Справа №2а-50/09 р.
У X В А Л А
24 березня 2009 року Галицький районний суд м. Львова в складі:
головуючої: судді Городецької Л.М.
при секретарі: Долинській А.О.,
з участю представника позивачів: ОСОБА_1,
з участю представників відповідачів : ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,
ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до Управління, благоустрою Департаменту містобудування та інфраструктури Львівської міської ради, Львівської міської ради, Львівського комунального підприємства „Снопківське", Галицької райадміністрації Львівської міської ради, з участю третіх осіб - ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 про скасування рішень Львівської міської ради,
встановив:
Позивачі звернулися до суду з позовом до Управління благоустрою Департаменту містобудування та інфраструктури Львівської міської ради, Львівської міської ради, Львівського комунального підприємства „Снопківське", Галицької райадміністрації Львівської міської ради, з участю третіх осіб - ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 про скасування рішень Львівської міської ради.
В судовому засіданні представник відповідача - Управління благоустрою Департаменту містобудування та інфраструктури Львівської міської ради заявив клопотання про закриття провадження в даній адміністративній справі, оскільки спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Представники відповідачів - Львівської міської ради та ЛКП „Снопківське" підтримали заявлене клопотання.
Представник відповідача - Галицької райадміністрації Львівської міської ради відніс клопотання на вирішення суду.
Позивачі та треті особи - заперечили щодо заявленого клопотання. .
Заслухавши думку учасників процесу, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку про підставність заявленого представником Управління благоустрою Департаменту містобудування та інфраструктури Львівської міської ради клопотання.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб"єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на" спори фізичних чи юридичних осіб із суб"єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З огляду на вищенаведене суд прийшов до висновку, що, оскільки даний спір не виникає з публічно-правових відносин, оскаржуваний висновок не носить характеру нормативно-правого акту чи правового акту індивідуальної дії, а пов"язаний з цивільно-правовими відносинами, що виникли між сторонами, то провадження в даній адміністративній справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. 157 ч.1 КАС України, суд
ухвалив:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до Управління благоустрою Департаменту містобудування та інфраструктури Львівської міської ради, Львівської міської ради, Львівського комунального підприємства „Снопківське", Галицької райадміністрації Львівської міської ради, з участю третіх осіб - ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 про скасування рішень Львівської міської ради. - провадженням закрити.
На ухвалу може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали та апеляційна скарга протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.