Рішення від 23.12.2022 по справі 380/8261/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/8261/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині не призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії по інвалідності у розмірі пенсії по віку, обчисленої згідно ст.ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового (підземного) за Списком №1 стажу, періоди роботи ОСОБА_1 з 01.03.2020 по 17.12.2021 у ВП “Шахта “Великомостівська” ДП “Львіввугілля”, врахувати заробітну плату за цей період для обчислення коефіцієнта заробітку та з урахуванням даних періодів та заробітної плати, провести перерахунок пенсії останнього у відповідності до ст.ст. 27, 28, абз. 8 ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 02.02.2022.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що при призначенні пенсії позивачу відповідачем безпідставно не враховано спірний період до страхового та пільгового стажу та заробітну плату у вказаний період для обчислення коефіцієнту заробітку, а відтак неправомірно не призначено йому пенсію по інвалідності в розмірі пенсії по віку обчисленої згідно зі ст. 8 Закону №345. Зазначає, що сама по собі наявність заборгованості у платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не може обмежувати прав позивача (як працівника), а отже не може впливати на визначення його страхового стажу з урахуванням того, що з його заробітної плати страхові внески були фактично утримані.

Ухвалою від 09.06.2022 суд відкрив спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві.

Зазначає, що ОСОБА_1 призначено пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 02.02.2022 по 28.02.2023 відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При призначенні пенсії період роботи позивача з 01.03.2020 по 17.12.2021 не зараховано до страхового стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею, оскільки згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» Форми ОК-5 ОСОБА_1 за вказаний період були відсутні відомості про сплату внесків ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля». Щодо розрахунку стажу позивача при призначенні пенсії відповідач зазначає, що оскільки на момент призначення пенсії стаж роботи позивача на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 , що дає право на обчислення пенсії згідно з положеннями статті 8 Закону №345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058 становив 13 років 07 місяців 20 днів замість необхідного не менше 15 років у позивача відсутнє право на обчислення пенсії у розмірі визначеному вказаними нормами.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 02.02.2022 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок професійного захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

При призначенні пенсії страховий стаж та стаж на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дає право на обчислення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» враховано за даними про сплачені підприємством страхові внески по 29.02.2020.

Врахований відповідачем стаж роботи позивача на підземних роботах становить 13 років 07 місяців 20 днів.

Період роботи з 01.03.2020 по 17.12.2021 на шахті «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не зарахований до страхового стажу та до стажу на підземних роботах , що дає право на обчислення пенсії відповідно до ст. 8 Закону №345, оскільки підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Вважаючи вказані дії ГУПФ України протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Суд зазначає, що ключовою обставиною, яка підлягає з'ясуванню у даній справі є правомірність не зарахування до страхового та пільгового стажу позивача періоду роботи з 01.03.2020 по 17.12.2021 на шахті «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», що у свою чергу призвело до не призначення йому пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком, обчисленої згідно ст.ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

З даного приводу суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV) страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону України №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із ст. 20 Закону України №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Як встановив суд, підставою не зарахування спірного періоду роботи позивача до його стажу стала несплата шахтою «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».

Суд вказує на те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Суд погоджується із аргументами позивача про те, що внаслідок невиконання шахтою «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України він позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за періоди з 01.03.2020 по 17.12.2021 не є підставою для позбавлення позивача права на отримання пенсії у належному розмірі.

Таким чином, суд вважає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для незарахування до страхового та відповідно і пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи позивача з 01.03.2020 по 17.12.2021 на шахті «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а.

При цьому, відповідно до п. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ, та за результатами атестації робочих місць на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у чч. 2, 3 цієї статті. Розміри пенсії для осіб, визначених цією статтею обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

Вказана норма кореспондується з ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» якою визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Отже, Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено право шахтарів у разі наявності 15 років стажу на підземних роботах за Списком №1 на встановлення мінімального розміру пенсії - 80% від заробітної плати.

Судом з'ясовано та не заперечується відповідачем, що страховий стаж ОСОБА_1 обчислений по 29.02.2020 становить 43 роки 02 місяці 18 днів з них:

- 13 років 07 місяці 20 днів - пільговий (підземний) стаж за Списком №1 згідно з ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в тому числі 04 місяці 11 дні навчання за фахом.

З викладеного висновується, що загальний пільговий (підземний) стаж ОСОБА_1 за Списком №1 з урахуванням стажу з 01.03.2020 по 17.12.2021 складає 15 років 07 місяців 01 день, та є більшим 15 років, які встановлені ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Аналізуючи докази у справі, суд дійшов висновку, що на момент призначення пенсії позивачу, в останнього був наявний стаж роботи на підземних роботах за Списком №1 не менше 15 років. Тому, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії у розмірі встановленому ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» і право на такі пільги виникли у нього з моменту звернення за призначенням пенсії. А отже, оскільки на момент призначення пенсії ГУПФ України у Львівській області володіло даними про загальний стаж позивача, тому має врахувати заробітну плату за цей період для обчислення коефіцієнта заробітку.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оскільки суд за наслідками розгляду справи дійшов висновку про протиправність дій позивача щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі пенсії по віку, обчисленої згідно ст.ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», то для ефективного відновлення його прав ГУПФ України слід зобов'язати зарахувати до страхового та пільгового (підземного) за Списком №1 стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.03.2020 по 17.12.2021 у ВП “Шахта “Великомостівська” ДП “Львіввугілля”, врахувати заробітну плату за цей період для обчислення коефіцієнта заробітку та з урахуванням даних періодів та заробітної плати, та здійснити перерахунок пенсії останнього відповідно до ст.ст. 27, 28, абз. 8 ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 02.02.2022.

Враховуючи викладене позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Щодо судового збору, то згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України такий слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в повному обсязі.

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі пенсії по віку, обчисленої згідно з ст.ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; ЄДРПОУ 13814885) зарахувати до страхового та пільгового (підземного) за Списком №1 стажу період роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2020 по 17.12.2021 у ВП “Шахта “Великомостівська” ДП “Львіввугілля”, врахувати заробітну плату за цей період для обчислення коефіцієнта заробітку.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ст.ст. 27, 28, абз. 8 ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 02.02.2022.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців О.Р.