожний, та 3 штуки ємністю 60 м3 кожний. Токсичність: при взаємодії з вологою повітря утворюється хлористий водень, який викликає подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, токсичні бронхіти, набряк легень. Попадання тетрахлориду титану на вологу поверхню тіла призводить до термічних опіків II та III ступеня, а попадання в очі - до кон'юнктивіту та помутнінню роговиці. ГДК - 1 мг/м3. 2 клас небезпеки (високо небезпечна речовина). Вплив на людей та довкілля: у працюючих на титановому виробництві - хронічні бронхіти в 21 % випадків, хронічні гіпертрофічні риніти та фарингіти 22 -54 %, більш ніж у половини - зміни функції вегетативної нервової системи. Сірчана кислота (олеум) постачається на комбінат у залізничних цистернах. Зберігається в баках ємністю 30 м3та 6 м3. Токсичність: ГДК в повітрі -1 мг/м3, для SОз-1 мг/м3. Клас небезпеки - 2. Вплив на людей та довкілля: подразнення та опіки слизових верхніх дихальних шля хів, ураження легень. Блювання (іноді з кров'ю). Важкі запалювальні процеси в бронхах та легенях. При потраплянні на шкіру викликає тяжкі опіки. При ураженні більш ніж 30 % поверхні шкіри часто настає смерть. При хронічній дії випарів захворювання слизової рота, руйнування зубів, атрофічні зміни слизової верхніх дихальних шляхів, бронхіти, пневмосклерози, бронхіальна астма, гастрити, виразкові захворювання, дерматити тощо.
Наслідки для міста Запоріжжя від найбільш небезпечної речовини. Внаслідок впливу рідкого хлору на ділянці виробництва хлору випареного при руйнуванні резервуара (ємності) в найбільш сприятливих умовах можливе формування і поширення токсичної хмари хлору, максимально можлива глибина розповсюдження хмари та забрудненого повітря з урахуванням впливу у піддон, може становити до 12 км. При викиді рідкого хлору із залізничної цистерни на відкритому майданчику (без піддону) максимально можлива глибина розповсюдження хмари забрудненого повітря може становити до 45,7 км.
Технологія виробництва титану губчатого. Виробництво губчастого титану здійснюється в замкнутому технологічному циклі, що включає в себе виплавку титанового шлаку, виробництво тетрахлориду титану, електролітичне отримання магнію та хлору, металотермічне відновлення тетрахлориду титану магнієм з поверненням хлористого магнію на електроліз і поверненням хлору на процес хлорування. Сольова хлоруюча установка цеху 2 комбінату є апаратом безперервної дії, яка виробляє тетрахлорид титану, і в процесі роботи споживає газоподібний хлор. Зупинка хлоратора призводить до розриву замкнутого технологічного ланцюга і до аварійної зупинки інших переділів титано-магнієвого виробництва (неможливо використання анодного хлору, який виробляється електролізерами для хлорування титанвмісної шихти). Після зупинки хлоратору з метою припинення постачання анодного хлоргазу необхідна зупинка електролізної серії. К зупинці хлоратора може привести відсутність хлору, або припинення енергопостачання. Припинення постачання хлору може відбутися при зупинці електролізної серії, а також відсутності привозу рідкого хлору на комбінат.
Також, заявник зазначив, що 16.03.2022 відбулися ракетні обстріли цивільних об'єктів у Олександрівському та Шевченківському районах міста Запоріжжя, з пошкодженнями залізничного вокзалу та ботанічного саду (5,97 км до промислового майданчика ТОВ "ЗТМК"). 18.03.2022 російськими військами було обстріляно полігон та завод у передмісті Запоріжжя. При цьому під час гасіння пожежі на заводі було здійснено повторний обстріл об'єкта та було вбито співробітника МНС України. Місця обстрілів цих об'єктів знаходяться на відстані 10-12 км від ТОВ "ЗТМК". Після цього також відбувалися обстріли підприємств міста Запоріжжя, зокрема, АТ "ЗАлК", ПАТ "Мотор Січ", та інших. Наразі, на даний момент бойові дії ведуться у безпосередній близькості на відстані від 20 до 30 км від міста Запоріжжя, що в умовах наявності далекобійної артилерійської та ракетної зброї, наявності небезпечних речовин на території комбінату та перебоїв з поставкою сировини та матеріалів, а також вірогідним раптовим відключенням від джерел електроенергії, газу та води (про що попереджено постачальниками), відсутністю можливості підтримання ведення безперервного технологічного процесу, робить неможливим виробництво титанової продукції.
У зв'язку з веденням на території України та області воєнних дій була суттєво порушена логістика постачання на комбінат сировини, матеріалів та обладнання, без чого виробництво продукції неможливо.
Також в умовах воєнного стану неможливо транспортування вкрай небезпечної речовини із-за кордону (Румунія). При використанні впродовж лютого хлору в об'ємі 15 тон на добу зупинка підприємства була невідворотня.
Магнієві електролізери також є апаратами безперервної дії. При відсутності електроенергії понад 30 хв. починається кристалізація розплаву і електролізери приходять в повну непридатність. Зупинка електролізної серії унеможливлює використання хлористого магнію процесу відновлення тетрахлориду титану магнієм пічної дільниці.
На пічній дільниці цілодобово відбувається відновлення очищеного тетрахлориду титану магнієм з подальшим очищенням титану методом високотемпературної вакуумної сепарації. Отриманий в результаті реакції хлористий магній служить сировиною для електролізної серії. Зупинка дільниці виробництва титану призводить до зупинки електролізної серії і, як наслідок, до зупинки переділів хлорування та ректифікації через неможливість утилізації тетрахлориду титану. Для поповнення втрат магнію необхідно постачання на комбінат магнію покупного. Його відсутність приводить до зупинки і виробництва титану. Станом на 24.02.2022 на підприємстві залишалось 2,46 тонн магнію покупного при добовій потребі до 0,7 тонн. Постачання партії магнію для підприємства морським шляхом також було неможливе, в зв'язку з блокуванням Російською Федерацією акваторії Чорного моря та доступу до морських портів.
Припинення або перебої в енергопостачанні (електроенергії, природного газу, води), постачанні сировини, матеріалів, обладнання в умовах воєнного стану можуть бути причинами позапланової зупинки підприємства з аварійними наслідками та екологічною катастрофою.
Згідно статті 8 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" - покладає на ТОВ "ЗТМК" як на суб'єкта господарської діяльності, у власності (користуванні) якого є об'єкти підвищеної небезпеки, вживати заходів, направлених на запобігання аваріям, обмеження і ліквідацію їх наслідків та захист людей і довкілля від їх впливу; забезпечувати експлуатацію об'єктів з додержанням мінімально можливого ризику.
Стаття 1 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" визначає, що об'єкт підвищеної небезпеки - це об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру. До категорії небезпечних речовин відносяться у тому числі хімічні, токсичні, вибухові, окислювальні, горючі речовини, які становлять небезпеку для життя і здоров'я людей та довкілля, сукупність властивостей речовин і/або особливостей їх стану, внаслідок яких за певних обставин може створитися загроза життю і здоров'ю людей, довкіллю, матеріальним та культурним цінностям.
ТОВ "ЗТМК" віднесено до підприємств України першого класу підвищеної небезпеки та занесено до Державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки під кодом 2338983006.01.1 та внесений до Державного реєстру потенційно небезпечних об'єктів з присвоєнням йому реєстраційного номера: ПНО-01.23.2004.0001820 в зв'язку з тим, що у виробництві продукції підприємства задіяний рідкий хлор, а на його території знаходиться один з найбільших в Україні складів рідкого хлору. Особливістю виробництва губчастого титану є технологічно замкнутий цикл хлорної металургії, що включає в себе виплавку титанових шлаків, виробництво тетрахлориду титана, отримання магнію та хлору, металотєрмічне відновлення тетрахлориду титана магнієм, тобто металічний магній, хлор та хлорпохідні сполуки знаходяться в безперервному технологічному процесі.
У випадку відсутності при зупинці виробництва підприємства наявність значної кількості сильнодіючих отруйних (небезпечних) речовин є небезпечним для навколишнього середовища та може викликати надзвичайні події екологічного характеру. Безпечне збереження та нейтралізація сильнодіючих отруйних (небезпечних) речовин можливі лише при наявності пару в технологічному процесі при їх нейтралізації та викидах в водні басейни міста. При відсутності пару у водний басейн підуть гіпохлоридні пульпи без їх обеззараження.
Також заявник пояснив, що 15.09.2022 та 21.09.2022 зафіксовано два випадки руйнації інфраструктури ТОВ "ЗТМК" в наслідок обстрілів з боку військ Російської Федерації. На даний момент службами товариства ведеться робота з фіксації збитків. Фізичні обсяги орієнтовно складають: 2 тис. м2 скління, з них 200 м2 віконних рам -зруйновано; 1200 м ліній електропередач та енергетичне обладнання - пошкоджено; 1 автомобіль вантажний - пошкоджено; 120 м2 металевих воріт - пошкоджено.
Позивач проти задоволення вказаної заяви заперечив пояснивши, що очевидно, що війна вплинула на діяльність майже усіх господарюючих суб'єктів на території України. Зазначає, що станом на сьогодні майновий стан АТ «ОГХК» не у найкращому стані. До складу АТ «ОГХК» входить Вільногірський гірничо-металургійний та Іршанський гірничо-збагачувальний комбінати, які є одними з найбільших підприємств в Дніпропетровській та Житомирській області та являється місто утворюючими підприємствами. Продукція Товариства є базою для низки стратегічно важливих для країни сфер: металургійної, військової, електродної, електротехнічної, керамічної, хімічної та машинобудівної. В свою чергу широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України стала підставою введення воєнного стану та території України згідно Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022 та Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в України». Військова агресія призвела до блокування логістичних магістралей по території України, в тому числі у зв'язку із мінуваннями акваторій Азовського та Чорного моря, яке спричинило розірвання існуючих логістичних ланцюгів АТ «ОГХК» та суттєвого скорочення надходжень від здійснення господарської діяльності АТ «ОГХК». Основним шляхом збуту (відвантаження) готової продукції покупцям протягом останніх років слугували морські перевезення через порти в акваторії Чорного та Азовського морів. Вказане, в свою чергу, призвело до призупинення випуску концентратів на окремих філіях АТ «ОГХК» та до їх простою. Подальше накопичення не можливо і погіршує фінансово-економічний стан Товариства. З метою розблокування експорту продукції Товариством були налагоджені нові логістичні шляхи. Однак, обсяги реалізації продукції є обмеженими, у зв'язку з здорожченням витрат на логістику.
АТ «ОГХК» зазнає постійних економічних втрат у зв'язку перебоями у сфері постачання енергоресурсів, форс - мажорних обставин для контрагентів Товариства (постачальників, підрядників, виконавців), скорочення інвестиційних витрат тощо. Компанія втратила можливість забезпечувати подальші виробничі процеси: бракує коштів на пальне, енергоносії, витратні матеріали, мінімальний ремонт обладнання. Також АТ «ОГХК» зазначило, що заборгованість ТОВ «ЗТМК» перед АТ «ОГХК» за поставлений товар за укладеним Договором №024/2-20 від 15.10.2022 виникла ще задовго до початку широкомасштабної агресії російської федерації. На підставі викладеного, просить суд в задоволенні заяви відмовити.
Оцінивши представлені докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про часткове задоволення заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України “Про судоустрій та статус суддів” судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).
Право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав особи і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду. Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Савіцький проти України” (Заява № 38773/05) від 26.07.2012 р. суд наголосив, що право на суд, захищене пунктом 1 статті 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національні правові системи Договірних держав допускали щоб остаточні та обов'язкові судові рішення залишалися без виконання на шкоду одній із сторін. Ефективний доступ до суду включає в себе право на виконання судового рішення без зайвих затримок.
Відповідно до ч. 1 ст. 331 ГПК України За заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
У ч. 3 ст. 331 ГПК України встановлено, що підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує ступінь вини відповідача у виникненні спору, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідно до ч. 4 ст. 331 ГПК України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови. (ч. 5 ст. 331 ГПК України).
Розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом. При цьому слід мати на увазі, що розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками; декілька індивідуально визначених речей тощо).
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що межі виправданої затримки виконання рішення суду залежать, зокрема, від складності виконавчого провадження, суми та характеру, що визначено судом.
Рішенням Суду у справі “Глоба проти України” № 15729/07 від 05.07.2012 р. суд повторює, що пункт 1 статті 6 Конвенції, inter alia (серед іншого), захищає виконання остаточних судових рішень, які у державах, що визнали верховенство права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду одній зі сторін. Відповідно виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати. Держава зобов'язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці. Також Суд зазначає, що саме на державу покладається обов'язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього її апарату. Не зробивши цього, вона не виконає вимоги, що містяться у пункті 1 статті 6 Конвенції.
Стосовно системності виконання Європейський суд підкреслює, що присудження грошових коштів не надає пом'якшення у виконавчому провадженні, а отже сама можливість надання відстрочки виконання судового акту повинна носити виключний характер.
Таким чином, запроваджений процесуальними нормами права механізм розстрочення або відстрочення виконання судового рішення є винятковою мірою, який спрямований на досягнення кінцевої мети судового розгляду виконання ухваленого судом рішення.
Отже, питання щодо надання відстрочки або розстрочки виконання рішення суду повинно вирішуватися господарськими судами із дотриманням балансу інтересів сторін, які приймають участь у справі.
Системний аналіз чинного законодавства свідчить, що підставою для розстрочення або відстрочення, можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк.
Вирішуючи питання про розстрочку або відстрочку господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини за правилами, встановленими цим Кодексом.
Тобто, можливість розстрочення виконання судового рішення у судовому порядку у будь-якому випадку пов'язується з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. При цьому рішення про розстрочку виконання рішення суду має ґрунтуватись на додержанні балансу інтересів стягувача та боржника.
Відповідно до ч. ч. 3 та 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.
З матеріалів заяви вбачається, що 24.02.2022 року ТОВ "ЗТМК" отримало повідомлення від 24.02.2022 № 478/01-6 від АТ "Дніпроазот" про призупинку роботи виробничих потужностей АТ "ДНІПРОАЗОТ", пов'язану з початком військових дій на території України, та неможливість виконання зобов'язань на поставку хімічної продукції у поточному 2022 році, зокрема, хлору рідкого.
26.02.2022 року ТОВ "ЗТМК" отримало від Публічного акціонерного товариства Запорізький металургійний комбінат" "Запоріжсталь" лист № 33/2009739 від 26.02.2022 "Щодо можливого припинення постачання води", в якому зазначено, що у зв'язку з проведенням військових дій у регіоні можливе аварійне припинення водопостачання від водороздільних мереж ПАТ "ЗМК "Запоріжсталь".
01.03.20022 до ТОВ "ЗТМК" надійшов лист від 01.03.2022 № 140/03-02 від Управління з питань попередження надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Запорізької міської ради із проханням негайно зменшити запаси хімічно-небезпечних речовин до мінімально можливих об'ємів.
Вказані копії листів додані заявником до заяви.
Заявник пояснив, що враховуючи сукупність всіх вищезазначених факторів та обставин, необхідність дотримання вимог безпеки виробництва, збереження життя та здоров'я людей як у м. Запоріжжя, так і Запорізькій області та у прилеглих областях, проблеми з поставками сировини необхідної для безперервного, нерозривного циклу виробництва, порушення логістичних зв'язків, керівництвом ТОВ "ЗТМК" було прийнято рішення про позапланову безаварійну зупинку ТОВ "ЗТМК", оформлене наказом в.о. директора ТОВ "ЗТМК" від 02.03.2022 № 174 "Про організацію позапланової безаварійної зупинки комбінату", та як наслідок, неможливість своєчасного виконання зобов'язань щодо оплати отриманої продукції, починаючи з 24.02.2022 року.
Відповідно до Податкової декларації з податку на прибуток за результатами фінансово-господарської діяльності ТОВ "ЗТМК" за 9 місяців 2022 року збиток від операційної діяльності (рядок 02 Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+,-) та склав 377 563 339,00 грн.
Згідно бухгалтерської довідки ТОВ «ЗТМК» від 06.12.2022 за вих. №11/01-159 за даними останньої фінансової звітності товариство станом на 30.09.2022 обліковується дебіторська заборгованість в сумі 106 971 тис. грн., кредиторська заборгованість в сумі 3 022 528 тис. грн.
Згідно довідки ТОВ «ЗТМК» від 06.12.2022 за вих. №1/01-158 станом на 06.12.2022 сума невідшкодованого ПДВ товариства, задекларована до відшкодування на поточний рахунок складає 18 132 102 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до стаття 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 78 ГПК України визначено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно з ч. 7 ст. 331 ГПК України, про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.
Враховуючи наведені ТОВ «ЗТМК» обставини, якими підприємство обґрунтовує необхідність надання відстрочки виконання судового рішення, дослідивши докази, подані заявником в підтвердження важкого матеріального становища, та з огляду на те, що виконання судового рішення одночасно і в повному обсязі може бути ускладнено та матиме негативні наслідки для фінансово-господарського стану підприємства відповідача, запровадження Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 днів, який було продовжено Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022 з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, тобто до 19.02.2023, що стало наслідком зупинки комбінату, починаючи з 02.03.2022, та те, що ТОВ "ЗТМК" віднесено до підприємств України першого класу підвищеної небезпеки та внесено до Державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки, з метою забезпечення реального виконання рішення суду та дотримання балансу інтересів сторін, враховуючи заперечення АТ «ОГХК» та також знаходження його у важкому фінансово - господарському стані, суд зазначає, що вказані обставини є тими конкретними винятковими обставинами, в розумінні ст. 331 ГПК України, які ускладнюють одночасне та повне виконання судового рішення у справі № 908/3864/21, та дійшов висновку про часткове задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький титано-магнієвий комбінат” № 25-16/861 від 14.12.2022 (вх. № 16561/08-08/22 від 21.12.2022) про відстрочку виконання рішення по справі № 908/3864/21, відстрочивши виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 03.10.2022 у справі №908/3864/21 строком на 6 місяців з моменту набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький титано-магнієвий комбінат” № 25-16/861 від 14.12.2022 (вх. № 16561/08-08/22 від 21.12.2022) про відстрочку виконання рішення по справі № 908/3864/21 задовольнити частково.
2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 03.10.2022 у справі №908/3864/21 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький титано-магнієвий комбінат” (вул. Теплична, буд. 18, м. Запоріжжя, 69600; код ЄДРПОУ 38983006) на користь Акціонерного товариства “Об'єднана гірничо-хімічна компанія” (вул. Сурікова, буд. 3, Солом'янський район, м. Київ, 03035; код ЄДРПОУ 36716128) суму основного боргу в розмірі 50 162 463 (п'ятдесят мільйонів сто шістдесят дві тисячі чотириста шістдесят три) грн.76 коп., пеню в сумі 3 221 662 (три мільйони двісті двадцять одна тисяча шістсот шістдесят дві) грн. 71 коп., 3% річних в сумі 894 939 (вісімсот дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот тридцять дев'ять) грн. 06 грн., інфляційні втрати в сумі 2 408 777 (два мільйони чотириста вісім тисяч сімсот сімдесят сім) грн. 65 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 762 640 (сімсот шістдесят дві тисячі шістсот сорок) грн. 60 коп. - строком на 6 (шість) місяців з моменту набрання рішенням законної сили.
3. Копію ухвали направити сторонам у справі.
4. Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та відповідно до статті 255 ГПК України може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду першої інстанції.
Суддя К.В. Проскуряков
Відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 255 ГПК України окремо від рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо відстрочки або розстрочки виконання рішення, ухвали, постанови, зміну способу та порядку їх виконання.
Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.